Хочеш працювати водієм в Росії? Терміново отримуй російські права

З 1 червня 2017 року Росії вступають в силу Поправки в закон «Про безпеку дорожнього руху», що забороняють працювати водіями власникам іноземних або міжнародних водійських посвідчень. Заборона безпосередньо торкнеться мігрантів з країн Центральної Азії, причому громадяни країн-членів ЄАЕС винятком в цьому питанні не є. Це «Фергані» підтвердили в прес-службі Департаменту реєстрації транспортних засобів і водійського складу при Державній реєстраційній службі Киргизстану.

А це - витяг з відповіді Державтоінспекції Росії : «[З 1 червня 2017 року] не допускатиметься керування транспортними засобами на підставі іноземних національних або міжнародних водійських посвідчень при здійсненні підприємницької та трудової діяльності, безпосередньо пов'язаної з керуванням транспортними засобами».

Підкреслю: нова вимога не стосується власників іноземних або міжнародних прав, які використовують автомобілі в особистих цілях.

Мігранти про нововведення чули, проте жоден з опитаних мною не знав точних термінів вступу поправок в силу і, тим більше, не приступав до зміни водійського посвідчення.

Азамат родом з Джалал-Абад, в 2008 році приїхав до Росії разом з дружиною на заробітки. Спочатку працював на будівництві, потім вантажником. Робота була мінливою, платили мало. Два роки тому він вирішив влаштувався в столичну вантажну компанію.

- Працювати водієм вигідно, в день можу заробити до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Головне, не порушувати правила дорожнього руху. У мене таке було двічі. Один раз відбувся штрафом у півтори тисячі рублів, другий раз був суд і знову штраф. Головне, що права не відібрали, - розповів Азамат.

Про необхідність змінити права він почув ще два місяці тому, але що робити, не знає.

- Водієм я непогано заробляю, тому думаю, що міняти права треба, - міркує Азамат. - Хоча вони у мене - необмеженого терміну дії. Може, такі і не треба міняти. Я ніде не можу отримати точну інформацію про це. Коли мене зупиняли співробітники ДАІ, я їх питав, що робити з нашими [киргизькими] правами. Мені сказали, що треба звертатися в МРЕВ (Міжрайонний реєстраційно-екзаменаційний відділ Державної інспекції безпеки дорожнього руху).

Цим все і обмежилося, нікуди звертатися Азамат не став.

Відстрочка на рік імовірна

Трудові мігранти сподіваються, що вступ в силу поправок, що стосуються зміни водійських прав, знову відтермінують. Такий розвиток подій цілком ймовірно. У прес-службі Комітету з транспорту і будівництва Держдуми Росії «Фергані» підтвердили, що поправки про відстрочення на рік може бути прийнятий після 16 травня, коли депутати повернуться з відпустки. Про те, що ця відстрочка необхідна, 4 квітня заявляв голова комітету Держдуми по транспорту і будівництва Євген Москвичов на парламентських слуханнях «Проблеми забезпечення безпеки дорожнього руху: правові та морально-етичні аспекти».

Торкнувшись питання про заборону на допуск до керування транспортними засобами при здійсненні підприємницької та трудової діяльності на підставі іноземних водійських прав, Москвичов нагадав, що відповідне обмеження вступає в силу з 1 червня 2017 року. Однак, згідно з оцінками експертів, до цього терміну російські водійські права встигне отримати лише 10 відсотків від загального числа іноземних громадян, які працюють на російських підприємствах пасажирського транспорту. При цьому Москвичов зазначив, що зараз з іноземними правами в Росії працюють водіями, в основному, громадяни СНД.

«Давайте подумаємо над тим, щоб продовжити дозвіл водити тим, хто має іноземні права, до 1 червня 2018 року», - запропонував глава думського комітету.

Москвичов закликав профільні відомства вжити заходів для забезпечення протягом найближчого року проходження відповідного навчання в автошколах і проведення необхідної кількості іспитів для іноземних громадян, щоб всі, хто працює на російських транспортних підприємствах мали можливість отримати посвідчення російського зразка. Це, на думку парламентарія, гарантуватиме безпеку на дорогах і забезпечення необхідного обсягу пасажирських перевезень.

За оцінками голови міжрегіонального профспілки «Таксист» Ярослава Щербініна, в одній тільки Москві проблеми з документами можуть виникнути у 20 відсотків таксистів.

- В основному, вони чекають, - цитують Щербініна «Известия» . - Особливості наших таксистів такі, що поки їх не почнуть штрафувати, займатися переоформленням вони не будуть. Нові вимоги профспілка таксистів підтримує і вважає, що вони значно скоротять число нелегальних візників.

- Значна частина таксистів, особливо в Москві, мають права Узбекистану, Таджикистану та інших колишніх союзних республік, - продовжує Щербінін. - При цьому найчастіше вони не офіційно працевлаштовані, а беруть машини в оренду. Виходить, що громадянин чужої держави незаконно займається підприємницькою діяльністю на території Росії. Тепер за допомогою співробітників ГИБДД буде проводитися відсів людей, які не мають права займатися перевезеннями.

Міняти права потрібно, щоб підтвердити свою кваліфікацію

Є кілька причин, через які водії-мігранти не зможуть вчасно отримати нові водійські посвідчення. Наприклад, може з'ясуватися, що заявник має проблеми з законом або знаходиться в розшуку. Є ті, хто погано володіє російською мовою і, відповідно, не зможе скласти іспит. Багато трудові мігранти, незважаючи на наявність у них водійських посвідчень, ніколи не вчилися в автошколах, а деякі не приховує, що їх права «куплені».

В якійсь мірі це відноситься і до трудових мігрантів з Киргизії. У цій країні найвища статистика смертності на дорогах серед країн СНД (детально про це «Фергана» писала в статті «Смертельно небезпечні дороги Киргизстану» ). Причин такої ситуації в країні багато: корупція, незнання правил дорожнього руху (ПДР) не тільки водіями, але і співробітниками ДАІ, можливість купити права без складання іспитів і уникнути покарання в разі вчинення правопорушення. Наприклад, 21 квітня на одному з пішохідних переходів Бішкека були збиті два школяра. як з'ясувалося , Який збив дітей водій два роки тому скоїв ДТП зі смертельними наслідками, але уникнув покарання. А 12 травня в Бішкеку два автомобіля одночасно скоїли наїзд на школярів, які переходили дорогу по пішохідному переходу. Один з цих водіїв зник з місця події. На його машині була помічена шашка «Namba Taxi».

Але багато мігрантів в Росії замість того, щоб вчити правила дорожнього руху, намагаються дізнатися, як можна отримати російські права без складання іспитів ...

Як обміняти водійські права

Отримання нового водійського посвідчення може затягнутися на довгий термін, тому що спочатку ГИБДД Росії відправить запит до відповідних органів іноземної держави, щоб дізнатися, чи дійсно такий-то громадянин отримував там права. Очікування відповіді може розтягнутися на два-три місяці.

Далі, згідно з пунктом 38 глави IV «Правил проведення іспитів на право керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія з 16 лютого 2016 року», обмін іноземних прав проводиться за результатами іспитів - теоретичного і практичних. Для обміну потрібно подати такі документи: заяву; паспорт або інший документ, що засвідчує особу; медичне заключення; іноземне національне водійське посвідчення.

«Фергана» знайшла в Москві молодих людей з Киргизії, які приїхали сюди на заробітки і вже обміняли киргизькі водійські посвідчення на російські.

Алібек приїхав в Москву з Бішкека влітку 2015 року. У Киргизії він працював водієм однієї із служб таксі. Заробляв непогано, але після одруження і появи дітей грошей перестало вистачати. У Москві він теж влаштувався водієм. Так як планував затриматися в Росії надовго, то вирішив зайнятися отриманням російського водійського посвідчення.

- Права я вирішив обміняти в 2015 році. Це була ціла епопея. По-перше, іноземні права повинні відповідати Віденської конвенції. Тобто бути на трьох мовах і з датою закінчення дії. Права в Бішкеку я отримав в 2008 році і на них цієї дати не було. Тобто, вони не відповідали необхідним стандартам. За розповідями колег, у багатьох моїх співвітчизників аналогічні посвідчення з необмеженим терміном дії. Саме з ними можуть виникнути проблеми. У мене відмовилися приймати їх на обмін. Довелося купувати квитки і летіти в Киргизію, щоб міняти їх на права нового зразка.

Повернувшись до Росії, я знову пішов у московське ДАІ. До речі, звернутися можна в будь-який ДАІ незалежно від місця вашої реєстрації. Перед цим треба відвідати психіатра, нарколога і, зробивши електроенцефалограму мозку (щоб виключити епілепсію), підготувати медичний висновок. З ним я прийшов в ДАІ, звідки відправили запит до Киргизії, щоб перевірити справжність мого водійського посвідчення. На це пішло три місяці.

Після перевірки призначають дату теоретичного іспиту на знання правил дорожнього руху. Якщо здаєш успішно, призначають здачу практичного іспиту на майданчику, потім в місті. Тільки після складання іспитів тобі видають російське водійське посвідчення.

Що стосується витрат, то держмито на права становить 2000 рублів і ще близько 2000-2500 йде на медичні довідки. Процес обміну прав я почав в листопаді 2015 року, отримав їх в серпні 2016- го. Мені було важливо, щоб в Росії мені підтвердили стаж водіння з 2008 року, все це було враховано, і я отримав нові права категорії В терміном на десять років.

Ні, дати хабар нереально. Росія в цьому плані не Киргизія. Та й який сенс? Якщо людина - водій, йому не складе труднощів перездати іспити на знання правил дорожнього руху. Тут все чесно, тебе ніхто не «валить», щоб випросити грошей, як це робиться в тій же Киргизії. Якщо не здаси з першого разу, є шанс перездати. Потім виконуєш завдання на майданчику. Раніше було три вправи - паралельна парковка, змійка і естакада, тепер їх начебто п'ять. Потім твоє вміння водити перевіряють в місті.

Ідею обміну іноземних прав на російські я підтримую: не хочу, щоб через мігрантів з купленими правами гинули люди. У Киргизії я сам відучився в автошколі і сам здав іспити. Так як давно не їздив на "механіці", в Росії перед здачею іспиту займався з інструктором. Ціна одного уроку в 90 хвилин - 1500 рублів. Вчили добре, мені вистачило пари занять. В інтернеті є багато програм, де можна вивчити ПДР, ніж я і займався вечорами після роботи. Зате тепер я не турбуюся, що після набуття чинності поправками я залишуся без роботи або цілодобово буду стояти в чергах на обмін прав, коли почне ажіотаж.

Канат приїхав на роботу в Москву в 2014 році. Права (внутрішні та міжнародні) він отримав після закінчення бішкекської автошколи Спілки водіїв.

- До листопада 2014 року мешканці Киргизстану могли міняти права в Росії без здачі практичної частини. Багато скористалися цією можливістю, а я чомусь не став. Машини у мене в Москві не було, працював я за іншою спеціальністю. У 2015 році вирішив стати водієм, довелося зайнятися правами.

Мені здається правильною ідея легалізувати свої знання ПДР в Росії, тому що рівень водіння в Киргизії набагато нижче, ніж в Росії. У Киргизії не поступаються, обганяють по зустрічній смузі, а скільки людей збивають на смерть на пішохідних переходах! Ми щодня читаємо про це в ЗМІ.

На заміну прав у мене пішло п'ять місяців. У ДАІ я пішов в листопаді 2015 року, вони взяли мої документи і відправили запит про підтвердження моїх прав в Киргизстан, це займає два-три місяці, протягом яких ти повинен дзвонити в ДАІ і дізнаватися про долю запиту. У законах прописано, що якщо республіка не відповідає, рішення приймається територіальним підрозділом автоінспекції. Відповідь московське ДАІ не отримало, нормативний термін закінчився, і начальник прийняв рішення допустити мене до іспитів. Мені повідомили про це 25 січня 2016 року, іспит з теорії був призначений на 5 лютого. Його я пройшов успішно.

Тест здався мені складніше за рахунок того, що в Киргизії немає трамвайних шляхів та інших особливостей, а в РФ вони відображені в завданнях. До теорії я готувався самостійно, читав книги і шукав завдання по ПДР в інтернеті. Це допомогло здати тест з першого разу.

На початку березня я пішов на практичний іспит, завалив його і вирішив позайматися з інструктором. Перший інструктор, який брав 1000 рублів за урок, мені не сподобався. Послуги другого коштували 1500 рублів, він виявився набагато краще. Мені вистачило восьми занять, комусь може знадобитися менше, просто у мене давно не було практики. А в Москві екзаменатори з практичних завдань дуже суворі. Зазначу, що практичний іспит повинен бути зданий не пізніше трьох місяців з моменту здачі теорії. Я здав «практику» в квітні і в той же день отримав російські права.

Як показують історії наших героїв, навіть незважаючи на ймовірну відстрочку, мігрантам, які бажають продовжувати працювати водіями, треба вже зараз потурбуватися зміною прав. Якщо обміняти права не вийде, то доведеться вчитися в московській автошколі. Тривалість навчання на водійські права категорії В становить три місяці, вартість - від 25 тисяч рублів.

Катерина Іващенко

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»

Та й який сенс?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация