Hearts of Iron 3

  1. Війна не для всіх
  2. програма партії
  3. А у вас негрів лінчують!
  4. Все для фронту, все для перемоги
  5. War never changes
  6. * * *

Hearts of Iron 3 викликає жахливу залежність. Чи не здивуємося, якщо через півроку клініка Маршака разом з наркоманами і алкоголіками почне приймати змарнілих фельдмаршалів і генералісимуса. Ця стратегія найбільше схожа на суміш новорічного ранку і зони суворого режиму. Кожен новий нюанс в механіці (на кшталт ширини фронту або особливостей комуністичної дипломатії) викликає щенячий захват і повне відчуття, що ви розбираєте здоровенний мішок подарунків (що там в наступній коробочці? Вплив стратегічних бомбардувань на національну єдність?). У той же час добровільно відірватися від дивізій, флотів, ядерних проектів, громадянських воєн і політичних криз абсолютно неможливо. Ви і не відірветься.

Війна не для всіх

Hearts of Iron 3 викликає жахливу залежність

З збільшеною кількістю юнітів навіть громадянська війна в Іспанії набуває неабиякий розмах.

Взагалі - що таке Hearts of Iron? Це геополітична стратегія. Її близький аналог - серія Total War. Як і в грі Creative Assembly, нам пропонують взяти під своє керівництво одну зі світових держав, щоб вогнем, мечем, торгівлею та дипломатією привести її до світового панування. Але на відміну від Total War ця гра набагато ближче до андеграундним Варгейми з насупленими бровами - тут немає епічних стратегічних битв, тільки політика у всіх її проявах. Але вже вона-то змодельована в усіх мислимих подробицях.

Гра охоплює період з 1936 по 1948 рік. Можна вибрати будь-яку країну на карті світу (хоч Еквадор) і відіграти Другу світову війну так, як вам хочеться. Наука, виробництво, шпигунство, фронти, флоти і ескадрильї - у новачків зазвичай трапляється істерика, коли вони розуміють, наскільки тут все по-справжньому.

Виглядає Hearts of Iron аскетично - плоска карта з фігурками юнітів, - але прораховує в сотні разів більше, ніж показує. Зачатки знань про ігрову механіку можна отримати з навчального режиму - причому в ролі гіда виступає підкреслено ідіотський Гітлер. Жарти про «дивного художника з вусиками» кілька пом'якшать шок від розуміння масштабів гри. Втім, навіть в туторіали вам розповідають дай бог про десяту частину всіх ігрових можливостей. Решту доведеться осягати самостійно, але не хвилюйтеся, будь-яку з областей держуправління можна віддати комп'ютера. Інша справа, що HoI 3 розрахована на тоталітарних маніяків з поганими зубами, прокуреними легкими і бажанням правити світом. І якщо ви готові поділитися владою з кимось ще - значить, ця стратегія не для вас. Спробуйте пограти в симулятор Барбі.

програма партії

Екран внутрішньої політики. Кружечок і графік праворуч позначають розстановку політичних сил в країні.

Тепер, коли з нами залишилися тільки тирани і диктатори, слід визначитися з країною, яку ми поведемо до світового панування. Вибір визначає базову стратегію: японцям слід трохи вкластися в піхоту для війни в Китаї, а потім кинути всі сили на будівництво винищувачів і авіаносців. СРСР, навпаки, авіаносці без потреби, зате потрібні величезні танкові армії і фронтова авіація близького радіусу дії. Базові знання про Другу світову підкажуть вам вірну стратегію - не полінуйтеся, загляньте перед грою хоча б в «Вікіпедію». Після того, як ви виробите план розвитку країни на найближчі 12 років, слід зайнятися внутрішньою політикою. І починається.

Як глава держави, ви можете підбирати кабінет міністрів відповідно до ситуації. Простіше кажучи, якщо ви за поляків, начальником Генштабу краще поставити генерала з бонусом до захисту (стримувати німецькі війська), а якщо за німців - бліцкриг-фахівця, що дає бонус до швидкості пересування військ. Аналогічно з усіма іншими постами - від міністра промисловості до міністра закордонних справ. Ще один інструмент впливу - закони (їх також треба міняти на льоту). Полякам логічно збільшити термін навчання юнітів заради додаткового досвіду, а ось Радам, вимушеним насичувати військами величезний фронт, слід відмовитися від якості на користь швидкості навчання.

У демократичних країнах до всіх цих клопотів додаються політичні партії та вибори, причому зовнішні вороги будуть спонсорувати дружніх їм політиків, намагаючись заманити вас в свій табір. До внутрішньої політики відноситься і те, наскільки жорстко ви експлуатуєте жителів підкорених країн: видавивши з них максимум промислового потенціалу, ви отримаєте нескінченні повстання в тилу. Нарешті, національну єдність - бажання нації продовжувати боротися. Цей показник (Paradox взагалі добре вміють відображати самі абстрактні речі за допомогою видимих числових характеристик, звикайте) зростає від перемог і успішних дій ваших спецслужб, падає від поразок і дій спецслужб ворожих. Плюс якщо ворог топить ваші конвої, бомбить ваші міста і громить ваших союзників, населення сильно розчаровується в маленької переможної війни. Через це, наприклад, Франція не бореться до останньої краплі крові (як в попередніх частинах), а досить скоро капітулює, жахнувшись потужності німецького зброї.

Розгром фашистами Чехословаччині. При наближенні камери схематичні контури перетворюються в тривимірні юніти.

Японці добивають ослаблений Китай. Чорна цятка угорі - зона народного повстання проти окупантів.

А у вас негрів лінчують!

Зовнішня політика зосереджена на трьох типах державного устрою: комунізм, фашизм, демократія. Всі країни повільно дрейфують у бік одного з них. Якщо ви хочете бачити ту чи іншу державу в союзниках, процес можна прискорити - для цього потрібно провести виховну роботу. За підвищення лояльності доводиться розплачуватися ресурсом «лідерство» (так, тут є і такий ресурс), а це означає, що комуністична революція в якомусь Гондурасі вдарить, наприклад, з наукових досліджень - лідерство необхідно і там.

За підвищення лояльності доводиться розплачуватися ресурсом «лідерство» (так, тут є і такий ресурс), а це означає, що комуністична революція в якомусь Гондурасі вдарить, наприклад, з наукових досліджень - лідерство необхідно і там

Невдала висадка десанту в Шанхаї, спланована комп'ютером. Всі юніти, крім морпіхів, отримують жахливі пенальті при десантуванні.

Війну теж просто так оголосити не можна - для цього треба спочатку знизити власний рівень нейтралітету (позначає небажання політичної верхівки втручатися у що б то не було) або добитися, щоб показник загрози з боку ймовірного супротивника був максимально високим: цього в числі іншого сприяють заскріптованних історичні події типу аншлюсу Австрії.

Щоб не чекати біля моря погоди, слід задіяти спецслужби: вбивства і каральні акції проти пацифістів знижують нейтралітет. Крім того, можна підіслати агентів в країну-жертву, розмальовувати стіни графіті ( «Ми всіх вб'ємо і вип'ємо ваш шнапс, ха-ха-ха!»), Тим самим загострюючи відносини. Поки ви чекаєте результатів роботи НКВС, спробуйте з ким-небудь поторгувати або навіть замовити на стороні збірку техніки за ліцензією. Це вигідно, якщо ви граєте за злиденну, відсталу країну - танки або літаки зроблять на технологічному рівні країни-виконавця, плюс ви отримаєте досвід у відповідних областях оборонної промисловості. До речі, у кожного з трьох альянсів свої особливості: комуністи обмінюються ресурсами без використання грошей і краще шпигують, нацисти люто б'ються за рідні землі і оголошують «обмежені війни» (один на один, щоб не ділитися територіями), а у союзників жахливий мінус до промислового потенціалу в мирний час, зате якщо війна ...

До речі, у кожного з трьох альянсів свої особливості: комуністи обмінюються ресурсами без використання грошей і краще шпигують, нацисти люто б'ються за рідні землі і оголошують «обмежені війни» (один на один, щоб не ділитися територіями), а у союзників жахливий мінус до промислового потенціалу в мирний час, зате якщо війна

Радянсько-румунський війна. 31-й армійський корпус займає Бухарест.

Екран досліджень. Тут ви проведете багато часу, готуючи країну до війни.

Все для фронту, все для перемоги

Але на війну нам поки рано. Розібравшись з внутрішніми і зовнішніми справами, потрібно зайнятися наукою. Послуги спілок та репресії не приносять користі, якщо у вашій армії гвинтівки зразка 1918 року. На відміну від другої частини, ви досліджуєте не нову модель юніта, а його окремі компоненти, тому, скажімо, у британських танків може бути краще броня, а у німецьких - більше гармати і вище швидкість. Або навпаки. Поле для досліджень величезне: наземні і повітряні війська, промисловість і флот, доктрини застосування і теоретичні знання. Тільки у авіації тут три розділи: винищувачі, бомбардувальники і стратегії їх застосування. Останні особливо важливі - якщо надсучасними літаками керують за інструкціями Першої світової, толку не буде.

Останні особливо важливі - якщо надсучасними літаками керують за інструкціями Першої світової, толку не буде

Виробництво. Радянський Союз, втративши всяку совість, будує величезну армаду тактичних бомбардувальників.

Бути попереду планети всієї в усіх областях в будь-якому випадку не вийде - дослідження будь-якої технології підвищує ваші навички в певній галузі, але з часом знання втрачаються, так що краще концентрувати зусилля на одній-двох областях, ніж намагатися вивчати по одній технології в кожному розділі. Допомагає вченим і практичний досвід, отриманий від будівлі юнітів: логічно, що в країні, масово виробляє танки, інженерам простіше розібратися в конструкції нового дизельного двигуна.

Якщо, звичайно, ви їм це дозволите. Дослідження, дипломатія, шпигунство і набір офіцерів - всі вони вимагають одного і того ж ресурсу (знову лідерства). Варто задуматися, чи треба спускати все на науку. Лазутчики здатні не тільки підірвати бойовий дух супротивника, але і влаштувати саботаж в науці та на виробництві, посилити підтримку потрібної вам політичної партії або розкрити плани наступу. Та й ворожа розвідка не дрімає - відмовившись від послуг держбезпеки, ви незабаром виявите, що ціла зграя іноземних сволот вставляє палки в колеса вашому паровозу науково-технічного прогресу. А то і просто пускає його під укіс. Офіцери не менш важливі - вони підвищують стійкість ваших військ, і на одну бригаду їх потрібно не менше сотні. Армія без комскладу розбіжиться після пари пострілів, розколовшись на шматки, як китайська порцелянова ваза.

Армія без комскладу розбіжиться після пари пострілів, розколовшись на шматки, як китайська порцелянова ваза

Конструктор дивізій. Згодом число доступних бригад збільшиться - аж до ракетної артилерії на кшталт знаменитих «катюш».

Нарешті, останній з найважливіших пунктів в управлінні державою - виробництво. У будь-якої країни є промисловий потенціал, що розподіляється по декількох областях: переоснащення військ, поповнення постраждалих частин (вимагає також людських резервів), постачання, будівництво і виробництво ширвжитку для населення (генерує гроші, за які ви купуєте ресурси, знижує невдоволення).

З виробництвом нових юнітів все цікаво - тепер ви не просто «будуєте» дивізії, ви формуєте їх з бригад (від однієї до п'яти на дивізію). Чим їх більше - тим дорожче і довше виробництво, при цьому слід враховувати особливості театру військових дій. Німецьке угруповання, що захищає ділянку у лінії Мажино, розумно посилити засобами ППО - французи будуть вас бомбити по-чорному. Японцям слід створити кілька дешевих поліцейських дивізій - для придушення китайських партизан. Всього різних типів бригад під два десятка (включаючи ракетну артилерію), так що постійним читачам журналу «Моделіст-конструктор» є де розвернутися.

War never changes

І тільки потім, коли економіка країни приведена в належний вигляд, жителі сповнені віри в світле завтра, а вороги - деморалізовані, приходить час війни. Тут ви більше не самотні, у вас є вірний друг - штучний інтелект. Замість того, щоб особисто керувати кожної дивізією (під кінець гри їх буде близько 400) на збільшилася в чотири рази карті (10 000 провінцій проти 2600 у другій частині), ви просто відзначаєте на мапі провінції, які треба зайняти або утримати. Вказуєте стратегію бойових дій (всього чотири види, від оборонної до бліцкригу) і, відкинувшись у кріслі, натискаєте кнопку «Оголосити війну».

Це непередаване задоволення - дивитися, як зібрана вами по гвинтика армія починає рухатися, як висуваються вперед танкові дивізії, як злітають з аеродромів бомбардувальники, а з флотських баз виходять десантні флотилії, як починають надходити перші звіти про боєзіткнення ... На жаль, на складних театрах військових дій з розірваної лінією фронту, необхідністю влаштовувати десанти і т.п. AI трохи просідає і дозволяє собі робити невеликі дурості - тобто, наприклад, ті ж десанти висаджує, але не там, де вони найбільше потрібні. Тому на особливо відповідальних ділянках краще управляти військами особисто.

Шпигунство. Чим більше шпигунів, тим точніше інформація про становище в конкретній країні. Шпигунів засилає комп'ютер, ви лише розставляєте пріоритети.

Зовнішня політика. Тут же чекають своєї години історичні події - так, щоб евакуювати промисловість до Сибіру, ​​ви повинні бути в стані війни з Німеччиною.

* * *

Hearts of Iron 3 - це більше, ніж просто стратегія, це масштабний геополітичний атракціон. Тут немає помпезності Total War, але цього і не потрібно: за непоказною графікою і нагромадженнями меню ховається така міць, що закачаєшся. Вона здатна кинути вам виклик, вона може захопити на довгі години, добу, тижні. Може вимотати вас до кривавого поту ... Всього цього, звичайно, можна уникнути: десь передоручити управління AI, знизити рівень складності і т.д. Але краще так не чинити - кожна поступка робить довгоочікувану перемогу трохи менш солодкою.

Ця гра підійде, звичайно, не всім. Вона - для сильних духом. Для тих, хто пройшов Civilization на всіх мислимих рівнях складності. Для тих, хто вже позіхає в Empire: Total War. Справжній хардкорний РС-проект і одна з головних стратегій року!

Реіграбельность - так

Класний сюжет - немає

Оригінальність - немає

Легко освоїти - так

Виправданість очікувань: 90%

Геймплей: 9

Графіка: 8

Звук і музика: 8

Інтерфейс і управління: 9

Дочекалися? Третя частина відомої серії геополітичних стратегій - така, якою вона і повинна бути: продумана до кожної дрібниці, іноді - знущально складна, але страшно захоплююча.

Рейтинг «Манії»: 9.0

«Чудово»

О там в наступній коробочці?
Вплив стратегічних бомбардувань на національну єдність?
Взагалі - що таке Hearts of Iron?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация