Хрещення дорослих: з причиною «для чогось потрібно» ми стикаємося досі

  1. Хреститися приходять різні люди
  2. Краще б мама і тато дозволили їм визначитися
  3. Іноді і в наших «хрещених» сім'ях знання і розуміння сенсу Таїнства Хрещення таке, що краще б мама...
  4. ... І на берег повертається вже інша людина
  5. Вимовляється крещальная формула, і на берег повертається вже інша людина.
  6. Всі вони були в однієї Чаші і одного Духа
  7. А я, повертаючись додому, думав про те, що скажи мені хто-небудь років двадцять тому, що я буду священиком...

Навіщо приходять хреститися дорослі люди, в чому сенс исповедальной бесіди і які невипадкові зустрічі відбуваються поруч з таїнством - розповідає священик Андрій Мізюк.

Хреститися приходять різні люди

Навіщо приходять хреститися дорослі люди, в чому сенс исповедальной бесіди і які невипадкові зустрічі відбуваються поруч з таїнством - розповідає священик Андрій Мізюк

Священик Андрій Мізюк. Фото: Івана Привалова / eparhia-saratov

Вже, здається, вісім років я співслужили в великих масових хрещення дорослих людей. Служба крещального літургії була колись введена митрополитом Київським і Вольським Лонгіном Великим постом напередодні богослужіння Великої Суботи і існує по сьогоднішній день. Втім, відбуваються хрещення не тільки у Велику Суботу, але і 1-2 рази в місяць в звичайні суботні дні.

Найчастіше ці хрещення проводяться в кафедральному соборі, де дорослих людей хрестить митрополит, по закінченню ж чину хрещення все, тільки що хрестилися, проходять в храм, де беруть участь в Літургії і причащаються Святих Христових тайн.

Хреститися приходять різні люди. Вік тут не має значення, хоча зовсім дітей все-таки хрестять по-старому звичайним, звичним чином в парафіяльних храмах, а до нас приходять уже дорослі. Найчастіше це люди від 25 до 40 років, хоча, звичайно ж, хрестяться і підлітки від 13 років, ну і люди похилого.

У моє завдання входить вчинення напередодні самої крещального літургії Чину оголошення і исповедальной бесіди. Тобто звичне Чинопослідування Таїнства Хрещення як би розділяється на два дні. Увечері здійснюється та частина, в якій охрещуваним нарікають імена, прочитуються молитви заборони, зречення від сатани і поєднання Христу, проходить исповедальная бесіда з кожним бажаючим прийняти хрещення. Повинен сказати, що це не просте випробування і для мене самого.

Сповідальна бесіда не є повноцінною сповіддю, але все ж це відверта і чесна розмова, в якому відкривається життя людини, а ще це можливість зрозуміти, що для людини означає саме Хрещення і чому він прийняв рішення хреститися.

Краще б мама і тато дозволили їм визначитися

Існує думка, що всіх тих, кого не хрестили в роки радянські, похрестили в 90-е, коли в храмах теж були масові хрещення. Втім, це не зовсім так. На жаль, 25-30 років тому масові хрещення були якоїсь даниною створеному тоді інтересу до життя Церкви, відбувалися вони, як і в радянські роки, за бажанням, ніяких розмов перед хрещенням і вже тим більше якийсь підготовки точно не було, але не було і заборонено, а значить, це було для чогось потрібно. З цією проблемою, коли «для чогось потрібно», ми стикаємося досі, коли приходять хрестити своїх дітей люди негативно ставляться до необхідності пройти огласительні бесіди. Ну і, звичайно ж, хрестили в ті 90-ті роки далеко не всіх.

Дуже часто, розмовляючи зі дорослим, зрілим людиною, якій вже за сорок, я дізнаюся, що йому зовсім не хотілося в ті роки йти хреститися лише з причини, що «я росіянин, а значить, хрещений і православний», тому для кого-то масовість зовсім не була аргументом і, навпаки, навіть відштовхувала.

Люди молодші, які тільки народилися в 90-і роки і не були хрещені в дитинстві (як правило, їх найбільше), теж виховувалися в сім'ях, де відношення до віри найчастіше було байдужим, а часом і негативним. Ці дорослі діти іноді хрестяться зі своїми батьками.

А ще є діти зі змішаних шлюбів, де батьки були і є представниками різних етнічних і релігійних традицій. Віруючих там теж не було, але батьки найчастіше залишали право вибрати і визначитися в релігійній традиції своїм дітям, коли ті вже виростуть. Повинен сказати, що це дуже гарне і мудре рішення.

Іноді і в наших «хрещених» сім'ях знання і розуміння сенсу Таїнства Хрещення таке, що краще б мама і тато дозволили своїм дітям самим визначитися, навіщо і як їм вірити.

Це краще, ніж робити Хрещення приводом для посиденьок в кафе або ж збором численних родичів, а вже тим більше набагато чесніше, ніж вигадувати абсолютно немислимі приводи на зразок «щоб був здоровий, щоб темряви не боявся і краще спав».

Хрещення ніколи не було і не стане ящиком для записок з побажаннями. Навпаки, таке ставлення до Таїнства найчастіше закінчується тим, що років через 15 розгніваний підліток приходить в храм і просить його раскрестіть, тому що йому не потрібно ніякого християнства і його думки ніхто не питав. Такі випадки, на жаль, теж не рідкість.

... І на берег повертається вже інша людина

Ми проводимо невелику бесіду, знайомимося, іноді це буває складна розмова, тому що навіть пройшов обов'язкові бесіди людина далеко не завжди сам до кінця усвідомлює причини і цілі, а іноді чесно зізнається, що вона та жінка, або мати, або сестра хотіли б. І ось тоді постає запитання про те, що хотів би сама людина і чи готовий він принести Богу обіцянку доброго сумління. Іноді людина приймає рішення таке Хрещення відкласти або ж перенести на інший час.

На наступний день, якщо це хрещення не в самому храмі, ми знову збираємося і їдемо вже за місто, де рано вранці на одному з міських пляжів, коли майже нікого ще немає, ми здійснюємо саме Таїнство Хрещення і Миропомазання.

На наступний день, якщо це хрещення не в самому храмі, ми знову збираємося і їдемо вже за місто, де рано вранці на одному з міських пляжів, коли майже нікого ще немає, ми здійснюємо саме Таїнство Хрещення і Миропомазання

Священик, одягнений в епітрахиль, доручи і фелон, проходить в воду, а слідом за ним йдуть ті, хто приймає хрещення.

Вимовляється крещальная формула, і на берег повертається вже інша людина.

Після обмивання світу і постригу волосся група хрещених людей на автобусі відправляється в храм, щоб взяти участь в Літургії. Після Літургії новопросвічених християн чекає трапеза, а також вручення свідоцтв про хрещення.

Хрещення на Волзі відбуваються вже кілька років. І, до речі, в таких хрещення приймають участь найбільше людей, як правило до сорока чоловік, а іноді і більше. Ось і в цьому році в Таїнстві Хрещення на Волзі брало участь 39 чоловік. Але, напевно, вперше за всі ці роки ця подія була наповнена для мене безліччю дивовижних і несподіваних зустрічей, в яких я знову побачив ту саму просту і так часто забуваємо нами в повсякденності правду про невипадковість випадковостей.

Але, напевно, вперше за всі ці роки ця подія була наповнена для мене безліччю дивовижних і несподіваних зустрічей, в яких я знову побачив ту саму просту і так часто забуваємо нами в повсякденності правду про невипадковість випадковостей

Всі вони були в однієї Чаші і одного Духа

Є людина, з яким я навчався майже 20 років тому в одній школі, в паралельних класах, і з яким всі ці роки ми не бачилися. Як і чому так сталося, що саме в цих обставинах ми знову зустрілися і, до речі, пізнали одне одного - відомо одному Богу. Втім, виявилося, що і це не простий випадок з тих, які є найбільш буденними. У Олександра недавно народила дружина, і його новонароджені діти-близнюки знаходяться в реанімації.

Довгі роки без дітей спонукали людину до переосмислення свого життя, його хрещення стало результатом тривалого шляху роздумів, сумнівів, пошуків. Через кілька днів після його Хрещення ми похрестили його хлопчаків в перинатальному центрі.

Одного разу, майже п'ятнадцять років тому, моя дружина, тільки воцерковити, подарувала хрестик своєї нехрещеною однокурсниці в університеті. І ось, як виявилося, Саша, її однокурсниця, теж хрестилася в цей раз, і одягали на неї як раз той самий, колись давно подарований моєю дружиною, хрестик. А ще скоро будемо хрестити вже Сашину дочку. Дивно, але ось той самий хрестик, тихий і скромний подарунок, пройшов через всі ці роки разом з цією дівчиною, задовго до того, як я познайомився з дружиною, як той, хто рукоположив, як сама Саша, через багато випробувань і навіть перешкоди, зважилася на цей важливий крок.

А ще в цей раз хрестився чоловік нашої парафіянки Маші. Років шість тому вона овдовіла, її перший чоловік раптово помер, і ця втрата була для неї справжнім, важким ударом. Я до сих пір пам'ятаю ці важкі і довгі бесіди тієї холодної і сірої взимку, то мовчання, з яким ми іноді просто сиділи на лавці в храмі, то, як переживала разом з нею цю біль її мати. Потім були місяці і роки проживання і прийняття, і все-таки Господь не залишив наші прохання і сумні зітхання, і зміни в житті відбулися.

Від кого-то я чув, що Маша вдруге вийшла заміж, але все-таки було дивно зустріти її в тому заміському храмі серед багатьох людей і дізнатися, що сьогодні хрестився її чоловік. Так з народженням нової людини з'являлася і нова мала Церква, і дуже хочеться, щоб з цим прекрасним влаштуванням життя не прийшла раптом і інша, помилкова заспокоєність. Та, яка приходить до багатьох, хто хрестився через незнання або ж по якомусь своєму розумінню, з якоюсь зовсім інший, відмінній від євангельської, метою. Не в життя вічне і відпущення гріхів, а «щоб було, щоб збулося ...».

А ще поруч з храмом на лавці сиділа жінка, у якої я не запитав імені, та й не важливо це, в загальному, тому що і вона сюди прямо майже напередодні пологів приїхала підтримати чоловіка, який в цей день приймав хрещення. І теж через роки роздумів, вибору, сумнівів і багатьох питань, а тепер вже точно розуміючи і знаючи навіщо. І всі ці люди були в той день у однієї Чаші, всі вони були одного Духа.

А я, повертаючись додому, думав про те, що скажи мені хто-небудь років двадцять тому, що я буду священиком і буду хрестити приятеля з паралельного класу, його дітей і однокурсницю своєї майбутньої дружини, то, напевно, я б подумав, що мене з кимось випадково сплутали.

Випадково. Але підозрюю, що випадковості перестали відбуватися в моєму житті рівно в той день, коли мене в два з невеликим роки хрестили в храмі, де потім через чверть століття мене висвятили і я сам став хрестити людей.

Не знаю, чи випадково ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация