Ігротека: Крібедж. Дурень по-джентльменськи

Символ азарту, жадібності і непомірності, карти вважаються поганою звичкою. Дітям забороняється в них грати. Шахтарі ніколи не беруть із собою карти, спускаючись в забій. Навіть квартирні злодії не торкаються до них. Але є виключення - Крібедж, карткова гра для вищого суспільства.

Дошка і спілікіни - відмінна риса Крібедж
Дошка і спілікіни - відмінна риса Крібедж. Але грати можна і без них, просто записуючи окуляри на аркуші паперу

Герой роману Чарлза Діккенса «Лавка старожитностей» Дік Свівеллер, лобуряка і балагур, нудним ввечері грає в Крібедж з дівчинкою-служницею, яку жартома кличе маркізою. Художники не раз зображували цю комічну парочку за столом, з картами і лічильної дошкою. Але ось що таке Крібедж, мало хто знає.

В Англії Крібедж називають найбільшою грою для двох. Перші поселенці завезли забаву в Америку. Пристрасними любителями Крібедж були Бенджамін Франклін і адмірал Нельсон. Гра служить традиційним дозвіллям американських підведення ників. Тактика і розрахунок в Крібедж чи не важливіше удачі, тому гра не вважається азартною.

Проте історія Крібедж починалася з авантюри. Антиквар і біограф XVII століття Джон Обрі стверджує, що гру винайшов англійський придворний поет і драматург сер Джон Саклінг (1609-1642) з вельми підступними цілями. В ті часи англійці грали в Нодді ( «простак», «дурень»). Спритник, дотепник і завзятий картяр, Саклінг придумав на її основі нову гру і всіляко просував її в вищому світі, головним чином для того, щоб легше було обігравати партнерів. Він об'їхав всю країну і полегшив кишені співвітчизників на 20 тисяч фунтів стерлінгів (приблизно 2,5 мільйона фунтів в перерахунку на сьогоднішні гроші). Нова розвага повністю витіснило Нодді, і навіть правила «простака» були забуті.

Крібедж не сплутаєш ні з якою іншою грою: тільки в ньому використовується лічильна дошка з дірочками і фішки у вигляді кілочків - спілікіни. Дошка - необов'язковий аксесуар, грати можна і без неї, але це данина традиції і статусний атрибут. Вона допомагає стежити за ходом партії: в Крібедж виграш приходить прямо в процесі розіграшу, а не тільки зі збором виграшних комбінацій, як в більшості інших карткових ігор. Зовнішній вигляд дошки може бути яким завгодно, відображаючи смаки й уподобання гравців. В оформленні поширена водна тематика: човни, весла, маяки, карти. У XIX столітті були популярні дошки з мережевого ікла - фішки-кілочки стирається кістка не так сильно, як дерево, яке навіть доводилося зміцнювати залізними накладками. Ескімоси робили такі дошки для торгівлі з китобої і рибалками. Прикрашені різьбленням і випаленими орнаментами, вони представляють собою справжні витвори мистецтва.

На відміну від більшості карткових ігор, у Крібедж репутація гри спокійною, сімейної. Герої диккенсовского роману знайшли щастя: своєю турботою служниця врятувала занедужав Свівеллера, і першою, кого він побачив, прокинувшись після гарячки, була «маркіза» за лічильної дошкою. Вони одружилися і за спільне життя «зіграли мільйон партій в Крібедж». Для англійського читача це означає «жили довго і щасливо».

Для гри використовується колода в 52 карти без джокерів. Найбільш популярна версія для двох гравців. У різних компаніях правила гри можуть відрізнятися.


Початок гри

Учасники витягують з колоди по карті, і витягнув молодшу стає дилером. Право здачі переходить від одного гравця до іншого в кожному раунді. Дилер здає по 6 карт. Опонент зрізає і перевертає колоду, відкриваючи верхню карту. Ця карта називається «дикої», або за стартову. Якщо нею виявляється валет, дилер відразу записує собі 2 очки. Ці окуляри називаються «каблуки», або «його милість». Раунд складається з чотирьох етапів.

Етап 1. Скидання в кріб

Вивчивши свої карти, учасники вирішують, які дві з шести скинути в кріб (чотири залишаються на руках). Кріб (в перекладі «ясла») - це сховище, в якому чотири карти чекають закінчення розіграшу. У кожному раунді кріб належить дилеру, зате його опонент відразу отримує 3 очки в якості компенсації. Скидаючи карти в кріб, дилер намагається відкласти «про запас» кращу комбінацію, а опонент, навпаки, зіпсувати дилера сховище.

Етап 2. Розіграш

Гравці, починаючи з опонента дилера, викладають на стіл по одній карті, складаючи комбінації, за які нараховуються очки. Щоразу вони для зручності називають загальну суму рангів викладених карт. Коли вона досягне 31 або ніхто з гравців не зможе покласти карту так, щоб не перевищити 31 (обидва пасують), карти забираються зі столу і починається новий розіграш. Так триває, поки учасників не викладуть на стіл всі карти, наявні на руках. Масть на цьому етапі значення не має, тільки гідність карти. Туз оцінюється як 1, десятка, валет, дама, король - по 10, інші - за номіналом.

Туз оцінюється як 1, десятка, валет, дама, король - по 10, інші - за номіналом

Етап 3. Показ рук

Гравці викладають перед собою ті чотири карти, які були у них на руках до початку розіграшів, і складають комбінації з ними і стартовою картою. Очки нараховуються за комбінації «п'ятнадцять», «пара», «трійка», «квартет», «послідовність», а також:

«Масть» - 4 або 5 очок за 4 або 5 карт однієї масті.

«Вальтовая масть» - 1 очко за валета тієї ж масті, що і стартова карта.

«Ідеальна рука» - 29 очок за три п'ятірки і валета при стартовій п'ятірці.

■ «Ідеальна рука» - 29 очок за три п'ятірки і валета при стартовій п'ятірці

Етап 4. Показ кріб

Дилер становить комбінації з чотирма картами з кріб і стартовою картою. Правила підрахунку ті ж, що і при показі рук, але «масть» зараховується тільки з п'ятьма картами.


підрахунок очок

Всякий раз, отримуючи очки, гравець пересуває свою фішку на дошці на відповідну кількість отворів. Всього на кожній доріжці 120 пунктів. Перемагає учасник, який першим дійде до кінця доріжки і набере 121 очко.

Окуляри за розіграш

«П'ятнадцять» - 2 очка заробляє гравець, який виклав карту до попередніх так, що їхні переваги в сумі дають 15.

«Пара» - 2 очка отримує гравець, який додав карту того ж рангу, що і попередня.

«Трійка» ( «королівська пара») - 6 очок даються гравцеві, додалася третя поспіль карту одного рангу.

«Квартет» ( «подвійна королівська пара») - 12 очок отримує гравець за четверту поспіль карту одного рангу (можливо тільки для карт від туза до сімки).

«Послідовність» - від 3 до 6 очок (відповідно до довжини ряду) заробляє гравець, який додав до попередніх картах свою так, що утворилася послідовність карт (наприклад, п'ятірка, шістка, сімка). При цьому черговість викладки не важлива. Туз як наймолодша карта утворює послідовність з двійкою і трійкою, а не з дамою і королем.

«Остання карта» - 1 очко дістається учаснику, який виклав на стіл останню карту в розіграші.

«Тридцять один» - 2 очка отримує гравець, який додав карту так, що в сумі виходить 31. У цьому випадку очки за останню карту не нараховуються.

У цьому випадку очки за останню карту не нараховуються

Історія: Хороший знак

У 1943 році американська субмарина «Ваху» патрулювала Жовте море в акваторії противника. Щоб зняти напругу, командир Дадлі Мортон і старший помічник Дік О'Кейн затіяли партію в Крібедж. Мортон здав О'Кейн «ідеальну руку», і той отримав найвищу кількість очок (29) для комбінації за одну здачу. Екіпаж розцінив це як добрий знак, і удача посміхнулася їм. Всього «Ваху» потопила 20 кораблів. «Щаслива» дошка Річарда О'Кейн за традицією зберігається на найстарішій діючій субмарині Тихоокеанського флоту США. Коли човен виводиться з експлуатації, дошку урочисто переносять на наступну найстарішу підводний човен.


Валет в Крібедж невипадково має привілейоване становище. У карткової термінології ця фігура традиційно ототожнюється з шукачем пригод, не завжди шанують закон, але чужим низького підступності лицарів легкої наживи. Джону Саклінг подобалася така характеристика - він сам був зведений у лицарське звання і коло своїх друзів і шанувальників іменував «школою кавалерів».


«Стара» дошка - рівносторонній трикутник з двома рядами по 30 отворів з кожного боку, сьогодні використовується рідко


Класична дошка являє собою прямокутник з двома доріжками по 60 отворів, з відмітками через кожні 5 пунктів. Одне серединне отвір в кінці ( «аут») дозволяє вести відлік у зворотному напрямку, якщо гравці захочуть грати до 121 очка


На дошці у формі цифри 29 доріжки йдуть по контуру цифр. Іноді додають фонове зображення: три п'ятірки і валет плюс ще п'ятірка. Це «ідеальна рука» - рідкісна комбінація, що дає 29 очок, максимум, який можна отримати з однієї роздачі


На смартфон або планшет можна скачати не тільки програму для гри в Крібедж з машиною або людиною, а й інтерактивну лічильну дошку практично будь-якого дизайну

Фото: ALAMY (X4), MARY EVANS / LEGION-MEDIA, US NAVY, GETTY IMAGES (X3), ISTOCK

Автор: Дмитро Скірюк, історик-ігровед

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 1, січень 2018 р

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация