Хто напав на ЛГБТ і журналістів у Марсового поля

Відповідальність за газову атаку після акції секс-меншин фактично взяли на себе члени групи «ВКонтакте» «Чітка грань». Кількох вдалося ідентифікувати після звернення до читачів. Відповідальність за газову атаку після акції секс-меншин фактично взяли на себе члени групи «ВКонтакте» «Чітка грань»

кадр з відео

Напад на ЛГБТ і журналістів в Петербурзі 12 серпня здійснили молоді люди, які відносять себе до субкультури Straight Edge. На російський манер рух, що зародився в 1980-х в США, називається «Чітка грань». Прихильники групи не приховують ненависті до ЛГБТ і стверджують, що полити активістів з перцевого балончика - найменше, що потрібно було зробити.

У минулі вихідні на Марсовому полі відбувся ЛГБТ-прайд. Місто відмовив його проведення, однак борці за толерантність звернулися до суду, а той ухвалив, що в місці, названому «гайд-парк», відмовляти в погодженні публічного заходу не можна. Тож 12 серпня близько 100 чоловік вийшли з райдужної символікою на акцію.

Під крики активістки «Національного визвольного руху» «педераст, знайди собі дружину, роди красивих дітей» поговорили про свободу зібрань, про становище геїв в Чечні, необхідності оберігатися і в цілому любити один одного, а не влаштовувати війну. Але пацифістські погляди ЛГБТ-спільноти не розділяла не тільки гучна тітонька з руху НОД, а й 9 міцних хлопців у спортивних костюмах, кепках і з татуюваннями - імідж, який показує їх явно праві погляди. Молоді люди кілька разів наближалися до місця проведення мітингу, проте поліція їх не підпускала. Тоді хлопці вдали, що йдуть, розділилися на дві групи, обійшли Марсове поле кругом і зупинилися біля меморіалу. Кілька разів вони посилали гінців, щоб ті перевірили обстановку, пішли поліцейські чи ні. Коли другий посланець кивнув «все тихо», дев'ятка почала рух в бік набережної Мойки.

Як стверджує організатор ЛГБТ-прайду Юрій Гавриков, трохи раніше активісти звернулися до поліції з проханням супроводжувати їх до метро, ​​проте отримали відмову. Тоді невеликими групами мітингувальники почали роз'їжджатися по домівках самостійно. Останніми на місці мітингу залишалися наймолодші захисники секс-меншин, вони валялися на траві, запускали в небо райдужних зміїв і співали пісні Діани Арбеніної. Веселі і безтурботні, вони, не озираючись на всі боки, щось ще підспівуючи, переходили через 2-й Садовий міст, коли хлопці в спортивних костюмах з криками «На мосту будемо різати» кинулися за ними навздогін. Переслідувачі повихвативалі перцевий балончики і розпорошили їх в обличчя дівчаткам і хлопчикам. У той момент, коли до мосту підбігли журналісти (репортер «Фонтанки», фотограф Давид Френкель, знімальна бригада «Справжнього часу»), в бій кинулася друга група з перцівки, обливши і тих, хто ще не отримав свою дозу, і тих, хто вже корчився від болю. Пізніше у постраждалих зафіксували хімічні опіки різного ступеня, трьох довелося госпіталізувати.

Як стверджують в ЛГБТ-спільноті, до цього хлопці напали на парочку, що йде з Марсового поля по каналу Грибоєдова, але інцидент залишився непоміченим. «За ще одним нападником я погнався з палицею, але, коли наздогнав і замахнувся, він дістав травмат, дав мені зрозуміти, що зброя незрівнянно, і все-таки втік», - розповів «Фонтанці» інший очевидець подій.

У групі «Чітка грань» (Straight Edge) напад інтерпретували по-своєму, підписавши такий коментар до відео, знятому командою «Справжнього часу»: «Група молодих людей, побачивши в очах групи ЛГБТ ходи статевий потяг до себе, розцінили це як спробу згвалтування , і щоб цьому запобігти, скористалися засобами самооборони ».

Спільнотою «ВКонтакте» «Чітка грань» (Straight Edge) цікавляться майже 25 тисяч чоловік. Коментарів до відео про напад на ЛГБТ - більше сотні, хоч частина, найрезонансніших і необережних, вже встигли видалити. Учасники групи описують «героїв» ролика як «наших соратників», сперечаються, чи правильно користуватися перцевим балончиками або потрібні були більш жорсткі заходи. «Перець - найменш шкідливе, це хороший привід їм замислитися, чи варто йти і кричати натовпом гасла ... Дуже шкода, що серед великої кількості громадян небайдужими стали тільки ми», - відповідають адміністратори групи.

Після нападу 12 серпня ЗМІ почали шукати «браву дев'ятку». Через день на заклики допомогти в пошуках відгукнулися читачі. Кілька листів прийшло журналістам із зазначенням саме групи «Чітка грань» і двох її учасників. Один з них - користувач «ВКонтакте» Артем Андрєєв. Він - адміністратор спільноти, молодий чоловік років 20. Іншої інформації про нього знайти не вдалося. Користувач з цим ім'ям видалив сторінку. Як припускають обізнані читачі, Артем був на Марсовому полі в сірій толстовці «Адідас» і кілька разів розпорошив балончик в сторону дівчат, які йшли з акції.

Інший ймовірний учасник інциденту на Марсовому полі - ще один активний учасник групи «Чітка грань». «Фонтанка» поцікавилася у «підозрюваного», чи був він на Марсовому полі, проте молода людина на ім'я Михайло Реут, не так давно перейшов з підліткового віку до дорослого, не уточнюючи, про що йде мова, відповів «ні». Також він повідомив, що не знайомий з Артемом Андрєєвим, адміністратором «Чіткої межі». При цьому, при нечисленних друзів і записах на сторінці, Артем регулярно ставить лайки його фотографій і постам. Після розмови з кореспондентом Михайло також видалив свою сторінку "ВКонтакте".

Як стверджують співрозмовники «Фонтанки», «Чітка грань» - переважно петербурзька і московська тусовка з декількох сотень молодих людей правих поглядів. Їм по 17-20 років, вони ходять в спортзали, пропагують тверезий спосіб життя, слухають субкультурну музику, близьку до хардкору. При цьому в описі групи є посилання на американське рух Straight Edge. Воно зародилося в 1980-х як музична субкультура. Його філософія має на увазі тверезий спосіб життя, відмова від сигарет і безладних статевих актів, а також поглинання тваринної їжі.

Американська субкультура 80-х зросла на базі панків, які вирішили вести здоровий спосіб життя і заперечували будь-яку дискримінацію за статевою, віковою і національною ознакою. Учасники ж цієї групи взяли головним чином назва, а не суть. Основна їх маса - праві націоналісти, які виступають за здоровий спосіб життя. Про ультраправому характер спільноти «Чітка грань» свідчать і відсилання до цитат Дмитра Боровикова (російського неонациста і Неоязичники, організатора екстремістських угруповань). На групу підписаний один з перших петербурзьких ідеологів скінхед-руху і організатор угруповання «Лінкольн-88» Андрій лінок, в 2011 році засуджений до дев'яти років у справі про вбивства , Екстремізмі і нападах на вихідців Кавказу, Азії та Африки.

Як стверджують очевидці і знайомі нападників на активістів і журналістів 12 серпня, праві ідеї для «Чіткої межі» первинні, ніж боротьба за здоров'я і власний моральний вигляд. Так, наприклад, один з учасників сутички відзначився вживанням тютюну, а вже згаданого Андрєєва описують як людину, яка може відмовитися від алкоголю в силу обставин, а не принципів.

Невідомо, зайнялися чи вже співробітники поліції пошуками молодих людей. За даними «Фонтанки», за заявами потерпілих проводиться дослідча перевірка. Набіг ультраправих цілком може бути кваліфіковано за статтею 116 КК РФ «Побої» - як насильницькі дії з заподіянням фізичного болю, вчинені з хуліганських спонукань або з мотивів ненависті до соціальної групи. Редакція готова передати правоохоронним органам свої напрацювання з пошуку нападників на наших колег і ЛГБТ-активістів і продовжує шукати ще не упізнаних учасників атаки.

Раніше до поліцейського главку звернулися депутати петербурзького Закса Борис Вишневський, Михайло Амосов ( «Яблуко»), Максим Резник, Сергій Трохманенко ( «Партія Роста»), Олексій Ковальов, Надія Тихонова і Олександр Єгоров ( «Справедлива Росія»). Вони зажадали перевірити обставини нападу, встановити нападників і залучити їх до встановленої законом відповідальності, а також організувати службову перевірку з метою з'ясування причин бездіяльності співробітників поліції, які були присутні під час нападу.

Крім того, зі зверненням до Союзу журналістів Петербурга і області виступила колишній декан журфаку СПбДУ, голова регіонального відділення «Справедливої ​​Росії» Марина Шишкіна. Вона запропонувала колегам оцінити ставлення поліції до інциденту як «зневажливе», а також порахувала, що главк несе іміджеві втрати, раз журналістам доводиться самим шукати учасників нападу.

Ксенія Клочкова, Олександр Єрмаков, «Фонтанка.ру»

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация