Хабаровськ проти губернатора: "Краще ти піди спокійно, без ганьби йди"

  1. "До виборів, В'ячеслав Іванович"
  2. Кремль просив допомогти
  3. "Була стагнація, а тут бац - і веселощі"
  4. Пожвавлення перед другим туром

Сергій Горяшко Російська служба Бі-бі-сі, Хабаровськ

Глава Хабаровського краю В'ячеслав Шпорт, який програв у першому турі кандидату, якого вважали технічним, запропонував супернику стати його заступником. Однак протестно налаштовані виборці, схоже, все одно збираються голосувати проти.

У неділю, 23 вересня, в трьох регіонах Росії - Хабаровському краї, Володимирській області та Хакасії - пройдуть другі тури губернаторських виборів. З моменту повернення прямих виборів губернаторів у 2012 році ще ні разу не траплялося такого, щоб одразу в декількох регіонах діють глави, висуванці від "Єдиної Росії", не вигравали в першому турі.

Другий тур в Примор'ї 16 вересня закінчився масовими фальсифікаціями і скасуванням підсумків виборів. Російська служба Бі-бі-сі розповідає, як губернатори і їх конкуренти в трьох інших регіонах готувалися до фінальної сутички.

"До виборів, В'ячеслав Іванович"

Сонячним ранком двоє чоловіків у ділових костюмах ходять по набережній Амура в Хабаровську. Їх знімає телеоператор, навколо бігає фотокореспондент. Чути тільки уривки розмови.

- Кета-то йде сьогодні? Ні?

- Йде, йде, нормально. Осінній хід нормально йде ...

Співрозмовники бурхливо жестикулюють, змінюють тему розмови.

- З "Аерофлотом" ми вирішили все.

- Вони ж починають зараз себе вести, ну, типу ціни-то низькі, ви ж розумієте ...

- Ми з ним вважали, сиділи три години, збитки ...

- Та які збитки, че вони розповідають!

- Нє, ні, ну він мені показував.

- Все, все, питань немає!

Двоє в костюмах тепло прощаються, тиснуть один одному руки.

- Щасливо!

- До виборів, В'ячеслав Іванович.

Прес-секретар одного із співрозмовників опише цю зустріч так: "Обговорили поточні проблеми регіону, В'ячеслав Іванович повідомив про те, як просувається будівництво дамби. Обговорили вони питання щодо повернення пільг на проїзд у громадському транспорті для пенсіонерів, Сергій Іванович ініціативу підтримав".

Так могла б виглядати неформальна зустріч губернатора зі своїм заступником або федерального чиновника з давно знайомим губернатором.

А це була передвиборна зустріч суперників на майбутніх губернаторських виборах Хабаровського краю. Чинний глава регіону В'ячеслав Шпорт і його конкурент, кандидат від ЛДПР Сергій Фургала, набрали в першому турі майже однакову кількість голосів і тепер борються за голоси виборців у другому.

Сергій Горяшко Російська служба Бі-бі-сі, Хабаровськ   Глава Хабаровського краю В'ячеслав Шпорт, який програв у першому турі кандидату, якого вважали технічним, запропонував супернику стати його заступником

Media playback is unsupported on your device

Вибори по-Хабаровськ: що Шпорт запропонував Фургалу?

Шпорт, керівний Хабаровським краєм вже дев'ять років, після першого туру зробив Фургалу пропозицію, від якої той не зміг відмовитися: стати його першим заступником. Кандидат від ЛДПР погодився працювати з опонентом, але і з виборів не знявся.

Втім, їх зустріч перед телекамерами напередодні другого туру дійсно можна назвати зустріччю давніх знайомих. Фургала ніколи не був непримиренним опонентом Шпорта. Політолог Олексій Чадаєв говорив Бі-бі-сі, що депутат від ЛДПР і зовсім є неформальним радником губернатора.

Депутатом Держдуми Фургала обирався одномандатників від Хабаровського краю. Він висувався від так званого "договірного округу" - єдинороси там не виставили це свого кандидата.

Тепер старі знайомі опинилися в непростій ситуації. З одного боку, вони про все домовилися. З іншого боку, як і раніше беруть участь у другому турі виборів.

Image caption Шпорт запропонував кандидату від ЛДПР стати його заступником. "Готовий працювати, засукавши рукава", - відповів Фургала. Але погодився зайняти пост, тільки якщо програє у другому турі

Кремль просив допомогти

Ситуація, коли опонентами глави регіону на виборах стають технічні кандидати, для російської політики нормальна практика. Муніципальний фільтр - обов'язковий збір підписів депутатів муніципального рівня для реєстрації кандидатом - дозволяє владі моделювати виборчі кампанії.

Більшість депутатів підконтрольні регіональним адміністраціям, і влади часто самі збирають підписи для конкурентів губернатора. У підсумку в бюлетені зазвичай, виявляються ті, хто реальної загрози чолі регіону не представляє.

Вибори в Хабаровському краї в 2018 році не були винятком. Підписи муніципальних депутатів регіональна адміністрація збирала для всіх кандидатів, в тому числі для Фургала, розповів Бі-бі-сі співрозмовник в регіональному уряді, який попросив про анонімність.

Ситуація виглядала підконтрольної - Фургала у виборах вже брав участь в 2013 році, і Шпорт у нього виграв з великою перевагою - 63,92% проти 19%. Губернатор був настільки впевнений у своїй перемозі, що передвиборну кампанію майже не вів.

Media playback is unsupported on your device

Володимир, Хакасія, Владивосток: чудеса на губернаторських виборах

"Він собі і в думках не міг уявити, що може бути другий тур, а ми серпні пропонували свої послуги - були погані сигнали, ми говорили, що він [другий тур] може бути", - розповів Бі-бі-сі політтехнолог "Бакстер -груп "Олег Матвейчев, який займається кампанією губернатора. Він працював зі Шпорт і під час кампанії в 2013 році.

За словами Матвейчева, до 9 вересня на главу регіону працювала "невелика команда політтехнологів, яка без толку просиділа два місяці". "З Шпорт проблема була, що він не розповів про свої досягнення", - вважає політтехнолог.

Губернатор витратив на кампанію зовсім мало - 13 млн рублів, в порівнянні з витратами в 80-100 млн рублів на кампанії 2013 року, підрахував Матвейчев. "А тут він уже не вперше обирається, і пенсійна реформа ще [знизила рейтинг], - називає причини невдалого виступу Шпорта його політтехнолог. - Ніколи не бачив, щоб так не потурбувалися кампанією".

У підсумку, як каже Матвейчев, адміністрація президента попросила його допомогти Шпорт в другому турі: "Раз ви передбачали - ви і розбирайтеся".

"Пенсійна реформа, збільшення ПДВ, скасування рейсів" Аерофлоту ", - пояснює протестний голосування директор Інституту соціально-політичних технологій і комунікацій Тихоокеанського державного університету Ильдус Ярулін. - Розчарування через розрив між гаслами і реальністю озлобили народ".

Image caption За словами політтехнолога Матвейчева, брати участь у виборчій кампанії хабаровського губернатора його попросили в Кремлі

Ярулін згоден, що агітація залишала бажати кращого.

Одночасно з виборами губернатора проходили і вибори мера Хабаровська. Ярулін працював в штабі кандидата в мери від "Єдиної Росії" Сергія Кравчука і запевняє, що дві кампанії двох кандидатів від "Єдиної Росії" виявилися зовсім не пов'язані.

Наприклад, за Кравчука агітував і йде у відставку глава міста Олександр Соколов, який користувався великою підтримкою. "Популярна фігура, на виборах отримував по 80%", - говорить Ярулін.

А до губернаторської кампанії популярного мера Соколова до першого туру не залучали. В результаті Кравчук виграв з результатом 39,9% (другого туру міським законодавством не передбачено), а у губернатора цифри виявилися гіршими.

"Йшов змагання, хто крутіше проведе вибори, місто або край. А місто - це 437 тисяч виборців, майже 50%", - пояснює Ярулін.

Набравши на 0,19% менше свого технічного опонента (35,62% Шпорта проти 35,82% у Фургала), губернатор разом з командою намагається надолужити згаяне.

"Якби тут був адміністративний ресурс, результати були б іншими. Домовилися, що граємо по-чесному", - по-своєму пояснюють причину поразки керівник "Бакстер-груп" Дмитро Гусєв, який також працює в штабі Шпорта. Успіх Фургала він вважає результатом протестного голосування.

Image caption Кандидат від ЛДПР сказав Бі-бі-сі, що створювати коаліцію з губернатором краще, ніж "бігати по площах"

"Була стагнація, а тут бац - і веселощі"

Сам Фургала назвав результати виборів 9 вересня закономірними: "Люди втомилися. Люди хочуть змін, люди хочуть іншого життя", - сказав він.

Шпорт запропонував Фургалу перейти працювати в уряд на посаду першого заступника. Той пропозицію прийняв, але відмовлятися від участі в другому турі виборів не став. Такий схеми на виборах, здається, ще ніхто не бачив.

Авторство цієї ідеї, за словами співрозмовника Бі-бі-сі, близького до регіональної влади, належить повпред президента на Далекому Сході Юрію Трутневу.

Політтехнолог Гусєв з "Бакстер-груп" при цьому наполягає, що створити коаліцію губернатора і його суперника запропонував сам Шпорт. Він називає цю ситуацію "унікальним випадком".

"Нам не потрібні революційні ситуації ні в країні в цілому, ні в такому прекрасному регіоні як Хабаровський край", - сказав Бі-бі-сі депутат Держдуми Андрій Красов ( "Єдина Росія"), відповідаючи на питання про тандем губернатора і його суперника.

Союз кандидатів повинен був переконати протестно налаштованих жителів Хабаровського краю проголосувати за губернатора. Але опитані кореспондентом Бі-бі-сі жителі говорили, що втомилися від губернатора.

"Скільки вже Шпорт при владі, нічого не змінюється", - сказала студентка Тихоокеанського університету Аліна. "Була стагнація, а тут бац - і веселощі", - радів другого туру колишній співробітник університету Павло.

Сам же Фургала скаржиться, що після відповіді на пропозицію Шпорта все вирішили, ніби він вибув з гонки. "У всьому світі створюються коаліційні уряди, - сказав він Бі-бі-сі. - Звичайно, можна бігати по площах і битися головою об асфальт".

Пожвавлення перед другим туром

Глава Хабаровського краю перед другим туром все-таки почав активну виборчу кампанію. Проводить зустрічі з людьми. Виступив зі зверненням до жителів краю.

"Сьогодні немає жодного регіону, де після приходу опозиції до влади стало б жити краще, тільки гірше. Ламати не будувати. Дозвольте мені завершити розпочате, підтримайте наш курс", - попросив їх губернатор.

На одній із зустрічей місцева жителька поскаржилася губернатору, що не може пробитися до нього на прийом. "Назвіть прізвища, я їх зніму, - грізно відреагував Шпорт. - Можу заприсягтися хоч чимось, я своїм завжди кажу: не треба мене захищати".

Пенсіонери зустріччю залишилися задоволені.

Учасники кампанії Шпорта намагаються залучити до участі у другому турі більше виборців.

"Попросили директорів заводів поговорити з робітниками, - розповідає про роботу з підвищення явки політтехнолог Матвейчев. - Подивилися в територіях запаси голосів, які не були використані в першому турі. У нас є надія, що нам вистачить".

При цьому в штабі губернатора кажуть, що просили чиновників не змушувати людей йти на виборчі дільниці, щоб не спровокувати протестні настрої. Після скасування результатів виборів в Примор'ї все розуміють, що потрібно по-чесному. Ми працюємо над чистотою кампанії. Не можна на людей тиснути ", - розповідає політтехнолог Гусєв.

Однак є сумніви, що вдалося обійтися без тиску на виборців. Журналісти сайту DVhab.ru, наприклад, повідомили, що військових перед другим туром виборів зобов'язали голосувати в місцях, зазначених їх командирами, а в YouTube з'явилася аудіозапис (Без відео) про те, як місцевих силовиків нібито змушують прийти "разом на одну виборчу дільницю - хочемо ми цього чи ні, це команда з Москви".

Ще всюди в Хабаровську висять білборди про голосування 23 вересня. Часто зустрічаються і плакати зі словами "В'ячеслав Шпорт - команда президента" і "В'ячеслав Шпорт - надійне майбутнє". Про те, що Шпорт йде на вибори від "Єдиної Росії", на них не згадується, але ж губернатор два роки називав тих, хто соромиться своєї партійної приналежності, "гермафродитами".

А в соцмережах з'явилася пісня "Шпорт vs Фургала", автор якої закликає губернатора: "Краще ти піди спокійно, без ганьби йди. Досить, був ти губернатор, толку немає від тебе".

Кета-то йде сьогодні?
Ні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация