І черемша, і мангир просяться на город

Черемша, або, за іншими назвами, колба, цибулю переможний, ведмежа цибуля, - в дикому вигляді росте в Сибіру, ​​на Далекому Сході і на Кавказі. Вона любить тінисті, вологі місця; іноді в лісі утворює суцільні зарості. На садових ділянках цей лук зустрічається дуже рідко.

Вирішивши отримати його у себе, я кілька разів купувала насіння в магазині, на ярмарку, брала у знайомих. Лук не хотів сходити. В одній статті я прочитала, що він сходить тільки на другий рік; в іншій статті - що насіння треба обов'язково стратифікована (змішати з вологим піском і витримати протягом місяця в холодильнику), потім наклюнувшиеся насіння висіяти в стаканчики і навесні посадити в грунт. Можна посіяти насіння пізно восени прямо в гряду на глибину 5 см. Всі мої спроби виростити черемшу насінням були марними. Але одного разу зовсім в невідповідному місці я помітила молоді паростки черемші - чи то вітром їх занесло сюди, то чи пташки постаралися. Пересадила я їх в півтінь під кущ смородини. У перший рік, як правило, не можна зрізати всю зелень, а в подальшому черемша у мене розрослася. Тому раджу не садити черемшу насінням, а попросити знайомих або продавців черемші привезти вам рослина з корінням з лісу. Щоб вона краще розросталася, можна її навесні удобрити коров'яком або настоєм трави.

У їжу вживають еліптичні листя зеленого кольору, стебло і цибулину. Всі частини рослини мають сильний часниковий запах і смак. Час цвітіння черемші - червень-липень. Після цвітіння листя грубіють. Радять стрілки у рослини виламувати, так рослина швидше розростається, якість і врожайність теж підвищується. Стрілки у черемші також йдуть в їжу. Молоде листя і стебла широко використовуються в кулінарії: з них роблять салати, начинку в пироги; при приготуванні різних м'ясних страв використовують замість цибулі. Для використання черемші цілий рік її солять, маринують, квасять і сушать.

У народній медицині черемшу застосовують у вигляді настою (свіжу молоду зелень подрібнюють і заливають горілкою) при лихоманці, їм натирають хворі місця при ревматизмі, лікують кашель. Сиру черемшу їдять від цинги і проти глистів; вживають при атеросклерозі і захворюваннях щитовидної залози.

Фітонцидні властивості черемші використовують садівники для боротьби зі шкідниками і хворобами садових насаджень (500 г черемші заливають 5-10 літрами теплої води, настоюють 2 години, проціджують і обприскують хворі рослини).

І ще про одне, що інтригує гостя з тайги я хочу розповісти. Це мангир.

Це мангир

Чи не садіть черемшу насінням

У дикому вигляді цей вид цибулі росте в Читинській області і Бурятії. Люди з тих місць розповідають, що мангир, як і інші трави і ягоди з лісу, рятували їх від голоду під час і після війни. Зараз його збирають і їдять лісники, мисливці, геологи.

В Іркутській області на городах він зустрічається дуже рідко. Деляночку мангира мені подарувала сестра, і я її розділила по одній штуці і розсадила на невелику грядку. На другий рік з'явилися великі жовті квітконоси, а потім і насіння, які я зібрала восени і розсадила на грядочку побільше, тому що чоловікові цей цибулю дуже навіть сподобався. Лист у мангира плоский, ширше, ніж у часнику, а на смак нагадує черемшу. Нам сподобався його смак і те, що на початку травня його вже можна рвати до столу. До травня він виростає до 5 см, а якщо був прикритий плівкою на зиму, то й на всі 10 см. В цей час ще мало чим можна поласувати зі свого городу.

Посадити цей цибулю можна як в тіні, так і на сонце. Єдиний недолік мангира - до кінця червня листя грубіють. Тепер його можна зрізати і посадити як черемшу. Після зрізання з'являться нові м'які листочки.

У мангира можна їсти просто листочки з хлібом і сіллю, робити з нього салат з яйцем і маслом або майонезом. З мангира роблять начинку для пирогів і вареників, додають його в суп і всілякі салати.

Років через п'ять він стає жорстким, дерев'янистих, і його треба викорчовувати. З неприбраних восени сім'яників насіння розсіюються по всьому городу. Де він не заважає, я його залишаю. Навесні виростають маленькі вітамінні рослинки. На початку з'являються петельки, як у звичайного лука, а потім тонкий стеблинка. Молодим рослинам дають підрости, а потім рядами висаджують на відведену гряду. Відстань між рядами 20 см, між рослинами - 5 см. Приживається він легко.

Догляд за рослинами нескладний: прополка, полив, розпушування землі, як і у будь-якого іншого багаторічного лука. Вирощують мангир, і це будуть найперші вітаміни на вашому городі.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация