Хто переміг на виборах в Італії і до чого тут популярний комік?

  1. З КОГО ВИБИРАЛИ І ХТО ПЕРЕМІГ?
  2. Проросійських Висловлювання "П'ЯТИ ЗІРОК"
  3. ЄС ТРАДИЦІЙНО СТУРБОВАНИЙ

З КОГО ВИБИРАЛИ І ХТО ПЕРЕМІГ?

Парламентські вибори в Італії пройшли минулої неділі, 4 березня. Італійці вибирали 618 депутатів і 309 сенаторів, голосування проходило за мажоритарною системою: 36% місць в Палаті депутатів і Сенаті дістануться мажоритарникам, а 64% - кандидатам з партійних списків. І якщо не брати до уваги інциденту з оголилася на виборчій дільниці перед Сільвіо Берлусконі учасницею Femen (активістка встрибнула на стіл з криками: "Берлусконі, твій час минув!"), серйозних скандалів на виборах не було.
за даними італійської ЦВК, партія "Рух п'яти зірок" набрала більше 32% голосів виборців. Більше - 37% - тільки у правоцентристської коаліції з чотирьох партій: "Вперед Італія" Берлусконі, "Ліга Півночі" (правопопулістського і та євроскептичні), "Брати Італії" (націоналістична, не підтримує ЄС) і "Ми з Італією" (християнські консерватори ). Правляча Демократична партія провалилася, набравши всього 19,72%. Тобто, по суті, "Рух п'яти зірок" виявилося переможцем виборів, випередивши в очному протистоянні все партії і ледь не наздогнавши коаліцію.

Беппе Грілло / Фото: Getty Images

Втім, перш ніж розповідати про програму "П'яти зірок" і причини популярності партії серед італійців, мабуть, необхідно згадати про економічну ситуацію і соціології країни. Що стосується економіки - в Італії багаторічна рецесія: рівень ВВП на 5,7% нижче, ніж в 2007 році, держборг - 132% ВВП, безробіття в середньому по країні - 11%, (а на півдні Італії - 17,3%). Причиною економічних бід, судячи з соціологічним дослідженню Jacques Delors Institute, багато італійців вважають політику Євросоюзу щодо їхньої країни. І якщо на початку 90-х років італійці були одними з найпалкіших прихильників створення ЄС (80% виступали "за"), то зараз - лише 36% населення позитивно відгукнулися про Євросоюз. Крім того, згідно з дослідженням, 72% італійців не довіряють обіцянкам політиків і незадоволені корупцією в країні.

ЩО "ЗІРКИ" їм обіцяють

Політична сила, створена в 2009 році популярним коміком Беппе Грілло і підприємцем Джанроберто Казаледжо, спочатку підкреслювала свою антисистемність, протиставляла себе будь-якої влади і декларувала місію встановлення прямої Інтернет-демократії (такого собі народовладдя за допомогою референдумів та Інтернет-голосувань). Звичайно, "Зірки" обіцяли побороти корупцію. А пізніше в їх планах з'явилася ідея звільнення від сплати податків всіх італійців, які заробляють менше 10 тисяч євро на рік. А тим, хто проживає за межею бідності, обіцяли виплачувати допомогу в розмірі 780 євро на місяць.

Популістська по суті риторика, судячи з результатів виборів, припала італійцям за смаком. Це при тому, що нинішнім мером Рима Вірджинією Раджі, яка представляє "Рух п'ять зірок", римляни не дуже-то задоволені: вона не змогла вирішити проблему вивезення сміття, організувати ремонт доріг і впоратися з наслідками сильних снігопадів .

Фото: democratica.com

Проросійських Висловлювання "П'ЯТИ ЗІРОК"

Втім, крім популістської риторики "Руху п'яти зірок", розрахованої більше на внутрішнього споживача, куди цікавіші (принаймні для українців) заяви партії відносно зовнішньої політики і Росії зокрема. І тут простежується досить-таки неприємна, часом завуальована проросійська риторика. Хоча, як пише The Guardian, спочатку функціонери партії в проросійських настроях помічені не були. Навіть навпаки - засновник "Руху п'яти зірок" Беппе Грілло в 2006 році, після вбивства російської журналістки Анни Політковської, дуже жорстко висловився щодо РФ, заявивши, що якби не гроші від продажу нафти - Росія повернулася б до диктатури. Також комік закликав усіх своїх прихильників купувати перекладне видання книги Анни Політковської про російську корупції.

"Але сьогодні позиція Грілло щодо Росії радикально змінилася, - пише The Guardian. - Зараз він частина зростаючого клубу симпатиків Кремля на Заході. Ці зміни дуже важливі з огляду на те, що комедіант стає найсильнішим політичним лідером в Італії, разом зі своїм" Рухом п'яти зірок ".

На підтвердження видання наводить слова однопартійця Грілло про обстріл сирійського Алеппо російськими військовими. Депутат від "Руху п'яти зірок" Манліо Ді Стефано назвав цей акт "звільненням" міста. Також він вимагав припинення санкцій проти Росії і назвав "українська криза" результатом втручання ЄС і США в справи Росії. Крім того, мабуть, слід згадати висловлювання Манліо Ді Стефано в 2015 році про намір офіційного візиту в анексувати Крим.

ЄС ТРАДИЦІЙНО СТУРБОВАНИЙ

До речі, щодо антиросійських санкцій за агресію проти України: фракція "Зірок" неодноразово зверталася до італійського уряду з вимогою відмовитися від санкцій: нібито Італія втратила сім мільярдів євро через них. З огляду на все вищесказане, формальні заяви функціонерів "П'яти зірок" про те, що партія "не є ані проамериканською, ні проросійською", викликають серйозні сумніви. Втім, справедливості заради варто сказати, що риторика партії (все-таки не слід забувати про властиві їй популізмі) дуже швидко змінюється. Наприклад, ще півроку тому в партії серйозно говорили про вихід Італії не тільки з ЄС, але з НАТО. Але недавно нинішній лідер "П'яти зірок" Луїджі Ді Майо заявив, що в разі приходу до влади виводити країну з НАТО і ЄС не буде.

Але судячи з усього, такі мови, як і політична ситуація в Італії в цілому, не дуже заспокоюють ЄС. Напередодні італійських виборів голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер висловив стурбованість їх майбутніми результатами.

"Ми повинні підготуватися до найгіршого сценарію. І такий сценарій передбачає, що в Італії не буде робочого уряду", - заявив глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.

Тим часом на другий день після виборів нинішній лідер "П'яти зірок" Луїджі Ді Майо заявив про готовність до переговорів з усіма політичними партіями. За його словами, результати нинішніх виборів означають початок в Італії нового періоду політичної історії. Втім, поки це, ймовірно, знову популістські висловлювання: "П'яти зірок", які представляють третину італійців, доведеться шукати союзників, щоб сформувати більшість. І для цього несистемної, антиурядової партії, яка виступає за пряму демократію за допомогою Інтернет-голосувань, доведеться йти на переговори з конкурентами за голоси італійців. З ким? З демократами або коаліцією Берлусконі? Мабуть, це ключове питання, яке найближчим часом і сформує ту саму нову політичну повістку Італії.

Підписуйтесь на # Букви в Telegram і Viber . Найважливіші і свіжі новини - ви дізнаєтеся першими!

З КОГО ВИБИРАЛИ І ХТО ПЕРЕМІГ?
З ким?
З демократами або коаліцією Берлусконі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация