Хто винайшов велосипед: історія створення та розвитку велосипеда

  1. Хто був першим насправді?
  2. Чотириколісна модель Джованні Фонтану
  3. Версія про велосипед Артамонова
  4. Велосипед Карла фон Дрезіса
  5. Подальший розвиток велосипеда
  6. Велосипеди в XX столітті

Історія винаходу знаменитого велосипеда досить туманна, в кожній країні є своя версія його виникнення. Зараз в мережі можна знайти безліч інформації з різними варіантами того, хто винайшов велосипед. Щось з цих історій було насправді, а щось швидше вигадка.

Хто був першим насправді?

Можна сказати, що існує дві версії того, хто був першим творцем. Одна з них стверджує, що перший велосипед подарував світові наш співвітчизник, якийсь кріпак Артамонов. В іншому, його дітище швидко було забуто і отримало назву - двоколісний візок. Друга версія говорить, що першим в цій справі був винахідник Карл фон Дрез.

Взагалі думка про те, щоб пересуватися на колесах, використовуючи лише свою силу, проникла в голови людям ще давним-давно. Досить згадати безліч різних колясок, візків, колісниць і іншого. Подібні пристосування виникли в цивілізованих країнах практично одночасно, наприклад, у Франції та Німеччині.

Чотириколісна модель Джованні Фонтану

Ще в 1418 році Джованні Фонтану сконструював перший зразок транспортного засобу, який приводився в рух за допомогою м'язової сили. Це була тачанка з чотирма колесами з мотузяною передачею на задні колеса.

Коли, нібито були знайдені його креслення з ескізом примітивного пристрою, датовані 1493 роком. Однак в 1974 році вчені довели, що креслення були виконані не його рукою.

Версія про велосипед Артамонова

До 1817 року вся інформація про самохідних пристроях вельми сумнівна. Найімовірніше історія уральського кріпосного умільця Юхима Артамонова, також всього лише легенда. Історія свідчить, що цей майстерний селянин Артамонов створив свій велосипед близько 1800-го року. Після чого проїхав на ньому перший в світі велопробіг на 2000 верст з селища Тагильского заводу (зараз Нижній Тагіл) до самої Москви. Однак спектральний аналіз залізних матеріалів велосипеда, в музеї Нижнього Тагілу, показав, що зразок є саморобною підробкою 2-ї половини XIX століття (не раніше 1870 роки), створеної за англійським зразком.

Велосипед Карла фон Дрезіса

У 1817 році німецьким вченим і бароном Карлом фон Дрезісом був створений двоколісний самокат, який він запатентував роком пізніше. Він називав його - «машина для бігу».

Самокат мав кермо, дерев'яну раму і не мав педалей і, в загальному, був схожий з сучасним велосипедом Самокат мав кермо, дерев'яну раму і не мав педалей і, в загальному, був схожий з сучасним велосипедом.

Подальший розвиток велосипеда

Велосипед Дрезіса був удосконалений таким собі Кіркпатріком Макмилланом, шотландським ковалем в 1839-40 році. Ця модифікація отримала істотний апгрейд - педалі! Але, незважаючи на інноваційну знахідку, його винахід кілька випередило свій час і коли дійшло до використання, сучасники так і не оцінили його по достоїнству.

Надалі основний розвиток велосипедної інженерії переходить в західну Європу і США. В цей час модифікації проводилися на системі шатунів, яка кріпилася на передньому колесі.

У 1872 році англійці представили свою модель самоката - «Аріель». Його головною відмітною рисою було велике переднє колесо. Коли в конструкції колеса почали використовувати металеві спиці, вони отримали химерну форму, через яку їх стали називати «павуками». Деякі моделі досягали ваги в 35 кг, при діаметрі колеса в два метри. Тим не менш, такий велетень дозволяв подорожувати на тривалі дистанції, наприклад, від Санкт-Петербурга до Москви.

В середині 60-х років XIX століття інженер Купер запропонував чудову ідею конструкції металевого колеса зі спицями. Винайшов такий велосипед англійський учений Джон Кемп Старли в 1884 році. Дана модель мала ланцюгом на задньому колесі і мала однакові колеса, між якими сидів водій.

У 1898 році до моделі був доданий механізм вільного ходу і педальні гальма, що дозволяло не крутити педалі під час руху велосипеда з гори. Приблизно в той же час були винайдені і ручні гальма, проте вони не стали популярними.

Впровадження велосипедів в світське життя росіян відбулося в 1870-80-х роках. Це пов'язано з появою тієї самої безпечної конструкції Ровера з однаковими колесами, яка вважається прадідом сучасного велосипеда. А ось велотуризм в Росії зародився в 1882 році, коли семеро членів Петербурзького велосипедного суспільства вирушили в заїзд на 270 верст до фінляндському водоспаду Іматра.

У 1985 році вітчизняні промисловці помітили, що любителям велопрогулянок досить важко купувати собі велосипеди, так як їх потрібно привозити з-за меж Імперії, а варто це не дешево. Тому виробництво налагодили в Москві і в Ризі.

Велосипеди в XX столітті

На початку 20-го століття створили перший механізм перемикання швидкості. Однак йому було далеко до досконалості. Заднє колесо спортивного велосипеда було обладнано зірочками з обох сторін. Коли велосипедист хотів переключитися на іншу швидкість, він зупинявся, знімав заднє колесо і перевертав його, потім знову фіксував його і натягував ланцюг назад.

У 1903 році було винайдено перемикання за допомогою планетарного механізму, який набув популярності лише в 30-і роки. Перемикання швидкостей в тому вигляді, в якому ми його знаємо зараз, було створено тільки в 1950 році знаменитим італійським велосипедистом і Тулліо Кампаньоло.

У 70-х роках 20 століття конструктори перестали винаходити велосипед і зайнялися виключно його вдосконаленням. З 1974 року в продаж вийшли титанові велосипеди, а роком пізніше углепластіковиє. З початком комп'ютерної ери, в 1980-і велосипеди стали оснащувати велокомп'ютер. У 90-е велосипедисти стали користуватися індексним перемиканням швидкості.

За впродовж усього минулого століття мода на велосипеди переживала свої піки і падіння. Наприклад, на початку століття, у багатьох країнах, особливо в США, велосипеди стали менш популярними, через стрімкий розвиток автомобільної промисловості. Дійшло до того, що дорожні поліцейські стали розцінювати велосипедистів, як перешкоду руху автомобілів. У 40-ті роки американці купували велосипеди своїм дітям в якості іграшки.

Тільки в кінці буремних 60-х жителі цивілізованих країн знову повернулися до велосипедного транспорту, усвідомлюючи важливість проблем екології і намагаючись вести здоровий спосіб життя.

Схожі статті

Хто був першим насправді?
Хто був першим насправді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация