Хрест натільний (в питаннях і відповідях)

  1. Хрест натільний (в питаннях і відповідях)
  2. Хрест початку 20-го століття. Цей хрест був випущений в 1913 році на честь 300-річчя Дому Романових....
  3. ***
  4. ***
  5. ***

Хрест натільний (в питаннях і відповідях)

Хрест натільний - видиме свідоцтво приналежності до Православної Церкви, сповідання християнської віри, засіб благодатного захисту. Хрест - найбільша християнська святиня, видиме свідоцтво нашого відкуплення. У службі на свято Воздвиження Церква оспівує древо Хреста Господнього багатьма похвалами: "Хрест - хранитель всієї всесвіту, краса Церкви, царів держава, вірних утвердження, ангелів слава і демонів виразка".

Натільний хрест вручається хрещеному людині, який стає християнином на постійне носіння на найважливішому місці (у серця) як образ Хреста Господнього, зовнішня ознака православного християнина. Це робиться також в нагадування, що Хрест Христовий - зброя проти занепалих духів, що має силу зцілювати і дарувати життя. Ось чому Хрест Господній називається животворящим!

Хрест початку 20-го століття. Цей хрест був випущений в 1913 році на честь 300-річчя Дому Романових. Хрест виконаний в традиційному староруської стилі

Він - свідоцтво того, що людина є християнин (послідовник Христа і член Його Церкви). Ось чому гріх - тим, хто носить хрестик для моди, не будучи членом Церкви. Усвідомлене ж носіння натільного хрестика є безсловесної молитвою, що дозволяє цьому хрестику являти справжню силу Первообразу - Хреста Христова, яка і захищає носія завжди, навіть якщо він і не попросить допомоги, або не має можливості перехреститися.

***

***

Здійснюючи Таїнство Хрещення, священик одягає на немовля хрестик, який з цього моменту стає нерозлучним супутником нового члена Церкви. Хрестик не прийнято знімати при купанні або перевдяганні (в колишні часи в лазнях були навіть дерев'яні хрестики, які надягали в парилку замість своїх). На жаль, є і "знають" порадники: медичні сестри, сусідки, подруги, які авторитетно переконують маму зняти з дитини хрестик: мовляв маленький ще, заплутається в тасьми, шкіру натре і т. П.

Існують канонічні форми хрестів - чотири-, шести-, восьмикінечні; з півкругом внизу і інші. Кожна лінія має глибоке символічне значення. На Русі більш прийняті восьмикінечні натільні хрестики, на звороті яких за традицією роблять напис "Врятуй і збережи". Святитель Димитрій Ростовський ще в XVIII столітті писав: "Не по числу дереви, не по числу кінців Хрест Христовий шанується нами, але по самому Христу, Пресвятою Кров'ю Якого почервонився. Виявляючи чудодійну силу, будь-якої Хрест не сам собою діє, але силою розп'ятого на ньому Христа і призиванням Пресвятого Імені Його ".

Не існує будь-яких правил про матеріал для хрестів. Очевидно, тут прийнятні і дорогоцінні метали, бо для християнина не може бути нічого дорожче хреста - звідси прагнення його прикрасити. Але, безумовно, прості дерев'яні або металеві хрестики ближче по духу до Хреста Господнього. Також немає принципової різниці між ланцюжком і тасьмою: важливо, щоб хрестик тримався міцно. Хрест не повинен зніматися, в т.ч. під час миття і спортивних занять. Миряни носять натільний (на тілі) хрестик під одягом, спеціально НЕ виставляючи його напоказ.

У перші століття прийняття Руссю християнства хрести носили на тілі, а поверх одягу "як ясні показники християнського хрещення". Пізніше право носити хрест поверх одягу до XVIII століття мали тільки єпископи, ще пізніше - і священики. Священицький нагрудний хрест називається наперсним ( "перси" церковнослов'янською значить "груди"). Поряд з наперсним, священики носять і натільний хрестик.

Російські люди на хрестах клялися у вірності, а обмінюючись натільними хрестами, ставали хрестовими побратимами. При будівництві церков, будинків, мостів хрест закладали в основу. Існував звичай з розбився церковного дзвону відливати безліч хрестиків, які користувалися особливим шануванням. Зняти з себе хрест або не носити його розумілося завжди як боговідступництво. За 2000-річну історію християнства багато людей постраждали за свою віру, за відмову відректися від Христа і зняти з себе натільний хрест. Цей подвиг повторювався і в наш час.

З натільним хрестиком пов'язано безліч забобонів: втратив хрестик - трапиться біда; втрачений кимось хрестик не можна піднімати; хрестик не можна дарувати, на ланцюжку можна носити тощо. Всі вони не мають під собою ніяких підстав: можна купити новий хрестик, носити подарований або знайдений, освятивши його в храмі. Ті хрестики, що продаються в храмі, освячуються спеціальним чином.

***

Чи обов'язково освячувати натільний хрестик в храмі або досить окропити його святою водою будинки?

Ікони і хресні зображення підлягають освячення священиком. У требніку є особливе невелике чергування, в його складі священницька молитва про освячення "цього хреста" (Требник - богослужбова книга, що стосується приватних богослужінь, що відбуваються по ВИМОГУ, на відміну від громадських - вечірні, утрені і Літургії).

Розповім випадок, який був із прихожанкою нашого Храму. Перед цим вони недавно повінчалися з чоловіком. Чоловік тільки прийшов до віри. Купили натільний хрест. Чоловік подумав: "І чого я піду в Храм. Є водохресна вода і молитва на освячення всякої речі". Прочитав, покропив тричі. Одягнув і носить. Поїхали в Пафнутьево-Боровський монастир (вперше). Входять в келію до о. Власию. Він називає його по імені (бачачи його вперше) і каже: "У тебе Хрест не освячений, йди на молебень освячує".

***

На питання про натільного хресті відповідає священик Михайло Воробйов:

- Що означає втрата натільного хреста?

- Нічого, крім деякої неуважності і недбалості втратив.

- Що робити зі знайденим натільним хрестом?

- Знайдений натільний хрест можна тримати вдома, можна віддати його в храм або того, хто його потребує. Забобони ж щодо того, що якщо ми знаходимо де-небудь втрачений кимось хрест, то не можна його брати, так як тим самим ми беремо чужі скорботи і спокуси, безпідставні, так як Господь - особистість, а не бездушний механізм .. Якщо ви хочете носити знайдений хрест, його потрібно обов'язково посвятити.

- Чи можна дарувати натільний хрест?

- Безумовно, можна.

- Як вибрати натільний хрест?

- Натільний хрест - це не ювелірна прикраса. Як би гарний він не був, з якого б дорогоцінного металу він не був би зроблений, це в першу чергу зримий символ християнської віри.

Православні натільні хрести мають дуже давню традицію і тому бувають дуже різними за своїм виглядом, в залежності від часу і місця виготовлення. Традиційний православний натільний хрест має восьмиконечную форму.

Шанування хреста, любов до нього проявляється в багатстві та розмаїтті його прикрас. Натільні хрести завжди відрізнялися різноманітністю як у виборі матеріалу, з якого вони робилися - золото, срібло, мідь, бронза, дерево, кістка, бурштин, - так і своєю формою. І тому при виборі хреста треба звертати увагу не на метал, з якого виготовлений хрест, а на те, чи відповідає форма хреста православним традиціям, про які піде мова нижче.

- Чи можна носити хрести з "католицьким розп'яттям"?

Іконографія православного Розп'яття отримала своє остаточне догматичне обгрунтування в 692 році в 82-му правилі Трульського собору, що затвердив канон іконографічного зображення Розп'яття. Головною умовою канону стає поєднання історичного реалізму з реалізмом Божественного Одкровення. Фігура Спасителя висловлює Божественний спокій і велич. Вона як би накладена на хрест і Господь відкриває Свої обійми всім до Нього звертаються.

У цій іконографії художньо вирішується складна догматична завдання зображення двох природ Христа - Людської і Божественної - показує одночасно і смерть, і перемогу Спасителя. Католики, відмовившись від своїх ранніх поглядів, не зрозуміли і не прийняли правил Трульського собору і відповідно символічного духовного зображення Ісуса Христа.

Так в середні століття виникає новий тип Розп'яття, в якому переважаючими стають риси натуралізму людських страждань і муки хресної страти: тяжкість тіла провисання на витягнутих руках, глава, увінчана терновим вінцем, перехрещені ступні прицвяховані одним цвяху (нововведення кінця XIII століття) Анатомічні подробиці католицького зображення передаючи правдивість самої кари, проте приховую головне - торжество Господа, Який переміг смерть і відкриває нам життя вічне, концентрують увагу на муках і смерті. Його натуралізм має лише зовнішнім емоційним впливом, вводячи в спокуса порівняння наших гріховних страждань спокутними Страстями Христа. Зображення розп'ятого Спасителя, подібні католицькими, зустрічаються і на православних хрестах, особливо часто в XVIII-XX ст., Втім, як і заборонені Стоглавий собором іконописні зображення Бога Отця. Природним чином православне благочестя вимагає носіння хреста православного, а не "католицького", що порушує догматичні осноних християнської віри.

- Як освятити натільний хрест?

- Традиційно в Православної Церкви освячення натільного хрестика відбувається священнослужителем в храмі. Чин благословення хреста до носіння на персех, тобто на грудях, міститься в богослужбовій книзі - Требнику.

Хрестик освячується лише одного разу. Переосвячують його потрібно тільки у виняткових умовах (якщо він був сильно пошкоджений і відновлений заново, або потрапив до Вас в руки, але ви не знаєте освящался він до цього).

Існує повір'я, що при освяченні натільний хрест набуває магічні захисні властивості. Церква ж вчить, що освячення матерії дозволяє нам не тільки духовно, а й тілесно - через цю освячену матерію - долучитися до Божественної благодаті, необхідної нам для духовного зростання і порятунку. Але благодать Божа діє небезумовно. Від людини вимагається правильне духовне життя за заповідями Божими, і саме ця духовне життя дає можливість благодаті Божої спасительно на нас впливати, зцілюючи від пристрастей і гріхів.

Іноді доводиться чути думку про те, що, мовляв, освячення натільних хрестиків - пізня традиція і раніше такого не було. На це можна відповісти, що і Євангелія, як книги, теж колись не було і Літургії в нинішньому вигляді не було. Але це зовсім не означає, що Церква не може розвивати форми богошанування і церковного благочестя. Хіба противно християнському віровченню закликати Божу благодать на творіння рук людських?

Азбука віри

Читайте інші матеріали розділу: "Шанування Хреста Христового"
Чи обов'язково освячувати натільний хрестик в храмі або досить окропити його святою водою будинки?
Що робити зі знайденим натільним хрестом?
Чи можна дарувати натільний хрест?
Як вибрати натільний хрест?
Чи можна носити хрести з "католицьким розп'яттям"?
Як освятити натільний хрест?
Хіба противно християнському віровченню закликати Божу благодать на творіння рук людських?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация