Хетське царство

Х е ттское ц а рство, стародавня держава в Малій Азії в 18 - початку 12 ст. до н. е. Утворилося з малоазійських політичних об'єднань 20-19 вв. (Канес, Хаттусас , Бурушханда), що включали етнічні групи хеттів , хатти ін. При хеттском царя р Куссара Аніттасе (близько 18 в.) почалося об'єднання деяких областей Анатолії, що були до цього центрами Староассірійскій торгових колоній. Він завоював рр. Неса, Хаттусас, зробив столицею Куссар. Засновник Древнехеттского династії Лабарна (початок 17 ст.) Розширив територію Х. ц. При наступника Лабарни Хаттусіліс I (середина 17 ст.) Було завершено завоювання Цальпа і ряду південно-східних областей Малої Азії. Столицю він переніс в Хаттусас. При сина Хаттусіліса I Мурсилис I (кінець 17 ст.) Військова міць Х. ц. досягла найвищого підйому. Приблизно 100-річний період, що слідував за царюванням Мурсіліса I, був заповнений міжусобицями і палацовими переворотами. На час складання хетських законів (близько 16 в.) Трьома основними частинами Х. ц. були центральна область - країна хеттів з центром в Хаттусасе, Лувія - на південному заході Малої Азії і Пала - на північному сході Малої Азії. У 15 - початку 14 ст. різко зросла роль південній області з лувійська і хурритским населенням. Хетські царі 14 - початку 12 ст. (Т. Зв. Періоду Нового царства) були хурритами . Цар Суппилулиумас I (початок 14 ст.) Після тривалої війни розгромив Мітанні , Зробив своїм васалом Угаріт . З часу правління Мурсіліса II (кінець 14 ст.) І аж до Хаттусили III

Х. ц. і Єгипет як дві найбільш могутні держави Близького Сходу боролися за переважання в Сирії. В кінці 13 - початку 12 ст. проти Х. ц. виступила коаліція держав, що включала Ахіяву і Арцава. Міжусобиці, відпадання васальних областей і союзних царьків від головних центрів Х. ц. привели до його загибелі. Поштовхом до падіння і послужило переселення на схід Малої Азії «Народів моря» .

У період свого максимального територіального розширення в 14 в. і пізніше центр Х. ц. був оточений ланцюгом союзних і васальних держав, які відігравали роль буфера між хетами і їх могутніми противниками (такими, як Єгипет). Подібність текстів державних договорів з повчаннями царя посадовим особам може вважатися свідченням того, що останні розглядалися як особлива категорія васалів хетського царя. Ієрархічна організація всієї держави, де окремими областями правили намісники, які отримали їх від царя, відповідала в масштабі всього суспільства структурі наділів (дарувань), при якій отримували земельні наділи повинні були нести відповідну господарську повинність або військову службу. Раби складали відносно невелике число всього населення. Між рабами і вільними хетами існувало проміжне соціальний стан військовополонених, яким давалися особливі земельні наділи. Наявність цього стану, а також специфічних форм залежності, аналогічних васалітет, виділяють Хетське суспільство серед ін. Давньосхідних товариств, близьких до рабовласницьким. До 14 в. влада царя стала необмеженою, він набув рис обожествляемого східного деспота.

Літ .: Менабде Е. А., Хетське суспільство, Тб., 1965; Гіоргадзе Г. Г., Нариси з соціально-економічної історії Хетського держави, Тб., 1973; Замаровский В., Таємниці хетів, пров. зі словац., М., 1968 (літ.); Neuere Hethitenforschung, hrsg. von G. Walser, Wiesbaden, 1964; G ö tze A., Kleinasien, 2 Aufl., M ü nch., 1957; Friedrich J., Die hethitischen Gesetze, Leiden, 1959; Guгney OR, The Hittites, 2 ed., L., 1961.

В. В. Іванов.

Іванов

Хетське царство.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация