Художник Гор Чаха заглянув за горизонт. Чи можна засобами мистецтва пояснити незрозуміле?

Виставка відомого «актуального» художника Гор Чахала «Хліб Неба» відкрилася 16 вересня в рамках спецпроекту Державної Третьяковської галереї на Кримському Валу. Принцип зворотної перспективи, використовуваний в іконопису, для передачі іншого, Божественного, часу і простору світу ікони, Гору Чахалу вдалося реалізувати іншими засобами. Не лякайтеся, ви не станете учасником інтерактивної онлайн-гри «інший світ» і не зможете переміщатися в часі через телепорт. Основний принцип побудови перспективи в іконописі йому вдалося реалізувати за допомогою світла і об'єктива фотокамери. Виставка відомого «актуального» художника Гор Чахала «Хліб Неба» відкрилася 16 вересня в рамках спецпроекту Державної Третьяковської галереї на Кримському Валу

Автор виставки - художник Гор Чаха

Автор виставки - художник Гор Чаха

Всі композиції насичені світлом золота.

Всі композиції насичені світлом золота

Ієрей Борис Михайлов, професійний мистецтвознавець виступив на відкритті виставки.

Художник Гор Чаха неординарний представник сучасного мистецтва. Він активний прихильник діалогу між світським мистецтвом і Церквою. Уже не раз Гор Чаха провокував в суспільстві розмова про місце релігійного мистецтва в Церкві. Яскрава ілюстрація цього, яка нещодавно відбулася виставка сучасного мистецтва «Діалог / Двоесловом» в храмі св.мч. Татіани в Москві. Виставка «Хліб Неба» проходить в «храмі світського мистецтва», як назвав Державну Третьяковську Галерею, який виступав на відкритті виставки ієрей Борис Михайлов, професійний мистецтвознавець, захисник творчості Гора Чахала.

Жертва. Підпис: "Роботи, образно виражають все стадії транссубстанціаціі Євхаристійного Агнця протягом Проскомидії і Божественної Літургії"

Підпис: Роботи, образно виражають все стадії транссубстанціаціі Євхаристійного Агнця протягом Проскомидії і Божественної Літургії

Тим не менш, найкраще, про виставку може сказати сам художник.

Тим не менш, найкраще, про виставку може сказати сам художник

Основні теми - чудові і таємничі примноження і втілення. У композиції «Чудо» символічно зображено диво перетворення води в вино

У композиції «Чудо» символічно зображено диво перетворення води в вино

Сама виставка проходила в обстановці дружнього спілкування

Сама виставка проходила в обстановці дружнього спілкування

Трісолнечний світло. Пластична візуалізація.

Пластична візуалізація

База богослов'я Гор Чахала - всі роботи супроводжуються поясненнями і цитатами зі Святого Письма і богослужбових текстів. Це не спосіб захисту, а роздуми самого автора, якими він ділитися з глядачами.

Запрошення на виставку так описує її: «Художник ділиться досвідом розмови про сакральному мовою сучасного мистецтва. Літургія, Божественні енергії, Фаворський Світло, простір ікони - тематика його творів ». Один із виступаючих на відкритті виставки сказав, що Гор Чаха зображує дійсність, що знаходиться по ту сторону горизонту. Така інша дійсність вимагає для свого виявлення тиші. Тому на виставку краще прийти тоді, коли там немає людей. Тоді дійсно можна трохи відчути, невідповідність побаченого, звичного порядку речей.

Але, чи можливо взагалі виявити інше Буття в нашому, звичному «порядку речей», або в сучасному мистецтві, навіть якщо видалити всі перешкоди і застосувати всі нові засоби вираження? Колись у людей виникла необхідність пізнати світ, в якому вони живуть, і зображуючи його, вони стали його подвоювати. Може бути, так почалося мистецтво. І тільки мистецтву церковному вдалося своїми образотворчими засобами, знайденими в догматичних суперечках ще молодий Церкви Христової, вдалося не просто наблизити, але долучити нас до таємниці Творця, зробити нас співтаїнників. Строй Літургії, фарби і перспектива іконопису можуть відкрити нам таємниці нетварного Божественного Фаворського Світла, іншого Світу, який створює інший простір.

Світло і простір - базові поняття в мистецтві. Без них немислимо побудова перспективи. Світське мистецтво давно вже зробило основним для себе принцип побудови композиції за законами «нормальної» перспективи, ніж, як правильно зауважив Гор Чаха, поступово повністю відокремило себе від причетності до простору Божественного Світла. Так що для світського мистецтва ця виставка просто ще один засіб зображення світу в зворотній перспективі, за допомогою світла. Для людини церковного, засоби зображення Світу нетварное, Божественного, вже існують. Фарби та перспектива ікони сприймаються церковними людьми не як просто мистецтво, а як засіб перетворення душі, засіб для з'єднання з Богом.

вічні теми

Звичайно, Гор Чаха не намагається «писати» ікони світлом. Виставка «Хліб Неба» - це самобутнє і дуже красиве вислів художника, необхідне, в рамках діалогу світського мистецтва і Церкви. На цю виставку треба сходити, треба вислухати цей вислів, якщо ми хочемо, щоб діалог відбувся. Сьогодні розмова світського мистецтва і Церкви має місіонерське значення. У світського мистецтва є прагнення до такої розмови, відчувається потреба в ньому. Для Церкви цей розмова природний. Але ця розмова породжує нові питання. Де закінчується мистецтво і починається богослов'я? Навіщо з'єднувати, може бути, непоєднуване? І, нарешті: в Діяннях Вселенських Соборів написано, що «Честь, віддається іконі, відноситься до її первообразу, і поклоняється іконі поклоняється іпостасі зображеного на ній». У цьому призначення ікони. Чи означає це, що у світського мистецтва існує небезпечна перспектива: якщо воно буде зображувати зле, то й саме стане злим, тому що такою була прототип зображеного в ньому зла?

Просте, але дуже смачне частування на виставці, теж було символічно

Ще один проект художника - авторська реконструкція гори Фавор, зроблена по геодезичним лініях топографічної карти гори. В ідеалі, цей проект повинен бути здійснений в масштабі 1:50 і розташований в природному середовищі, на відкритому просторі. Глядач, як би запрошується формою об'єкта до участі в дії. Втягується в процес піднесення, що має на увазі, в якійсь мірі, перетворення.

Втягується в процес піднесення, що має на увазі, в якійсь мірі, перетворення

Ця фотографія заходу на море, зроблена на Соловках, перед всеношної під свято Успіння Божої Матері, звичайним туристом, а не художником Гор Чахалом. Але, в цьому фоторепортажі вона виявилася не випадково. Чи потрібно показувати нам щось, крім того, що показує нам Сам Творець, що б бути ближче до розуміння Божественного світла?

Залишається тільки сподіватися, що обіцяна найближчим часом організаторами виставки зустріч авторитетних представників церкви і мистецтва за круглим столом, дозволить багато з цих питань.

Ірина СЄЧІНА

Але, чи можливо взагалі виявити інше Буття в нашому, звичному «порядку речей», або в сучасному мистецтві, навіть якщо видалити всі перешкоди і застосувати всі нові засоби вираження?
Де закінчується мистецтво і починається богослов'я?
Навіщо з'єднувати, може бути, непоєднуване?
Чи означає це, що у світського мистецтва існує небезпечна перспектива: якщо воно буде зображувати зле, то й саме стане злим, тому що такою була прототип зображеного в ньому зла?
Чи потрібно показувати нам щось, крім того, що показує нам Сам Творець, що б бути ближче до розуміння Божественного світла?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация