Хаббл знайшов "далеких родичів" Нептуна

14 нових небесних тіл, які рухаються по орбіті навколо Сонця на більшій відстані, ніж Нептун, відшукали в космосі астрономи з Університету північній Арізони і Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (США). Такі результати вони отримали, проаналізувавши за допомогою особливого алгоритму знімки з тривалою витримкою, виконані телескопом "Хаббл". 14 нових небесних тіл, які рухаються по орбіті навколо Сонця на більшій відстані, ніж Нептун, відшукали в космосі астрономи з Університету північній Арізони і Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (США)

Фото: AP

Американські астрофізики створили нову методику пошуку сусідів Плутона - так званих транснептунових об'єктів (ТНО). Це небесні тіла Сонячної системи, які звертаються по орбіті навколо Сонця, і у яких середня відстань до нашої зірки більше, ніж у Нептуна. У їх число входить пояс Койпера, розсіяний диск і хмару Оорта.

Варто згадати, що Генеральна асамблея МАС 24 серпня 2006 року позбавила Плутон звання планети. Залишили надію коли-небудь стати планетами і інші великі об'єкти пояса Койпера.

Читайте також: Телескопи націлять на пошук вулканів

В останні роки в поясі було виявлено чимало ТНО, включаючи подвійні об'єкти, і зараз стало очевидним, що їх там дуже багато. Ці небесні тіла могли утворитися лише при куди більшій щільності речовини, ніж та, що існує нині. Це означає, що в першу сотню мільйонів років існування Сонячної системи пояс був заселений в сто, а може, і в тисячу раз гущі.

Нещодавно учениміз Університету північній Арізони і Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики вдалося розробити програмне забезпечення, яке здатне особливим чином обробляти дані, зібрані телескопом "Хаббл".

За допомогою певного алгоритму програма виявляла свого роду світлові мазки - сліди руху транснептунових об'єктів по зоряному фону на фотографіях з тривалою витримкою. Якщо камера телескопа націлена на таку зйомку, то повільно зміщуються на його тлі ТНО виглядають як довгасті яскраві іскри.

Читайте також: Космічні сейсмологи почули "пісню зірок"

Нова методика виявилася настільки ефективною, що вчені змогли виявити на зроблених "Хабблом" архівних знімках 14 подібних небесних тіл розміром від 40 до 100 кілометрів. Це вдалося зробити, розрахувавши орбіти і відстань до кожного нового транснептунового об'єкта, а потім зіставивши ці значення з спостережуваної яскравістю і відображає.

Це вдалося зробити, розрахувавши орбіти і відстань до кожного нового транснептунового об'єкта, а потім зіставивши ці значення з спостережуваної яскравістю і відображає

Фото: AP

Першим відкритим ТНО став, як нескладно здогадатися, Плутон. Загальна ж кількість відомих об'єктів такого роду перевищує тисячу. Варто відзначити, що в число 14 нових ТНО входить одна подвійна система, утворена рівними за масою компаньйонами. Звіт досліджень опубліковано в виданні The Astrophysical Journal.

"Цією роботою ми довели, що архівні фотографії, зроблені в абсолютно не пов'язаних з ТНО дослідженнях, можуть бути цінним джерелом інформації", - робить висновок керівник групи вчених Сесар Фуентес (Cesar Fuentes).

Діячі науки припускають, що використання розробленої технології пошуку значно спростить завдання виявлення об'єктів, орбіти яких нахилені до площини Сонячної системи під великим кутом (поки вони вивчали орбіти з кутом нахилу не більше п'яти градусів).

Автори відкриття вважають, що вивчення транснептунових об'єктів має важливе значення для космогонії (вчення про походження або про створення Всесвіту). Ці тіла, мабуть, як залишки первісного навколишнього простору Сонячної системи можуть містити придатний для дослідження вихідний матеріал (його цінність в тому, що він піддався найменшим трансформацій). А розподіл ТНО по орбітах і розмірами здатне багато розповісти про еволюцію Сонячної системи.

Читайте також в " Правде.Ру "

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация