І не один, і не ворог, а так ...

Комунізм, десятиліттями исповедовавшийся в Росії, давно помер, і немає сенсу вважати путінську Росію ворогом Америці, вважають деякі західні аналітики

Комунізм, десятиліттями исповедовавшийся в Росії, давно помер, і немає сенсу вважати путінську Росію ворогом Америці, вважають деякі західні аналітики. Однак багато маститі республіканці, що дають поради Трампу, як і раніше знаходять Москву геополітичним противником. Вони не в силах відмовитися від старих кліше часів холодної війни.

Едвард Лозанський (Edward Lozansky) - президент American University в Москві. Гілберт Доктороу (Gilbert Doctorow) - європейський координатор American Committee for East-West Accord. У газеті «Вашингтон Таймс» аналітики висловили думку про те, що Вашингтону пора б відмовитися від протистояння з Москвою.

Телефонна розмова президента Росії Володимира Путіна і президента США Дональда Трампа оцінюється в Кремлі як перший успішний крок, який може привести до ослаблення напруженості у відносинах. Нинішні і колишні голови комітету із зовнішніх зв'язків Держдуми РФ теж роблять ставку на нові відносини. Щасливий від цього і Дмитро Кисельов, ведучий програми новин на російському державному телебаченні.

Однак президент Трампа і його «непідтверджений» кабінет поки не дають чіткого розуміння майбутніх відносин. Гасло Трампа про укладення Америки великої передбачає в першу чергу припинення різних воєн за кордоном, що завдають шкоди скарбниці. Містер Трамп, схоже, визнав, що почався «відносно спокійний глобальний етап», який дозволить Сполученим Штатам належним чином вирішити свої внутрішні економічні та соціальні проблеми. Ймовірно, під цю тезу може підпасти і поліпшення відносин з Росією, яка, як і Китай, входить до клубу провідних військових держав.

Разом з тим це не виглядає поки реальністю. За останні 25 років, відзначають автори, двопартійна система в США, що виробила «колективний вид оборони і зовнішньої політики», по суті, заблокувала сама себе, закрила себе від змін в мисленні, ніби залізла «в коробку». Якщо ти не відповідаєш прийнятому мислення, то місце тобі в «чорному списку». І все ж багато американських «чемпіони» по агресивності нині відходять на другий план. Це через Трампа: він розглядає зовнішню і оборонну політику як позаідеологічні і засновану на дотриманні інтересів національної безпеки своєї країни. Втім, поки рано судити про досягнення Трампа в цьому напрямку, хоч він і сказав, що його президентство означає передачу влади від старих еліт країни народу. Такого роду заява може бути перебільшенням.

При формуванні кабінету містер Трамп шукав поради у кількох «старожилів» в політиці - республіканців з гучними іменами. Деякі з них пропонували знизити накал агресивності і пропонували конкретні угоди по скороченню ядерної зброї.

Однак навіть ці республіканці досі перебувають «в пастці образу Росії», який був вироблений ще за радянських часів. Ця пастка зводить все погляди до старого іміджу: всі дії Москви слід розглядати як агресивні, ворожі і спрямовані на підрив інтересів США.

Насправді, нагадують експерти, «комуністична експансіоністська політика радянської епохи» вже позаду, і «прийшов час серйозно подумати» про ставлення до Росії «як до можливого союзника і друга, а не вічного ворога і ворога».

Громадськість в Сполучених Штатах, як і громадськість в сучасній Росії, хоче жити в світі. З іншого боку, безперервні суперечки змушують нового президента «зосередитися не тільки на широкій публіці, але і на засобах масової інформації, мозкових центрах, університетських форумах і таке інше», а в багатьох цих місцях «до сих пір домінують ті, хто живе в минулому ».

Експерти виступають за «інтелектуальний» підхід до вирішення проблем зовнішньої політики, навіть за «революцію» в підходах до зовнішньої політики. Дональд Трамп повинен зіштовхнути лобами інтелектуалів, які не можуть порозумітися між собою і які мають різні точки зору на питання. Тільки вільний суспільний обмін ідеями може забезпечити високу якість рішень в області зовнішньої і внутрішньої політики, впевнені автори. І це, в свою чергу, дозволить перейти до точного оформлення нового поняття «національних інтересів».

Поки Трамп розмірковує, Євросоюз ненав'язливо підказує, який зовнішньої політики слід було б дотримуватися новому президенту. Продовжувати проти Росії санкції - ось єдино вірне рішення, вважають в ЄС.

Джонатан Стернс в «Bloomberg» розповів про те, що роблять в Європі проти трамповой «відлиги».

Європейський союз планує відновити «заморозку» активів і заборони на закордонні поїздки для ключових союзників Путіна, раніше звинувачених в дестабілізації України.

Чотири представники ЄС оголосили, що до середині березня мають намір продовжити санкції ще на шість місяців. Заборонні заходи стосуються понад 100 українців і росіян, серед них Аркадій Ротенберг, Юрій Ковальчук та ін.

Посадові особи ЄС дали такі відомості на умовах анонімності, оскільки обговорення носять конфіденційний характер, зазначає видання.

Європейці хочуть бачити, яку «гранату» Трамп кине між Росією і Україною, запевняє Майкл Емерсон, експерт з питань зовнішньої політики з мозкового тресту CEPS в Брюсселі.

Передбачуване оновлення чорного списку висуває на перший план політичну прихильність ЄС до політики, яку просуває канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Франсуа Олландом, тобто тієї самої політики, що виробив Б. Х. Обама. Європейські санкції проти Росії при цьому нагадують американські.

Опитування «Bloomberg» двадцяти семи економістів в січні 2017 р показав: 60 відсотків респондентів дають шанс на ослаблення санкцій США протягом наступних 12 місяців. 44% опитаних (тобто набагато менше) вважають, що ЄС зробить те ж саме.

Віце-президент Майк Пенс сказав в інтерв'ю «ABC News» в неділю, що питання про санкції залежить від дій Росії і можливості співпраці РФ з США з таких питань, як боротьба з «Ісламським державою» (заборонено в РФ). Крім того, він зазначив, що США «дуже стурбовані» бойовими діями на сході України.

Сам Трамп в передвиборній кампанії робив «спірні» заяви з приводу України, натякаючи на формування «кращих» відносин з Росією.

Проте, Трамп може навіть «зміцнити» загальне питання санкцій проти Росії, по крайней мере, для Європи. Майкл Емерсон, колишній представник ЄС в Росії, нагадує, що раніше Трамп поставив під сумнів значення Організації Північноатлантичного договору і піддав критиці економічну політику Німеччини. Такого роду заяви в кінцевому підсумку можуть лише зміцнити рішучість Євросоюзу в питанні продовження санкцій. Поки Трамп буде думати про консолідацію США, європейці будуть думати про згуртування Євросоюзу.

А що трапиться, якщо містер Трамп піде «всупереч Європі»?

Британська впливова газета «Financial Times» вважає, що в разі скасування Трампом санкцій Євросоюзу, ведений в бій Ангелою Меркель, повинен захистити українські інтереси. Мінським угодами потрібен новий старт, і здійснити його повинна Німеччина.

З іншого боку, нинішні бойові дії на сході України «дискредитують» угоду «Мінськ-2», вказує «Financial Times».

До того ж Путін, ймовірно, проведе особливу «підготовку» до «великої угоди» з Вашингтоном: в обмін на зняття санкцій, мотивованих ситуацією на Україні, запропонує Трампу співпрацю в області боротьби з тероризмом і сфері ядерного роззброєння.

* * *

Каменем спотикання і в той же час можливою основою для співпраці і ослаблення санкцій є ситуація на Україні.

У найближчі місяці Трамп і його команда не мають наміру скасовувати санкції проти Росії. Мало того, Білий дім «стривожений» ситуацією на сході України і очікує «змін» в поведінці Росії. «Це просто залежить від того, чи побачимо ми свого роду зміни в позиції Росії, і від можливості налагодити взаємодію на основі спільних інтересів», - заявив віце-президент США Майкл Пенс.

Кілька днів тому, нагадаємо, Дональд Трамп сказав, що говорити про зняття санкцій з Росії «занадто рано».

Позицію Трампа щодо санкцій озвучила представниця США в Раді безпеки ООН Ніккі Хейлі. Виступивши на засіданні з критикою дій Росії щодо України, вона засудила «окупацію Криму» і заявила про збереження санкцій: «Сполучені Штати засуджують окупацію Криму Росією і закликають до її негайного припинення. Крим є частиною України. Наші санкції залишаться в силі до тих пір, поки Росія не поверне контроль над Кримом Україні ».

Така різка заява постійного представника США при ООН було попередньо схвалено Радою національної безпеки при Білому домі.

Нарешті, кілька годин тому член Сенату Конгресу США Ліндсі Грем пригрозив ввести нові санкції відносно Росії. «Я введу нові санкції проти Росії за втручання в наші вибори», - цитує сенатора ТАСС. До речі, Грем - республіканець.

«Списку санкцій» атака, яку ми спостерігаємо, дуже мало схожа на бажання послабити обмежувальні заходи. Мабуть, Трамп буде продовжувати політику, розроблену щодо Росії адміністрацією Обами. Санкції будуть діяти, оскільки Крим залишиться російським. Слухайте Ніккі Хейлі.

Олег Чивокуня
https://topwar.ru

А що трапиться, якщо містер Трамп піде «всупереч Європі»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация