Хабаровськ місто Військової слави

  1. Хабаровськ місто Військової слави

Хабаровськ місто Військової слави


Хабаровськ - місто (з 1880 року) в Росії, адміністративний центр Хабаровського краю і Далекосхідного федерального округу РФ. Великий економічний і культурний центр Далекого Сходу Росії.

У перші ж дні війни записалося добровольцями і пішли на фронт понад 25 тис. Чоловік. А їх місця на виробництві зайняли жінки, підлітки і люди похилого віку.

Так як європейська частина СРСР була окупована, то забезпечення фронту технікою і продовольством лягла на плечі жителів Сибіру і Далекого Сходу. Було потрібно термінова перебудова промисловості, переведення її на військові рейки. Хабаровськ не був у стороні від цих процесів. Прикладом може служити Хабаровський завод «Дальенергомаш», який вже до кінця року випускав військову продукцію - стрижні для хв, а в наступному році вже успішно освоїв випуск танків.

Після докорінної переробки потрібно було збільшувати темпи виробництва, так як для фронту все більше було потрібно зброї, техніки, продовольства. «У праці - як в бою!» - це було гасло того часу, і виконувався він бездоганно. Під час війни були скасовані відпустки і вихідні, робочий день був 12-14 годин, але багато і після цього часу залишалися на робочих місцях. З'являлися люди і бригади, які перевиконували і без того величезний план на 200, 300, 500, а іноді навіть до 1000%. Але робилося це не для своєї особистої слави, просто дуже велике було бажання допомогти воїнам на фронті.

Крім ударної праці на виробництві хабаровчане віддавали в допомогу фронту свої власні заощадження. Уже в листопаді 1941 року в крайової канторові Держбанку був відкритий спеціальний рахунок, на який надходили добровільні пожертвування до Фонду оборони. Перший внесок був внесений комсомольцями заводу ім. Горького і становив понад 20 тис руб. На ці гроші купувалася військова техніка, яка потім і відправлялася на фронт. Але крім цього окремі організації збирали додаткові кошти. Так за допомогою піонерів Хабаровська були зібрані гроші на будівництво бойового літака «Хабаровський піонер». Їх підтримали піонери інших далекосхідних міст. Так на різних фронтах воювала техніка, куплена на особисті гроші городян: дві ескадрильї бомбардувальників «Хабаровський комсомол», колона важких танків «Хабаровський осавіахімовец», корабель «Морський мисливець».

Щороку на свята на фронт відправлялися ешелони з подарунками для бійців, які були зібрані людьми всього Далекого Сходу. Були створені спеціальні комісії зі збору теплих речей і одягу для бійців Червоної Армії. Перший такий ешелон для захисників Москви відправили з Хабаровська в грудні 1941 року. Потім такі ешелони стали традицією.

Але від трудівників тилу не відставали і бійці Далекосхідного фронту. Всього з Далекого Сходу на радянсько-німецький фронт було відправлено понад один мільйон чоловік. У тому числі з Хабаровська - 78 далекосхідна дивізія під командуванням полковника А.П. Бєлобородова. Протягом місяця вони рука об руку з воїнами-панфіловців обороняли Волоколамське шосе. За відвагу, проявлену в боях, в листопаді 1941 року їй, однією з перших, було присвоєно найменування Гвардійської.

Війна в Європі завершилася в 1945 році капітуляцією гітлерівської Німеччини. Але на Далекому Сході залишалася небезпека вторгнення японських військ. Тому керівництвом було прийнято рішення про початок військових дій. Вже після 24 днів боїв опір японських військ було зламано. І у вересні 1945 року підписано акт про беззастережну капітуляцію Японії. Потім в Хабаровську з 25 по 31 грудня 1949 року проходив судовий процес у справі колишніх військовослужбовців Квантунської армії на чолі з генералом Ямагата, обвинувачених в розробці і застосуванні бактеріологічної зброї. Перед судом постало 12 чоловік, серед них 5 генералів.

Але навіть в складні роки війни наше місто не стояло на місці. Поряд з новими заводами в місті будувалися і громадські споруди. У квітні 1944 року було прийнято рішення про відкриття в Хабаровську дитячого парку культури і відпочинку, а так само будівельного технікуму. А в наступному році був організований крайової драматичний театр. У вересні 1943 року відкрило свої двері відділення народів Півночі при Хабаровському педагогічному училищі.

Ці страшні роки Хабаровськ і його жителі вистояли з честю. І пам'ять про ті часи ніколи не піде. Подвиги хабаровчан у праці і боях увічнені в пам'ятниках, які зараз можна побачити по всьому місту.

3 листопада 2012 року Хабаровська указом Президента Російської Федерації Володимира Путіна від 3 листопада 2012 р №1468 було присвоєно почесне звання Російської Федерації «Міста воєнної слави».

скачати файл повністю можна тут


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация