Христофор Колумб - великий і невдачливий

  1. Італієць на службі іспанської корони
  2. Народження великого проекту
  3. Експедиції Христофора Колумба
  4. Характер Христофора Колумба
  5. Трагедія Христофора Колумба
  6. Іменем Колумба названі ...
  7. Що дали світові відкриття Колумба?

Добре знаєш історію географічних відкриттів?

Перевір себе

Перевір себе

почати тест

Question

Ваша відповідь:

Правильну відповідь:

далі>

Ваш резульат: {{SCORE_CORRECT}} з {{SCORE_TOTAL}}

Середньовіччя багате біографіями людей з дивовижними долями. У той суворий час можливим було все: жебраки ставали герцогами і королями, підмайстри створювали шедеври мистецтва, а мрійники відкривали нові світи. Кому-то все давалося легко і граючи, а хтось на шляху до вершини був змушений долати всі мислимі і немислимі перешкоди ... Найцікавіше для Вас!

Італієць на службі іспанської корони

Почати слід з того, що Колумб ні іспанець і навіть не португалець, як багато хто вважає. Він - палкий син Італії, з Генуї. Саме там він народився десь в проміжку між 26 серпня і 31 жовтня 1451 року (а.с. через 29 років народився в Португалії ще один відомий мореплавець Фернан Магеллан ). Прийнято вважати, що Хрістфор Колумб ріс в небагатій родині. Але в цілому про його дитинство і юність відомо не так багато. Взагалі вражає, що в біографії настільки відомого навіть у свою епоху людини, є маса «білих плям».

Оскільки ріс майбутній першовідкривач біля самого моря, з дитинства він марив саме професією моряка. До речі, з дитинства мріяв про море і адмірал Нельсон - одна з найвідоміших особистостей Англії. Це не завадило Колумбу трохи повчитися в Павійского університеті, після чого він вступив на службу в генуезький флот приблизно в 1465 році. Відомо, що через деякий час після цього він отримав важке поранення і тимчасово залишив море. До речі, далі Колумб плавав виключно під іспанським та португальським прапором, а на батьківщині виявився незатребуваним.
До самого 1485 Колумб плавав на португальських судах, проживаючи, то в Лісабоні, то на Мадейрі, то на Порту-Санту. В цей час він переважно займався торгівлею, підвищенням свого освітнього рівня і складанням карт. У 1483 він уже мав готовий проект нового морського торгового шляху в Індію і Японію, з яким мореплавець і відправився до португальського короля. Але час Колумба ще не настав, або він не зміг належним чином аргументувати необхідність спорядження експедиції, або з якихось інших причин, але монарх після двох років роздумів відкинув це підприємство, та ще й влаштував зухвалому моряку опалу. Колумб залишив його, перейшовши на іспанську службу, де через кілька років через низку складних і тонких інтриг йому таки вдалося вмовити короля на фінансування експедиції.

Народження великого проекту

Ніхто точно не може сказати, коли саме був складений проект західного морського шляху до Індії. Вчені довели, що в своїх розрахунках Колумб грунтувався на античних знаннях про кулястості Землі, а також вивчав викладки і карти вчених 15 століття. Імовірно, на саму ідею кулястості і можливості такого плавання в 1474 році його наштовхнув географ Паоло Тосканеллі, що підтверджено його листом Колумбу. Мореплавець почав виробляти власні розрахунки і вирішив, що якщо плисти через Канарські острови, то від них до Японії не повинно бути більше п'яти тисяч кілометрів.

Вдосконалення проекту Колумба посприяло і відвідування Англії, Ірландії та Ісландії в 1477 році, де він збирав чутки і дані ісландців про те, що на заході є великі землі. Своє моряцьке майстерність далеких походів він відточив в 1481 році, коли плавав в Гвінею, будучи капітаном одного із судів у складі експедиції Діогу де Азамбужа, відправленої для будівництва фортеці Сан-Жоржі-да-Міна. Мабуть, саме після цього плавання у Колумба було вже не тільки тверде переконання про можливість успіху свого проекту, але і була зібрана непогана доказова база в його користь. Залишалося тільки навчитися умовляти можновладців на фінансування ... Слід зазначити, що перше речення про організацію експедиції він зробив владі і купцям рідної Генуї приблизно після 1476 року, проте тоді він був ще надто молодий і міг надати дуже мало доказів, щоб до його думок поставилися серйозно . Але ж скромна в усі часи Генуя, затьмарює Венецією і Римом, могла б на кілька століть стати центром світу замість Іспанії, до часу експедиції Колумба колишньої слабкою і досить бідною країною.
У 1485 році проект плавання до Індії відкинув португальський король Жуан II, та так категорично, що Колумб з сім'єю був змушений терміново бігти в Іспанію. Як не дивно, саме це втеча стало доленосним для Колумба, адже перше притулок він знайшов в монастирі Санта-Марія-да-Рабіда, настоятель якого, Хуан Перес де Марчена був близьким знайомим Ернандо де Талавери, духівника королеви. Саме через нього вдалося передати царської особі лист з ідеями Колумба. Королівське подружжя в цей час проживала в Кордові, готуючи країну і армію до війни з Гранадою, але зерно було посіяно. Уже 1486 року Колумб зумів запалити своїм проектом фантазію багатого і впливового герцога Медіна-Сіли, який до того ж ввів небагатого по суті мореплавця в коло королівських фінансових радників, банкірів і купців. Але найкориснішим стало знайомство з його дядьком - іспанським кардиналом Мендосой. Цей вже взявся за проект з усією серйозністю, зібравши своєю владою комісію з богословів, юристів і придворних. Комісія працювала цілих чотири роки і нічого не дала, так як тут Колумба підвів його характер - потайний і недовірливий. У будь-якому випадку з тисячі чотиреста вісімдесят сім по 1492 Колумб не тільки плаває, скільки подорожує по Іспанії слідом за Королевською подружжям. У 1488 він отримав від португальського короля запрошення до повернення в Португалію, але було вже пізно - Колумб відчув, що тут, в Іспанії, він точно чогось доб'ється. Втім, листи зі своїми пропозиціями він розіслав усім впливовим дворах Європи, але відповідь отримав лише від англійського короля Генріха VII, який в 1488 року висловив мореплавцю свою підтримку, але нічого конкретного не запропонував. Хто знає, можливо, будь на троні в той час Генріх VIII, син Генріха VII, Христофор Колумб пішов би в експедицію під прапором Англії. Генріх VIII дуже любив флот, чого тільки коштувало йому створення величезних кораблів за тими мірками Великий Гаррі і Мері Роуз !
Іспанці ж хотіли організувати експедицію, але країна перебувала в затяжній війні і засоби на плавання виділити не вдавалося. У 1491 Колумб в Севільї знову особисто зустрівся з Фердинандом і Ізабеллою, але безрезультатно - грошей і допомоги не дали. У січні одна тисяча чотиреста дев'яносто дві Гранада впала, Іспанія завершила війну, і Колумб мав можливість практично відразу домогтися організації експедиції, але його знову підвів характер! Вимоги моряка були непомірними: призначення віце-королем всіх нових земель, титул «головного адмірала моря-океану» і дуже багато грошей. Король відмовив. Врятувала становище королева Ізабелла, яка відмовила Колумба від еміграції до Франції і пригрозила закласти свої фамільні коштовності для організації експедиції. В результаті було складено підприємство, за яким один корабель давала держава, один - сам Колумб, а один - Мартін Алонсо Пінсон, що спорядив «Пінту». Крім того, цей магнат позичив грошей Колумбу, який за договором повинен був взяти на себе восьму частину витрат по експедиції. 30 квітня 1492 король офіційно завітав Христофору Колумбу титул «дон», зробивши його дворянином, а також підтвердив всі вимоги зухвалого моряка, аж до звання віце-короля всіх нововідкритих земель і передачі його у спадок.

Експедиції Христофора Колумба

Перша експедиція Колумба відбулася 3 серпня 1492 року і була невеликою - близько 90 чоловік на трьох кораблях - «Санта-Марії», «Пинтю» і «Ніньє», вирушила в дорогу з Палос. Дійшовши до Канарських островів, вона повернула на захід, по невеликій діагоналі перетнула Атлантику, по шляху відкривши Саргасове море. Першою побаченої землею став один з островів архіпелагу Багамського, названий Сан-Сальвадором. Колумб висадився на ньому 12 жовтня 1492 року і цей день став офіційною датою відкриття Америки.


У березні 1493 року ще суду повернулися до Кастилії. Вони привезли трохи золота, кілька тубільців, дивовижні рослини і пір'я птахів. Колумб заявив, що відкрив західну Індію. прочитавши про першу експедицію Кука , Допитливі можуть порівняти успіхи Колумба і Джеймса Кука на етапах їх ранніх кар'єр. Різниця між цими експедиціями 275 років! Друга експедиція вирушила в дорогу в тому ж 1493 року. Колумб її очолив вже в чині адмірала і віце-короля всіх відкритих земель. Це було грандіозне підприємство, в якому брали участь 17 великих суден і понад 2000 чоловік, серед яких були і священики, і чиновники, а також юристи, ремісники і солдати. У листопаді 1493 року було відкрито Домініка, Гваделупа і Антильські острови. У 1494 експедиція обстежила острова Гаїті, Кубу, Хувентуд і Ямайку, але золота там знайшлося дуже мало. Навесні тисячі чотиреста дев'яносто шість Колумб вирушив додому, завершивши подорож 11 червня. Ця експедиція відкрила шлях колонізації, після неї в нові землі почали відправляти поселенців, священиків і злочинців, які опинилися найдешевшим способом заселення нових колоній.
Третя експедиція Колумба почалася в 1498 році. Вона складалася всього з шести судів і була виключно дослідницької. 31 липня він відкрив Тринідад, знайшов затоку Парія, виявив гирлі Оріноко і півострів Парія, нарешті діставшись до континенту. Забравшись трохи далі Колумба, в багаті землі Південної Америки вторглися завойовники Ернана Кортеса і Клаудіо Пісарро. 15 серпня був відкритий острів Маргарита, після чого мореплавець прибув на Гаїті, де вже діяла колонія іспанців. У 1500 році Колумба за доносом заарештували і відправили до Кастилії. Втім, там він просидів не дуже довго, зате свої кайдани зберіг на все життя. Отримавши свободу, Колумб все ж був позбавлений більшості привілеїв і більшої частини багатства. Так, віце-імператором він більше не став, і це було найголовнішим розчаруванням заключній частині життя мореплавця. Від третьої експедиції Колумб випробував розчарування, але залишився живий, а ось третя експедиція Кука стала для мандрівника останньої. Четверта експедиція почалася в 1502 році і проводилася за все на чотирьох кораблях. 15 червня він вийшов на траверс Мартініки, а 30 липня - увійшов в Гондурасский затоку, де вперше вступив в контакт з представниками держави майя. У 1502-1503 роках Колумб ретельно досліджував берега Центральної Америки в пошуках заповітного проходу на захід, адже казкові багатства Америки ще не були виявлені і все жадали добратися до Індії. 25 червня 1503 Колумб зазнав аварії біля Ямайки, і був врятований тільки рік потому. У Кастилії мореплавець потрапив 7 листопада 1504 року тяжко хворим і засмученим невдачами. На цьому його епопея завершилася. Не знайшовши заповітний прохід до Індії, залишившись без прав і грошей, Христофор Колумб помер в Вальядоліді 20 травня 1506 року. Його заслуги були оцінені набагато пізніше, через сторіччя, а для своєї епохи він залишився просто одним з мореплавців, які вирушають у далекі країни.

Характер Христофора Колумба

У великих людей не буває простого характеру. Це ж можна сказати про Колумба, і саме це багато в чому стало причиною його краху в кінці життєвого шляху. Христофор Колумб був пристрасним мрійником, фанатом своєї ідеї і цілі, яким прослужив все життя. Одночасно з цим історики і сучасники характеризують його як жадібного, без міри владного людини, яка все життя мріяла бути вище інших. Непомірні бажання не дозволили йому залишитися на вершині багатства і знатності, але все ж він прожив видатну життя, зробивши видатні діяння!

Трагедія Христофора Колумба

Якщо вдивитися глибше, можна зрозуміти, що вмирав Колумб нещасною людиною. Він не добрався до казково багатої Індії, але ж саме це, а не відкриття нового континенту, було його метою і мрією. Він навіть не розумів, що відкрив, і вперше побачені ним континенти отримали ім'я зовсім іншу людину - Амеріго Веспуччі, який просто трошки продовжив уторовані Колумбом стежки. Фактично Америку відкрили нормани ще кілька століть до нього, так що і тут мореплавець не став першим. Він досяг багато чого, і одночасно не досяг нічого. І це його трагедія.

Іменем Колумба названі ...

Колумб навіки залишився в історії і географії всіх континентів і більшості країн. Крім вулиць, численних пам'ятників, площ і навіть астероїда, його ім'ям названо цілу державу в Південній Америці, найвища гора Колумбії, федеральний округ в США і провінція в Канаді, місто і провінція в Панамі в зоні Панамського каналу Колон, департамент в Гондурасі і безліч інших , мене значущих географічних об'єктів.

Що дали світові відкриття Колумба?

В першу чергу слід відзначити, що саме Колумб показав дорогу тим людям, які протягом століть після нього знищили самобутні культури Південної і Центральної Америки, повернувши історію континентів в іншу сторону.

Європі відкриття дали приплив величезної маси золота і срібла, завдяки чому центр цивілізації перемістився туди зі Сходу. Європа почала розвиватися, її промисловість та наука росли, зросло населення і його якість життя, причому не тільки завдяки потоку золота, яке істотно подешевшало, але і за рахунок ввезення нових родючих рослинних культур з Америки. Світ після Колумба вступив в Епоху Великих відкриттів, а до нього Європа була убогою, голодної і постійно воюючою за невеликі ресурси, не думав про світове панування. Досить згадати, як важко Колумбу далася організація своєї першої експедиції, і з якою легкістю всі країни кинулися відправляти кораблі в далекі краї після нього. Це і є головна історична заслуга людини, нещасного особисто, але дав поштовх зміни всього світу!

Що дали світові відкриття Колумба?
Добре знаєш історію географічних відкриттів?
Що дали світові відкриття Колумба?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация