Хлібний квас - користь і шкода

  1. Історичні факти про хлібному квасі
  2. Хлібний квас - користь і шкода
  3. Корисні властивості хлібного квасу
  4. Протипоказання до застосування квасу
  5. Квас на дріжджах або без дріжджів - який краще

У мене не було в планах вивчати питання про користь і шкоду хлібного квасу, але в коментарях до   рецептами домашнього квасу   Оля Смирнова написала, що її мама робить його круглий рік і п'ють вони його постійно, а не тільки в жарку пору року

У мене не було в планах вивчати питання про користь і шкоду хлібного квасу, але в коментарях до рецептами домашнього квасу Оля Смирнова написала, що її мама робить його круглий рік і п'ють вони його постійно, а не тільки в жарку пору року. Я і задумалася, часи змінюються, смакові пристрасті теж, але квас залишається одним з улюблених напоїв з давніх років. У чому ж секрет такої популярності, давайте розберемося.

Почнемо з історії, коли з'явився цей напій, чому народ його полюбив і як його робили.

Історичні факти про хлібному квасі

Незважаючи на те, що ще у древніх єгиптян був напій, схожий на квас, вважається він все-таки російським, в Єгипті його готували інакше і це був більше алкогольний напій. У Греції теж робили подібні напої, але на основі фруктів.

Саме хлібний квас з'явився на Русі і як кажуть, зовсім випадково. Якось в бочку, де лежало зерно, потрапила вода, воно стало киснути і навіть проросло. Господар цього зерна вирішив реанімувати його, що б уникнути збитків. Став його сушити, перемолов, але якісне борошно, природно, у нього не вийшла, а вийшов солод. Він залив його окропом, залишив бродити, думав хоч худобі на корм стане в нагоді, але в результаті бродіння вийшов приємний напій. Це був перший хлібний квас.

Уже потім його вдосконалили, придумавши робити сусло - базу для справжнього квасу. Ось тому квас і вважається російським, так як сусло - це наша російська ексклюзивна технологія.
Уже потім його вдосконалили, придумавши робити сусло - базу для справжнього квасу

Як кажуть історики, робили квас і раніше, але вперше про нього згадали в літописах 989 року, в момент важливого для Русі події - прийняття християнства. За велінням князя Володимира на честь цієї події народу роздавали їжу, мед і квас.

Раніше приготування квасу - це був досить тривалий процес, майже ритуальна дія і на пробу нового квасу звали гостей. У кожної господині був свій особливий рецепт і вона його не розголошували, а передавала у спадок. У селах найсмачніший квас називався на честь його господині - «Дарьино квас», «Мар'їна квас». Для додання особливого смаку і аромату додавали мед, родзинки і різні трави.

На Русі квас був дуже популярний, існувала величезна кількість видів квасу і робили його не тільки з хліба, так само з фруктів, ягід, трав і коріння. Існувала навіть така професія - квасник і до людей цієї професії ставилися з пошаною і повагою.

Існувала навіть така професія - квасник і до людей цієї професії ставилися з пошаною і повагою

На що вже Петро I, любитель всього західного, і то був не проти випити кухлик іншу квасу, він навіть винайшов свій рецепт - квас з хріном і поправляв їм своє здоров'я після застіль.

Олександр Суворов почитав хлібний квас за те, що він захищав від цинги, допомагав швидше відновлюватися після поранень. Російська армія завжди возила з собою бочки з квасом і пили його не тільки рядові солдати, а й високі чини.

Оцінив російський квас і відомий італієць Казанова і він так писав про квас:

«У росіян є чудовий напій ... він набагато перевершує константинопольський щербет ... до того ж вельми дешевий, так як за рубль віддають більшу бочку».

Він із задоволенням відновлював нашим квасом свої сили, розтрачені в амурних справах.

І дійсно, на Русі квас вважався не просто смачним напоєм, а лікувальним. В день весілля нареченого обов'язково поїли квасом для народження здорового потомства. У лікарнях завжди стояли ємності з квасом і його в обов'язковому порядку давали хворим. Так чим же корисний квас.

Хлібний квас - користь і шкода

Говорячи про користь цього напою для нашого організму, ми будемо говорити саме про квас домашнього приготування, так як я сильно сумніваюся, що магазинний квас можна віднести до категорії лікувальних напоїв.

Хоча цього напою багато років, а народні цілителі і вчені уми все ще в стадії роздумів, що робить його лікувальним. Одні кажуть, що завдяки ефекту бродіння, в результаті чого він збагачується корисними речовинами і мікроорганізмами. Інші, що за рахунок корисних властивостей злаків, з яких його виготовляють. Напевно, поєднання і того й іншого дає корисний і навіть лікувальний ефект цього напою і склад його про це ж говорить.

Хлібний квас містить вітаміни A, групи B, E, C, PP, такі корисні мінерали як фтор, фосфор, кобальт, мідь, цинк, молібден і залізо, так само містить органічні кислоти, амінокислоти, дріжджі, ферменти.

Завдяки такому вітамінно-мінеральному складу квас дійсно благотворно діє на наш організм.

Корисні властивості хлібного квасу

  1. Натуральний хлібний квас за впливом на наш організм можна прирівняти до кефіру або кислого молока, він позитивно позначається на роботі шлунково-кишкового тракту, пригнічуючи зростання шкідливої ​​мікрофлори, тим самим допомагає позбутися від дисбактеріозу.
  2. Нормалізує обмін речовин, допомагає організму звільнитися від шлаків, завдяки квасу відбувається краще розщеплення їжі.
  3. Корисний для серцево судинної системи, при порушенні мозкового кровообігу, добре чистить кровоносні судини.
  4. Робить позитивний вплив на ендокринну систему нашого організму.
  5. Заспокоює нерви, тому корисний при втомі, безсонні, неврозах і депресії.
  6. Добре впливає на стан волосся, шкіри, нігтів. Знаменитий хірург М. І. Пирогов рекомендував хлібний квас як засіб, що прискорює зрощення кісток при переломах.
  7. Підвищує опірність організму до простудних та інфекційних захворювань. Бактерицидні властивості квасу били доведені вченим В. С. Сотниковим, його дослідження показали, що в квасі гинуть тифозні і паратіфозние мікроорганізми.
  8. Ферменти, що входять до складу квасу роблять його корисним навіть при захворюваннях очей - глаукома, атрофія зорового нерва, відшарування сітківки, короткозорість.
  9. Корисний людям із захворюваннями нирок і печінки. Н. В. Скліфосовський стверджував, що квас є відмінним профілактичним засобом цирозу печінки і виразкової хвороби.
  10. І нарешті те, заради чого його вживають більшість - чудово втамовує спрагу, запобігає зневодненню організму, допомагає при перегріванні, знімаючи жар в тілі.

Так, наші предки знали толк в напоях і хлібний квас, приготовлений в домашніх умовах, дійсно корисний. А головне робити його зовсім не складно, склад інгредієнтів простий і доступний кожному.

Протипоказання до застосування квасу

Звичайно і шкоди може завдати нам квас, а то й знати які є протипоказання до його застосування. А в разі хронічних захворювань не зайвим буде запитати у лікаря, можна вам пити цей напій чи ні.

  • Не рекомендується пити, особливо кислі сорти квасу людям, які мають гострі запальні захворювання органів травлення і при гастриті з підвищеною кислотністю.
  • Хлібний квас може викликати алергічну реакцію у людей, чутливих до глютену.
  • З обережністю треба пити квас годуючим мамам, так як він може викликати здуття живота і коліки у дитини.
  • Фахівці з дитячого харчування не рекомендують давати квас дітям віком до 3 років.

Як бачите, протипоказань до вживання домашнього квасу не так багато. Є ще один нюанс - домашній квас можна робити без дріжджів і з використанням дріжджів. Який корисніше?

Квас на дріжджах або без дріжджів - який краще

Багато я переглянула інформації, але відповідь знайшла тільки в книзі Тетяни Литвинової «Квас - цілитель від 100 хвороб».

Так ось в цій книзі говориться, що дріжджі в квасі - це корисний і потрібний інгредієнт, так як саме вони насичують квас вітамінами групи B, PP, органічні кислоти, сприяють утриманню вологи в організмі і тому квас так добре втамовує спрагу.

У квасі без дріжджів теж присутні дріжджі, які виходять природним шляхом, просто їх там можливо менше. Тому корисний хлібний квас і на дріжджах і приготований без дріжджів.

Але є важливий момент і це відноситься до протипоказань - дріжджі містять пурини, які гальмують виведення сечової кислоти з організму, а це може привести до запальних процесів в суглобах.

Не можна пити квас на дріжджах людям з хронічною нирковою недостатністю і при такому захворюванні як подагра.

Якщо у вас таких захворювань немає, то сміливо можете пити квас на дріжджах, якщо він вам більше подобається.

Сподіваюся інформація про користь і шкоду хлібного квасу була для вас корисною. Особисто я багато нового дізналася про це смачне напої. Так що робіть домашній квас (про рецептах я розповідала минулого разу) і радуйте себе і своїх близьких смачним і корисним напоєм.

Якщо ви не любите квас домашнього приготування або не хочете його робити, то подивіться відео про те, як правильно вибрати магазинний квас.

Олена Касатова. До зустрічі біля каміна.

Який корисніше?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация