Хромая Рада

5 вересня в Раді поновилися засідання / фото УНІАН

«Ой, депутат!» - скрикнула мініатюрна жінка біля хвіртки в огорожі навколо Верховної Ради з боку Шовковичної (тут завжди товпляться люди-прохачі, щоб передати того чи іншого народного обранця якісь документи про несправедливість, з вірою в те, що депутат обов'язково розбереться). Крім кореспондента УНІАН дорогу переходили два телеоператора, ніяких депутатів в радіусі 100 метрів не спостерігалося. Все прояснилося секундою пізніше.

«Ви депутат?», - звернулася мініатюрна жінка безпосередньо до кореспондента УНІАН.

«На щастя, немає», - була відповідь.

«Шкода», - жінка розчароване пропустила журналістів до парламентського периметр.

Тут було людно: трохи поліції, трохи Нацгвардії, на площі перед будівлею - до сотні мітингувальників. Все - про різне. Вкладники банку «Михайлівський» прийшли нагадати, що далеко не всі з них зуміли-таки повернути свої депозити. Чорнобильці розповідали, що вимагають у Ради проголосувати чорнобильські законопроекти (на їхню думку, ті документи, які вже були прийняті навесні, не вирішують усіх проблем ліквідаторів аварії на ЧАЕС та їх сімей). А переселенці пояснювали, що з'явилися під будівлю парламенту «просто нагадати про себе», тому що не мають ні житла, ні роботи.

Час від часу хтось із депутатів, які поспішають до відкриття сесії, сповільнювався і, вислухавши вимоги і побажання учасників цієї різношерстої акції, біг реєструватися на робочому місці. «Їм на нас наплювати», - констатував хтось із чорнобильців. Чи не погодитися з ним було важко.

Тим часом в самій будівлі Верховної Ради, «оновленим» проханням в гардеробі дотримуватися дрес-код, підвищенням цін в їдальні, нової килимовою доріжкою в синьо-жовтих кольорах і перенесенням головного прапора країни - прапора Незалежності з другого поверху кулуарів на перший, в так званий портал - нішу між сходами, ніяких сенсацій не очікувалося, тому перший день роботи в пленарному режимі починався прогнозовано нудно. Цьому сприяли загальна розслаблена атмосфера в депутатському корпусі, відсутність скільки-небудь масових акцій під стінами парламенту і ігнор засідання президентом, котрий пообіцяв виступити перед депутатами зі своїм посланням тільки через два дні, у четвер, 7 вересня.

У Раду повернулися відпочилі депутати, багато в перший день сесії красувалися в дорогих нарядах / фото УНІАН

Під куполом панував традиційний для відкриття сесії ажіотаж, схожий з 1 вересня в школах. Створювали його журналісти, фотографи, камери, помічники депутатів, прес-секретарі партій і фракцій і самі парламентарії, що снують - часто без діла - в кулуарах.

На банальні питання хто, де і з ким відпочивав, депутати давали банальні відповіді - з сім'єю, друзями, пили воду в Моршині, підкорювали Карпати, їздили в Одесу, літали до Туреччини або Хорватію і т.д ..

Представники Опозиційного блоку очікувано критикували реформи, заявлені на осінь, гарантували, що не дадуть за них жодного голосу і запевняли, що країну врятують перевибори Верховної Ради. «Наша позиція - перевибори парламенту, формування ефективної коаліції та уряду і, після цього, реформи», - віщав Сергій Льовочкін.

Недалеко від нього перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко розкривав «інсайда» пропрезидентської команди. Мовляв, реформи важливі і будемо їх голосувати, планів на сесію біля Ради - громаддя, потрібно підтримати внесені президентом кандидатури на посади членів Центральної виборчої комісії та Рахункової палати, з кандидатурою голови НБУ президент повинен визначиться до кінця вересня, а якщо будуть якісь кадрові ротації в Кабміні, то потрібно очікувати внесення кандидатур від прем'єра ...

Його однопартійця, голову постійної делегації Верховної Ради в Парламентській асамблеї Ради Європи Володимира Ар'єва хвилювали геополітичні питання, зокрема, заяву Путіна про миротворчу місію ООН на Донбасі. «Росія не живе за принципами міжнародного права, а грає цими принципами. Очевидно, що мета - зробити щось на кшталт Придністров'я, бо, очевидно, що Росія буде наполягати на тому, щоб саме російські або проросійські миротворці брали участь, на що Україна, очевидно, піти не зможе », - сказав він і додав, що Україна вже давно вимагала «нейтральних миротворців».

Позафракційні скептики на зразок народного депутата Віктора Чумака переконували, що спокійною ця сесія не буде, скандалів вистачить хоч на кожен день, але реальних змін в країні чекати не варто: «Обіцяли глибинну політреформу, що дало б можливість проводити інші реформи, але цього не сталося. Тому те, що сьогодні відбувається, це імітація. Наприклад, що стосується пенсійної реформи, потрібно говорити про зміну системи пенсійного забезпечення, а не просто про підняття пенсій ».

Голосів «офіційного» парламентської більшості в складі фракцій БПП і «Народний фронт» недостатньо для прийняття рішень / фото УНІАН

Жваво обговорювалися і обіцянки ГПУ подати кілька десятків подань на депутатів. Мовляв, з одного боку, це можна розцінювати як інструмент впливу президента на парламентарів для утримання коаліції в робочому стані. Як відомо, голосів «офіційного» парламентської більшості в складі фракцій БПП і «Народний фронт» недостатньо для прийняття рішень , Після всіх перипетій попередніх сесій в коаліції залишилося 219 при 226 необхідних. Тому посильну допомогу під час голосувань надають депутати з інших фракцій та позафракційні.

З іншого боку, в рядах депутатів є кого і є за що притягати до відповідальності. «Якісні уявлення повинні бути, я впевнений, що є, проти кого їх подавати. Просто не потрібно доводити цю тему до абсурду. Не варто перетворювати парламент на інструмент зняття недоторканності, на шкоду іншим важливим питанням. Потрібно, щоб був пріоритет якості над кількістю. Згадайте, як розглядали шість вистав, це була ціла епопея. Так і зараз, все прекрасно розуміють, що частина представлень нічим не закінчаться », - зазначив позафракційний народний депутат Олег Петренко.

Нарешті, зібравшись в сесійній залі, розсівшись по місцях і зареєструвавшись 375 картками (в реальності на той момент в залі було набагато менше депутатів, що, в черговий раз, навіювало сумні думки про кнопкодавстві, перемогти яке навряд чи вдасться в цьому політичному сезоні), парламентарі приступили до роботи. Вступну промову як спікера Ради Андрія Парубія, так і прем'єра Володимира Гройсмана парламентарії, здавалося, слухали неуважно. У цьому їм не поступалися і міністри, що розмістилися в своїй ложі. Самим неуважним, мабуть, здавався міністр юстиції Павло Петренко, який весь час дивився в телефон. На відміну від нього, найбільш зосередженими виглядали віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, віце-прем'єр Іванна Климпуш-Цинцадзе і міністр культури Євген Нищук. Останній, до слова, сидів, прямо скажемо, «на задвірках», в самому останньому ряду урядової ложі, і міг би профілоніть виступ шефа, але цього не робив.

Нинішня осінь, заявив Парубій, «буде особливою». «Це наш історичний шанс для завершення цілого ряду реформ, які були нами розпочато на попередніх сесіях, які були напрацьовані в комітетах, які пройшли громадське обговорення з громадської, експертним середовищем», - підкреслив він.

«Я хотів би закликати всіх нас об'єднатися для прийняття конкретних рішень, які дадуть можливість людям отримати якісну пенсію, якісну освіту, охорону здоров'я, отримати доступ до якісної і справедливого правосуддя ... Я хотів би, щоб ми боролися разом - коаліція і опозиція, позафракційні депутати , які вболівають за Україну ... Я закликаю вас всіх зробити ці зміни, перестати займатися постійними чварами. У нас є шанс зробити Україну успішною », - вторив спікеру прем'єр.

Активістка Femen влаштувала перфоманс біля ВР / фото strana.ua

А ось відгук депутатського корпусу на ці заклики виявився так собі. Після виступів лідерів фракцій настала кульмінація вівторкового зборів під куполом - Раді потрібно було прийняти порядок денний сьомої сесії парламенту. Але трапився облом - голосів не було і «за» проголосувало всього 158 парламентаріїв.

Після цього спікер запропонував хоча б підтримати порядок на тиждень. І з четвертої спроби це вдалося ...

Оскільки головним питанням порядку денного на вівторок було розгляд реформи освіти, активістка громадського руху Femen влаштувала «шкільний» перфоманс біля першого під'їзду Верховної Ради: роздягнувшись до спіднички, двох бантів в зачісці та шкільного дзвоника, влізла на одну з скульптурних композицій, що обрамляють будівлю парламенту ( чотири композиції, що представляють різні верстви населення - робітників, селян, вчених і інтелігенцію - було встановлено в 1985 році). На ділі, ні до школи, ні до утворення ця оголена не мала ніякого відношення. І навіть той факт, що на грудях у дівчини було написано «School of Corruption» (з натяком на Раду), що вона люто дзвонила в шкільний дзвоник, а її колеги в прес-релізі пояснювали, що так, «першим дзвінком», вони «вітають» парламент - «школу корупції» - з відкриттям нового сезону, анітрохи не наближали саме дійство до заявленої теми, а образ активістки до образу старшокласниці.

До слова, і преса, і депутати це «виступ» пропустили - Верховна Рада готувалася розглянути реформу освіти. І, незважаючи на люті баталії навколо поправок до законопроекту, до кінця дня в парламенті знайшлося 255 голосів «за».

Політичний сезон стартував.

Тетяна Урбанська

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

«Ви депутат?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация