Храм Пантеон в Римі - античний храм усіх богів стародавнього Риму

  1. Про історію Пантеону
  2. Як дістатися?
  3. Години роботи і правила відвідування
  4. Чому варто побачити храм Пантеон в Римі?

Особисто для мене розхожа фраза «Побачити ... .. і померти» відноситися тільки до Риму. Хоча, побачивши Рим хоч одного разу, вмирати зовсім не хочеться. Хочеться повертатися сюди знову і знову. Рим цілком виправдовує своє прізвисько Вічне місто - кожна епоха залишила тут свій слід. Гуляючи по Риму, відчуваєш, ніби здійснюєш прогулянку в часі.

Серед незліченних пам'яток міста (власне весь історичний центр - одна визначна пам'ятка) одним з перших в списку завжди значиться Пантеон. Після відвідин Колізею і Римського форуму шлях туриста, як правило, лежить до античного Пантеону.

Після відвідин Колізею і Римського форуму шлях туриста, як правило, лежить до античного Пантеону

У центрі крихітної пьяцца Ротонда варто фонтан з єгипетським обеліском. Перш ніж увійти всередину Пантеону, обов'язково присядьте на сходинках фонтану і проникніться величчю і розмахом давньоримської архітектури. Вообщем-то, парадна сторона з портиком найкрасивіша.

Вообщем-то, парадна сторона з портиком найкрасивіша

Якщо дивитися з іншого боку, сама будівля Целле (внутрішньої частини) з цегли досить непоказний і схоже на циліндр з «кришкою». Це пов'язано з особливостями конструкції, купол знаходиться в товщі стіни і всередині має правильну форму півсфери.

Про історію Пантеону

Трикутний квартал, нині затиснутий між віа дель Корсо, корсо Вітторіо Еммануель і Тибром, почав забудовуватися за часів імператора Августа (44 г до н.е. - 14 р н.е.). До цього тут було Марсове поле - ділянка міста, спочатку призначений для військових і цивільних зборів, за яким любили прогулюватися городяни. Після 14 років громадянських воєн зовнішній вигляд Риму не відповідав імперським амбіціям Августа, і за його наказом місто почали активно забудовувати. Історик Светоній не дарма сказав: «Август прийняв Рим цегляним, а залишає мармуровим».

Власне круглий храм (або ротонда) був побудований за наказом соратника серпня Марка Агріппи (про що свідчить напис на фронтоні) в 27-25 рр до н.е., коли імператор був у військовому поході. За легендою, давньоримський Пантеон стоїть на місці, де був обожнений засновник Риму Ромул.

Грецьке слово пантеон перекладається як «храм усіх богів», хоча насправді храм присвячений всього 12 богам-олімпійцям, яким поклонялися в Римі з 3 ст до н.е. За свідченням історика Плінія, Агріппа хотів присвятити храм Августу і помістити всередині статую імператора. Але останній відкинув цю ідею, саме тому храм присвятили 12 богам римського пантеону, серед яких виявилася статуя обожненого Юлія Цезаря. А статуї Августа і самого Агріппи помістили в нішах портика.

А статуї Августа і самого Агріппи помістили в нішах портика

Хоч Август і відмовив присвячувати йому храм, свій мавзолей він недвозначно побудував точь-в-точь такий же форми, а вхід в нього знаходиться навпроти входу в Пантеон, якщо провести пряму лінію на карті.

Хоч Август і відмовив присвячувати йому храм, свій мавзолей він недвозначно побудував точь-в-точь такий же форми, а вхід в нього знаходиться навпроти входу в Пантеон, якщо провести пряму лінію на карті

Агріппа наказав максимально прикрасити храм: підлога була викладена мармуром, на колонах були бронзові капітелі. Над прикрасами божеств теж попрацювали на славу: наприклад, сережки у статуї богині Венери були з перлів, що належав самій Клеопатрі.

Будівля Пантеону було 2 рази зруйновано: перший раз під час пожежі 80 року н.е., і другий раз від удару блискавки в 110 р н.е. Під час реставрації 125 року від первісного храму Агріппи майже нічого не залишилося, але тим не менш імператор Адріан наказав увічнити на фронтоні ім'я засновника.

Зате римський Пантеон уцілів в епоху кризи і падіння Західної Римської імперії і в 608 році був подарований візантійським імператором Фокой папі римському Боніфацій IV, а в 609 році був освячений як католицька церква Святої Марії і Мучеників.

Позолочене покриття купола зняли в 663 році і замінили на свинцеве. У 1625 бронзові елементи портика і, можливо, скульптуру з фронтону віддали майстру Берніні для виготовлення знаменитого балдахіна в соборі Святого Петра . Також Берніні сконструював для Пантеону дві дзвіниці, які багато критикували, називаючи «ослячими вушками». І в 1883 їх демонтували.

І в 1883 їх демонтували

Стендаль в своїх «Прогулянка по Риму» писав, що Пантеон є воістину найкрасивішим з усього спадщини римської античності, він так мало постраждав від часу, що і древні римляни, мабуть, бачили його точно таким же.

Як дістатися?

Весь центр міста - зона для прогулянок. Пересуватися тут зручніше пішки, заодно можна і гарненько все розглянути. А ось з метрополітеном Риму не пощастило, це один з найбільш незручних, з тих, в яких мені доводилося їздити. Та й гілки всього три, особливо нікуди не доберешся. Але як виправдання будівельників метро можна сказати, що при такій кількості древніх пам'яток під землею побудувати зручну підземку тут - справа не з легких.

Отже, найкраще при відвідуванні Риму зупинятися в центрі. Якщо ж ви живете за межами стін, оперізують центр міста, то поїздки на метро не уникнути. Квитки продаються в спеціальних квиткових автоматах, які є на кожній станції, меню там на різних мовах. В принципі, користуватися ним досить легко.

Найближчі до Пантеону станції: Колоссео (Colosseo), Барберіні (Barberini) або Спанья (Spagna). Правда, від будь-якої з них йти пішки мінімум хвилин 15-20. Особисто для мене це ніколи не було проблемою, як правило, це все одно швидше, ніж чекати автобус, та й розібратися в автобусах в центрі міста новачкові не так просто.

Хоч вулички Риму і заплутані, знайти Пантеон легко. Зараз у більшості є навігатор в смартфоні, або можна взяти паперову карту в туристичному бюро. Або просто слідувати за людським потоком, він вас приведе куди треба. Якщо заблукаєте, всюди висять покажчики - Рим все-таки туристична столиця Європи. Але якщо комусь, все ж лінь йти пішки, від метро Колоссео на автобусі 87 можна доїхати до зупинки «Віа Торре Арджентіна» (Via Torre Argentina), і далі пройти 3 хвилини по вулиці Торре Арджентіна до Пантеону.

Години роботи і правила відвідування

Пантеон відкритий для відвідування щодня з 9.00 до 19.30, по неділях до 18.00. У дні державних свят 1 січня, 1 травня і 25 грудня відвідати Пантеон не можна. В інші святкові дні з 9.00 до 13.00.

Вхід в Пантеон безкоштовний, як в будь-яку діючу церкву. І правила відвідування як у звичайній церкві, тобто вас попросять дотримуватися тиші і дрес-код. Плечі і ноги вище коліна повинні бути прикриті. Зазвичай при вході в будь-який храм стоїть кошик з хустками, які можна на себе накинути або обернути навколо талії, так як в жаркому кліматі більшість ходить в майках і шортах. Але так як в Пантеоні завжди дуже багато туристів, за цим особливо ніхто не стежить, і можна увійти як є.

Але так як в Пантеоні завжди дуже багато туристів, за цим особливо ніхто не стежить, і можна увійти як є

Щосуботи о 17.00 в храмі проводяться католицькі меси, які може послухати будь-який бажаючий. У дні церковних свят меси починаються о 10.30, розклад зазвичай висить всередині при вході в храм.

Чому варто побачити храм Пантеон в Римі?

Пантеон цінний, перш за все, своїми конструктивними особливостями. Його купол був найбільшим куполом з бетону такого типу для свого часу - його діаметр 43.44 м. Зовнішні стіни храму приховують купол на 2/3, всередині стін прокладені коридори з вікнами. Стіни такої товщини і висоти були побудовані, щоб утримувати колосальна вага купола в 5 тонн. Він і донині залишається найбільшим бетонним куполом в світі. Внутрішня поверхня розділена на 5 рядів з 28 кесонами в кожному - це квадратне поглиблення в куполі, призначене для зменшення його ваги. 28 у древніх вважалося ідеальним числом.

Як я вже писала вище, з усіх боків, крім головного фасаду, будівля більш ніж скромне. Справа в тому, що в давнину цих трьох сторін просто не було видно з-за сусідніх будівель. Тому його не те, що ні декорували, а навіть побудували з різних матеріалів - туфу, травертину і цегли.

Зате всередині Пантеон справді прекрасний. Хоча в принципі все католицькі церкви в Італії багато прикрашені. Коли входиш всередину, перше, що вражає - це розміри і магічний стовп світла, що проникає через круглий отвір в куполі. У сонячний день, коли світило в зеніті, промінь ставати практично "речовим". До речі, отвір в куполі - єдине джерело природного освітлення храму. Зараз всередині, звичайно, проведено електрику, і там світло в будь-який час дня.

Інтер'єр храму виконаний з використанням різнокольорового мармуру - люблять італійці, щоб все було розкішно. По всьому периметру в товщі стін зроблені 6 трапецевідних ніш, відокремлених від основного простору двома колонами. А навпроти входу напівкругла ніша, вона навпаки відкрита, і служить головним вівтарем храму. Між нішами храм прикрашають 8 едікули - це теж ніші, але на п'єдесталі з фронтоном і колонами. У давньоримській архітектурі в них розміщували статуї богів. Як в будь-якому католицькому храмі, посередині стоять лавки для тих, хто молиться.

В епоху Відродження Пантеон використовували для поховання знаменитих людей. Тут можна знайти могили знаменитих художників Рафаеля і Аннибале Караччи, а серед королівських осіб покояться Маргарита Савойська, король Умберто I і Віктор Еммануїл II.

Пол Пантеону не абсолютно рівний, а має невеликий нахил, щоб дощова вода стікала в спеціально для цього сконструйовані 22 отвори. Існує легенда, що дощ не потрапляє всередину через особливого руху повітря, але це всього лише легенда, що не має відношення до реальності. У дощові дні отвір в куполі є джерелом не тільки світла, але і води.

Вийшовши з багатолюдного храму на не менше багатолюдну пьяцца Ротонда, обов'язково загляньте в сусідню базиліку Санта Марія Сопра Мінерва. Це перлина, повна шедеврів епохи Відродження і Барокко.

Як дістатися?
Чому варто побачити храм Пантеон в Римі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация