Ігрова діяльність дітей дошкільного віку

  1. Розвиток ігрової діяльності дошкільнят
  2. Ігрові інтереси дошкільнят
  3. Навчання грі дітей дошкільного віку

Ігрова діяльність дітей дошкільного віку є значна соціальна явище, в якому помітне відображення знаходять розвиток і культура суспільства в цілому Ігрова діяльність дітей дошкільного віку є значна соціальна явище, в якому помітне відображення знаходять розвиток і культура суспільства в цілому.

В процесі гри дитина відтворює моделі дорослому житті, праці і відносин, а також реалізує свої пізнавальні, естетичні та моральні потреби. Саме гра дозволяє дитині з плином часу мінімізувати існуючі протиріччя між своїми прагненнями бути повноцінним учасником дорослого світу і наявними реальними можливостями.

Крім того, що гра займає значну частину вільного часу дитини, вона служить засобом для якісних змін в його самосвідомості.

Розвиток ігрової діяльності дошкільнят

Розвиток ігрової діяльності дошкільнят в першу чергу проявляється в рольовому характері. Особливостями рольових ігор є використання одних предметів в якості замінників інших, індивідуалізація власних дій і порівняння їх з діями дорослих людей.

Близькі дорослі стають зразком для ігрових поведінкових реакцій дитини. Відмінність ігор дітей старшого дошкільного віку від молодших груп полягає в тому, що тепер центром їх ігрового світу стає людина, суспільство людей, їх дії і взаємини між собою. Прямо чи опосередковано, але саме дорослим належить координуюча роль в дитячій грі.

В ігровій діяльності дошкільнят часто процес стає важливішим за результат, а її якість визначається кількістю емоційних і пізнавальних досягнень, отриманих під час гри. Нерідко дитина прямо або побічно цитує точку зору дорослих на порушену в грі проблематику, а в ігрових відносинах з товаришами моделює їх вчинки. Часто в якості ігрового сюжету діти схильні вибирати ті питання, які доводиться вирішувати близьким їм дорослим. Зрозуміло, що і як ігрових об'єктів вони використовують явні чи уявні предмети з практики дорослому житті.

Вкрай важливо, що сюжети ігрової діяльності дітей дошкільного віку не зумовлені заздалегідь, вони формуються в реальному часі дитячим колективним уявою, тим самим розвиваючи його. Досить часто в процесі гри ті чи інші предмети змінюють свої функції і починають грати інші ролі.

В процесі сюжетно-рольової діяльності дошкільнят дитячу уяву формує образи, які втілюються за допомогою розвитку ігрових подій. Крім сюжету така гра має зміст, певні правила, передбачає ті чи інші ігрові дії, рольові відносини, нерідко переходять в реальні, а також справжні предмети і їх замінники.

Невід'ємною складовою гри дошкільнят є ролі. Вони відображають дитячий погляд на поведінку дорослих людей в тих чи інших ситуаціях і прийнятим в суспільстві нормам. Для гри діти можуть вибирати як добре знайомі їм сфери життєдіяльності дорослих, так і ті, які представляють живий позитивний інтерес і стимулюють до роздумів.

Граючи з однолітками, дитина змушена рахуватися з точкою зору інших людей або навіть цілих груп, розуміти і приймати їх позицію і дивитися на події їх очима. Наприклад, приміряючи на себе роль матері, дівчинка вчиться осягати почуття відповідальності і турботи, починає розуміти роль слухняності і взаєморозуміння.

Ігрові інтереси дошкільнят

Ігри професійної тематики через привабливість того чи іншого виду діяльності допомагають зрозуміти мотивацію трудової діяльності людей, її значення і високий ступінь відповідальності. Дитина в стані усвідомити, чим займається на своєму робочому місці той чи інший фахівець. Вважається, що середній дошкільник старшого віку за допомогою гри ознайомлений не менше ніж з десятьма професійними сферами, до того ж, що найбільш близькими для себе вважає не більше двох з них.

Правила ігрової діяльності дітей дошкільного віку диктують певні рамки поведінки персонажів. Таким чином, дитина частково керується власною позицією, а в основному вчиться діяти в запропонованих обставинах і стримувати власні бажання.

Дотримання правил гри відноситься до усвідомленим соціальним вчинків людини, що росте. Правила дозволяють здійснювати контроль і самоконтроль. У процесі дорослішання дитина змінює своє ставлення до правил гри від їх повного неприйняття в молодшому дошкільному віці до активного невдоволення, коли такі правила ігноруються однолітками вже напередодні школи.

Чудово, що правила гри дошкільнята створюють, грунтуючись на логіці знайомих їм життєвих зв'язків, а їх виконання вважають необхідністю.

Обов'язковою умовою ігрової діяльності дітей дошкільного віку є уявність ситуації. Залежно від того, наскільки широкий кругозір дитини, він в змозі імітувати різні сфери діяльності дорослих: сімейний побут, польоти в космос, будівництво та інші. Чим більше сюжетів в змозі запропонувати для гри дошкільник, тим тривалішим стає гра.

Діти 5-6 років в стані по кілька годин і навіть днів концентрувати увагу на ігровому сюжеті. Також у міру дорослішання вони віддають перевагу тим чи іншим ігрових ситуацій. Тоді як в молодшому дошкільному віці переважають побутові тематики, в середньому більший інтерес викликають виробничі обставини, а старші дошкільнята захоплені суспільно-політичними сценаріями, нерідко переплетеними з сюжетами улюблених фільмів або книг.

Розвиток ігрової діяльності дошкільнят демонструє помітний прогрес у міру переходу дітей їх однієї вікової групи в іншу Розвиток ігрової діяльності дошкільнят демонструє помітний прогрес у міру переходу дітей їх однієї вікової групи в іншу. Малюки не в змозі планувати розвиток сюжету, а частіше повторюють одні й ті ж вчинки дорослих (миття посуду, виготовлення пасок і т.п.). Старші діти демонструють творчий підхід, а найбільш важливими в грі вважають відносини між гравцями. Старші діти дорожать розподілом ролей і дотриманням правил гри.

Навчання грі дітей дошкільного віку

При навчанні грі дітей дошкільного віку необхідно враховувати деякі аспекти. В першу чергу слід розуміти, що контекст гри дозволяє дитині молодшого шкільного віку діяти цілісно, ​​відповідно до запропонованих обставинами. Тільки отримавши достатній досвід за допомогою такого роду ігор, вже більш доросла дитина в змозі виділяти проблематику гри, а значить сприймати поставлені перед ним в ігровій формі завдання. При навчанні грі дітей дошкільного віку старших груп слід базуватися на вже сформованих навичках їх колективної діяльності.

Відео з YouTube по темі статті:

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация