Харчування годуючої матері | Поради вагітним жінкам і годуючим мамам | Поради фахівців | Тематичні сторінки | Міністерство здравоо

Харчування годуючої матері

Поради з питання правильного харчування годуючої матері дають експерт Приволзького центру оздоровчого харчування В Поради з питання правильного харчування годуючої матері дають експерт Приволзького центру оздоровчого харчування В.А.Ігнатьев і Кандидатом медичних наук, дієтолог А.С.Поляшова.

У період вагітності і грудного вигодовування потреба організму жінки в багатьох життєво важливих вітамінах і мінеральних речовинах істотно зростає. І навіть найоптимальніша дієта не завжди може забезпечити повний набір компонентів, необхідних для правильного розвитку дитини і збереження здоров'я матері. Тому вже за 2-3 міс. до зачаття і під час годування грудьми потрібно прибрати з раціону продукти, що містять консерванти, барвники та іншу "хімію", а також повністю відмовитися від спиртного. Нераціональне харчування, фаст-фуд, надто жирна, солона, гостра, смажена їжа, присмачена консервантами та іншими добавками, може призводити до збоїв в різних органах і системах організму внаслідок недостатнього постачання їх поживними елементами через неправильну роботу шлунково-кишкового тракту.

Дотримуватися елементарних правил здорового харчування не так вже й складно. Максимум парової і запеченої їжі, мінімум - смаженого, копченого, гострого. Помірна кількість рафінованих вуглеводів, обмеження сурогатних продуктів, вживання свіжих фруктів, овочів, кисломолочних продуктів, достатня кількість білків - ось основи здорового харчування.

З народженням малюка жіночий організм вимагає ще більше витрат енергії, ніж під час вагітності. Дитині необхідно багато сил, щоб рости і розвиватися. А найкраща їжа для нього - материнське молоко, з яким він отримує всі найнеобхідніші речовини. І то, наскільки поживним воно буде, залежить тільки від мами.

Грудне вигодовування позитивно позначається і на стані здоров'я самої жінки. Воно забезпечує нормальний гормональний статус, служить профілактикою розвитку раку грудей. Грудне вигодовування може служити в якійсь мірі контрацепцією, т. К. В цей період знижується ймовірність вагітності.

Будь-яка жінка, якщо немає протипоказань, не тільки може, а повинна вигодовувати свою дитину грудьми для збереження його здоров'я в майбутньому. Необхідно, звичайно, враховувати психологічний настрой матері. Вона просто повинна бути впевнена, що найкраща їжа для її малюка - це її молоко.

Що стосується харчування годуючої жінки, то потрібно уникати достатку вуглеводів (борошняні вироби, випічка, макарони), жирної і гострої їжі зі спеціями. Робити наголос на кисломолочні продукти і фрукти з овочами. Хліб краще вживати грубого помелу.

Період годування груддю не підходить для розвантажувальних дієт. Крім того, матері-годувальниці слід скрупульозно стежити за прийомом ліків. При захворюваннях краще обійтися чаєм з малиною або медом або пити вітамінні напої, киселі, морси. До таблеткам слід вдаватися в крайньому випадку, наприклад, при високій температурі (вище 38 ° С). Краще знизити споживання кави (не більше 2 чашок на добу) і пити трав'яні чаї та соки. Вживання алкоголю під час годування грудьми також слід звести до мінімуму - це сильний алерген. Головною умовою повноцінного розвитку дитини є достатнє надходження в організм матері корисних речовин (амінокислот, нуклеотидів, вуглеводів, жирних кислот) разом з вітамінами і мінералами.

вітаміни

Мінеральні речовини

підтримка лактації

вітаміни

Дитина забирає багато вітамінів, і годують мами часто страждають авітамінозом. Потрібно зробити свій раціон насиченим вітамінами і різноманітним.

Здорове харчування годуючої жінки з додатковим вітамінним забезпеченням сприяє попередженню розвитку анемії, проблем з зубами. Вітаміни підтримують певний рівень обміну речовин в організмі, сприяють поліпшенню самопочуття, виконують захисну функцію і необхідні для росту і відновлення тканин.

Джерелом вітаміну А (ретинолу) в організмі є бета-каротин. Вітамін А бере участь в утворенні зорових пігментів, побудові кісток і зубів, захищає шкіру і слизові оболонки, впливає на стан шкіри, волосся і нігтів. Ретинол міститься в продуктах тваринного походження (риб'ячий жир, жир молока, вершкове масло, вершки, сир, сир, яєчний жовток, жир печінки і жир інших органів - серця, мозку). Бета-каротин міститься в жовто-червоних, зелених овочах і фруктах (горобина, абрикоси, шипшина, чорна смородина, обліпиха, жовтий гарбуз, кавун, червоний перець, шпинат, капуста, бадилля селери, петрушка, кріп, крес-салат, морква, щавель, зелена цибуля, зелений перець, кропива, кульбаба, конюшина).

Вітамін Bt (тіамін) відіграє ключову роль в метаболічному циклі вироблення енергії, бере участь в засвоєнні вуглеводів, необхідний для нормального функціонування нервової та серцево-судинної систем, сприяє запобіганню токсикозу, локальних порушень кровопостачання, гіпотонії і покращує апетит. Дефіцит вітаміну викликає серйозні порушення в роботі нервової системи. Джерела вітаміну: переважно продукти рослинного походження - злаки, крупи (овес, гречка, пшоно), борошно грубого помелу (при тонкому помелі найбільш багата на вітамін В1 частина зерна віддаляється з висівками, тому у вищих сортах борошна і хліба вміст вітаміну В1 різко знижене). Особливо багато вітаміну В1 в паростках зерна, висівках, бобових. В1 міститься також в фундуку, волоських горіхах, мигдалі, абрикосах, шипшині, червоному буряку, моркви, редьки, цибулі, крес-салаті, капусті, шпинаті, картоплі, молоці, м'ясі, яйцях, дріжджах.

Вітамін В2 (рибофлавін) бере участь в обміні заліза і сприятливо впливає на функцію печінки, бере участь у багатьох процесах обміну речовин і є одним з основних вітамінів росту. Вітамін В2 має велике значення при формуванні кісткового скелета, м'язів, нервової системи. Дефіцит викликає ураження очей, шкіри. Джерела вітаміну: продукти тваринництва (печінка, молоко, яйця, дріжджі). Багато вітаміну в зернобобових, шпинаті, шипшині, абрикосах, листових овочах, бадиллі овочів, капусті, помідорах.

Вітамін В3 (вітамін РР, нікотинова кислота, нікотинамід, ніацин) бере участь в окислювальних процесах, метаболізмі білків, жирів і вуглеводів, у здійсненні контролю за вмістом холестерину, нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Покращує циркуляцію крові і сніжет підвищений артеріальний тиск, посилює кровотік в капілярах. Впливає на роботу м'язів, сполучної тканини, серцево-судинної системи. Основними джерелами вітаміну В3 є м'ясо, печінка, нирки, яйця, молоко. Міститься вітамін також в хлібних виробах з борошна грубого помелу, в крупах (особливо гречаної), бобових, грибах.

Вітамін В5 (пантотенова кислота, пантотенат кальцію) впливає на загальний обмін речовин і перетравлення. Надає нормалізує, на нервову систему (високий життєвий тонус, хороша концентрація уваги, захист від стресів), на функції надниркових залоз і щитовидної залози. Застосовується для профілактики запальних процесів, захворювань шкіри і волосся. Сприяє зменшенню запасів жиру в організмі. Особливо багаті вітаміном В5 печінку, нирки, м'ясо, риба, яйця. Багато пантотенової кислоти міститься в бобових (квасолі, горосі, бобах), грибах (печерицях, білих), свіжих овочах (червоному буряку, спаржі, цвітній капусті). Вітамін В5 присутній в кисломолочних і молочних продуктах.

Вітамін В6 (піридоксин) регулює процеси гальмування в нервовій системі мами (зменшення дратівливості, агресивності). Особливо багато вітаміну Вб міститься в зернових паростках, волоських горіхах і фундуку, шпинаті, картоплі, цвітній капусті, моркві, салаті, кочанной капусті, помідорах, полуниці, черешні, апельсинах і лимонах. Міститься також в м'ясних продуктах, рибі, яйцях, крупах і бобових.

Вітамін В9 (фолієва кислота) бере участь в процесах обміну речовин (особливо білковому), тому дуже важливий для росту і розвитку майбутньої дитини, особливо на ранніх термінах вагітності. Позитивно діє на роботу шлунково-кишкового тракту. Головним джерелом вітаміну В9 є зернові, борошно грубого помелу. Багато його в овочах (зелені петрушки, шпинаті, салаті, цибулі, ранній капусті, зеленому горошку), свіжих грибах, харчових дріжджах, присутній в сирі, сирах, рибі, м'ясі.

Нестача вітаміну В12 (ціанокобаламіну) в організмі викликає анемію, ураження нервової системи (дратівливість, стомлюваність), органів травлення. Основним джерелом вітаміну В12 служать харчові продукти тваринного походження: яловича печінка, риба, продукти моря, м'ясо, молоко, сири.

Вітамін С (аскорбінова кислота) не тільки згубно діє на бактерії, але і надає нейтралізує вплив на токсини, підвищує стійкість організму до інфекції і сприяє зниженню запальної реакції. Вітамін С зміцнює сполучну тканину, пн. ч. стінки кровоносних судин, підвищує працездатність. Вітамін С покращує засвоєння заліза в травному тракті. У період годування груддю рекомендується приймати до 100 мг вітаміну С. Дефіцит вітаміну С в організмі матері призводить до зниження захисних сил організму, анемії. Джерела вітаміну С: свіжі рослини (шипшина, кизил, чорна смородина, горобина, обліпиха, цитрусові плоди, червоний перц, хрін, петрушка, зелена цибуля, кріп, крес-салат, червонокачанна капуста, картопля, бруква, капуста, овочева бадилля), лікарські рослини (кропива, будра, любисток), лісові плоди.

Вітамін D (кальциферол - холекалидіферол D3 і ергокаль-циферол D2) сприяє утворенню кісток і зубів, оптимальному функціонуванню серцево-судинної системи. Особлива роль відводиться вітаміну D в підтримці балансу кальцію і фосфору в організмі матері. Вітаміну D в рослинних продуктах практично немає. Найбільше вітаміну D міститься в деяких рибних продуктах: риб'ячий жир, печінка тріски, оселедець атлантичний, макрель, лосось, сардини в маслі. У яйцях його зміст становить 2,2 мкг, в молоці - 0,05 мкг, у вершковому маслі - 1,3 мкг. Він присутній в грибах, кропиві, деревій, шпинаті. Утворенню вітаміну D сприяють ультрафіолетові промені. Овочі, вирощені в парниках, містять менше вітаміну D, ніж овочі, вирощені в городі, т. К. Скла парникових рам не пропускають цих променів.

Вітамін Е (токоферол) підвищує доставку в клітини поживних речовин і кисню і має протизапальну дію. Бере участь в обмінних процесах організму. Його дефіцит призводить до м'язової слабкості. Вітамін Е дуже важливий для забезпечення нормального росту дитини. Він міститься в основному в рослинних продуктах. Найбільш багаті вітаміном нерафіновані олії: соєве, бавовняне, соняшникова, арахісова, кукурудзяна, обліпихова. Найбільше вітаміну Е в соняшниковій олії. Вітамін Е міститься практично у всіх продуктах, але особливо його багато в зернових і бобових паростках (проростки пшениці та жита, гороху), овочах (спаржевої капусти, помідорах, салаті, горосі, шпинаті, бадиллі петрушки, насінні шипшини). Деяка кількість вітаміну Е міститься в м'ясі, жирі, яйцях, молоці, яловичої печінки.

Вітамін Н (біотин) необхідний для нормального функціонування шкіри. При недостатності вітаміну Н виникає дерматит рук, ніг і щік, порушуються функції нервової системи. Вітаміном Н багаті печінка, нирки. Він міститься в дріжджах і овочах (червоному буряку, капусті, шпинаті), бобових (гороху, сої, бобах, квасолі), грибах (печерицях, білих), менше його в яйцях, молоці, фруктах. Також присутній в листі чорниці і лісової суниці.

Вітамін К бере участь в процесах згортання крові. Цей вітамін дуже необхідний новонародженим. Вітаміном До особливо багаті зелене листя люцерни, шпинату, каштана, кропиви, деревію, шипшина, білокачанна, кольорова і червонокачанна капуста, морква, помідори, полуниця, суниця.

Мінеральні речовини

Важливу роль в харчуванні годуючої жінки грають мінеральні речовини.

Залізо має пріоритетне значення, оскільки захищає жінку від анемії. Головна його роль - утворення гемоглобіну. Навіть при збалансованій дієті потреба в залозі залишається. Якщо у жінки є або були анемії, якщо попередні пологи були менш 2 років тому (або в цей період мали місце аборти), вона потребує препаратах заліза.

Прийом препаратів заліза іноді може викликати запори, порушення травлення і інші ускладнення. Тому краще використовувати натуральні продукти і препарати - джерела органічного заліза (різні гематоген і гемсодержащих препарати). Багато заліза міститься в печінці, нирках, бобових, овочах, суниці, черешні, абрикосах, виноградне вино, айві, шпинаті, курчаволістной капусті, салаті, цибулі порее, кольрабі, томатах, селері, крес-салаті і таких лікарських рослинах, як кропива, безсмертник, зайцегуб, лобелія, синюха, сухоцвіт.

Йод необхідний для функціонування щитовидної залози. Якщо в організм жінки надходить недостатня кількість йоду, то це може привести до змін, що сприяє розростанню щитовидної залози як у дитини, так і у матері. Вміст йоду в звичайних харчових продуктах невелика - 4-15 мкг. Однак в морській рибі міститься близько 70 мкг, в печінці тріски - до 800 мкг, в морській капусті залежно від виду і терміну збору - 50-70 000 мкг. Але слід враховувати, що при тривалому зберіганні і тепловій обробці їжі значна частина йоду (20-60%) втрачається. Вміст йоду в наземних рослинах і тваринних продуктах сильно залежить від його кількості в грунті. Тому для приготування їжі в кухонну сіль додають невелику кількість йодиду калію (25 мг на 1 кг солі). Термін зберігання такої солі - не більше 6 міс, т. К. При зберіганні йод випаровується.

Дитині в надмірній кількості потрібен кальцій як для зростання кісток і зубів, так і для формування нервової системи, серця і м'язів. Важко переоцінити роль кальцію в регуляції ритму серця і процесу згортання крові. Кальцій необхідний для розвитку всіх тканин дитини, включаючи нервові клітини, внутрішні органи, скелет, тканини очей, вух, шкіри, волосся і нігтів.

Багато кальцію міститься в молоці і молочних продуктах, деяких овочах (капусті, часнику, селері, петрушці), фруктах і ягідних культурах (агрус, смородині, полуниці, черешні). Деякі продукти (злакові, щавель, шпинат) уповільнюють всмоктування харчового кальцію.

Магній бере участь у формуванні кісток, регуляції роботи нервової тканини, обміні вуглеводів і енергетичному обміні, покращує кровопостачання серцевого м'яза. Важливо знати, що надлишок магнію знижує засвоюваність кальцію. Оптимальне співвідношення кальцію і магнію становить 10: 7, це співвідношення підтримується звичайним набором харчових продуктів. При нестачі магнію підвищується дратівливість. Майже половина добової норми магнію забезпечується злаковими і круп'яними виробами. Магнію багато в бобових, горіхах, листових овочах, ожині, малині, полуниці.

Селен підтримує функціонування імунної системи. Найбільш поширені джерела селену - цільні злаки, спаржа, часник, яйця і гриби, пісне м'ясо і морепродукти. Для підтримки здоров'я потрібно зовсім небагато селену, і більшість людей отримують необхідну його кількість з їжею.

Цинк необхідний для нормального розвитку тканин і кісткового скелета. Він регулює апетит матері, переварювання їжі. Останні дані свідчать про його прямому впливі на нервову систему. Міститься в печінці, м'ясі, жовтках курячих яєць, сирі, бобових, овочах.

Вітамінні комплекси для вагітних і годуючих жінок повністю задовольняють потребам жіночого організму у всіх необхідних вітамінів і мінералів на етапі зачаття, в період вагітності і грудного вигодовування. Головне пам'ятати, що підвищені дози деяких вітамінів можуть негативно позначитися на здоров'ї. Тому підбирати препарат індивідуально в кожному випадку для жінки повинен лікар-нутриціолог або акушер-гінеколог.

Найкраще пити вітамінно-мінеральні комплекси у вигляді швидкорозчинних напоїв, збагачених соків і спеціально розроблених для жінок збалансованих коктейлів. Це і смачно і корисно, і не викликає негативних емоцій, як при прийомі таблеток.

підтримка лактації

Освіта молока у жінки відбувається під контролем двох гормонів - пролактину, який стимулює утворення молока, і окситоцину, який сприяє його виділенню. Більшою мірою їх вироблення залежить від психологічного стану жінки.

У багатьох сучасних жінок лактація закінчується після 3 міс. годування. Для її продовження будинку потрібно організувати раціональне харчування матері, режим дня. Можна приймати гомеопатичні препарати або фіточаї для стимуляції лактації, лактогенного напої (настої насіння кмину, кропу, чай з материнкою, з мелісою, настій і напій з анісу, фенхелю і материнки та ін.).

Відомі народні засоби для підтримки і стимуляції лактації:

  • зелень кропу (насіння) подрібніті (набраті примерно 1 столову ложку) и залитих 300 мл охолодженої кіп'яченої води. Потім закрити кришкою і наполягати на киплячій водяній бані 15 хв, часто помішуючи. Охолодити (45 хв), процідити і віджати залишок. Цей напій треба пити 3-4 рази на день до їди;
  • 2-3 чайні ложки насіння кмину залити 1 склянкою окропу, настояти в термосі 10-12 ч. Приймати всередину протягом дня за 20-30 хв. до їжі;
  • 1 столову ложку сировини залити 0,5 л окропу і залишити в термосі на ніч. Пити цей настій по 0,5 склянки за 20-30 хв до їди.

Лактацію потрібно зберігати, навіть якщо молока вистачає тільки на одне годування. Існує таке поняття, як "лактаційний криз", що виявляється раптовим тимчасовим зменшенням кількості молока. Цей період виникає без явної на те причини на 3-4-му тижні, а іноді на 7-8-му місяці лактації. В його основі - зрушення в гормональній системі жінки, пов'язані зі зниженням вироблення пролактину в поєднанні зі збільшенням потреб дитини в кількості грудного молока. Тривалість кризу - 3-4 дня. При зменшенні лактації слід проконсультуватися з лікарем. У цьому випадку не варто панікувати. Треба заспокоїтися і частіше прикладати дитину до обох грудей, ні в якому разі відразу не "перетягувати" груди і не переводити дитину на суміші.

Годувати дитину слід до року, максимум - до півтора років. Причому після року молоко краще зціджувати і годувати дитину з пляшечки, т. К. Дитина сильно психологічно прив'язується до грудей, і відучити його від неї буде дуже складно.

Годує мама обов'язково повинна правильно харчуватися. Таким чином вона зробить і харчування своєї дитини повноцінним, і уникне виникнення у нього харчової алергії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация