Ікона Божої Матері «Економісса» ( «Домостроітельніца»)

Ікона Божої Матері «Економісса» ( «Домостроітельніца»)

Ікона Божої Матері «Економісса» ( «Домостроітельніца»)

Історія ікони Пресвятої Богородиці «Економісси», або «Домостроітельніци», безпосередньо пов'язана з подіями, що відбулися в X столітті в Лаврі св. Афанасія на Афоні.

У новоствореному монастирі за часів ігуменства прп. Афанасія стався сильний голод, змушує ченців піти з обителі. Піддався цій спокусі і сам св. Афанасій. Уже прийнявши рішення піти, преподобний зустрів на дорозі Жінку, приховану під покривалом, і здивувався, оскільки вхід на Святу Гору для жінок неможливий. Однак Незнайомка спокійно запитала його: «Куди ти йдеш, старець?». У свою чергу св. Афанасій поцікавився хто Вона, і як сюди зайшла. При цьому він недбало додав: «До чого Тобі знати, куди я йду? Ти бачиш, що я - тутешній чернець ». «Якщо ти чернець, - відповідала Жінка, - ти повинен бути простодушним, довірливим і скромним. Я знаю твоє горе і допоможу тобі, але перш ти повинен розповісти мені, куди ти йдеш ». Тоді св. Афанасій розповів їй про голод в монастирі і про рішення братії. На це Незнайомка заперечила, що не в дусі чернецтва кидати святу обитель заради шматка хліба. «Хто Ти такий?» - запитав св. Афанасій. - «Я - Та, імені Якої ти присвятив свою обитель. Я - Матір Господа Твого ». Богобоязливий старець не відразу повірив Божественному відвідування і тому запитав: «Чим доведеш мені, що Ти - Пресвята Діва? Адже і біси приймають світлі образи ». «Бачиш цей камінь, - відповідала Богородиця, - вдар в нього жезлом і тоді зрозумієш, хто скаже з тобою. І знай, що з цього часу Я назавжди залишуся Домостроітельніцей твоєї Лаври ».

Коли прп. Афанасій ударив жезлом об камінь, з нього з шумом потекла вода, яка виявилася цілющою. Цей святий джерело, який забив в X ст., Не висихає і до цього дня. На місці ж явлення Божої Матері була споруджена невелика церква в ім'я Богородиці - «Живоносного Джерела». Для цього храму написали ікону, яка зображує доконане диво, перед якою завжди жевріла невгасима лампада.

Повернувшись в обитель, св. Афанасій виявив, що монастирські комори доверху наповнені всім необхідним для прожитку братії. З цього часу в Лаврі, з волі Цариці Небесної, нікого з насельників не ставили на посаду економа. Скоро в монастирі була написана і сама ікона Пресвятої Богородиці «Економісси», яка також відома під назвою «ігуменом Гори Афонської».

Перед святим образом «Домостроітельніци» не тільки на Афоні, а й в усьому православному світі моляться про позбавлення від голоду і щедрі плоди землі.

Святкування чудотворної ікони відбувається 5/18 липня в день пам'яті прп. Афанасія Афонського.

іконографія

Ікона Божої Матері «Економісси» являє собою традиційне зображення тронній Богоматері, приймаючої ктиторские приношення. На іконі Богородиця зображена сидячою на престолі з Немовлям на лівій руці. Її главу вінчає корона підтримувана в повітрі двома польоті ангелами. Права рука Богородиці простягнена з жестом благословення до прп. Опанасу Афонському, який підносить Пресвятій Діві соборний храм заснованої ним Лаври. Його жертва прп. Опанаса не тільки символічно зображує плід його діянь на славу Пресвятої Богородиці, але означає і прохання про особливою опікою, заступництві і турботі про створену ним обителі з боку Божої Матері.

З лівого боку престолу Діві Марії належить преподобний Михайло Синадський, що тримає в руках розгорнутий сувій зі словами жертви та посвяти Лаври Пресвятої Богородиці. Прп. Михайло Синадський, єпископ-сповідник, був членом VII Вселенського собору і був безстрашним шанувальником святих ікон. За активну протидію єретикам святитель був засланий імператором Левом Вірменином в ув'язнення в м Евдокіаду, де він і помер близько 821 р Частина мощей єпископа Михаїла зберігалася в Іверському монастирі на Афоні, а його святая глава - в Лаврі св. Афанасія, що і послужило причиною зображення цього святого на шанованої в монастирі ікони Божої Матері «Економісси».

У християнській іконографії тема приношення дарів Божественним покровителям виникла в період раньовизантійського мистецтва. У церкві св. Віталія в Равенні (545 м) конхи центральної апсиди прикрашає мозаїчне зображення сидить на мандорле Спаса Еммануїла. Христос правою рукою простягає мученицький вінець св. Віталію, що підводиться ангелом, в той час як з лівого боку іншої ангел представляє Спасителю св. Екклесія - патрона і будівничого храму.

Найбільш близьким иконографическим прототипом ікони Богородиці «Економісси» є мозаїка в люнете південного входу храму Св. Софії в Константинополі, створена при Костянтині VII Багрянородного близько 950 м Тронній Богоматері чекають Костянтин Великий і Юстиніан, що тримають в руках символічні моделі створених ними граду і храму, про порятунок яких вони благають Царицю Небесну і Владичицю Константинополя.

За описами, залишеним церковним археологом Н.П. Кондакова ( «Пам'ятники християнського мистецтва на Афоні», СПб, 1902), відомо, що в XIX ст. в соборному храмі Лаври св. Афанасія знаходилося дві ікони, що зображують Пресвяту Богородицю в образі ігуменом Гори Афонської. Ось ці свідоцтва:

«Лаврська ікона Богородиці на ігуменського місці писана грецьким листом в XVI ст., Але сильно подновлена. Богоматір тримає немовля на лівій руці, і Він, охоплюючи її руку своїми, обертається до одного з двох ангелів, видних в небі; з ноги Немовля впала сандалі, тут же висить. Немовля в білому хітоні, з червоним поясом і в золотом гиматии »(Указ соч., С. 176).

«Настінна ікона Богоматері« Економісси », довжина 1 саж., Шир. Проте на 10 см., повішена нині на стіні нартекса лаврського кафолікос, ліворуч, позаду подвійний аркади, що відкривається в головний неф. Богоматір сидить на монументальному кріслі і тримає у себе на колінах Дитятка. По боках стоять: Предтеча, Опанас, Михайло Синадський, Симеон, Стефан, Микола, св. дружини і царі ктитори Іоанн і Никифор. На голові Немовля віночок фініфтяного XVII в. Сама ікона написана не раніше XVII століття. Останнім часом вона поновлена, і внизу написано довге славослів'я »(Там же, с. 176).

Тропар, глас 4

Предстательство страшне і непостидное, / не погорди, Блага, молитов наших, Всепетая Богородиці, / Милостива вірних Домостроітельніце, / утверди православних проживання, / спаси країну нашу і всіх православно живуть в ній захисти, / зане народила еси Бога, // Єдіна Благословенна.

Кондак, глас 6

Предстательство християн непостидное, / клопотання до Творця непорушне, / не погорди грішних молінь гласи, / але попередньо, яко Блага, на допомогу нас, вірно Тебе співають; / Прискорить на молитву і попильнуйте на умоленіе, // предстательствующі повсякчас, Богородице, хто поважає Тя.

величання

Величаємо Тебе, Пресвята Діво, і шануємо образ Твій святий, бо тобою хвороби наша лікуєш і душі наші до Бога возводіші.

молитва

Про Пречиста Владичице Богородице, всечесні наша Мати ігуменя всіх православних обителей монашого життя, у святій горі Афонстей і по всій вселенній сущих! Прийми смиренних моління наша і принеси я до Всещедрому Богу нашому, нехай спасе душі наша Своєю благодаттю. Поглянь на нас милосердним Твоїм оком і зроби Сама у Господі наше спасіння, понеже без милості Спаса нашого і Твого святого про нас клопотання, ми, окаянния, неможливий совершіті своє спасіння, бо окаляхом житіє наше в мирську суєту, бо час наближається жнив Христової і день страшного суду приспе. Ми ж, окаянния, гинемо в безодні гріховності, недбальства заради нашого скласти, від святих отців, первоначальніка ангельського по плоті житія: яко останні Монас недбальством житія свого уподібняться мирським людям, еже і сбистся днесь, бо чернецтво наше плаває життям своїм на море жітейстем серед великия бурі і негоди, бо наші святої обителі в поросі перебувають гріхів заради наших, Всеправедний Господь наш Ісус Христос тако уподобай ми ж, недостойні, не маємо де голови прихилити.

Про солодка наша Мати ігуменя!Збери ни, разсеянное стадо Христове, у об'єднані і спаси всіх православних християн, сподоби райські життя зі Ангели і всіма святими в Царстві Христа Бога нашого, Йому ж честь і слава з безначальним Його Отцем і з Пресвятим і Благим і животворящим Духом на віки віків.Амінь.

© Всі права захищені http://www.portal-slovo.ru

Однак Незнайомка спокійно запитала його: «Куди ти йдеш, старець?
При цьому він недбало додав: «До чого Тобі знати, куди я йду?
«Хто Ти такий?
Богобоязливий старець не відразу повірив Божественному відвідування і тому запитав: «Чим доведеш мені, що Ти - Пресвята Діва?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация