«Хрестовий похід» на алкоголь ... 25 років по тому. Путін і Медведєв ризикують піти по стопах Горбачова і Лігачова

ІГОР Березін
ІГОР Березін
Партнер консалтингової компанії Semperia M & S
Член Ради директорів дослідницького холдингу Romir
Президент Гільдії Маркетологів

Не встигли «дорогі росіяни» як слід похмелитися після майже двотижневих новорічно-різдвяних свят, як зазвичай супроводжуються рясними випивкою, як в електронних ЗМІ з'явилася інформація про нову анти- алкогольної стратегії правлячого тандему. Як говорили в старі, не те щоб дуже добрі часи - "цілі поставлені, завдання визначені ...". І навіть оцифровані. За три роки - до кінця 2012-го споживання спиртного в Росії, в перерахунку на міцний алкоголь повинне скоротитися на 15%. За наступні сім років - ще майже в два рази. Разом за десятирічку - на 55%. З нинішніх 15-18 літрів чистого алкоголю в рік на душу (включаючи душі немовлят, непитущих і старезних старих) до 7-8 літрів, що вважаються досить безпечним рівнем. Безперечно - тема архіважлива. У нашій країні більше двох мільйонів алкоголіків і більше 10 мільйонів запійних п'яниць. Кілька десятків тисяч людей щороку помирають від алкогольних отруєнь. Кілька сотень тисяч - помирають від хвороб, що розвиваються на грунті зловживання міцними спиртними напоями. Половина з щорічних трьохсот тисяч серйозних автомобільних аварій на совісті нетверезих водіїв. У кожному десятому випадку - гинуть люди. Боротися з пияцтвом і алкоголізмом, звичайно ж, потрібно. Сумніви викликають заявлені методи досягнення цієї благої мети.

По-перше, дуже насторожує заявлений тотальний характер боротьби. Це означає, що боротьба буде в рівній мірі вестися і з горілкою, і з пивом, і з вином. Відносним, якщо не абсолютним переможцем з цієї боротьби вийде найсильніший і злісний змій - горілка. На її частку і сьогодні доводиться половина споживання спиртного в перерахунку на чистий алкоголь, а за підсумками компанії ця частка може зрости до 60-70%. А між тим, діяти слід було б якраз навпаки. Варто було б спробувати хоча б частково замістити об'ємне споживання горілки об'ємним споживанням вина. У 2009-му році росіяни спожили близько одного мільярда літрів вина (по 7 літрів на рік на душу, що в рази менше, ніж у Німеччині чи у Франції) і 2,5 мільярда літрів горілки (по 17 літрів в рік на душу, що в рази більше ніж в Німеччині або у Франції). Якби до 2012-го року вдалося скоротити споживання горілки до 1,5 мільярдів літрів, нехай навіть при зростанні споживання вина до 2-3 мільярдів літрів ситуація могла б значно покращитися. Але, для цього поряд з обмежувальними заходами по відношенню до горілки, потрібно проводити стимулюючу політику щодо вина. Тож не дивно, що у Франції п'ють набагато більше вина, ніж горілки (і інших 40-градусних напоїв). Пляшка молодого вина коштує в супермаркеті 1,5-3 євро, а пляшка міцного алкоголю 8-15 євро. У нас же все з точністю до-навпаки.

По-друге, чергове посилення вимог до реклами алкогольних напоїв не здатне дати ніякого іншого результату, крім подальшого підвищення спритності і градуси креативності у рекламодавців і рекламістів. І взагалі - коли ви останній раз бачили рекламу горілки по телевізору? Коли відпочивали в братській Україні! Споживання горілки (горілки) там на душу населення приблизно таке ж як в Росії, навіть трохи менше. І це при розгулі алкогольної реклами в усіх засобах масової інформації, включаючи електронні. А в СРСР такої реклами взагалі не було, а горілку пили також як сьогодні. 80% споживання горілки припадає на найменування (торгові марки) які взагалі ніколи і ніде не рекламувалися.

По-третє, одночасне жорсткий наступ на контрафактний алкоголь (горілку) і бажання підвищити ціну - це історія про тих самих двох зайців. Обидві цілі важливі. Такий дешевої горілки, як зараз в Росії (царської, радянської) не було ніколи. В середині 80-х робітник на свою середню заробітну плату (185 рублів) міг купити 35 пляшок горілки (по 0.5 літра). В кінці 2009-го робочий на середню заробітну плату (18500 рублів) міг купити майже 200 пляшок горілки. Тобто горілка щодо заробітної плати подешевшала майже в шість разів! Ціна хліба (в заробітній платі) за цей час практично не змінилася, а ціна поїздки на міському транспорті зросла в 4-6 разів. Але, якщо різко підняти ціну легальної горілки, то це створить додаткові стимули (у вигляді рентабельності в сотні відсотків) для виробників нелегальної, а також для споживачів технічних і медичних рідин. Загалом треба вибирати що важливіше: викорінення контрафакту (тоді треба робити широкодоступної «государеву» горілку по 50-70 рублів за півлітра) або підвищення цін на горілку (і податкових зборів, до речі). Додаткові доходи від продажу дорогої легальної горілки доведеться частково направити на фінансування діяльності спеціального підрозділу "горілчаної поліції".

І ще нинішнім керівникам країни необхідно пам'ятати про сумний досвід 25-річної давності. Адже бездарно проведена антиалкогольна компанія не тільки завдала непоправної шкоди вітчизняному виноробству, а й пробила чергову пролом в бюджеті Радянського Союзу. І без того ніс на собі тягар воєнного протистояння економічно більш потужному ворогові (США), низьку ефективність громадянського сектора, зниження світових цін на нафту і екстрених витрат, пов'язаних з ліквідацій наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Все це вкупі всього лише через 5,5 років після початку компанії по боротьбі з пияцтвом і алкоголізмом призвело до безславного кінця СРСР.

Березін Ігор

І взагалі - коли ви останній раз бачили рекламу горілки по телевізору?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация