Ікона Божої Матері Годувальниця

Ікона Божої Матері "Годувальниця" з'явилася всередині Церкви, або це калька з язичницьких статуй? Розмірковує Ольга Шульчева-Джарман. Ікона Божої Матері Годувальниця з'явилася всередині Церкви, або це калька з язичницьких статуй

Ікона Божої Матері "Годувальниця"

Християн часом дорікають в тому, що вони втратили чистоту ранніх століть, допустили до Церкви зображення, схожі на ті, яким як ідолам поклонялися язичники. Особливо це стосується шанування зображень Богоматері. «Стародавні єгиптяни теж поклонялися матері-Исиде, більш того, вони робили її зображення з немовлям Гором на руках!» - кажуть такі люди. - «Є навіть такі зображення, на яких Ісіда годує Гора грудьми!»

Що ж, образ материнської любові, відображеної в статуї Ісіди, не чужий будь-якій людині. Але якщо продовжувати розмову про те, чи є ікона Богоматері, яка живить Христа Дитяти, просто пізньої копією язичницької статуї, то ми повинні поставити питання - а що, власне, означає годування грудьми?

У наш час це символ єднання матері і дитини, символ великої материнської радості. Так, цей сенс читається і в іконі - дійсно, хто ближче всіх до Бога, як Його Мати, хто одночасно ближче до Нього, як до беззахисному Немовляті, що потребує Її молоці?

Але в античності молоко сприймалося інакше, ніж у наш час. Античні лікарі вважали, що молоко утворюється з крові і лише злегка видозмінюється в грудях. Власне, подібний погляд сходив до Аристотеля. Молоко - це кров, змінена ( «зварена») так, що немовля може нею харчуватися. Отже, немовля, харчуючись молоком, харчується кров'ю матері.

Великий античний лікар, якого часто називають «першим педіатром Вічного міста», Соран, вважав, що дитина повинна харчуватися лише молоком матері, яка володіє всіма тими якостями, які відсутні у найкращій годувальниці.

Спираючись на ці філософські та наукові погляди своєї епохи, св. Климент Олександрійський писав:

«Що молоко через перетворення утворюється з крові, це тепер, отже, ясно ... Кров і молоко, один одному по субстанції рівні, отже, суть символ страждань і вчення Господа. Ми, Його чада, можемо, отже, і хвалився Господом і говорити: Пишаюся я тим, що походжу від батька славного і крові такий же. (...) І яке родинне відношення існує між Логосом і хрещенням, таке ж ставлення існує і між молоком і водою . Тому що з усіх рідин воно переносить змішання лише з водою, внаслідок чого воно стає чистішим, подібно до того, як хрещення служить очищенню від гріхів ».

Отже, християни вигодувані молоком Церкви, або, що те ж саме - Кров'ю Христовою. Бо Людина Ісус Христос прийшов на землю від Матері Своїй, Приснодіви Марії, і харчувався від Її незайманих перс. Він втілився «від чистих кровей Діви» і харчувався Її молоком, що відбувається з крові, для того, щоб зрости і віддав Себе в їжу вірним ...

Тема причастя Христу через таємниче молоко з'являється в писаннях преподобного Симеона Нового Богослова:

«Ми вже склали тіло віку духовного Христі Ісусі. Тепер слід нам сходити до голови, щоб представити тіло духовне в його повноті і всецілості. Отже, що є в тілі духовного віку про Христа груди, спина, плечі, м'язи, руки, шия? - Під грудьми його розумій велике число милосердя, в якому є груди людинолюбства, що виділяють і богатно дають молоко милостині сиротам, вдовиця і всім іншим нужденним, як каже Апостол: облецитеся ... у утроби щедрот. Але звідки набирається це молоко в груди і як готується, це залишаю знайти вам самим ».

дійсно, Христос , Що живить чад Своїх, порівнювався часто з пеліканом, птицею, яка, на думку людей, вигодовували своїх пташенят своєю плоттю.

Оплакування Христа. 1194, церква св. Пантелеймона в Нерізі

На візантійських іконах є підкреслення цієї теми у вигляді виділення персів Спасителя - це не тільки «м'яз міцна» Бога Ізраїлевого, але і «груди людинолюбства». Ікона «Положення в труну» відкриває таємницю Животворящої смерті Христової, якої ми причащається у Божественній Євхаристії ...

Преподобний Симеон Новий Богослов писав про таємниці Богообщения в святому причасті тіла і крові Христових:

Преподобний Симеон Новий Богослов писав про таємниці Богообщения в святому причасті тіла і крові Христових:

розп'яття

Та невимовна рука (Божого) наздогнала (мене) -
(...) Виливаючи світло, вона бачилася мені є нематеріальним,
Невпинно і невечірнім.
Вона простягла мені як би сосець
І смоктати молоко нетління
Рясно давала мені, як до Божого сина.
Про солодкість, про невимовне задоволення!
Вона і чашею Божественного Духа
І безсмертного потоку стала для мене,
Від якої причастившись, я наситився тією їжею
Небесної, якою одні Ангели
Харчуються і зберігаються нетлінними ...

Дійсно, тут ми бачимо, що мова йде про настільки високих предметах, що було б майже блюзнірським відсторонено вивчати той внутрішній досвід преподобного Симеона - самим живучи поза аскези і майже поза молитви.

На одній з ікон «Годувальниця» Христос немов повторює контури людського серця. Богоматір, чия молитви досконала, знає, що мали на увазі ісихасти під «сходженням розуму в серце». Серце Церкви, таємнича Її глибина - Сам Христос Богочоловік. Вона дивиться на Того, Хто гряде «заклатіся і датися в жертву за вірних», вона споглядає таємницю Його применшення, Його кенозису ...

«Бо Ти не весь бачишся мені, хоча і весь являєшся мені. Будучи весь невловимий, Ти бажаєш і буваєш для мене вловимим; будучи невместім у всесвіті, Ти справді стаєш ніби малим в руках моїх, і обертається в устах моїх, бачишся блискучим, як световідние сосець і солодкість, про дивовижне таїнство! Так і нині дай мені Себе, щоб я наситився Тебе, щоб поцілував і поцілував Твою невимовну славу, світло лиця Твого, і наповнився (їх) і дав тоді і всім іншим, і преставився, прийшов до Тебе весь прославлений. Ставши від світла Твого і сам світлом, я (таким) постану Тобі, і тоді позбудуся цих багатьох зол і звільнюся від страху, так щоб знову вже не змінюватися », - молився преподобний Симеон.

Інша ікона Богоматері, на якій Вона, без Немовляти на руках, схиляється над ліжком вмираючого, щоб зцілити його, носить назву «Цілителька». Написання цього, досить пізнього образу (близько XVIII ст.), Пов'язаний з реальним баченням важко хворій людині - Богоматір напоїла Його Своїм молоком.

Яке ще може бути речовина в Церкві, куштували і творить диво, що не Кров Христа? І саме цей образ Причастя відображений в оповіданні чудово вздоровлений Вікентія Бульвіненского.

Святий праведний Іоанн Кронштадтський в книзі «Моє життя у Христі» призводить чудове порівняння харчування молоком матері і Таїнства Причастя:

«Що дивно, що тобі пропонують в їжу і питво Тіло і Кров Свою Господь? Хто дав тобі в їжу плоть, створених Їм тварин, Той дав, нарешті, в їжу і харчування і Самого Себе. Хто годував тебе грудьми матері, Той, нарешті, Сам взявся живити тебе Своєю Плотию і Кров'ю, щоб, подібно до того як з молоком материнським ти всмоктав в себе відомі властивості матері, дух їй, так з Тілом і Кров'ю Христа Спасителя всмоктав б в себе Його дух і життя.

Або, як раніше в дитинстві ти харчувався матір'ю і жив нею, її молоком, так і тепер, вирісши і ставши гріховним людиною, ти харчуєшся Кров'ю свого Життєдавця, щоб через то був живий і зростав духовно в чоловіка Божого, святого; коротше: щоб як тоді ти був сином матері, так тепер був би чадом Божим, вихованим, вигодувані Його Тілом І Кров'ю, паче же Духом Його - Плоть і Кров Його дух суть і живіт суть, - і став спадкоємцем Царства Небесного, для якого ти і створений, для якого і живеш ».

Мадонна делла Катена. Середньовічні ікони Риму і Лаціо - Годувальниця

Таємниче спілкування Матері і Дитини перевищує звичні нам відносини матері-годувальниці і її малюка. Вони вміщую в себе і це, але і набагато більше. Бо Дитя у грудях Марії - Бог, який став настільки малим, що потребує молока.

Ви прочитали статтю Ікона Божої Матері "Годувальниця". Читайте також:

Казанська ікона Божої Матері: «Росток з землі сухий»

Покров Богородиці: Від чого захищає Вона?

Роздуми перед іконою «Призри на смирення»

Ікона Божої Матері "Годувальниця" з'явилася всередині Церкви, або це калька з язичницьких статуй?
Так, цей сенс читається і в іконі - дійсно, хто ближче всіх до Бога, як Його Мати, хто одночасно ближче до Нього, як до беззахисному Немовляті, що потребує Її молоці?
Отже, що є в тілі духовного віку про Христа груди, спина, плечі, м'язи, руки, шия?
Яке ще може бути речовина в Церкві, куштували і творить диво, що не Кров Христа?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация