Ідея Анатолія Чубайса замінити паперові підручники в школах на електронні провалилася

  1. Рік тому глава "Роснано" Анатолій Чубайс запропонував Володимиру Путіну роздати всім школярам...

Рік тому глава "Роснано" Анатолій Чубайс запропонував Володимиру Путіну роздати всім школярам електронні підручники. Зараз електронна книга "Роснано" загубилася на ринку через високу ціну, а в школах країни "мертвим вантажем" лежать сотні пристроїв, на які чиновники в регіонах витратили мільйони.

Рівно рік тому глава Роснано Анатолій Чубайс показав Володимиру Путіну розроблений корпорацією електронний підручник і запропонував оснастити такими книгами всіх російських школярів. Путіна проект зацікавив, але реалізувати його не вдалося.

"Екран повністю, я показував, гнеться, він такий м'який, і навіть якщо школярі вирішать побитися один з одним за допомогою комп'ютера, він абсолютно травмобезопасен і за вагою, і на інші компоненти", - говорив Чубайс, показуючи Путіну підручник.

"Бачите, як я вдало натиснув", - коментував Путін свій досвід з тестування планшета. "Як на Масляної тижня зі столу млинці летіли", - прочитав він текст на екрані. "Мабуть, це література", - припустив Чубайс.

Планшети планувалося виробляти з використанням технології e-ink (електронне чорнило), яка не шкодить очам. Передбачалося, що оснащувати пристроями російські школи буде англійська компанія Plastic Logic, одним з акціонерів якої є ВАТ "Роснано".

В кінці минулого року Роснано збільшило свою частку в цій компанії з 33,7% до 43,8% (другим великим акціонером є компанія Oak Investment Partners - 45%). А російське ЗАТ "Пластик лоджік" має намір було побудувати завод в Москві і навіть вклала гроші в підготовку землі і проектування. Всього в проект Роснано вклало близько $ 200 млн - на вдосконалення технології, патентування, модернізацію дрезденського заводу, де виробляються дисплеї для планшетів.

Сьогодні, через рік, стало ясно, що школярі продовжать користуватися традиційними паперовими підручниками. Роснано засумнівалося в успіху свого проекту через високу конкуренцію (подібні пристрої виробляють компанії Amazon, PocketBook International SA , Ectaco Inc.), в школах, де звичайні паперові підручники купують батьки, не виявилося попиту, і в результаті "Пластик лоджік" відмовився від будівництва заводу.

Оснащенням планшетами шкіл керувало ФГУ "Федеральний інститут розвитку освіти" (Фіро, структура Міністерства освіти та науки РФ ). Воно повинно було за рік оснастити пристроями 29 освітніх установ в семи суб'єктах країни, серед яких кілька петербурзьких - ліцей № 64 (Приморський район), середня школа № 531 (Красногвардійський), фізмат ліцей № 239 (Центральний) і гімназія № 248 (Кіровський) . Про офіційні підсумки апробації дізнатися не вдалося. Телефон представника Фіро Віктора Тарміна не відповідав.

У гімназії № 248, наприклад, розповіли, що на минулий навчальний рік безкоштовно отримали 83 підручника вартість 12 тис. Рублів кожен.

"Оплачував їх комітет за освітою, виробником була компанія" Пластик лоджік ". Звичайно, дітям і батькам підручники сподобалися, всі побоювання з приводу шкоди здоров'ю не підтвердилися, але є й інші проблеми. По-перше, деякі підручники ламалися не залежно від дітей. наприклад, западали кнопки. Виробник нам, звичайно, швидко заміняв підручники на нові, але ми-то розуміємо, що це поки йде експеримент. Тим більше дітям ми передавали підручники під розпис батьків, тобто, по ідеї, вони несуть відповідальність за влаштування " , - розповіді ла директор гімназії № 248 Наталія Антіпічева.

По-друге, за її словами, сьогодні планшети "лежать мертвим вантажем", оскільки тексти підручників були завантажені тільки на один навчальний рік. "Я знаю, що 7 вересня в Москві було підведення підсумків експерименту, але до нас результати цього засідання ніхто не довів. І ми не знаємо, продовжувати експеримент чи ні, а якщо продовжувати, то в якому класі. Може бути, поки колись, так сказати, представникам комітету нас зібрати ", - лагідно припустила директор гімназії.

Ще одна проблема, за словами Антіпічевой, полягала в тому, що завантажені в планшети підручники далеко не завжди збігалися з навчальною програмою. Так, з математики гімназії необхідні були підручники видавництва "Мнемозина", а завантажені були підручники видавництва "Просвещение". Вона пояснила це тим, що в пристрої завантажували тільки ті підручники, видавництва яких дали свою згоду. "Наскільки я знаю," Мнемозина "відмовилася", - сказала вона.

На сайті держзакупівель вдалося знайти всього два замовлення на поставку електронних підручників. У вересні 2011 року конкурс на поставку 30 підручників (і іншого устаткування) в школи міста Великі Луки (Псковська область) виграло ТОВ "Комп'ютерні технології", запропонувавши 280,9 тис. Рублів. "Пластик лоджік" в конкурсі участі не брав. А в серпні 2012 року конкурс на оснащення шкіл Тульської області на суму 4,9 млн рублів був визнаний таким у зв'язку з відсутністю заявок.

"Ми хотіли перенести технологію в Росію, побудувавши завод в Зеленограді (округ Москви. - dp.ru) і створивши лабораторію розробки нових пристроїв, - розповів глава прес-служби ВАТ" Роснано "Сергій Філіппов. - Передбачалося, що, якщо ринок прийме технологію і на електронні підручники буде попит, то потрібно будувати підприємство. Вкладені нами кошти пішли на перспективні розробки - отримання кольору і анімації на гнучкому екрані - і на проектування та підготовку території ".

За його словами, з точки зору продажів успіх чорно-білої "читалки" став неочевидний, і компанія "поки відмовилася від будівництва заводу". Невеликі партії "Пластик лоджік" при необхідності зможе випускати на заводі в Дрездені, а в Росії продовжить роботу підрозділ розробки. "Плани швидко змінюються, це життя", - сказав Філіппов.

Сьогодні "Пластик лоджік" зосередився на розвитку технології пластикової електроніки. Її планується ліцензувати для різних виробників, в тому числі і в Росії. "Зараз компанія веде переговори з потенційними партнерами, які мають доступом до кінцевого споживача. Говорити про конкретні виробах поки рано", - сказав Філіппов.

Представник "Пластик Лоджик" Борис Галкін пояснив зміну підприємницьких планів компанії високою конкуренцією на ринку. "Бізнес-модель online-магазину Amazon, наприклад, полягає в заробітку від продажу контенту, а не самих пристроїв. Грубо кажучи, вартість читалки Amazon Kindle окупає витрати на виробництво, а прибуток приносить вже продаж книг, які користувач завантажує в пристрій. Ми завжди були, в першу чергу, технологічною компанією. у зв'язку зі зниженням прибутковості на ринку електронних книг стара бізнес-модель перестала відповідати інтересам компанії в довгостроковій перспективі ", - розповів він.

Зараз, за ​​словами Галкіна, ЗАТ "Пластик лоджік" має намір зайнятися проектуванням і виробництвом "широкого спектра рішень для кінцевої продукції, використовуючи досвід компанії у випуску гнучких пластикових дисплеїв". "Пластик лоджік" веде переговори з декількома виробниками електронних пристроїв. "Можливі варіанти співпраці - продаж дисплеїв, ліцензування технології виробництва гнучких пластикових дисплеїв і спільна розробка продукції з партнерами", - сказав він.

За словами Галкіна, в період апробації в російські школи було поставлено 2,5 тис. Електронних підручників, 1 тис. З яких - від "Пластик лоджік". Якщо врахувати, що вартість одного становить 12 тис. Рублів, всього з регіональних бюджетів на ці цілі було витрачено 30 млн рублів, з яких пр 12 млн рублів отримав "Пластик лоджік".

"З самого початку цей проект викликав великі сумніви, оскільки до кінця не було відомо, чи буде держава купувати електронні підручники чи ні, - каже гендиректор агентства" Рустелеком " Юрій Брюквин . - У наших школах адже немає грошей навіть на паперові підручники. Ми щороку здаємо на них гроші ".

На думку Брюквин, неясно, як "Пластик лоджік", використовуючи в Росії порівняно дорогу робочу силу, низьку продуктивність праці, мав намір конкурувати, наприклад, з Amazon, якщо її "читалку" Kindle роблять в Китаї, де не тільки дешева робоча сила, але і постійно скорочується розрив з технологічними американськими пристроїв.

"У Китаї навіть з'явився свій Стів Джобс - це корпорація Mi-One, яка раніше робила смартфони на замовлення Apple і HTC , А зараз робить їх сама. Правда продає поки тільки в Китаї, щоб їх не звинуватили в запозиченнях. Але інтерес до них величезний. У нас в Росії, наприклад, є і японські рідери, і які хочеш. Чому для шкіл потрібно було вибирати саме "Пластик лоджік", коли на ринку стільки виробників, неясно ", - говорить Брюквин.

"Не треба було винаходити велосипед, - каже директор TelecomDaily Денис Кусков . - Так виходить, що ми часто беремося за якісь проекти, які вже впроваджені і добре використовуються. Навіщо було розробляти свій вигляд подібного пристрою, не зрозуміло. Технологія та сама, щось революційне в ній зробити складно. Якби це сталося кілька років тому, напевно, був би сенс, але зараз я не бачу в цій області жодного революційного проекту ".

Відео: "Росія"

Виділіть фрагмент з текстом помилки і натисніть Ctrl + Enter

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация