Хто почав холодну війну? Російська і американська версії

  1. Суть холодної війни: думка США
  2. Початок холодної війни з точки зору СРСР
  3. Кризи холодної війни: два вагомі аргументи США

У другій половині XX століття світ ледь не згинув в ядерній війні. Перші і єдині бомби, скинуті на японські міста Хіросіма і Нагасакі, показали всьому світу міць США. Цей кривавий жест, який забрав життя понад 200 тисяч людей в 1945 році, став попередженням для СРСР. З цього моменту над світом нависла загроза ядерної війни, яка протрималася понад 50 років.

Гонка озброєнь, політичні конфлікти, виснаження економіки, громадська нетерпимість - основні риси холодної війни між США і Росією. Кульмінацією протистояння вважається Карибська криза, під час якого ядерні ракети обох країн хіба що за малим не покинув шахти.

Хто винен у розв'язанні холодної війни, і чому світ після знищення нацистської Німеччини був неможливий? Фактрум зібрав цікаві факти про двох протиборчих теоріях про початок холодної війни.

Фактрум зібрав цікаві факти про двох протиборчих теоріях про початок холодної війни

Суть холодної війни: думка США

Пропагандистська листівка США проти СРСР

Вважається, що холодна війна почалася з мови Уїнстона Черчилля на відкритті Вестмінстерського коледжу в березні 1946 року). Тоді лідер англійської опозиції (Черчілль ще не став прем'єр-міністром) відкрито заявив про необхідність боротьби з «червоною машиною». Однак напруга почало наростати набагато раніше.

Американці і європейці звинувачують в початку холодної війни СРСР. Для істориків з США і Європи очевидно, що експансію Союзу необхідно було зупинити. В іншому випадку СРСР після гучної перемоги над Німеччиною поглинув би весь світ. Для «вільного» капіталістичного світу правління комуністів було неприпустимо. В першу чергу через різницю в економічній політиці. Для вільних ринкових відносин (все купується і все продається) планове виробництво - справжня катастрофа. «Червону машину» потрібно було терміново зламати.

Західні історики наполягають на тому, що європейський світ боровся за свободу. Америка, яку Черчілль в фултоновской промові назвав країною з максимальними свободами, зайняла роль захисників демократії. Тоді світ був переконаний, що після перемоги над Німеччиною СРСР буде йти далі, поки не підімне під себе всю Європу. І тоді Англія звернулася за допомогою до США. Міра, на думку західних істориків, вимушена. В іншому випадку світ би захопив авторитарний СРСР на чолі з тираном.

Початок холодної війни з точки зору СРСР

Пропагандистська листівка СРСР проти США

У причинах початку холодної війни російські і західні історики сходяться. Капіталізм неможливий в умовах комунізму. Дві ідеології, дві економічні системи були взаємовиключними. Однак США захищали далеко не права і свободи світу. Думки про те, що «червону машину» необхідно зупинити, виникли у західній коаліції ще в 1943 році. після Битви на Курській дузі світу стало ясно, що перемога СРСР - питання часу. І коли війна завершиться, зруйновану Європу обов'язково розберуть на шматки.

У березні 1945 року між Рузвельтом, Сталіним і Черчіллем було підписано Ялтинську угоду. Таким чином світові кордони перекроїти. Лідери пішли на взаємні поступки, завдяки чому був досягнутий відносний компроміс між стратегічними інтересами різних країн. Миру здавалося, що питання між Росією і Заходом вирішене.

Кризи холодної війни: два вагомі аргументи США

У квітні 1945 року Франклін Рузвельт помер. Йому на зміну прийшов темпераментний Гаррі Трумен, налаштований на розрив будь-яких відносин з СРСР. Американський президент заявив усьому світові, що у США є зброя неймовірної потужності. Снаряди, які в змозі стерти з лиця землі цілі міста, повинні були стати вагомим аргументом в будь-яких переговорах. У тому, що США дійсно володіє такою зброєю, світ переконався через кілька місяців. У серпні 1945 року на Хіросіму і Нагасакі впали дві ядерні бомби, скинуті нібито в рамках війни США з Японією. Радянському уряду стало ясно, що мирного договору не буде.

Радянському уряду стало ясно, що мирного договору не буде

Наслідки бомбардування в Японії

У вересні 1945 року в США був складений план по бомбардуванню двадцяти радянських міст, від Москви до Іркутська. Таким чином планувалося повністю знищити бойової та економічний потенціал СРСР. Від непоправних кроків Вашингтон втримався. Але від антикомуністичної політики не відмовився. Замість ядерних бомбардувань почалися політичні та ідеологічні «бомбардування», був даний старт затяжний холодній війні між Заходом і Росією.

Читайте також: 10 фото-фактів про Нагасакі, місті, на який 70 років тому було скинуто атомну бомбу

Хто винен у розв'язанні холодної війни, і чому світ після знищення нацистської Німеччини був неможливий?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация