Хто такий «левіятан»?

Одного разу автор цієї статті і Андрій Звягінцев тихо сиділи в кафе і говорили про кіно. Несподівано дівчина через сусіднього столика підсіла до нас і запитала: «Що за фільм ви обговорюєте? Дуже цікаво". - «Левіафан». - "Як як? - зніяковіла дівчина. - Давайте я запишу, а щось не запам'ятаю ». І записала. Це означає, що деякій кількості росіян слово «левіятан» невідомо. Тому ми підготували матеріал, в якому усуваємо цю лакуну в громадському розумі. Одного разу автор цієї статті і Андрій Звягінцев тихо сиділи в кафе і говорили про кіно

Хто такий «левіятан»?

Образ поторощив з'являється в Старому Завіті, але не дуже типовий для нього. Як правило, згадуються там важливі символи або предмети ретельно описують до найдрібніших деталей так, щоб кожен міг приблизно відновити їх в своїй свідомості. У випадку з левіафаном все дещо складніше. Він згадується в Старому Завіті кілька разів. Саме великий фрагмент про Левиафане дається в книзі Іова:
Згодом левіятан згадується в Біблії ще три рази:
Образ поторощив з'являється в Старому Завіті, але не дуже типовий для нього Обкладинка першого видання книги Томаса Гоббса «Левіафан, або Матерія, форма і влада держави церковного і цивільного» Відзначимо, що в російській тексті це слово написано з малої літери - як загальне. З іншого боку, слова «диявол» і «сатана» теж пишуть з малої, хоча очевидно, що мається на увазі конкретну особу, єдине в своєму роді. Як би там не було, що таке «левіятан», в усі часи розуміли по-різному. Три найпоширеніших думки - це або міфічне чудовисько у народів, що були єврейський, або кит (кашалот), або сам сатана. Іноді кажуть, що це крокодил. Слово утворено від дієслова «згортатися», «витися».
Зображувався левіятан, як правило, у вигляді крокодила, дракона чи змія. Сліди цього міфологічного образу знаходять в міфології єгиптян, вавилонян, Угарита.
У XVII столітті англійський філософ Томас Гоббс видав твір «Левіафан, або Матерія, форма і влада держави церковного і цивільного». Левіафаном Гоббс називає могутню державу, яке забирає у населення частина прав, а натомість забезпечує їм відносні безпеку і благополуччя. Держава у Гоббса - «механічне чудовисько», яке формує уявлення про добро і зло. Найкращою формою правління Гоббс вважав абсолютну монархію.
Образ поторощив виявився затребуваний в ХХ столітті, так як нерелігійною масову свідомість дозволило грати з релігійними символами, повідомляючи їм самостійне значення. Слово «Лефіафан» (з інфернальними конотаціями) часто можна зустріти в белетристиці, науковій фантастиці, фентезі, комп'ютерних іграх. Найчастіше тепер поторощив представляють китом - слідом за Генрі Мелвиллом, у якого в «Мобі Діку» чітко проводяться паралелі між китом-вбивцею і біблійним чудовиськом. У нього ж на початку роману наведено великий список місць в різних літературних джерелах, де так чи інакше йдеться про Левиафане як про кита. У Росії відомий роман Бориса Акуніна «Левіафан», чудовисько Левіафан з'являється у Ніка Перумова і в популярних книгах про чарівниці Тані Гроттер. У кінематографі, не рахуючи картини Андрія Звягінцева, було ще два «Левіафана». Один - другосортний трилер 1989 року, де підводні шахтарі один за іншим мутують під впливом вірусу з радянського корабля «Левіафан». Другий - недавній документальний шедевр «Левіафан» , Знятий на стику з відеоартом. Протягом усього фільму камера знімає рибальський траулер, і поступово корабель перетворюється для глядача в царство дивних механізмів і металевих конструкцій, які знаходяться в постійному русі без всякого сенсу, а рибалки - лише раби цього чудовиська, що загубився серед морських хвиль.
Трейлер фільму «Левіафан» (реж. Люсьєн Кастен-Тейлор, Віріна Паравел)

Очевидно, що після виходу картини Звягінцева інтерес до образу поторощив в культурі буде рости, і з езотеричного старозавітного істоти він перетвориться на щось зрозуміле і рідне. Наприклад, в доброго змія-Горинича, героя мультсеріалу і картинку на дитячих футболках. Та й слово просте в вимові, що не Кетцалькоатль і не Уїцилопочтлі. Поки ж для всієї Росії це фільм, який претендує на «Оскар» і викликав лавину обговорення в пресі та інтернеті.
Трейлер фільму «Левіафан» (реж. Андрій Звягінцев)

Несподівано дівчина через сусіднього столика підсіла до нас і запитала: «Що за фільм ви обговорюєте?
Як як?
Хто такий «левіятан»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация