Хемінгуей і Куба: полювання на рибу і німецькі підводні човни

Фінка Вехія. Цей будинок і маєток купила третя дружина письменника в 1940 році за 15 тисяч доларів. Фото А. Чаленко

У перший раз Хем потрапив на Кубу в 1928 році, як ми допливли на пароплаві на кілька днів в Гавану, а на початку 30-х він відвідав її на яхті одного зі своїх знайомих контрабандистів. У тому числі і кубинським контрабандистам після він присвятить свій роман "Мати і не мати". Куба подобалася письменникові тим, що тут він відчував себе вільніше, ніж в манірною пуританської Америці. Вільні звичаї, море рому, океан, дешевизна життя і можливість цілодобово рибалити прив'язали його до Куби назавжди. Тут Хема все звали Папою.

Хем прийняв кубинську революцію, правда, шкодував, що більшу частину того часу, коли йшла війна між диктатором Батістою і загонами Кастро і Че Гевари, він був відсутній на острові. Фіделя він вперше відвідав в гаванської готелі "Національ", де спочатку працювало нове кубинський уряд. Одного разу він запросив Кастро вручити приз кращому рибалці під час рибальських змагань. Їх виграв Фідель, який сам собі і вручив головний приз.

ХАТА. Будинок в Фінка Вехія купила журналістка Марта Гелхорн, третя дружина Хема. Із другою дружиною Поліною Пфейффер, з якою познайомився ще в Парижі в 20-і роки, він розлучився з політичних мотивів. Вона була католичкою і підтримувала режим Франко в Іспанії, проти якого письменник боровся зі зброєю в руках під час Громадянської війни 1936-1939 років.

До 1939 року Хем мешкав в Старій Гавані в готелі "Амбос Мундос". Там він постійно пиячив зі своїми друзями. Березня вирішила вирвати чоловіка з нездорового оточення. Вона прочитала в одній з гаванських газет оголошення про те, що за 15 тисяч доларів (дуже великі в той час гроші) продається маєток біля селища Сан-Франциско де Паула (в декількох десятках кілометрів від Гавани). Хемінгуею воно не сподобалося. Причина - поруч не було моря. З будинку його не було видно. Воно знаходилося близько 15-20 хвилин їзди на машині. Однак Марта на свій страх і ризик вирішила маєток купити. Будинок збудували у другій половині XIX століття за проектом каталонського архітектора. І ось з 1940 року Хемінгуей прожив тут 20 років життя. Тільки перед смертю переїхав в інший будинок на острові Кі Уест поруч з Флоридою. Тут написані такі його знамениті твори, як "По кому дзвонить дзвін", "Старий і море", "Свято, яке завжди з тобою". Тут в 1954 році він дізнався, що йому присуджено Нобелівську премію в 35 тисяч доларів.


Друкарська машинка пам'ятає "Старого і море"

Маєток розташовується на кількох гектарах землі на пагорбі. Два будинки - один дерев'яний, в 2 поверхи, під червоною черепицею, а інший, одноповерховий - знаходяться в середині великого парку. У першому мешкали гості і слуги, а в другому - Хемінгуей. До 1944 року з третьою дружиною Мартою, а з 1946 року до 1960 - з четвертою дружиною Мері. Тут же знаходиться порівняно невеликий - 15 на 5 метрів - басейн письменника. Тут він плескався з американськими актрисами, чим доводив свою четверту дружину до сказу. Одного разу до нього приїхали друзі і привезли з собою цілий фургон льоду. Вони заповнили їм басейн і на п'яну голову нічого розумнішого не придумали, як грати шматочками льоду в ... водне поло. Поруч знаходиться цвинтар, на якому поховані 4 улюблені собаки Хема - Блек, негренят, Лінда і Нерон.


Вітальня. У цих кріслах сиділи Марлен Дітріх і Анастас Мікоян

У самому будинку бежевого кольору півдесятка великих кімнат. На вході - огороджена тераса і невеликий дзвін. Стіни білого кольору, стелі бежевого, підлоги укладені світлою керамічною плиткою. У всіх кімнатах по стінах розвішані мисливські трофеї письменника, які він привіз з Африки. Через них він навіть посварився з третьою дружиною. Вона не дозволяла їх присутності в будинку, стверджуючи, що це негігієнічно. На стінах, крім "рогів і копит", висять картини, присвячені іспанським тореро, і великі, дуже красиві рекламні плакати, що запрошують глядачів на кориду.


Гардероб чоловіка. Мисливські чоботи і мундир

В одній з кімнат влаштована їдальня, в інший, найбільшою - вітальня. В останній посередині стоять так крісла, поруч з ними тумбочка, на якій стоять спиртні напої, які Хем поглинав у величезних кількостях. Тут письменник приймав своїх гостей. Серед них були і перший радянський посол на Кубі колишній розвідник з ГРУ генерал-майор Алексєєв, і Анастас Мікоян, який очолював радянську делегацію на Кубу. Він подарував письменникові міні-модель радянського супутника, який до цих пір стоїть у вітальні. У ванній одна зі стін розписана результатами щоденного зважування письменника. Близько унітазу стелаж з книгами, Хем читав одночасно кілька книг англійською, іспанською, італійською та французькою мовами.


Туалет. Навіть тут Хем читав книги

У будинку взагалі вражає велика кількість книг, вони стоять на полицях в кожній кімнаті, бібліотека налічує 9 тисяч томів, 1000 фотографій письменника, приблизно 3 тисячі листів. Після смерті Хемінгуея Мері передала будинок в дар Кубі, а в 1962 році тут організували музей. Екскурсії по дому проходять, не заходячи в приміщення. Гості знайомляться з побутом письменника через вікна.

ЯКЩО МОХІТО, ТО В "Бодегита дель МЕДІО"


Хем часто заходив в цей бар

У Гавані є бар "Бодегита дель Медіо", де Хем пив з друзями мохіто. Він знаходиться недалеко від Кафедральній площі. На вході вас зустрічає великий негр, який сидить на високій барною табуретці і грає на гітарі. Ремонт тут, мабуть, не робився років 50, так як всі стіни від підлоги до стелі, який знаходиться на відстані 5-6 метрів, густо списані відвідувачами.


Знаменитості. У цьому барі пив не тільки Хем, але і Стінг, Неруда і Маркес

По стінах також висять і фотографії знаменитостей, тут побували - наприклад, Стінга, чилійського поета Пабло Неруди і колумбійського письменника Габріеля Маркеса. Меблі в барі стара, ще Гемінгвея часів, але реставрована. На стелях висять вентилятори. У першій, яка розташована на вході, роблять знаменитий кубинський мохіто. Довга темно-коричнева барна стійка, в стінній шафі пляшки з різного роду ромом і сигари. Бармен готує по 500-600 мохіто в день.

БІЛА ВЕЖА

Хем зазвичай працював у своєму кабінеті-спальні в крайній лівій кімнаті (від входу), також щосили по стінах прикрашену головами рогатих тварин. Вона розділена аркою на дві половини. В одній з них знаходиться письмовий стіл, білий одежна шафа, коричневі тумби-шафи. На цій половині знаходяться двері ванної кімнати і невеликою вбиральні кімнати, де зберігається кілька десятків пар військових черевиків, мундир і різного роду головні убори письменника.

У другій половині кімнати стоїть велике двоспальне ліжко письменника, покрита синім ковдрою. Поруч з ліжком тумбочка, на якій лежать окуляри письменника. Незважаючи на наявність письмового столу, Хем не любив за ним працювати. Він вважав за краще ставити свою друкарську машинку, підклавши під неї товстий фоліант, на невелику книжкову полицю, і стоячи бив по ній кілька годин вранці.


Тут мешкали кішки і графиня

Мері на початку 50-х вирішила зробити чоловікові подарунок. Вона побудувала поруч з будинком триповерхову вежу. На першому оселилися численні кішки подружжя Хемінгуей, на другому письменник писав (по правді кажучи, писав тут він всього лише кілька разів, щоб не образити дружину). А ось на третьому поверсі писала свої картини юна італійська графиня Адріана Іванчич (рід її походив з хорватської аристократії). Вона стала останнім коханням старіючого письменника. З цим нічого не могла вдіяти Мері, якій залишалося тільки миритися. Незважаючи на це, коли Адріани не було поруч, Хем зривав зло на дружині. Він бив посуд і обкладав її останніми словами.

З графинею і своїми друзями актором Гаррі Купером, актрисами Марлен Дітріх і Інгрід Бергман, а також своїми кішками і псом Блеком він організував Товариство Білої Вежі. Компанія щосили веселилася, здійснюючи походи по гаванським барам, де поглинала в неймовірних кількостях знамениті кубинські коктейлі на основі рому - дайкірі і мохіто.

З кулемета на АКУЛ І НАЦІ


Яхта "Пілар". З її допомогою Хем не давав нацистам відбирати рибу у кубинців

В глибині садиби варто - вже на вічному приколі - знаменита яхта Хемінгуея "Пілар". Цікаво, що судно було обладнано кулеметом, щоб відлякувати акул. Капітаном яхти Хем призначив кубинця Грегоріо Фунтеса, якому після своєї смерті заповів її. Останній дожив до 104 років, а після своєї смерті в 2002 році згідно з його заповітом човен була передана дому-музею Хема. "Пілар" використовувалася не тільки для риболовлі, але і у військових цілях. На ній письменник в роки Другої світової війни полював за нацистами. Після того як Америка вступила у війну з Німеччиною, Карибський архіпелаг стали часто відвідувати німецькі підводні човни адмірала Денница. Вони топили танкери з нафтою, що випливають із Венесуели в США. Особливо Хемінгуея обурювало те, що німці часто відбирали у рибалок їх видобуток. Підводний човен піднімалася на поверхню поруч з кубинським суденцем і забирала всю рибу, виловлену за день.

Спочатку Папа боровся з нацистами на березі. Зі своїх знайомих він створив контррозвідувальну організацію, яка займалася збором відомостей про німецьких агентів в основному в Гавані. Штаб організації він влаштував в своєму маєтку. Здобуті відомості він відправляв в американське посольство. Але цього Хему здалося мало, і він запропонував американським військовим використовувати себе в якості мисливця за підводними човнами. Ті погодилися. "Пілар" нашпигували всілякої апаратурою і оснастили зброєю. Під командою Хема служили 9 осіб. Американська розвідка передавала Хему координати німецьких човнів, після чого той йшов в потрібне місце. Команда "Пілар" починала скидати бомби. Кілька човнів вдалося навіть потопити. До 1944 року субмарини зникли. Союзники висадилися в Нормандії і Хемінгуей поїхав в якості військового кореспондента до Франції.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация