Ієронім Босх від Олі. Обговорення на LiveInternet

Цитата повідомлення TimOlya

Ієронім Босх
Ієронім Босх. Чотири бачення майбутнього життя. 1480-е, Палаццо Гримани, Венеція

Наступного року виповнюється 500 років з дня смерті голландського художника Ієроніма Босха, і тому в європейських музеях весь 2016 рік пройде під знаком цієї події. У Голландії очікується ряд великих виставок, присвячених Босхом. Готуються до цієї дати і в голландському місті Хертогенбосе. Там народився і творив Ерун Антонісон ван Акен, якого в усьому світі знають під псевдонімом Ієронім Босх. Творчість Босха дуже нетипово для європейського живопису XV століття. І до сих пір світ на його картинах не піддається ніяким поясненням і теоріям. З кінця XIX після тривалого періоду забуття, творчість Босха привертає дедалі зростаючу увагу дослідників. Зараз, як і 100 років тому, він продовжує залишатися однією з найбільш загадкових і дивних фігур у світовому мистецтві.

В кінці XIV століття в Хертогенбосе оселився прадід Ієроніма Босха - Ян ван Акен, торговець хутром і домовласник. Його нащадки згодом стали спадковими купцями, ремісниками і художниками міста Хертогенбоса. Художниками були дід, двоє дядьків і два брата Ієроніма. Дідові Ієроніма Босха - художнику Яну ван Акен, приписується збереглася до наших днів розпис в церкві святого Іоанна, що зображає розп'яття Христа. Точна дата народження Босха невідома. Мати його була дочкою кравця. Припускають, він народився близько 1450 року, а початок його творчості відносять до середини 70-х років XV століття. У 1478 році Босх одружився на багатій патриціанкою Алейда ван Мерверме з родини міської аристократії. В кінці життя він отримував замовлення від бургундського двору, що говорить про його визнання сучасниками. У міських архівах Хертогенбоса зберігся запис про померлого тут 9 серпня 1516 року знаменитому художника Ієроніма Босха. І більше нічого достеменно невідомо про життя цього Майстра.
В кінці XIV століття в Хертогенбосе оселився прадід Ієроніма Босха - Ян ван Акен, торговець хутром і домовласник
На честь знаменної дати в Європі пройдуть найбільші виставки робіт художника і сучасних майстрів найрізноманітніших видів мистецтва, натхнених нерозгаданими символами і таємницями великого Ієроніма.
Виставка "Бачення генія", Хертогенбос, 13 лютого - 8 травня 2016
Виставка стане головною подією в заходах рідного міста художника. 20 картин і 19 малюнків - таку величезну кількість робіт Босха ще ніколи не було представлено в місті, де народився і жив художник. У проекті візьмуть участь найбільші світові музеї: Лувр, Метрополітен, Прадо, Національна галерея мистецтв у Вашингтоні, Палаццо Гримани в Венеції, Музей Бойманс - ван Бенінгена в Роттердамі.
Важливою частиною виставки стане презентація результатів шестирічних досліджень міжнародного проекту "Босх - дослідження та збереження", в ході яких були ретельно вивчені і відреставровані багато роботи художника. Глядачі побачать три відреставрованих триптиха Босха з музейних зібрань Венеції: "Триптих Святий Ункумбери", "Триптих Святих пустельників" і серію "Чотири бачення майбутнього життя", що представляє в чотирьох картинах покарання і винагороду після смерті.

Ієронім Босх. Розіп'ята мучениця, 1500-1503. Дошка, масло. Палац дожів, Венеція
На триптиху "Святі відлюдники", який Босх написав в середині свого творчого шляху, зображені три варіації цієї теми. У центральній частині святий Ієронім спрямовує пильний погляд на розп'яття, знаходячи в ньому притулок і порятунок від сил зла, які втілені в руїнах язичницького капища, розкиданих навколо, і в двох зчепилися в смертельній сутичці монстрів на передньому плані.
На лівій стулці святий Антоній протистоїть тискові дияволки, яка намагається спокусити його. Святий Антоній - один з найбільш близьких Босхом святих, який провів в єгипетській пустелі більшу частину життя. На правій стулці зображений святий Егідія, зручно вмостившись у печері, яка служить йому каплицею, він молиться перед вівтарем. Стирчить з його грудей стріла - традиційний атрибут зображення цього святого, який врятував кохану олениха, затуливши її від стріл мисливців власними грудьми.

Ієронім Босх. Святі відлюдники, 1505. Дерево, олія. Палац дожів, Венеція
"Босх. Виставка століття", Прадо, 31 травня - 11 вересень 2016
У Мадридський музей Прадо, де зберігається найбільш повне зібрання творів художника, буде представлена ​​рекордна для Босха число робіт на одній виставці - майже 50 творів. Музеї з усього світу представлять свої шедеври. У Прадо вважають великою удачею представити на виставці триптих "Спокуса Святого Антонія" з Музею стародавнього мистецтва в Лісабоні.
Триптих "Спокуса святого Антонія" - одна з кращих робіт зрілого Босха. На всіх трьох стулках розкритого вівтаря зображені демони, випущені на волю. Тут вже немає традиційного поділу стулок на "Рай" і "Пекло" - композиція читається цілком, весь світ кишить бісами. Вчені по-різному пояснюють значення облич зображених монстрів. Вони допускають різні тлумачення, але їх природа Зла безсумнівна. Художник досить докладно і близько до життєпису розповідає про всі муки Антонія. У лівій частині триптиха демони носять старця по повітрю, в правій намагаються відвернути від медитації картиною непристойною трапези, в центральній святкове дама, на бісівський природу якої натякає довгий шлейф, можливо прикриває хвіст, проносить поруч з ним чашу з вином. Однак в переважній більшості демони просто зайняті своєю справою - створенням Зла в цьому світі, який весь - спокуса.

Ієронім Босх. Спокуса Святого Антонія, 1505-1506. Національний Музей стародавнього мистецтва, Лісабон
"Сад земних насолод" із зібрання музею - найвідоміший триптих Ієроніма Босха присвячений гріха хтивості. Однак простодушність і деяка відстороненість, з якими трактувалися окремі фігури на картині, а також прихильне ставлення до цього твору церковної влади змушують сумніватися, що триптих міг прославляти тілесні насолоди. На сьогоднішній день жодне з наявних тлумачень картини не визнано єдино вірним.

Ієронім Босх. Сад земних насолод, 1500-1510. Дерево, олія. Музей Прадо, Мадрид
Команда дослідницького проекту, в ході підготовки до меморіальних урочистостей, виявила факти свідчать про те, що дві найважливіші роботи живописця - "Несення хреста" і "Сім смертних гріхів", могли бути написані послідовниками. Ці сенсаційні висновки були зроблені в результаті декількох років кропітких досліджень творчості Босха. Вчені вивчали шедеври надсучасними методами, наприклад за допомогою рефлекторам в інфрачервоному світлі і цифровий макрозйомки з надвисоким дозволом.
Картина "Несення хреста" в даний час належить Музею витончених мистецтв у бельгійському місті Генті, а "Сім смертних гріхів" - музею Прадо в Мадриді. Обидві картини вже давно розглядаються як архетипи творчості Ієроніма Босха, який прославився унікальною манерою "візуалізації" потойбічних мешканців (ангелів, святих, диявольських монстрів) і жахів, заснованих на біблійних джерелах. Директор Музею витончених мистецтв в Генті вважає, що якщо "Несення хреста" не належить пензлю Босха, то її написав геній ще більш великий, ніж Босх.

Ієронім Босх. Несення хреста, 1490-1500. Дошка, масло. Музей образотворчих мистецтв, Гент
Картина "Сім смертних гріхів" для європейського мистецтва XV століття є одним з перших прикладів жанрового живопису, тому Босха вважали основоположником цього жанру. Однак у всіх сценах земного життя вже присутні незрозумілі зараз елементи символіки.
З центру великого кола дивиться всевидюче Око Бога, а навколо нього - гріхи людські: гнів, гординя, хіть, лінощі, скупість, хабарництво і заздрість. Всі гріхи художник трактує як жанрові сценки. По боках цієї великої композиції - зображення смерті, страшного суду, раю і пекла.

Ієронім Босх. Сім смертних гріхів і Чотири останні речі. 1475-1480. Дошка, масло. Прадо, Мадрид

Окремі картини

Витяг каменю дурості. 1475-1480. Прадо

Св.Христофора. 1504-1505. Музей Бойманс ван Бенінгена. Роттердам

Блудний син. ок. 1510. Музей Бойманс ван Бенінгена. Роттердам

Розп'яття з пристоячими донатором. 1480-1485. Королівські музеї витончених мистецтв. Брюссель

Шлюб в Кані Галілейській. Музей Бойманс ван Бенінгена. Роттердам

Увінчання терновим вінцем. 1508-1509. Національна галерея. Лондон

Увінчання терновим вінцем. ок. 1510. Монастир Сан-Лоренсо. Ескоріал

Ecce Homo. 1480-1485. Штедель. Франкфурт

Св. Єронім за молитвою. ок. 1505. Музей образотворчих мистецтв. Гент

Св. Іоанн Хреститель у пустелі. 1504-1505. Збори Хосе Ласаро Гальдіано. Мадрид

https://ru.wikipedia.org/wiki/Босх,_Иероним

Серія повідомлень " *** Старі майстри ":
Частина 1 - Кунсткамери Віллема ван Хахта
Частина 2 - Парацельс на картині Віллема ван Хахта
Частина 3 - Картини на картині.
Частина 4 - Ієронім Босх
Частина 5 - Альбрехт Дюрер (1471-1528)

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация