Християнські міфи у відеоіграх

Ми згадали сім (гарне і священне число!) Ігор, заснованих на міфах і легендах з Біблії, а також апокрифах, які в священні писання з тих чи інших причин не увійшли. Звичайно, розробники намагаються поменше зачіпати християнство - в нашому не особливо толерантному суспільстві з будь релігією жарти погані. Але зовсім інша справа - окремі християнські міфи: таємничі, багатогранні і гравців чіпляють на ура.

Тоді скаже й тим, хто ліворуч: Ідіть ви від Мене, прокляті, у вогонь вічний, уготований дияволу і ангелам його: Бо я голодував, і ви не дали мені їсти; жадав, і ви не напоїли Мене; був мандрівником, і не прийняли Мене; був нагий і не зодягли ви Мене, слабий і в в'язниці і Мене не відвідали Мене.

Євангеліє від Матвія, 25: 41-43

Два роки тому ЕА випустили скандальний клон God of War, за мотивами «Божественної комедії» знаменитого італійського поета Данте Аліг'єрі. Зовсім не дивно, що розробники присвятили свою гру виключно пеклі - чистилище і рай здалися їм надто нудними. Ну що там може бути цікавого: в чистилище всього лише ридаючі скупарі і худі ненажери, а в раю і зовсім одні закохані так монахи з ангелами. Зовсім інша справа - пекло: ненажери, гниють під проливним дощем, насильники в котлах з кров'ю і содоміти під вогненним градом, підлабузники, плаваючі в лайні ... ось це всім сеттінгом сеттинг!

У грі пекло представляється ще більш огидним, ніж в книзі, а сам Данте з поета перетворився на екс-хрестоносця з косою напереваги і червоним хрестом, пришитим на живу нитку прямо до грудей. Пройшовши весь ад і як слід саданув розп'яттям підлого Люцифера, Данте все ж добирається до раю (чомусь минаючи чистилище), і на тому його історія обривається.

Звичайно, настільки вільне перекладення дуже релігійного праці Данте не могло не викликати невдоволення серед християн. У червні 2009-го до стін лос-анджелеського Виставкового центру навіть заявилися якісь дивні люди з «Групи порятунку» і влаштували пікет проти гострої релігійної тематики гри. Правда, потім з'ясувалося, що пікет було санкціоновано самими видавцями в рекламних цілях. Але не біда - слідом на гру накинулися християнські блогери, засумніватися в тому, що розробники взагалі читали «Божественну комедію», а телеканал CBS відмовився крутити рекламний ролик зі слоганом «Go to Hell».

Відеорецензія на Dante's Inferno

Неправедний нехай чинить неправду нечистий нехай ще опоганюється; праведний нехай ще чинить правду, а святий нехай ще освячується. Ото, незабаром, і відплата Моя зі Мною, щоб віддати кожному по ділах його. Я Альфа і Омега, початок і кінець, перший і останній.

Одкровення Іоанна Богослова 22: 11-13

В об'явленні Івана Богослова сказано, що перед другим пришестям Ісуса, коли всі сім священних печаток будуть зламані, трапиться Апокаліпсис - вогонь з неба рине, мертві воскреснуть і ангели представлять лики свої людям. За версією авторів Darksiders все так і сталося, за винятком однієї деталі - милуватися ликами ангелів виявилося нікому. Чорти і слуги небес, наплювавши на людей, влаштували різанину і зруйнували людську цивілізацію до підстави. Втім, Апокаліпсис зробив легкий фальстарт: сьома печатка не була зірвана, і на Землю спустився тільки один з вершників апокаліпсису - Війна. Зрада? Змова? А як інакше! Ангели і демони без таких штучок жити не можуть. Зрадив усіх екс-генерал армії ангелів Абаддон, який в текстах Іоанна описаний як повелитель безодні, провідний за собою полчища сарани.

Сюжет другої частини, яка виходить зовсім скоро, буде йти паралельно з першою, а головним героєм виступить брат Війни - вершник апокаліпсису Смерть. До чого це призведе, ми вже бачили в кінці першої частини - все вершники возз'єднаються і довгоочікуваний Апокаліпсис нарешті настане. Ну, якщо вірити Іоанна Богослова, звичайно. А раз все чотири вершники таки зберуться, в третій частині Darksiders можна очікувати другого пришестя Христа. Кому він буде проповідувати, правда, трохи незрозуміло - все люди або безславно померли, або перетворилися на зомбі.

«І я глянув, і ось, кінь блідий, і на ньому сидів, на ім'я« смерть »; і пекло слідував за ним »(Одкровення Іоанна Богослова).

Бог сказав: Візьми свого сина, свого одинака, що його полюбив ти, Ісака, а і піди в землю Моріа і там принеси його в цілопалення на одній з гір, про яку Я скажу тобі.

Побут, 22: 2

Чергове творіння Едмунд Макміллен, творця Super Meat Boy, шуму викликало багато. Товста матуся, надивившись християнського телеканалу, почула божественний голос, який в ім'я віри велів їй зарізати свого сина, Ісаака, кухонним ножем. Правда, комп'ютерний Ісаак на відміну від свого прообразу не погодився стати «агнцем божим» і пірнув у темний підвал, де мешкають всі його страхи і просто різні тварі.

Паралель з біблійною історією Авраама, який беззаперечно хотів зарізати єдиного сина, щоб показати Господу свою любов, очевидна. Слава, гхм, богу, Бог тоді зглянувся над Авраамом і його сином. А ось як повела б себе наша навіжена матуся, якби Ісаака НЕ ​​прошмигнув до підвалу, - чорт її знає.

Релігійний зміст гри викликало багато суперечок: божевільна християнка-матір, біблійний Ісаак, що повзає по казематах і стріляє в огидних монстрів своїми слізьми, чотири огидних вершники Апокаліпсису в ролі босів ... У Німеччині гра отримала рейтинг 16+ через блюзнірського змісту, а Nintendo і зовсім відмовилася випускати гру на портативної консолі Nintendo 3DS. «Як багато хто думав, причиною відмови стало« сумнівне релігійний зміст »гри, - писав Макміллен в Twitter. - Слава Богу, на світі є Steam ».

Ми згадали сім (гарне і священне число

• Крім як римлянам, в Catechumen потрібно було нести слово Боже ще й усіляким демонам. Втім, від зміни ворогів геймплей особливо не змінювався.

Колись давним-давно, аж у 2000 році, церква намагалася грати по-крупному. Одного разу Paльф Беглі, священик якоїсь незрозумілої Цepкві Бoгa вo Xpіcтe, втомився поносити ігроіндустріі ( «30-40% ігор останньої E3 окультних!» - стверджував він) і утворив студію N'Lightning Software, щоб нести піксель праведний на монітори загрузли у всіх смертних гріхах гравців. На гроші церкви студія незабаром випустила бойовик Catechumen ( «Новонавернений»), в якому потрібно було священним мечем звертати в християнство брудних римлян, пуляя в них не те святою водою, не те згущеним божественним прозрінням. Римляни карикатурно підкидали руки до неба, негайно починали вірити в єдиного Бога, а над їх головами з'являлося божественне світіння. Втім, гра вийшла настільки жахливою, що навіть церкви не сподобалася.

• «Зловісні горизонти» були схожі одночасно на всі шутери того часу, вірніше на їх відображення в кривих дзеркалах.

Наступний бойовик студії - Ominous Horizons: A Paladin's Calling ( «Зловісні горизонти: поклик Паладіна»), був ще безумніше. Хтось підлий і в чорному каптурі краде Біблію і підносить дияволу. Диявол в істериці рве її на кілька частин і розкидає по світу. Ну а нашому герою, звичайно ж, треба було всі ці шматки знайти і повернути. Замість аптечок в грі були сувої з біблійними писаннями, а за допомогою натільних хрестів можна було накладати на героя різномасті корисні Баффі. Кажуть, церква ще до кінця розробки відхрестилася від гри і студії Ральфа Беглі, усвідомивши весь жах становища.

З тих пір церква забанили для себе серйозні відеоігри і більше не спонсорувала їх виробництво - лише дитячі та освітні. Виняток зробила лише церква Швеції для студії Immersive Learnings, яка розробила незрозумілу пародію на Diablo - Testament ( «Заповіт»), яку не те що купити - скачати щось ніде.

... і сказали мені: «Енох, писар правду! Іди, звести стpаж неба, якому залишили Вишньому небо і святі вічні місця, і pазвpатілісь з дружинами, і постyпілі так, як роблять сини людські, і взяли собі дружин, і погpyзілісь на землі в велике pазвpащеніе: вони не бyдyт мати на землі ні миpа , ні пpощеніе гpех: бо вони не могyт pадовался своїм дітям. Побиття своїх улюбленців yвідят вони, і про смерть своїх дітей бyдyт зітхати; і бyдyт yмолять, але мілосеpдія і миpа НЕ бyдет для них.

Книга Еноха, Енох 3: 3-5

Спочатку Книга Еноха була священною, але потім її чомусь викинули з канону і нарекли апокрифами . Історія дивна, адже навіть в апостольському посланні Іуди на неї є пряме посилання. Книгу навіть називають псевдоепіграфіческой і здавна сперечаються, наскільки правдиві описані в ній події.

У Книзі Еноха описується, як ангели, побачивши людських жінок і оцінивши їх красу, не втрималися і вирушили на них одружитися. Їхні діти, вічно голодні нефілліми, вкинули світ в хаос, і тільки Енох, обраний Богом, міг напоумити їх. Втім, Такеясі Савак, творця персонажів Devil May Cry і Okami, не дуже-то хвилювало сюжет писання. У його грі-експерименті, грі - візуально-божевільному бенкеті, El Shaddai: Ascension of the Metatron, Енох постає білявим юнаком в джинсах, а діловий Люцифер спілкується з Богом по мобільнику. Крім зав'язки і основних персонажів (ну і великого потопу в кінці), гру з першоджерелом мало що пов'язує. З іншого боку, зовні гра настільки незвичайна, щоб не сказати - божественна, що зв'язок все ж з'являється, але вже на якомусь зовсім іншому рівні пізнання.

Відеорецензія на El Shaddai: Ascension of the Metatron

Та скинений ти до пекла, до найглибшого гробу. Ті, що на тебе вдивляються в тебе, звернути увагу на тебе: «Чи то той чоловік, що змушував землю, потрясав царства, всесвіт зробив пустелею і руйнував міста її, бранців своїх не пускав він додому?»

Книга пророка Ісаї, 14: 15-17

Вампіри, баньши, хрестоносці, монахи, пекельні гончаки ... для Деніела Гарнера усі рівні. Хороший, поганий ... головне - у кого коломет! У Painkiller гравцеві нагода особисто відправитися в пекло і надерти дупу Люциферу і його воєначальникам, одним з яких чомусь виступає давньогрецький бог помсти Аластор. В процесі викорінення сил зла Деніелу допомагають Єва і Асмодей, від якого, втім, нічого хорошого чекати не доводиться. Ще б! У біблійній Книзі Товита він постає як розпусний цар демонів. В одному з численних продовжень головним ворогом виступає ще і Беліал, демон з біблійних текстів, по силі і могутності перевершує самого Люцифера!

По ходу цієї диявольської п'єси Деніел отримує як бонус карти Таро, які дають герою додаткові надздібності. Здавалося б, до чого тут Таро? А між тим зв'язок є, хоч і невиразне: за однією з легенд, карти Таро відбулися з Каббали, езотеричного культу в іудаїзмі, а християнство в чималому ступені відштовхувалася від іудаїзму.

І буде Він судити народи, і викриє багато племен; І вони перекують мечі свої на лемеші, а списи свої - на серпи Не підійме меча народ проти народу, і більше не будуть навчатись війни.

Книга пророка Ісаї, 2: 3-4

Згідно з біблійними пророцтвами, прихід Месії означає кінець всіх війн, загальне благоденство і щастя, в якому люди зможуть нарешті, не відволікаючись на кровопролиття, вдосконалюватися духовно і пізнавати Бога. За версією розробників з Shiny Entertainment, в нашому далекому майбутньому все станеться трохи не так.

Ніхто оливковою олією нашого героя не мазав і Спасителем не називав, в бідолаху просто тицьнули божественним перстом і сказали: «Іди, рятуй світ людський від гріхопадіння». Людство тим часом і справді загрузло в гріху по вуха: андроїдів на фабриках собі на службу клепає, з генною інженерією бавиться, та ще секс і насильство всюди ...

За християнським вченням, Месія - це і є Ісус Христос, однак в нашому випадку вчити людство уму-розуму відправився зовсім не він, а херувим Боб в образі ангелоподобного дитини, який вміє переселятися між людськими тілами. І як би не благав ангел Бога забрати його назад на небо з цієї бридкої і смердючої Землі, поки Сатана живий і завідує світом людським - не бачити Бобу небес.

Релігійна підгрунтя в тому чи іншому вигляді є чи не в третині всіх відеоігор. Розробники обожнюють запозичувати імена персонажів, назви якихось місць або навіть цілі події зі священних писань. Християнства від ігрової індустрії дісталося, мабуть, найбільше.

Істинне християнство можна зустріти хіба що в глобальних історичних стратегіях. Так, в Civilization Сіда Мейера релігія - спосіб розвідки і джерело економічних бонусів (хоча релігії в грі майже нічим один від одного не відрізняються), а в доповненні до третьої частини і зовсім з'являється спеціальний юніт - євангельський проповідник, який пророкує Апокаліпсис і деморалізуючий жителів ворожого міста . В Europa Universalis, відповідно до реалій епохи, християнські країни швидше інших досліджують технології, розвиваються і проводять експансію.

В Europa Universalis, відповідно до реалій епохи, християнські країни швидше інших досліджують технології, розвиваються і проводять експансію

• У глобальній стратегії Crusader Kings ( «Хрестоносці») за оголошення війни за віру язичників чи мусульманам можна було заробити очки благочестя і навіть виявитися канонізованим.

Однак християнство в чистому вигляді є тільки в історичних іграх. У всіх інших випадках розробники обходяться натяками і запозиченнями. Таке псевдохристиянство є, наприклад, в Heroes of Might and Magic, починаючи з ангелів як бойових одиниць і закінчуючи Святим Граалем, який дає бонуси до приросту військ або характеристикам армії.

Серія Diablo чи не наполовину зліплена з недоносків християнських і иудаистских міфів. Крім «великої трійки» Діабло, Мефісто (очевидна алюзія на фаустовского Мефістофеля) і Баала (вавилонський бог-багатоверстатник), є ще, наприклад, перша дружина Адама - Ліліт, яка в Diablo чомусь постає дочкою Мефисто. А в третій частині присутній цілком собі біблійний Беліал - могутній демон, який з легкої руки Blizzard став всього лише Володарем Брехні.

Особливо люблять інтертекстуальні відсилання до священних писань японці. Так, наприклад, в Silent Hill в якості одного з божеств, яким поклоняється Орден, виступає біблійний ангел смерті Самаель. Тому можна припустити, що Орден отпочковался від християнства як якесь сатанинське перебіг.

• Бог в Сайлент-Хілл виглядає якось ось так.

У Devil May Cry 3 вежа Темний-ні-гру, яку звів собі Вергілій, явно неспроста нагадує на вигляд Вавилонську, яку осміліли після Великого потопу люди будували, щоб дістатися до обителі Бога. Там же в якості противників виступають сім смертних гріхів у плоті, а в четвертій частині DMC крім босів на кшталт Баала і Беріала (одну букву поміняти, і вийде Беліал) і зовсім доводиться боротися з самим Спасителем, який всім своїм виглядом нагадує християнського Бога.

Правда, нічого з цього і поруч не стояло з тим божевіллям, що витворяє відьма Байонетта з однойменної гри. Велику частину часу вона видирає ангелам пір'я, штовхає каблуком їх ангельські дупи і розриває на шматки на дибі. Слава богу, що про християнство в грі ні слова, і алюзії залишаються тільки алюзіями, інакше розробників з Platinum Games напевно зрадили б анафемі.

Він неушановувавши в своєму божевіллі, яке є в ньому. Бо він сказав: «Я - Бог, і немає іншого Бога, крім мене», - не знаючи про свою силу, про місце, звідки він стався.

- Апокриф Іоанна

В основі сюжету гри за авторством письменника Клайва Баркера лежать якісь неназвані вчення гностиків, забанені християнськими богословами і не увійшли до біблейського канону. За версією цих апокрифів, Адам і Єва не були першими людьми, створеними Богом. Першим серйозним творінням Господа нашого була істота - не чоловік і не жінка, не добре і не зле, прекрасне і огидне одночасно. Однак, злякавшись могутності Первонародженого, Бог не пустив своє творіння топтати траву едемського саду, а скинув в безодню. З тих пір «первісток» постійно намагається вирватися в наш світ через розлом в загубленому шумерському місті, десь в пустелі Руб-ель-Халі (по ній, до речі, сновигав Натан Дрейк в недавньому Uncharted 3).

Баркер не говорить, з якого саме апокрифів взяв ідею Первонародженого, та й ми, правду кажучи, не знайшли такого. Швидше за все, він спирається на апокриф Іоанна, де описується падіння ангела Самаель, який забажав стати Богом, а також на стародавні шумерські міфи. Адже не дарма перші сім жерців, які вирушили боротися з Первонародженим, були шумерськими богами.

Що примітно, загін «Єрихон» поділений на дві групи: Альфа і Омега (відповідні символи навіть обрамляють ігровий приціл), що є символ Бога як початку і кінця всього сущого. І ще один цікавий факт. Одна з героїнь гри обмовилася, що вирізала у себе на спині фразу з Євангелія від Луки 10:19. Звучить вона так: «... даю вам владу наступати на змій та скорпіонів і на всю силу вражу, і ніщо вам не зашкодить».

У сучасному суспільстві віруючих все менше і менше, так що зовсім не дивно, що релігія часто стає об'єктом насмішок, а то й відвертого стьобу.

У кінопроме таких стрічок тьма, но най-най, мабуть, - «Догма» Кевіна Сміта. Ангел Метатрон без статевого члена, дерьмодемон з Голгофи, занепалі ангели, які зібралися на безпрецедентну акцію церкви - індульгенцію для всіх бажаючих, і разгильдяи Джей і Мовчазний Боб в якості пророків. Чи є в іграх щось подібне?

Звичайно є. У другій частині GTA гравець міг зберігатися тільки в церкві Jesus Saves, заплативши за це божественне задоволення 50 000 доларів. При цьому голос сповіщав: «Hallelujah! Another soul saved! »(« Алілуя! Ще одна душа врятована »- каламбур для англомовного людини), а якщо грошей не вистачало, то -« Damnation! No donation, no salvation! »(« Прокляття! Ні підношення - немає порятунку! »).

У Postal 2 був християнський релігійний культ, якому ще пощастило. Фанатики з цього культу виявилися дружніми (а всі інші соціальні групи - ворогами), а коли трапився Апокаліпсис і з неба почали падати кішки - навіть з дробовиками напереваги захищали Чувака від нападок розгніваних громадян Парадиз-сіті. Ісламістам ось пощастило менше. Мало того, що їх прирівняли до терористів, так ще й зробили як один схожими на Усаму Бен-Ладена.

Втім, сьогодні складно зустріти гри, жорстко що висміюють християнство, однак є ті, що висміюють конкретні біблійні міфи. У зовсім недавно вийшла Babel Rising головним героєм виступає цілком собі християнський Бог, якому дуже не до вподоби манія вавилонян будувати високі вежі. У хід йде все - грім і блискавки, каменепади, вогняні дощі, повені ... Особливо Бога дратують лжепророки, які, бурмочучи собі під ніс якусь ахінею, супроводжують будівельників і захищають їх від кари господньої. Втім, вавилоняни відмінно горять, красиво розлітаються в сторони від різких поривів вітру і круто тонуть під час потопу. Боженька буде задоволений.

Замість висновку скажімо, що «Ігроманія.ру» ніяк не відноситься до релігії як такої і не сприймає чвар на цю тему. Однак ось гри на релігійну тематику ми дуже любимо (як і всі інші ігри!) І щиро сподіваємося, що жодна з них не зачіпає почуттів істинно віруючих людей. Крім хіба що почуття гумору.

Зрада?
Змова?
Ті, що на тебе вдивляються в тебе, звернути увагу на тебе: «Чи то той чоловік, що змушував землю, потрясав царства, всесвіт зробив пустелею і руйнував міста її, бранців своїх не пускав він додому?
Здавалося б, до чого тут Таро?
Чи є в іграх щось подібне?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация