Хроніки однієї реформи: що заважає перезавантажити УКРІНФОРМ

  1. Бажана реформа: всі хотіли, але ніхто не зробив
  2. спірна ініціатива
  3. Конкурси по-новому
  4. Мінфін проблем не бачить
  5. Слово за Гройсманом

Реформа УКРІНФОРМ під загрозою. Ініціативи Мінфіну щодо реорганізації органу не підтримують ні в ГФС, ні у Верховній Раді.

За останній місяць Мінфін підготував кілька документів, що визначають вектор реформи Державної фіскальної служби.

По-перше, уряд затвердив концепцію реформування системи органів, які реалізують державну і митну політику.

По-друге, Кабмін розглянув проект постанови "Про реформування територіальних органів державної фіскальної служби".

Однак плани уряду викликали невдоволення в парламенті. Також їх жорстко розкритикував новий і. о. глави УКРІНФОРМ Мирослав Продан. Це ставить у незручне становище всіх учасників процесу.

Після скандалу з Романом Насирова чиновники підкреслювали, що тепер є повне взаєморозуміння між міністром фінансів Олександр Данилюк, і. о. глави УКРІНФОРМ Мирославом Проданом і прем'єром Володимиром Гройсманом.

Втім, судячи з документів, які опинилися в розпорядженні ЕП, взаєморозуміння немає і реформа під загрозою.

Крапки над "і" має розставити прем'єр.

Бажана реформа: всі хотіли, але ніхто не зробив

Реформа УКРІНФОРМ в цілому і митниці зокрема - давня ідея-фікс не лише уряду Гройсмана.

За останні кілька років обговорювалися різні її варіанти.

У 2013 році в фокусі був варіант об'єднання податкових і митних органів з урахуванням досвіду Великобританії. У 2014 році ліквідували Міністерство доходів і зборів та створили УКРІНФОРМ.

У 2015 році виникла ідея повної ліквідації органів митниці як юросіб і передачі їх на аутсорсинг іноземним компаніям.

У 2016 році думки розділилися: депутати зареєстрували законопроект "Про національну митниці", який передбачав існування митниці як самостійного органу.

Кабмін же тримав курс на узгоджене з МВФ позбавлення митниць статусу юридичних осіб і включення їх до складу територіальних органів УКРІНФОРМ на правах структурних підрозділів з одночасною ліквідацією такого поняття як митний пост.

Жодна зі згаданих ідей так і не була втілена в життя.

В кінці 2016 року у інституційної реформи УКРІНФОРМ почали наполягати ЄС і МВФ.

У лютому 2017 року міністр фінансів Олександр Данилюк отримав лист від голови представництва ЄС в Україні Хьюга Мінгареллі. Мінгареллі писав, що хотів би розуміти рамки реформи УКРІНФОРМ і план по її прискоренню відповідно до рекомендацій департаменту національної безпеки США і висновками технічних місій МВФ.

Мінгареллі хотів ясності щодо інституційних механізмів, які б дозволили ефективніше вирішувати проблеми в галузі митної справи та оподаткування.

Реформа УКРІНФОРМ під загрозою

W ith regards the possible support in the area tax and customs administration , I am not yet convinced, whether this area is sufficiently mature to benefit from enhanced EU capacity building measures . The nature and scope of our engagement would significantly depend on the assurances that we would receive on :

  • Concrete policy reform framework and plan of action to accelerate the implementation of substantial reforms (as eg formulated in the recent assessment report of the S. Department of Homeland Security , the Association Agenda, recent diagnostic reports of the International Monetary Fund, etc.)
  • Clarity on the proposed institutional arrangements to improve decision making for addressing key problems in customs and taxation , combined with effective institutional capacities to conduct and steer reforms
  • Readiness of the SFS to engage in a policy dialogue with the EU as regards the follow up of previous expert recommendations ".

У свою чергу, українська сторона підписалася під таким пунктом меморандуму про співпрацю з МВФ :

"Повне злиття податкової та митної адміністрацій очікується до кінця березня 2017 року. Також ми зробимо консолідацію регіональних податкових і митних органів в єдиний офіс, по одному на кожен регіон до кінця березня 2017 року. До кінця березня буде затверджена також нова модель фінансування УКРІНФОРМ".

спірна ініціатива

28 березня Мінфін виніс на розгляд Кабміну проект постанови, в якому прописано кілька завдань.

Перше - з 1 травня 2017 роки створити юрособа Міжрегіональної митниці, а з 1 січня 2018 року - юрособа Міжрегіонального головного управління державної фіскальної служби.

Друге - з 1 травня обласні митниці, Київську міську та Енергетичну митниці приєднати до Міжрегіональної митниці.

Третє - з 1 січня 2018 року приєднати головні управління УКРІНФОРМ в регіонах і Офіс великих платників податків до Міжрегіональному головуправління УКРІНФОРМ.

В ході засідання документ викликав питання, в тому числі у віце-прем'єрів Геннадія Зубка та Павла Розенка. Гройсман вирішив, що треба доопрацювати протягом трьох днів і прийняти.

Найцікавіше тут - позиція УКРІНФОРМ. Новий і. о. керівника УКРІНФОРМ Мирослав Продан визнав реорганізацію УКРІНФОРМ за запропонованим Мінфіном сценарієм "неможливою".

Керівник служби виділив кілька моментів, які не дозволяють провести реорганізацію.

По-перше, в ряд статей Митного кодексу не внесено змін про право керівника митниці делегувати управлінські рішення посадових осіб митниці.

"Введення нової структури призведе до фактичної зупинки митної системи та неможливості керівника митниці своєчасно приймати рішення і керувати митницею", - пише Продан.

По-друге, запропоновані Мінфіном новація зробить неможливим своєчасне прийняття цілого комплексу рішень, в тому числі кадрових. В середньому в день потрібно буде готувати по 550 наказів або по 68 наказів за годину, підрахував Продан.

По-третє, в разі створення Міжрегіонального главуправенія виникне необхідність в проведенні конкурсів для перекладу майже 30 тис співробітників з подальшим збільшенням фінансового забезпечення.

Продан аргументує: реформа за сценарієм Мінфіну розбалансує роботу УКРІНФОРМ в цілому і митниці зокрема. Нібито будуть порушені внутрішні процеси відомства.

Парламентський комітет з питань податкової та митної політики на своєму останньому засіданні також обговорив плани Мінфіну.

Депутати прийшли до висновку: запропонована Мінфіном модель суперечить Митного кодексу і призведе до негативних наслідків.

Зокрема, об'єднання митниць прискорить проходження транзиту з десяти до п'яти днів, що негативно позначиться на міжнародні автомобільні перевезення.

Ще один наслідок, що підкреслюють депутати, - об'єднання митниць зменшить можливості для боротьби з правопорушеннями.

Відповідно до Митного кодексу, справи про порушення митних правил розглядають суди за місцезнаходженням митниці.

"У разі об'єднання всі справи будуть розглядатися в Шевченківському районному суді Києва, за місцем знаходження Міжрегіональної митниці. З урахуванням того, що в 2016 році в судах було більш 8 800 справ про порушення митних правил, розгляд такої кількості справ одним судом буде вкрай проблематичним" , - йдеться в обґрунтуванні комітету.

Депутати вирішили звернутися до прем'єра з проханням не допустити вступу в силу згаданого проекту постанови.

Ще одна претензія до Мінфіну - міністерство винесло документ на розгляд Кабміну без узгодження з депутатами і громадськістю.

З одного боку, так і є. Мінфін вибрав найзручніший спосіб провести митну реформу на свій розсуд. Проект постанови - не проект закону, його не потрібно узгоджувати з парламентом.

З іншого боку, з 2015 року в парламенті лежать законопроекти як про самостійної , Так і про несамостійної митниці. Депутати не прийняли жоден з них. На рівні парламенту реформа митниці просто "зависла".

Конкурси по-новому

На засіданні уряду 5 квітня Данилюк озвучив ще один намір: змінити підхід до призначення кадрів, які працюватимуть в ГФС.

Раніше в розмові з ЕП міністр фінансів зазначив, що в ГФС можлива повторна внутрішня люстрація.

"Зараз це робиться за рішенням попереднього керівника, коли при конкурсах не ведеться відеозапис, не залучаються зовнішні експерти, в тому числі Мінфіну. У мене пропозиція - доручити УКРІНФОРМ змінити процедуру, а з оглядкою на прийняті до цього рішення скасувати незавершені конкурси", - заявив Данилюк.

Прем'єр-міністр пропозицію підтримав з формулюванням "це рішення дозволить залучити якісні кадри в ГФС".

Як це буде реалізовано на практиці - до кінця не зрозуміло. У законі про держслужбу не прописана процедура припинення конкурсів. Можливо їх повторне проведення або оспорювання, але перший конкурсний цикл в цих випадках повинен бути завершений.

"Проект постанови про реформування територіальних органів УКРІНФОРМ прем'єром не підписаний. Прем'єр-міністр поставив завдання прийняти його за умови доопрацювання. Ми подали до нього свої пропозиції. Це ініціатива Мінфіну - міністерство має його доопрацювати", - сказав ЕП і. о. керівника УКРІНФОРМ Мирослав Продан.

"Коли ми отримаємо документ або ж він буде опублікований за підписом прем'єра, тоді приступимо до його реалізації. На предмет зміни конкурсних процедур ми поки доручення від міністра фінансів не отримували", - додав він.

Розмова з Проданом відбувся в четвер увечері. За інформацією джерел видання, в п'ятницю прем'єр ще не підписав проект постанови.

Мінфін проблем не бачить

Весь минулий тиждень проект постанови знаходився на доопрацюванні. За інформацією джерел видання, Мінфін врахував зауваження Мін'юсту, які в основному були технічними.

Побоювання ж УКРІНФОРМ в міністерстві не поділяють.

"Пропоновані зміни не суперечать Митному кодексу, вони його доповнюють. Також вони не паралізують роботу митниці. Швидше, навпаки. Функції обласних митниць будуть розподілені таким чином, що більше оперативних рішень буде прийматися на митному посту", - сказав ЕП співрозмовник в Міністерстві фінансів.

За його словами, через ліквідацію юрособи масових звільнень не буде. На обласному рівні будуть представництва центральної митниці.

"Частково ми приберемо адміністративний персонал. Бухгалтерія, кадри і інші люди на рівні області залишаться. Якщо і будуть скорочення, то незначні. За рахунок скорочення на обласному рівні буде збільшена чисельність центрального апарату", - відзначає він.

Певною мірою, вважають в міністерстві, це буде економія, оскільки всі закупівлі проводитимуться на центральному рівні.

"Необхідності готувати і підписувати безліч наказів в день також не буде. Можна підписати один наказ, наприклад, на переклад або відпустку відразу для десятків людей і Продан про це знає", - зазначає співрозмовник ЕП.

Що стосується нового підходу до конкурсів, то доручення міністра змінити процедуру вже готове. Час на те, щоб визначитися, як саме її міняти, тобто до 1 травня.

Злиття всіх регіональних митниць в одну юрособу, Міжрегіональну митницю, для України в новинку.

"Точно визначити ризики і наслідки такого кроку складно. Слід звернути увагу на стислі терміни такої реорганізації, з 1 травня, і відсутність інформації про обгрунтування необхідності і ефекті такої реорганізації", - зазначає керівник практики непрямого оподаткування компанії "EY в Україні" Ігор Даньков.

Будь-яка реорганізація породжує величезні обсяги бюрократичної роботи.

"Є побоювання, що митна система настільки загрузне в реорганизационной бюрократії, що не залишиться ресурсів на операційну діяльність. Незрозуміло розподіл повноважень між УКРІНФОРМ, Міжрегіональної митницею, структурними підрозділами (колишніми митницями) та митними постами. Є ризик отримати управлінський хаос, в умовах якого реформи будуть поставлені під сумнів ", - зазначає Даньков.

Сьогодні кількість митниць збігається з адміністративно-територіальним устроєм: одна область - одна митниця. Така ж структура у більшості інших державних органів.

"Це відповідає Митного кодексу, згідно з яким за загальним правилом митниця здійснює свою діяльність на території адміністративно-територіальної одиниці, наприклад, області. Окремі ж митниці можуть здійснювати діяльність на території всієї України. При бажанні положення кодексу можна прочитати так, що в них впишеться пропонована нова структура ", - резюмував Даньков.

Слово за Гройсманом

За словами співрозмовників ЕП в Мінфіні, проект постанови на підписі у прем'єра і він "ось-ось повинен його підписати".

Депутати просять Гройсмана поки цього не робити. Продан також вислав свої зауваження і до Мінфіну, і в Кабмін.

Зараз майбутнє митниці залежить від того, як Мінфін допрацює проект постанови і що на це скаже прем'єр.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация