Хто придумав горілку?

Цікава для багатьох тема :). Хто придумав горілку? Звідки вона з'явилася? Як почалося її виробництво? Що ж це за напій такий, який у всьому світі вважають «споконвічно російським» і не уявляють собі справжнього російського людини без склянки горілки на столі?

Хто придумав горілку

У Росії не вживали міцних спиртних напоїв

Слово «горілка» вперше з'явилося в XIV-XV столітті, але тоді цим словом називали міцний настій з ягід, трав або коріння на міцному алкоголі. Є думка, що щось на кшталт горілки в X столітті вперше виготовив перський лікар Ар-Разіон, також розповідають про те, що горілку винайшли араби, але так як в мусульманських країнах заборонено вживання алкоголю, то вони використовували її для виробництва парфумів і як ліки.

Є думка, що щось на кшталт горілки в X столітті вперше виготовив перський лікар Ар-Разіон, також розповідають про те, що горілку винайшли араби, але так як в мусульманських країнах заборонено вживання алкоголю, то вони використовували її для виробництва парфумів і як ліки

Торгова назва «горілка» з'явилося в СРСР в 1936 році з прийняттям ГОСТу. Основу горілки становить спирт-ректифікат, який виробляється в основному з зернового або картопляного сировини. Але останнім використовується для виробництва горілки в країнах ЄС, а також в Білорусі. У нашій же країні горілку виробляють тільки з зернової сировини.

В Європі горілка з'явилася ще в XIII столітті, але використовувалася вона як ліки.

У Росії горілка вперше з'явилася на початку XV століття. Її привезли європейські посли в подарунок Василю Темному як ліки, потрібне для змащування ран.

Її привезли європейські посли в подарунок Василю Темному як ліки, потрібне для змащування ран

До Росії горілку завезли з Європи. Спочатку її називали ліками, тому що російські люди не могли зрозуміти, як таку гидоту можна пити

Масове поширення горілка отримала пізніше, при Івані Грозному. Трохи відступлю від теми і розповім, що раніше на Русі люди не пили міцні алкогольні напої, а вживали лише легкі слабоалкогольні, мед, пиво, ягідне вино. Всі ці напої господині готували вдома і виставляли їх на стіл тільки по великих святах.

Ось, що написав Самуїл Маскевіч, відомий польський мандрівник, про Русі того часу:

«Московитянами дотримуються велику тверезість, якої вимагають строго і від вельмож, і від народу. Ніде купити ні вина, ні пива. Інші намагалися приховувати барила з вином, майстерно закладаючи їх у печах. Але і там винних знаходили. П'яного негайно відводять в «бражної в'язницю», навмисне для них влаштовану, і тільки через кілька тижнів звільняють від неї, за чиїм-небудь клопотанням. Поміченого в пияцтві вдруге знову садять в тюрму надовго, потім водять по вулицях і нещадно січуть батогом, поки пияцтво йому не загине ». Ось так.

Але Іван Грозний став насильно насаджувати традицію вживання горілки, діючи дуже жорстоко. Для чого ж він це робив? Таким чином він хотів поповнити казну для освоєння сибірських земель. А цей спосіб він вважав найдієвішим. Побачивши в завойованій ним Казані так звані «кабаки», він зрозумів, яку вигоду вони можуть принести, якщо ввести державну монополію на горілку.

Людей в ці кабаки затягували силою, змушували пити горілку, яка, до того ж, була дуже дорогою та й зовсім незвичній для російської людини. Домашнє виробництво алкогольних напоїв заборонили під страхом смертної кари.

Загалом, рано чи пізно, Іван IV домігся свого, Русь стала пити ... а доходи царської скарбниці рости ...

Однак російські люди не дуже прагнули займатися продажем цього напою. Заняття це вважалося ганебним, найостаннішим справою. Та й п'яниць на Русі завжди зневажали ...

З моменту появи горілки на Русі почалося моральне розкладання народу, з'явилася така хвороба, як алкогольна залежність. З моменту появи горілки на Русі почалося моральне розкладання народу, з'явилася така хвороба, як алкогольна залежність

Ходять чутки, що горілку нібито винайшов Менделєєв, і базується це на підставі того, що його докторська дисертація називається «Про з'єднання спирту з водою» Але, достеменно відомо, що Менделєєв не брав участі в створенні горілки. По суті його робота відноситься до метрології.

А в 1885 році в Росії почали з'являтися товариства тверезості. Одне з таких товариств очолював Л.Н. Толстой. Ось, що він писав про пияцтво:

«Заразна хвороба захоплює все більше людей. П'ють вже жінки, дівчата, діти. І багатим, і бідним видається, що веселим не можна інакше бути, як п'яним або напівп'яним, представляється, що кращий засіб показати своє горе або радість полягає в тому, щоб запаморочити і, втративши людської гідності, уподібнитися тварині ... »

Цікаво, що до кінця XIX століття Росія займала передостаннє місце за кількістю випитого алкоголю. У нас більше половини населення були непитущі. Майже всі жінки не вживали алкоголь зовсім.

Порівняння по країнам кількість уживаного спиртного, XIX століття.

Порівняння по країнам кількість уживаного спиртного, XIX століття

Вживання алкоголю в Росії, XIX століття

А вже набагато пізніше, під час Великої Вітчизняної війни в Червоній армії бійцям, які беруть участь в бойових діях, щодня видавалося бойові 100 грам. Однак цей порядок неодноразово змінювався, і в 1942 році 12 травня був виданий наказ Наркома оборони за №0373. У ньому йшлося:

«Припинити щоденну видачу всьому особовому складу діючої армії, встановити порядок і норму видачі горілки».

Відповідно до наказу була збережена щоденна видача горілки тільки бійцям передній лінії, які мали успіхи в бойових діях проти фашистських загарбників, і була збільшена норма до 200 грам на людину. Для зазначеної мети горілка виділялося щомісяця в розпорядженні командування фронтів і окремих армій в розмірі 20 відсотків від чисельності військ фронту - армії. Іншим бійцям належало 100 грам на революційні, громадські та полкові (день формування частини) свята.

До речі сказати, цей закон часто використовували іноземні ЗМІ, щоб зганьбити російську армію. Ходили чутки про «п'яних батальйонах» і т.п. вигадки. Притому, що ще в ті часи споживання спирту на душу населення в СРСР було набагато нижче, ніж в європейських країнах.

Притому, що ще в ті часи споживання спирту на душу населення в СРСР було набагато нижче, ніж в європейських країнах

А звідки ж взялася назва «горілка»? У цьому питанні думки розходяться. Можливо, з польської мови. Польське «Wodka» має вихідний сенс з «водичка», що схоже з давньоруськими словом «горілка» - «водичка». Але є також думка, що «вода» і «горілка» мають різне коріння і тому ніяк не пов'язані один з одним.

На Русі, слово «горілка», також у значенні «спиртової напій» було вперше згадано в 1533 році. Найраніший російський документ, де ми можемо знайти слово «горілка» - це указ Івана IV «Про стягнення мит, що вивозяться з-за моря різних вин і горілок єфимками, а з цукру грошима, за колишніми указам» від 4 серпня 1683 року. Але ще довгий час горілка називалася в державних актах і відомостях «гаряче, просте, столове вино», »Пенник», »полугар» і «самогон».

Але не завжди традиція пити горілку на Русі насаджувалася, іноді алкоголь забороняли, вводячи так званий «сухий закон». Наприклад, в 1914 році на початку Першої Світової війни. А більшовики, які прийшли до влади в 1917 році, продовжили його до 1924 року. Або, наприклад, під час правління Горбачова також був прийнятий «сухий закон». Були навіть так звані «тверезі комсомольські» весілля, де нібито була відсутня спиртне. Насправді спиртне на столах було, але не в пляшках, а в самоварах, чайниках, в загальному, народ у нас винахідливий. А знамениті талони на горілку?

А в 1936 році був прийнятий ГОСТ, за яким чістоспіртовая суміш отримала назву «горілка». З'явилися «горілки» і «горілки особливі». Перші являють собою чисто водноспиртового суміш, а другі мають незначні ароматизовані добавки.

І наостанок, в деяких російських містах існують музеї горілки. Наприклад, в Угличі, де в 1998 році відкрився «Муніципальний музей історії російської горілки». Відомо, що Угліческая земля - ​​батьківщина Петра Арсенійовича Смирнова, горілчаного короля, засновника «Торгового дому П.А.Смірнова» в Москві в 1860 році, постачальника Найвищого Двору з 1866 року.

Свій музей горілки в 2003 році відкрився в Смоленську. Є свої «горілчані музеї» в Тюмені, Москві та Амстердамі.

Цікавий факт: найдорожчою горілкою в світі є «Diva», вироблена в Шотландії. Її ціна коливається від 4000 тисяч до 1 млн.доларів за пляшку і залежить від прикрас на пляшці.

Ще пропоную подивитися цікаве відео про історію горілки і пияцтва на Русі:

Не забувайте ділитися в коментарях, що Ви думаєте про цю проблему.

Вам буде цікаво почитати:

Історія кави

Звідки пішла назва «копійка»?

Хто придумав горілку?
Звідки вона з'явилася?
Як почалося її виробництво?
Що ж це за напій такий, який у всьому світі вважають «споконвічно російським» і не уявляють собі справжнього російського людини без склянки горілки на столі?
Для чого ж він це робив?
А звідки ж взялася назва «горілка»?
А знамениті талони на горілку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация