Хто підірвав Тимура Махаурі

П'ятничним вечором в самому серці столиці в тягучці на перетині Великої Васильківської і Басейної прогримів вибух . За попередніми даними правоохоронців, спрацювало вибуховий пристрій , Закладене в чорній Toyota Camry з номерами грузинської реєстрації.

У момент події в авто перебувало три людини, один з них помер на місці. Особа загиблого була підтверджена як людьми, які представилися його друзями, так і поліцією. Ним виявився громадянин Грузії Тимур Махаурі, що має чеченські коріння і широку популярність в кримінальних колах.

Тимур Махаурі. Джерело фото: facebook.com/dmytro.linko

За життя супутниці Махаурі борються лікарі

В авто Махаурі їхав не один. З ним знаходився хлопчик дошкільного віку, який був доставлений в "Охматдит" і жінка, за життя якої продовжують боротися медики.

Особистість дівчата на момент підготовки цього матеріалу не була остаточно встановлена.

Спочатку в ефірі одного з телеканалів прозвучала інформація, що її звуть Наталя і вона є відомою моделлю.

пізніше журналісти КП в Україні з'ясували - постраждалу можуть звати Тетяна Самойлова.

Загиблому погрожували за місяць до вибуху

Присутні на місці інциденту чоловіки, які представлялися хорошими знайомими загиблого, стверджували - за словами Махаурі, йому неодноразово надходили погрози.

"Хто погрожував, не говорив. Останній раз йому погрожували місяць-півтора назад", - повідомив соратник загиблого на ім'я Леонід.

За його словами, Махаурі був активним учасником збройного конфлікту на Донбасі і нібито воював під Авдіївка.

"Він був у батальйоні імені шейха Мансура. Був чеченцем, який виступав за Україну", - заявив чоловік.

Втім, в МВС цю структуру називають неформалізованій. Подібного роду батальйони носять статус "диких".

Крім того, ще влітку нинішнього року на сторінці батальйону імені шейха Мансура з'явилася інформація, що Махаурі був звільнений з його рядів.

За вбивства в Туреччині загрожував тюремний термін

Про загиблого відомо, що він мав солідний бойовий досвід і неоднозначну репутацію. У листопаді 2012 року співробітники турецького департаменту розвідки і боротьби з тероризмом затримали його в аеропорту Стамбула. За даними журналістів Махаурі, який прибув до Туреччини з Сирії, мав намір летіти до Єгипту.

Було встановлено, що чоловік також носив імена Алі дабу, Руслан Папаскері і нібито мав агентурну кличку "Зона". Йому ставилося злочини, скоєні на території Туреччини, за якими простежувався "російський слід" і інтереси ФСБ.

Більш того - в пресі проходила інформація, що Махаурі нібито навіть зізнався турецьким правоохоронцям, що мав відношення до усунення в 2006 році Шаміля Басаєва, а також ще до ряду вбивств.

Прокуратура Туреччини побічно підтверджувала можливий зв'язок затриманого в аеропорту чоловіки з "справою Басаєва". Але розслідування по ньому, незважаючи на ряд повідомлень ЗМІ, не вела.

Махаурі, і заарештованим разом з ним спільникам, ставили вбивство на території Туреччини представників "Імарата Кавказ", які переховувалися в цій країні від російського правосуддя - Алі Осаева в 2009 році, Хамхата Мусаєва в 2011 році, а також їх помічників Рустема Алтемірова і Заурбека Амрієва ( ці люди перебували в розшуку РФ за підозрою в причетності до теракту в Домодєдово і участі в терористичному угрупованню Доку Умарова).

Турецькі ЗМІ прямо звинувачували Махаурі в роботі на Кремль. Прокуратура наполягала на довічному ув'язненні.

Втім, через три роки судових розглядів, Махаурі був несподівано звільнений рішенням суду в Стамбулі. Він заявляв, що під час вбивств "умаровцев" нібито знаходився в Грузії, а з одним із загиблих навіть був родичем.

Друг соратника Міхо і ветеран російсько-грузинської війни

Тимур також був добре відомий в Грузії як учасник подій в ущелині Лопота, де у вересні 2012 року грузинський спецназ знищив групу бойовиків, які намагалися перебратися в Дагестан.

Його тоді підтримував тодішній заступник міністра внутрішніх справ Георгій Лорткіпанідзе (і екс-глава одеської поліції), який говорив, що Махаурі не терорист і не агент ФСБ, а "патріот Грузії".

"Тимур шалено любить Грузію, він біженець з Чечні, а під час вбивства в Туреччині, в якому його звинувачують турецьку владу, він взагалі був у Грузії, а не на території Туреччини", - говорив Лорткіпанідзе.

Чи не менше компліментів на адресу Махаурі висловили (правда вже після його загибелі) і українськими силовики. В СБУ повідомили, що за Тимуром нібито давно вели полювання російські спецслужби і організували кілька замахів на нього.

При цьому в Службі безпеки також уточнили, що чоловік, відомий своїм побратимам і правоохоронцям як Махаурі, насправді носить ім'я Алі Тімаева . Нібито він брав участь в бойових діях в Дагестані в 1999 році, а в 2008 році воював на боці Грузії проти Росії.

У той же час, в СБУ чомусь нічого не згадали про те, що в цьому році Махаурі був оужден українським судом на 5 років умовно.

І про цю історію варто розповісти докладніше.

Нічне затримання в Києві

Після звільнення в Туреччині, Махаурі влаштувався в Україні. У січні 2017 року його і ще один чоловік були затримані в Києві в ході відпрацювання правоохоронцями орієнтування на одну з банд грабіжників . В ході огляду у Тимура було виявлено два пістолети (Glock і Стєчкіна), а також посвідчення розвідника чеченського батальйону із зони АТО.

Як випливало з оприлюднених тоді фото, цей документ був виписаний на українській мові. Згідно з ним, Махаурі був розвідником Добровольчого міжнародного миротворчого батальйону, який базується в секторі "М" (тобто, близько Маріуполя).

Він був заарештований, і близько місяця утримувався в СІЗО.

За "розвідника" заступилися його бойові побратими з "дикого батальйону", і в кінцевому рахунку він опинився на волі. Відомо, що Махаурі близько місяця провів у СІЗО, йому інкримінувалося ст. 263 КК України (незаконне зберігання зброї).

В кінцевому рахунку, він пішов на угоду зі слідством, і підписав з прокурором угоду про визнання провини.

28 лютого Печерський райсуд призначив йому обвинувальний вирок , Який виявився досить м'яким - 5 років в'язниці з відстрочкою виконання покарання на 3 роки. Причому засуджений він був саме під прізвищем Махаурі, а не Тіма.

Що само по собі ставить під деякий сумнів версію про його "нікнеймі" й інші подвиги авторства СБУ.

Що само по собі ставить під деякий сумнів версію про його нікнеймі й інші подвиги авторства СБУ

Всі версії вбивства

По гарячих слідами спікери МВС відмовилися висувати будь-які чіткі версії того, що сталося. Відомо лише, що інцидент був кваліфікований як умисне вбивство (ч.2 ст.115 КК України). Втім, в поліції не виключають того, що в процесі слідства справа може бути перекваліфікована на теракт.

Офіційні "балакучі голови" МВС виявилися досить стриманими в коментарях про можливі причини вбивства Махаурі-Тімаева.

Близький до міністра внутрішніх справ парламентарій Антон Геращенко та директор Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко вказали на неоднозначну репутацію загиблого. І допустили ймовірність кримінальних розборок в якості одного з мотивів того, що сталося.

Аналогічним чином прокоментували "Країні" те, що сталося в центрі столиці події і власні джерела, знайомі зі світом криміналу.

За їхньою інформацією, в Києві триває жорстокий переділ незаконних сфер впливу за участю вихідців з Кавказу. Не виключено, що жертвою цих "терок" і міг стати Махаурі.

Трохи іншу версію того, що сталося озвучив колишній радник глави МВС Ілля Ківа. За його відомостями, підрив авто Махаурі може бути пов'язаний з перестрілкою і гонитвою, яка також мала місце 8 вересня в Києві. Йдеться про інцидент за участю двох автомобілів з іноземною реєстрацією, в ході якої отримали вогнепальні поранення двоє громадян Киргизії (імовірно є дагестанцями).

Який об'єднав ці злочини в одну лінію Ківа стверджує - як в інциденті на Дегтярівській, так і на Бессарабці постраждали громадяни, що мали "антипутінську позицію".

"Ці дві обставини можуть мати один і той же слід", - сказав він.

Втім, джерело "Країни" в МВС ставить версію Ківи під сумнів. За його словами, на це вказує різний почерк і час вчинення злочинів, а також "ступінь борзості".

"Чеченці підривали напевно і показово, а за" Ягуаром "влаштували безглузде сафарі. Не виключено, що мова йде про протистояння етнічних банд між собою, але політичну складову тут і не пахне", - зазначив наш співрозмовник.

Втім, дружили з покійним нардепи Євген Дейд ( "Народний фронт") і Дмитро Лінько (Радикальна партія) наполягають саме на "Російський слід", що сталося . Нібито Махаурі-Тіма вважався одним з численних ворогів Рамзана Кадирова і борцем за незалежність Чечні. За що його могли показово ліквідувати в центрі Києва. До аналогічних висновків вже прийшли і в Службі безпеки України.

Разом з цим, допускається і ще одна версія вибуху машини "Алі" на Бессарабці, яка пов'язана з персоною готується до прориву українського кордону екс-губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі.

Нібито таким чином Міхо, з соратником якого Лордкіпанідзе Махаурі (за даними журналістів) був у близьких стосунках, дали недвозначний сигнал - нічого хорошого його після повернення в Україну не чекає.

Правда, поки це лише теоретична версія, не підкріплена будь-якими доказами.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация