Хто вкрав телефот

Реалії цієї історії - шпигунські пристрасті, наукові прозріння і досягнення, «втілена американська мрія», освічена підприємливість, підкріплена капіталом, загадковий роман і навіть український поет ... «Географія» - «місця не настільки віддалені» Сибіру, ​​Санкт-Петербург, Нью-Йорк , Узбекистан (!), ГУЛАГ (Архангельськ) ... Історичні віхи - загибель «Титаніка», революція, сталінський терор, Друга світова війна, Голокост ... Коротше - неймовірно закручений сюжет, поданий у вигляді детективного розслідування.

Після такої преамбули страшно не виправдати очікування читача. Доведеться брати його в компаньйони. Починаємо розслідування.
Отже, набираємо в Google 1 : «Телебачення винайшов». Отримуємо в одній з перших посилань: американець російського походження Володимир Зворикін.

Через той же Google шукаємо біографію «американця». Одна з перших посилань вказує на статтю під назвою «Девід Сарнов», але про це пізніше.

Реалії цієї історії - шпигунські пристрасті, наукові прозріння і досягнення, «втілена американська мрія», освічена підприємливість, підкріплена капіталом, загадковий роман і навіть український поет

Володимир Зворикін

(0)

Отже, Володимир Зворикін народився «в древньому місті Муромі 30 липня 1889 в родині багатого купця, який торгував хлібом і мав пароплави на Оці і Волзі». 2 У 12 років гімназист Володя під час літніх канікул лагодив динамо-машини і електропроводку на баржах батька. Коли син закінчив гімназію, Зворикін-старший відправив його до Петербурзького технологічного інституту. Там Володимир потрапив на практику в лабораторію знаменитого професора фізики Бориса Розинга. За порадою Розинга Зворикін в 1912 році їде в Париж до знаменитого фізику Полю Ланжевену. Але починається Перша світова війна ...

Свою долю Зворикін відчуває не один раз, але вона виявляється прихильна до нього. Повернувшись на батьківщину, він служить у військах зв'язку. Революція. Його заарештовують за доносом і ... виправдовують. Наступного разу він встигає вистрибнути з поїзда, в якому заарештовують офіцерів. У Єкатеринбурзі його все-таки заарештовують і саджають у в'язницю, але в місто входять чехи, і його звільняють. Зворикін добирається до Омська - столиці незалежної Сибіру. Сибірський уряд відряджає його в Америку для закупівлі радіообладнання. Вибратися з Омська можна було тільки на північ, і Зворикін вирушив пароплавом по Іртишу і Обі до Карському моря, а потім на криголамі - в Архангельськ, окупований військами Антанти. Через Норвегію, Данію і Англію він напередодні 1919 року дістався до США. Америка давно привертала Зворикіна, але, вірний зобов'язаннями, він повернувся до Омська. Тут він відзвітував за колишніми дорученнями, отримав нові і в тому ж 1919 році знову відправився в Америку, на цей раз назавжди, так як переконався, що дні Сибірського уряду полічені.
Отримав роботу в лабораторії компанії «Вестінгауз» в Піттсбурзі, де займався конструюванням передавальних і прийомних електронних трубок, але керівництво компанії не підтримало його пошуків.

Д. Сарнов - президент RCA. 1930 р

(0)

Його запрошує на роботу Девід Сарнов, президент RCA (Radio Corporation of America). У 1931 р Зворикін створив конструкцію серійної трубки з мозаїчним фотокатодом, вирішив проблему передачі кольору, заклавши основи кольорового телебачення. Уже в наступному році в Нью-Йорку на «Емпайр стейт білдінг» була встановлена ​​телестанція, а заводи RCA почали виробництво перших телевізорів.

Коли журналісти охрестили Зворикіна «батьком телебачення», він вигукнув: «Я винайшов кінескоп і ні на що інше не претендую!»

Цікаво, з яким таким науковим багажем біг Володимир Зворикін в Америку, на чому будував своє геніальний винахід?

Як уже згадувалося, Зворикін працював в лабораторії Розинга в Петербурзькому технологічному інституті. Запитуємо всюдисущий Google.

Борис Львович Розінг, як пише в журналі «Історія телебачення» Л. Філіппова, народився в 1869 р в Петербурзі, в родині нащадків «аптекарських дітей» 3 .

Розінг закінчив з відзнакою фізико-математичний факультет Петербурзького університету, захистив дисертацію на ступінь магістра і став викладати в Петербурзькому технологічному інституті. Там він отримав лабораторію для дослідів, де займався створенням легких і компактних акумуляторів, удосконаленням окулярів Галілея, створенням апарату для сліпих.

Але більш за все Розинга займала ідея передачі кольорового зображення на відстань. На відміну від «механістов», що досягли певних успіхів в цій області, Розінг вважав, що від пристроїв, що використовують матеріали, що володіють інертністю, треба перейти на безинертний - електронні. Взявши за основу трубку осцилографа, Розінг створює телевізійну - прообраз сучасного кінескопа.

На передавальній стороні системи Розинга розподіл зображення (приблизно на 1000 елементарних ділянок - 32 рядки, в сучасній системі 625 рядків) проводилося за допомогою механічного обертання двох дзеркальних призм - тобто система була ще (або вже!) наполовину електронної.

У 1907 р він представляє першу пробну електронну систему телебачення. 9 травня 1911 р Розінг вперше в світі (!) Отримав точне зображення на екрані свого найпростішого телевізора - чотири білі смуги на чорному тлі - зображення решітки, поміщеної перед об'єктивом передавача.

) Отримав точне зображення на екрані свого найпростішого телевізора - чотири білі смуги на чорному тлі - зображення решітки, поміщеної перед об'єктивом передавача

Борис Розінг

(0)

У 1912-1914 рр. Розінг провів дослідження фокусування електронного пучка і вивів розрахункову формулу, яка б пов'язала фокусна відстань «магнітної лінзи» з числом ампер-витків котушки. В середині 1920-х рр., Коли Б.Л. Розінг працював в ЛЕЕЛ 4 , В США, Англії та СРСР були проведені досліди з передачі рухомого зображення по радіо за допомогою оптико-механічних систем. Через кілька років в ряді країн вже велися телевізійні передачі з застосуванням таких систем. Деякий час телебачення розвивалося як механічне ...

Ввівши в телевізійну систему безінерційний електронний промінь і обгрунтувавши можливість і необхідність застосування електронно-променевої трубки в телевізійних пристроях, Розінг відкрив принципово новий, перспективний шлях розвитку телебачення. Ось чому він по праву може вважатися основоположником електронного телебачення.

«Нам відкриються таємниці багатства більшій частині поверхні нашої планети, яка до сих пір прихована під покриває її водою ... Можна буде проникнути таким же чином в розколини гір і згаслі вулкани і заглянути всередину твердої оболонки Землі. Лікар буде в змозі користуватися таким "електричним оком" при дослідженні нутрощів хворого, перебуваючи далеко від нього. Інженер, не виходячи зі свого кабінету, буде бачити все, що робиться в майстернях, в складах, на роботах ... Хворий, прикутий до ліжка, за допомогою цього приладу встановить зв'язок з недоступною йому громадським життям ... »(Б. Розінг , 1925 г.)

У 1931 р Розинга заарештували і заслали на Північ. У Котласе і Архангельську йому вдавалося читати для робітників лекції з фізики, писати науково-популярні статті в місцеві газети і навіть проводити наукові експерименти, використовуючи лабораторію Лісотехнічного інституту. Тут він удосконалив свої прилади для орієнтування сліпих і для фоточтенія. 20 квітня 1933 р Борис Львович Розінг раптово помер від мозкового крововиливу.

Якраз в 1933 р в СРСР з помпою приймали американського винахідника телебачення В. Зворикіна. Цікаво, чи не намагався він зустрітися зі своїм учителем, який висунув ідею електронного телебачення і створив електронно-променеву трубку? Судячи з уцілілої сторінці стенограми дискусії по доповіді В.К. Зворикіна в Ленінграді 14 серпня 1933 р де ім'я Розинга було все ж згадано професором М.М. ЦИКЛІНСЬКИЙ, деяка інформація у Зворикіна була.

У 1957 р Б.Л. Розінг був посмертно реабілітований. Стала відома і причина його арешту: колись по підписному листу він дав скільки-то грошей людині, згодом не прийняв революцію. Це розцінили як «фінансову допомогу контрреволюционерам».
«З ГУЛАГом зрозуміло, але при чому тут Голокост?» - запитає нетерплячий читач. Голокост? Тільки умоглядно - «якби», хоча історія, як відомо, не терпить умовного способу.

У 1943 р німецькі карателі зібрали всіх жителів єврейського містечка узляу, близько 400 осіб, і розстріляли. Завдяки щасливому випадку, Сарнова в Узлянах не виявилося. Вони вчасно виїхали в Америку: в 1897 р - батько, маляр за професією, потім, в 1901-м - його дружина Лея з трьома синами і донькою. Старшому, Давиду, було 10 років.

Старшому, Давиду, було 10 років

юний підприємець
Девід Сарнов

(0)

Почавши з вуличного продажу газет, Девід в 13 років стає господарем газетного кіоску в Брукліні, в 15 років, після смерті батька, - главою сім'ї. Киплячий енергією, він продовжував навчання, розпочату з 4-річного віку, співав в синагогальної хорі, хвацько, за рік, освоїв англійську, ковтав книги про все. Залишивши процвітаючий кіоск братам і матері, він спочатку влаштувався в видавництво, мріючи стати репортером, потім перейшов на роботу до Марконі. Нобелівський лауреат 1909 р буваючи в Нью-Йорку наїздами, звернув увагу на розторопного молодої людини і всіляко сприяв йому в освоєнні основ електромагнітних знань. До 20 років Девід був уже сформованим радіоспеціалістів.

Бездротовий телеграф Марконі тоді розглядали радше як порожню забаву. 14 квітня 1912 р Девід Сарнов зловив сигнал «SOS» з судна, що «Титаніка». Він не відходив від телеграфного ключа три доби, оповіщаючи світ про те, що сталося в океані, підтримуючи зв'язок з морськими судами, які поспішали до місця загибелі «Титаніка». Портрети молодого радіосвязіста обійшли всі газети світу.

З цього моменту починається зліт радіозв'язку і зліт Девіда Сарнова. Конгресом США приймається закон, який вимагає від усіх судів, на борту яких 50 і більше осіб, встановлення радіоапаратури. До Першої світової війни створюється державна радіомовна система, а в 1917-му - радіокорпорацій Америки (RCA), комерційним керівником якої призначається її ініціатор Девід Сарнов. Через 4 роки він стає головним керуючим, ще через рік - віце-президентом і незабаром - президентом, залишаючись на цій посаді до 1949 р
30-річний підприємець стає радником президента Вудро Вільсона і залишається на цій посаді ще при дев'яти президентах. Під час Другої Світової він очолює всю національну радіомовну систему країни. При ньому «Голос Америки» починає віщати на країни, окуповані німцями і японцями, він домагається в ООН проголошення права людини на вільне слухання радіо і на свободу масової інформації. Не будучи винахідником, він придумав не тільки масові і дешеві радіоприймачі, а й радіолу.
У 1923 р Д. Сарнов починає розгортати програму розробки і впровадження телебачення. На раді директорів RCA він заявляє: «Я вірю, що телебачення прийде в найближче майбутнє». Запросивши Зворикіна в компанію, Сарнов запитав, скільки, на його думку, потрібно на розвиток телебачення в США. Зворикін відповів - 100 тисяч доларів. Сарнов мислив іншими масштабами - він кидає на НДДКР в галузі телебачення 50 мільйонів.

У 1931 р RCA провела пробні телепередачі в Нью-Йорку. У 1932 р Національна Мовна Корпорація - NBC, яка належала RCA, почала експериментальні телепередачі з Емпайр Стейт Білдінг. Регулярне телевізійне мовлення розпочалося в США в 1939 р з показу церемонії відкриття нью-йоркської Всесвітнього ярмарку. В цей день було показано виступ Сарнова про перспективи телебачення, а Франклін Рузвельт став першим президентом США, який виступив по телебаченню. У всьому Нью-Йорку тоді було не більше 3 тисяч домашніх телевізорів. Відразу після війни в Америці починається справжній бум. У 1948 р в США вже було 750 тис. Телевізорів і 127 телестудій.
Аж до своєї смерті (1971 р) Сарнов бере участь в розробці космічного, кабельного, кольорового телебачення, комерційних правил та законів американського телебачення.

Ще в 60-ті він відкрито стверджував, що засоби комунікації приведуть до краху всіх видів тоталітаризму і, перш за все, радянського комунізму.

Ще в 60-ті він відкрито стверджував, що засоби комунікації приведуть до краху всіх видів тоталітаризму і, перш за все, радянського комунізму

(0)

Все, здавалося б, ясно, картина винаходу телебачення вишикувалася. Але одна думка не давала спокою: Мітчел Уілсон, американський письменник, де взяв він сюжет для свого роману «Брат мій, ворог мій», в якому докладно описує досліди зі створення електронної трубки і отримання телезображення? Якщо фігура Девіда Сарнова і простежується в романі, то прототипи братів Меллорі в описаній вище історії не спостерігаються.

(0)

Ну, що ж, звернемося знову до найпотужнішого довідником - Інтернету. Пошук по Мітчелу Вілсона і його роману приносить ще одне прізвище - Борис Грабовський. Тепер шукаємо відомості про нього. Однією з перших попадається стаття А. Меламеда під заголовком «Хто ж тато" телефота "? Узбецький слід в історії створення телебачення ». У своїй статті автор відзначає прізвища багатьох винахідників, підкреслює, що першим в світі телевізійне зображення отримав Борис Розінг, Володимир Зворикін став визнаним творцем першої практичної електронної системи телебачення, хоча офіційно зареєстрований як винахідник «чарівного ящика» Ф. Фарнсуорт, який отримав патент раніше Зворикіна. Але А. Меламед зауважує: «Справа в тому, що для реалізації електронної системи першорядне значення мало створення передавальної і приймальні електронно-променевих трубок. Мабуть, перший прорив в цьому напрямку зробив Борис Грабовський, який ще в 1925 році спроектував систему з передавальної і приймальні електронно-променевими трубками, помітно випередивши вітчизняних і зарубіжних вчених. Грабовський назвав цю систему "Теле". Система містила також підсилювачі на електронних лампах, генератори розгортають напруг, пристрої синхронізації, по основним ідеям близькі до сучасних схемами ».

Винахід і впровадження телебачення - одна з найдраматичніших науково-технічних гонок за всю історію людства.СРСР, США, Німеччина та Англія включилися в цю гонку, і важко визначити, хто в ній переміг.
Шотландець Джон Бейрд першим створив і передав 25 жовтня 1925 го року телевізійне зображення.У 1927-му році він передав телезображення з Лондона в Глазго, а на наступний рік - у Нью-Йорк.Йому ж належить перше кольорове телевізійне зображення.
У 1936-му році в Англії було 400 телевізорів, напередодні війни - 2 тис.
У Німеччині в 1937-му році - 200 телевізорів, через два роки - приблизно 250, але в приватному користуванні телевізорів не було.Перед самою війною почали було випускати «народні телевізори», але війна перервала виробництво.
В СРСР телебачення розвивалося, насамперед, як технічне, промислове засіб, проте ще до війни була побудована телевежа на Шаболовці, починалися пробні передачі. www.sem40.ru

Зауважимо, що Зворикіна Сарнов запросив до компанії в 1923 р, а пробні телепередачі пройшли лише 1931-го.

Іван Мащенко в статті «Творець" електронної музи "» пише: «8 листопада 1925 року Б. Грабовський і його колеги зустрілися в Ленінграді з" батьком електронного телебачення "Б. Розінгом. Після детального вивчення схем професор схвильовано звернувся до них: "Дорогі мої! Чи розумієте ви самі, до чого додумалися: зробити обидві сторони електронними, чим досягається ідеальна синхронізація ?! Це - відкриття! .. Завтра ж подавайте заявку на патент ... "

І незабаром винахід Б. Грабовського і його друзів отримало вітчизняний, а потім і міжнародний патент. Цими документами підтверджувався його пріоритет на першу в світі повністю електронну систему телебачення.

З ініціативи професора з ленінградським заводом "Світлана" було укладено угоду на виготовлення діючого макета повністю електронної телевізійної установки ». Але випробування першої установки виявилися невдалими. Співпрацювали з Грабовським в Саратові Н.Г. Піскунов і В.І. Попов перестали вірити в перемогу і від подальшої роботи відмовилися.

У 1926 році Грабовський повернувся в Ташкент (чому Ташкент - пізніше). При управлінні Середньоазіатського округу зв'язку була організована науково-технічна станція по виготовленню радіоустановок. Тут доля звела випробувача з лаборантом Іваном Белянським.
Повертаємося до статті А. Меламеда: «Лампи з заводу" Світлана "працювали неоднаково, оскільки не витримували стандарту. ... Незрозуміло, як це сталося, але під час транспортування до Ленінграда перший, цілком закінчений "Теле" виявився розбитим вщент. Загалом, біди сипалися з усіх боків.

... До того ж пропали технічні щоденники Грабовського, які потім виявилися ... відтворені через багато років в різних частинах роману Мітчела Вілсона "Брат мій, ворог мій".

Збігі подій, что опісуються в Романі, и тихий, Які були в дійсності, просто вражалі Грабовського. Зокрема, зображення жіночої руки - Одне з найперш и стійкіх. Тільки руки були Різні. У Романі - рука Віккі, в реальності - рука Дружини Грабовського. Опісуваліся практично одні и ті ж проблеми, Які вірішуються через одні й ті ж проміжкі годині. Даже вираженість вікорістовуваліся одні и ті ж. "Рука Довгий не вітрімує". Це - про ті, что для передачі и прийому зображення нужно Посилення освітлення. Вікорістовуваліся Фактично одні й ті ж газожаровіх ацетіловіе лампи, від якіх йшов неймовірній жар. Руки Палау ...
Ось что написавши з цього приводу Борис Грабовський: "Даремно думають, что ця книга - художній роман. Це Гола правда про Винахід телебачення: ні в опісі приладнати, ні в дослідах з ним немає жодних відсотка фантазії. Абсолютно Точні и дати. Брехня лишь в місці Дії и в іменах. США-СРСР. Кен - Грабовський. Девід - Попов-Піскунов ". у 1964 році Грабовський звернувся із запитом до Нью-Йорк, де жив Мітчел Уілсон. Однак відповіді не послідувало».

Тепер розберемося, чому - Ташкент.

Олександр Меламед, уродженець Ташкента, звернувся до Державного архіву тоді ще Узбецької РСР: «... пухку папку з написом" Особистий фонд Грабовського Б.П. Фонд 2562 "я взяв першим, якщо судити про те, що білий листок з іменами дослідників фонду був невинно чистий».

В СРСР в області, нині отримала назву «високої технології», вельми активно працювали євреї. Найбільший фахівець в області теорії і техніки антен - д.т.н. Г.З. Айзенберг. Дослідження в області радіолокації і астрономії - член-кор. АН УРСР С.Я. Брауде. Розробка високоякісної передавальної антени для Московського телецентру, створення антен для радіоастрономії і ін. Пристроїв - д.т.н. проф. Б.В. Брауде.
Найбільший фахівець в області космічного телебачення - д.т.н. проф. И.Л. Валик.
Перший в СРСР масовий телевізійний приймач КВН-49 був розроблений інженером Н.М. Варшавським (спільно з Кенігсон і Миколаївським).
У створенні та розробці систем кольорового телебачення велику участь приймав к.т.н. Б.М. Певзнер. За допомогою його апаратури була проведена перша в СРСР передача кольорового зображення параду в Москві в 1967 р Він же був першим науковим керівником цифрового комплексу кольорового ТБ.

А. Меламед наводить таку біографічну довідку з архіву: «Борис Павлович Грабовський народився 26 травня 1901 року в Тобольську, де в царському засланні перебував його батько. Після смерті П. Грабовського (листопаді 1902 г.) сім'я переїхала до Одеси, а потім до Харкова, а пізніше змушені були перебратися в глуху тоді Середню Азію. На початку 1917 року Грабовського оселилися в киргизькому селищі Токмак. Борис Грабовський був добровольцем першої, а потім четвертої легкої Туркестанської батареї, служив у складі частин особливого призначення (ЧОП). Навчався і працював в Ташкенті. Указом Президії Верховної Ради Узбекистану від 21 жовтня 1965 Борису Павловичу Грабовському присвоєно почесне звання "Заслужений винахідник".

Помер в 1966 році і похований в столиці Киргизії - Бішкеку ».

Залишається тільки додати, що батько Бориса Павловича, засланий царем до Сибіру, ​​- відомий український поет Павло Грабовський.
На цьому зупинимо розслідування перипетій створення телебачення, хоча ми пройшлися лише по одній гілці цієї історії, інші - не менш захоплюючі. Винахід телебачення, за словами В. Зворикіна, - «це нескінченна сходи, створена десятками рук».

1

Пошукова програма в Інтернеті
2 С. Константинова, «Як добре, що Зворикін виїхав і телебачення там винайшов!»
3 «Аптекарські діти» - нащадки хіміків, мінералогів та інших вчених-іноземців, запрошених Петром I для сприяння розвитку науки і техніки
4 Ленінградська експериментальна електротехнічна лабораторія

Цікаво, чи не намагався він зустрітися зі своїм учителем, який висунув ідею електронного телебачення і створив електронно-променеву трубку?
«З ГУЛАГом зрозуміло, але при чому тут Голокост?
Голокост?
Меламеда під заголовком «Хто ж тато" телефота "?
Чи розумієте ви самі, до чого додумалися: зробити обидві сторони електронними, чим досягається ідеальна синхронізація ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация