Хто вперше склав таблицю множення?

Кілька днів тому японська археологи виявили дерев'яну табличку з фрагментом таблиці множення, яка була виготовлена в VIII столітті. Відомо, що нею користувалися зовсім не діти, а дорослі. Це найдавніша таблиця множення з тих, що коли-небудь були знайдені в Японії. І разом з тим далеко не найдавніша в світі ... Кілька днів тому японська археологи виявили дерев'яну табличку з фрагментом таблиці множення, яка була виготовлена в VIII столітті

Фото: AP

Не так давно при розкопках будівлі адміністративних служб в місті Нара, древньої столиці Японії (VIII століття), археологами було знайдено дерев'яна табличка з фрагментом таблиці множення. Найцікавіше, що, судячи з усього, нею користувалися зовсім не діти, а дорослі. Передбачається, що подібні таблиці були необхідні імператорським чиновникам для того, щоб легше освоїти одне з основних арифметичних дій.

З усіх табличок, виявлених в Японії, знайдена недавно - найдавніша. Перш найранішими вважалися таблички X-XI століть, виявлені на території іншої столиці давнини, Хейан (сучасний Кіото). Однак тепер стало ясно, що нещасних чиновників змушували зубрити основи алгебри як мінімум на два століття раніше.

Яким же чином жителі Країни висхідного сонця вперше дізналися про існування цієї математичної "запоміналочкі"? Судячи з того, що ієрогліфи, якими записані цифри, за стилем написання надзвичайно нагадують ті, що були прийняті в якості офіційного листа при китайської династії Тан (VII-X століття), швидше за все, вона була просто скопійована з китайського підручника арифметики того часу.

Нагадаємо, що в епоху Нара торговельні та культурні зв'язки між двома далекосхідними імперіями були найбільш інтенсивними за всю історію розвитку двох країн. Безліч високопоставлених японців щороку відвідували Піднебесну для того, щоб вивчити якусь науку, і математика серед них займала аж ніяк не останнє місце. Як говорив один із реформаторів японського держави VII століття Сьотоку Тайс (до речі, саме він вперше назвав свою батьківщину словом "Японія", до цього країну називали Ямато), "найважливіші науки, які слід знати кожній освіченій людині, - це каліграфія, математика і музика ".

Так що чиновникам, хотіли вони того чи ні, щоб не уславитися невігласами, доводилося зубрити таблицю множення точно так же, як сучасним школярам. Причому, судячи по знайденому в Нарі фрагменту, їм було куди важче: таблиця включала в себе і множення двозначних чисел друг на друга. Швидше за все, далеко не всі могли вивчити її напам'ять, тому носили з собою в присутствене місце своєрідні шпаргалки. Мабуть, знахідка археологів якраз нею і була.

Фото: AP

Читайте також: "Римський слід" в китайській історії

Отже, як уже з'ясувалося, в Японію таблиця множення потрапила з Китаю. А звідки вона взялася в Піднебесній? Це досить складне питання, яке має кілька варіантів відповіді. Не виключено, що саме там її вперше і придумали.

Цю версію підтверджує знахідка, зроблена понад два роки тому китайськими археологами на півдні країни. Там була виявлена ​​дощечка, яка містить фрагмент таблиці множення, вік якої вчені оцінили в 2700-3000 років. Виходить, ще до правління знаменитого Цинь Ши Хуан-ді (259-210 роки до н.е.), коли була побудована Велика китайська стіна, китайські студенти вже точно знали, скільки буде двічі по два. Що не дивно - без множення, як відомо, ніякої стіни не побудуєш, ні малої, ні великої.

На підставі цієї знахідки вчені КНР запропонували гіпотезу, згідно з якою вперше таблиця множення була складена в Стародавньому Китаї, а потім разом з караванами, що йдуть по Великому шовковому шляху, проникла в Індію, а звідти в країни Передньої Азії і Європи. Однак цієї версії суперечать багато знахідок, зроблені раніше. Наприклад, в Індії свого часу були виявлені давніші варіанти таблиці множення, вік яких оцінюється в 3000-3200 років.

Однак і це далеко не рекорд. Мабуть, найстаріші в світі таблиці множення були знайдені при розкопках міст Стародавньої Месопотамії. Вони були нанесені за допомогою клинопису на глиняні таблички, вік яких становить 5000 років. Так що, швидше за все, таблиця множення з'явилася десь в тих краях.

Хоча не виключено також і те, що дана система усного рахунку з'явилася незалежно в різних місцях. Адже таблиця множення необхідна тоді, коли людина має справу з великими числами і змушений постійно здійснювати арифметичні дії. Як ми знаємо з історії, ця необхідність виникає в землеробських суспільствах (мисливці і збирачі не могли створювати таких запасів, які не можна було б підрахувати "на пальцях").

Отже, дізнатися ім'я геніального математика, який першим додумався записати результати множення у вигляді таблиці, швидше за все, не вдасться. Просто тому, що це спало на думку відразу декільком людям. У європейській культурі авторство таблиці множення приписується знаменитому грецькому математику Піфагору (570-490 роки до н.е.), хоча, якщо чесно, ніяких доказів цьому немає. Як ми пам'ятаємо, цей математичний геній не залишив після себе жодного письмового трактату. Та й взагалі, все, що про нього відомо, вельми недостовірно (вперше його життєпис і виклад заслуг з'явилися в творах пізніших авторів, в кращому випадку через 200 років після його смерті).

Фото: AP

Проте вперше таблиця множення, - приблизно в тому вигляді, в якому її друкують на обкладинках шкільних зошитів, але в ионийской нумерації, - з'явилася в творі неопифагорейцев Нікомаха Геразского (I-II століття н.е.) "Введення в арифметику". За словами Нікомаха, ця таблиця сходить "до самого Піфагору". Не дивно, що за часів пізньої античності, Середньовіччя і Відродження її називали по імені творця - "таблицею Піфагора".

Читайте також: У кожній бджолі живе математик

Вперше ж до шкільної програми вона була введена в Англії в кінці Середніх століть. Правда, це була таблиця множення до 12, яку, до речі, юні британці проходять і по сей день. Не так давно шкільні зошити з цим варіантом таблиці множення стали випускати і в нашій країні. А ось в Індії учні досі зубрять вихідний варіант таблиці - до 20. Може бути, саме тому ця країна останнім часом подарувала світу безліч талановитих математиків і програмістів ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Яким же чином жителі Країни висхідного сонця вперше дізналися про існування цієї математичної "запоміналочкі"?
А звідки вона взялася в Піднебесній?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация