Ікони в будинку. / Веб-листок. Випуск без номера /

  1. Як будинок свій прикрасити святими образами і храм чистим мати
  2. Пристрій покуття
  3. Ікони в сучасному будинку
  4. Де розташовувати ікони
  5. Як розміщувати ікони
  6. Яким ікон віддати перевагу
  7. Склад домашнього іконостасу і взаємне розташування ікон
  8. Де ще розміщувати ікони
  9. Використовувані матеріали:
Випуск без номера. Ікони в будинку.

Ікона висвітлює будинок. Кімната без образів - як без вікон. Як же прикрасити своє житло святими образами? Що слід знати і пам'ятати? Давайте спробуємо хоча б трохи розібратися.

Перш в кожній російській хаті був червоний кут, в який ставилися ікони. З XVI ст. зберігся цікавий пам'ятник писемної культури - книга "Домострой". Книга ця представляє собою збірник правил і порад, що стосуються всіх сторін життя сім'ї. Що ж там сказано про ікони в будинку (текст літературно відредагований, трохи наближений до сучасної мови):

Як будинок свій прикрасити святими образами і храм чистим мати

В домі своєму всякому християнину у всякій оселю (кімнаті) святі і чесні образи, написані на іконах, по суті ставити на стінах, влаштувавши благоліпно місце з усяким прикрасою і зі світильниками, в них же свічки перед святими образами запалюються на всякому славословии Божому: і по співі погашаються і завісою закриваються - не будь-якої ради нечистоти і від пилу, благочиння заради і бережения; і завжди чистим крильцем обмітати і м'якою губкою витирати їх, і храм той завжди чистим тримати, більше інших оселю. А святих образів стосуватися гідним, в чистій совісті; і на хвалу Божу, і на святому співі, і на молитві свічки запалювати і кадити запашним ладаном і кадилом; а образи святі ставляться спочатку свято шановані, іменами перш названими; в молитвах і в недосипанні, і в поклонах, і у всякому славословии Божому, завжди почитати їх; зі сльозами і плачем, і з зламаносердим висповідатися про свої гріхи, - і просячи відпущення гріхів.

Пристрій покуття

Так як же влаштований покуття і що взагалі це таке? Червоний кут - найважливіше і почесне місце в будинку. Згідно з традиційним етикету, людина, яка прийшла в хату, міг пройти туди тільки за особливим запрошенням господарів. Будинок християнина - це символ храму. І як в кожному храмі є найсвятіше, сакральне приміщення - вівтар, так і в хаті символічним аналогом вівтаря був червоний (значення: гарний, хороший, світлий) кут (синоніми: великий, кутний, передній, святий кут). Як і християнський храм, кожен житловий будинок був строго орієнтований на місцевості по сторонах світу і червоний кут влаштовувався в дальньому кутку хати, зі східного боку, в просторі між бічною і фасадної стінами, по діагоналі від печі. Це завжди була сама освітлена частина будинку: обидві стіни, що утворюють кут, мали вікна.
Ікони розміщувалися в кіоті (інша назва - божниця) - спеціальному відкритому шафці або поличці з лампадкою. Ікони обов'язково повинні були стояти, а не висіти. Божниця виготовлялася з дерева і всіляко прикрашалися різьбленням, розписом і т. Д. Дуже часто поличка була двоярусною. Іноді образу в божниці прикрашалися божніком (або Іконніков) - довгим і вузьким рушником домотканого полотна, прикрашеним уздовж одного боку і на кінцях вишивкою. Божнік вивішувався так, щоб прикрити ікони зверху і з боків, але не закривати лики. Часто (і особливо у старообрядців) ікони на покуті завішували зарухалися фіранкою - благовесткой, що складається з двох частин і прикрашеної вишивкою (ще одна аналогія з вівтарної частиною храму, прихованої від очей). Крім ікон, на божниці зберігалися освячені в церкві предмети: свята вода, верба, пасхальне яйце. Іноді туди клали Євангеліє, Псалтир, молитвослов і інші книги, необхідні при молитві. Там же лежало крильце для обмітання ікон, лампадне масло, ладан, свічки т. Д.

Ікони в сучасному будинку

Що ж з селянського покуття можна залишити в сучасній квартирі? Як влаштувати покуття в своєму будинку? Давайте розбиратися по порядку:

Де розташовувати ікони

Згадаймо ще раз, що червоний кут подібний церковному вівтаря. Це місце зосередження на молитві, молитовного спілкування з первообразами, зображеними на іконах. Ікона - вікно зі світу горішнього (небесного) в світ Дольний (земної). Ніщо не повинно відволікати від молитви і повертати до реалій побуту. Перш за все, поруч не повинно бути телевізора, світських книг, картин, плакатів, календарів світського змісту, статуеток, масок і т. П. Подібно орієнтації вівтаря на схід, ікони бажано розташовувати на східній стіні кімнати. "Озирнись, Єрусалим, на схід, і подивися на радість, прийдешню до тебе від Бога" (Вар. IV, 36) "Бо, як блискавка та вибігає зо сходу, і з'являється аж до заходу, так буде і прихід Сина Людського" (Мф. XXIV, 27).

Як розміщувати ікони

Звичайно ж, ікони можна просто повісити на стіну в зручному місці, але згадайте, що для кращого збереження ікон, як і для позначення особливого простору покуття, використовувався шафка-кіот. Як кіота допустимо застосувати книжкову полицю, але не варто ставити на цю полицю світські книги. Перед іконами підвішують або ставлять лампаду. Образ Господа повинен перебувати в сяйві речового світу, нагадуючи нам про Його світлі на небесах. Прийнято запалювати лампадку під час молитви і напередодні свят. По неділях і святкових днях її залишають горіти протягом усього дня.

Яким ікон віддати перевагу

По-перше, виникає питання: чи можна використовувати в домашньому іконостасі ікони-репродукції, неписані вручну художником-іконописцем, а вироблені літографією або будь-яким іншим механічним способом? Так, це цілком правомірно і навряд чи де-небудь в Переданні знайдеться заперечення проти репродукцій. Крім того, писані ікони порівняно дороги і можуть бути просто не по кишені. Але ікона, написана на дошці вручну фарбами, вкрита шаром оліфи або лаку майже в усіх відношеннях перевершує друковану ікону. Можливий такий варіант: побудова покуття з друкованих репродукцій з поступовою заміною на писані образи.
Ще одне питання - про стиль ікон. Образи можуть бути написані за стародавніми (Візантійським, грецьким, давньоруським) зразкам, або за західними, епохи Відродження (фряжскими, академічним), більш реалістичним і близьким до світському мистецтву. Існує багато заперечень проти ікон академічного стилю, але які ікони вибирати для покуття - справа смаку віруючого, проте не дуже бажано змішувати ікони західної і східної технік.

Склад домашнього іконостасу і взаємне розташування ікон

У розміщенні ікон на покуті закладені ті ж принципи, що і в іконостасі церковному. Композиційний і смисловий центр іконостасу - ікона Спасителя. Це може бути Спас Нерукотворний, Спас Вседержитель і т. Д. Решта ікони підпорядковані їй. Небажано, наприклад, включати в домашній іконостас ікони, великі за розміром ікони Спаса. Зліва від ікони Спаса розташовується образ Божої Матері з Немовлям. Ці дві ікони є основними і обов'язковими для покуття. Решта ікони вибирає віруючий. Подібно церковному іконостасу, над іконами Христа і Божої Матері можна помістити зображення Трійці або Розп'яття. У той же час, краще не розміщувати над образами Спаса і Богородиці ікон святих.
Які ще ікони входять зазвичай в домашній іконостас? Це іменні ікони, т. Е. Ікони святих, чиї імена носять члени сім'ї. Практично в кожному домашньому іконостасі розташовується ікона святителя Миколая, єпископа Мир Лікійських (Миколи Угодника). З російських святих найчастіше зустрічаються зображення преподобних Сергія Радонезького і Серафима Саровського; з ікон мучеників найбільш поширені ікони Георгія Побідоносця і цілителя Пантелеймона.
Взагалі ж будинку слід мати тільки такі ікони, яким молишся, до яких знаєш тропар, молитву і молитву цю читаєш.

Де ще розміщувати ікони

Згадаймо вказівку Домострою: ікони повинні бути в кожної оселю (кімнаті). Ікони нагадують про Боже присутності в повсякденному житті християнина. Можна розмістити в кімнаті окрему ікону Миколи Чудотворця. Ікона повинна бути і на кухні (в їдальні), де обідає сім'я, найкраще для цього підійде ікона Спасителя. Обов'язково повинен бути святий образ і в дитячій кімнаті.

Використовувані матеріали:

  1. Домострой. Під ред. В. Сеніна. СПб .: Лениздат, 1992. - 141 с., Іл.
  2. Ікони в храмі і в вашому домі. Д. Басов, С. Басов. СПб .: Изд-во "А.В.К.-Тимошка", 2001. - 160 с., Іл.
  3. Філатов В. В. Словник ізографа. Бібліотека кліріка.-М. Православне видавництво "Лествиця", 2000. -256 с.
  4. М. Козлов. "Дитячий катехізис".
та ін. PS Цей випуск Листка був переведений на англійську і опублікований на американському сайті Iconofile: Journal of Icons and Sacred Art назад | вище CopyLeft © by дата створення не збереглася;Як же прикрасити своє житло святими образами?
Що слід знати і пам'ятати?
Як влаштувати покуття в своєму будинку?
Які ще ікони входять зазвичай в домашній іконостас?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация