Холодна війна. Причини, хід подій, підсумки

  1. причини
  2. Основні події
  3. Доктрина Трумена і спроби «стримування»
  4. Створення військових блоків і поділ Німеччини
  5. Громадянська війна в Китаї
  6. корейська війна
  7. Берлінський криза
  8. Кубинська криза
  9. Політика «розрядки»
  10. Новий виток напруженості
  11. Криза соціалістичних країн. перебудова
  12. підсумки

Холодна війна, що тривала з 1946 до 1989 рр., Не була звичайним військовим протистоянням. Це була боротьба ідеологій, різних соціальних систем. Сам термін «холодна війна» з'явився в середовищі журналістів, але швидко став популярний.

Сам термін «холодна війна» з'явився в середовищі журналістів, але швидко став популярний

причини

Начебто закінчення жахливою і кровопролитної Другої світової повинно було привести до миру в усьому світі, дружбу і єднання всіх народів. Але протиріччя серед союзників і переможців тільки посилилися.

Почалася боротьба за сфери впливу. І СРСР, і країни Заходу (на чолі з США) прагнули розширити «свої території».

  • Західні були налякані комуністичною ідеологією. Вони й уявити собі не могли, щоб приватна власність раптом стала державною.
  • Сполучені Штати і СРСР щосили намагалися посилити вплив, підтримуючи різні режими (що часом приводило до локальних воєн по всьому світу).

Прямого зіткнення так і не відбулося. Всі боялися натиснути «червону кнопку» і запустити ядерні боєголовки.

Основні події

Мова в Фултоні як перша «ластівка» війни

У березні 1946 року прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль звинуватив Радянський Союз. Черчілль заявив, що він займається активною світовою експансією, порушує права і свободи. Тоді ж британський прем'єр-міністр закликав західні країни дати відсіч СРСР. Саме з цього моменту історики відраховують початок «холодної війни».

Доктрина Трумена і спроби «стримування»

Сполучені Штати вирішили почати «стримування» Радянського Союзу після подій в Греції і Туреччині. СРСР вимагав від турецької влади території для подальшого розміщення військової бази в Середземному морі. Це відразу ж насторожило Захід. Доктрина американського президента Трумена ознаменувала повне припинення співпраці між колишніми союзниками по антигітлерівській коаліції.

Створення військових блоків і поділ Німеччини

У 1949 році був створений військовий союз ряду західних країн - НАТО. Через 6 років (в 1955) Радянський Союз і країни Східної Європи об'єдналися в Організацію Варшавського Договору.

Також в 1949 році на місці західної зони окупації Німеччини з'явилася Федеративна Республіка Німеччина, а на місці східної - Німецька Демократична Республіка.

Громадянська війна в Китаї

Громадянська війна в Китаї 1946-1949 років також була наслідком ідеологічної боротьби 2-х систем. Китай після закінчення Другої світової війни також був розділений на 2 частини. Північний схід перебував під владою Народно-визвольної армії Китаю. Інша частина підпорядковувалася Чан Кайши (лідеру партії Гоміньдан). Коли мирні вибори не вдалися, вибухнула війна. Переможцем виявилася Комуністична партія Китаю.

корейська війна

Корея також в цей час була розколота на 2 зони окупації під контролем СРСР і США. Їхні ставленики - Кім Ір Сен на півночі і Лі Синман на півдні Кореї. Кожен з них хотів захопити всю країну. Спалахнула війна (1950-1953), яка крім величезних людських жертв ні до чого не привела. Межі Північної і Південної Кореї практично не змінилися.

Берлінський криза

Найважчі роки Холодної війни - початок 60-их. Саме тоді весь світ опинився на межі ядерної війни. У 1961 генсек СРСР Хрущов зажадав від американського президента Кеннеді кардинально поміняти статус Західного Берліна. Радянський Союз насторожувала активність там західних розвідок, а також «витік мізків» на Захід. Воєнного конфлікту не сталося, але Західний Берлін був оточений стіною - головним символом «холодної війни». Багато німецьких сім'ї опинилися по різні боки барикад.

Кубинська криза

Самий напружений конфлікт Холодної війни - криза на Кубі в 1962 році СРСР у відповідь на прохання лідерів кубинської революції дав згоду на розміщення на острові Свободи ядерних ракет середнього радіусу дії.

В результаті будь-яке містечко в США міг бути стертий з лиця землі за 2-3 секунди. Таке «сусідство» не сподобалося Сполученим Штатам. Мало не дійшло до «червоної ядерної кнопки». Але і тут сторонам вдалося домовитися мирно. Радянський Союз не став розміщувати ракети, а США гарантували Кубі невтручання в їхні справи. Також з Туреччини були виведені американські ракети.

Політика «розрядки»

Не завжди «холодна війна» протікала в гострій фазі. Часом напруженість змінювалася «розрядкою». У такі періоди США і СРСР уклали найважливіші домовленості щодо обмеження стратегічних ядерних озброєнь і ПРО. У 1975 було проведено Гельсінкської нараду 2-х країн, в космосі дан старт програмі «Союз-Аполлон».

Новий виток напруженості

Введення радянських військ в Афганістан в 1979 році привів до нового витка напруженості. Сполучені Штати в 1980-1982 вели проти Радянського Союзу комплекс економічних санкцій. Почалася установка чергових американських ракет в країнах Європи. При Андропова припинилися всі переговори зі Сполученими Штатами.

Криза соціалістичних країн. перебудова

До середини 80-х багато соціалістичні країни виявилися на порозі кризи. Допомоги від СРСР надходило все менше. Потреби населення росли, люди прагнули виїхати на Захід, де виявляли для себе багато нового. Свідомість людей змінювалося. Вони хотіли змін, життя в більш відкритому і вільному суспільстві. Технічне відставання СРСР від країн Заходу все посилювалося.

  • Розуміючи це, генеральний секретар СРСР Горбачов намагався шляхом «перебудови» оживити економіку, дати народу більше «гласності» і перейти до «нового мислення».
  • Компартії соціалістичного табору намагалися осучаснити ідеологію, перейти до нової економічної політики.
  • Берлінська стіна, яка була символом «холодної війни», впала. Відбулося об'єднання Німеччини.
  • СРСР почав виводити свої війська з країн Європи.
  • У 1991 році Організація Варшавського Договору була розпущена.
  • СРСР, що не пережив глибоку економічну кризу, також розпався.

підсумки

Історики сперечаються про те, чи варто пов'язувати закінчення Холодної війни і розпад СРСР. Все ж завершення цього протистояння відбулося ще в 1989 році, коли багато авторитарні режими в Східній Європі припинили існування. Протиріччя на ідеологічному фронті були повністю зняті. Багато країн колишнього соцтабору увійшли до складу Євросоюзу і Північноатлантичного Альянсу

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация