Ілля Муромець - біографія героя, образ і характер - 24СМІ

  1. Історія персонажа Ставний молодець на коні і в обладунках - таку картину звично малює уява при згадці...
  2. біографія
  3. екранізації
  4. Цікаві факти

Історія персонажа

Ставний молодець на коні і в обладунках - таку картину звично малює уява при згадці Іллі Муромця. Суперечки навколо особистості великого російського богатиря не вщухають багато років. Чи існував Ілля насправді? Звідки беруть початок чутки про чарівний зцілення чоловіка? І так герой висмикував дерева з корінням із землі?

Історія створення

Щорічно 1 січня православ'ї вшановують пам'ять святого Іллі. Чоловік зустрів старість в Печерській лаврі і загинув від руки жорстоких половців. Дослідження останків мученика підтверджують думку, що богатир Ілля Муромець - не вигаданий персонаж, а реальна людина.

Дослідження останків мученика підтверджують думку, що богатир Ілля Муромець - не вигаданий персонаж, а реальна людина

Ілля Печерський - передбачуваний прототип Іллі Муромця

Аналіз мощей, який вчені провели в 1988 році, свідчить про специфічні особливості: загиблий чоловік страждав на рідкісну хворобу, що впливає на здатність пересуватися. На кістках і тканинах святого помічені сліди поранень. Перераховані факти дають підстави стверджувати, що Ілля Печерський (під таким ім'ям похований чоловік) - прообраз могутнього героя.

Можливо, перебільшення, які властиві сказань і легенд, - наслідки постійного переказу. Або творці билин додали метафор в розповідь, щоб справити враження на слухачів.

Або творці билин додали метафор в розповідь, щоб справити враження на слухачів

Мощі Іллі Печерського

Муромець і справді відрізнявся від сучасників. Опис героя (підтверджене вченими) доводить, що зростання воїна становив 177 см. Середній зріст чоловіків у Стародавній Русі не перевищував 160 см. Потрібно згадати цитати Бориса Михайличенко, дослідника мощей:

«... на кістках у мумії дуже добре розвинені так звані бугристости. А ми знаємо, що чим краще у людини при житті розвинені м'язи, тим більше у нього будуть ці бугристости. Тобто у нього була розвинена м'язова система ». «Крім того, при рентгенологічному дослідженні в черепі виявлено зміни у відділі мозку, званому« турецьке сідло ». У всі часи є люди з такою симптоматикою, про них говорять - «косий сажень в плечах».

Перша письмова згадка Іллі Муромця відноситься до 1574 році. Литовський воєвода в записці до Остафія Воловича побіжно згадує про відважного воїна «Ilii Murawlenina» і ув'язненні російського героя в темниці київського князя.

Існує теорія, що рукописні свідоцтва про подвиги Муромця були спеціально знищені. Нібито незнатне походження героя кидало тінь на дружинників-бояр та їхніх нащадків.

біографія

Ведуться запеклі суперечки про те, звідки родом Ілля Муромець. Первісна теорія говорить, що богатир народився в селі Карачарово, яке розташоване неподалік від міста Мурома Володимирської області.

Первісна теорія говорить, що богатир народився в селі Карачарово, яке розташоване неподалік від міста Мурома Володимирської області

Ілля Муромець на коні

Дослідники життєпису героя дотримуються пояснення, що батьківщина силача - село Карачов, розташоване поруч з Моровійськ Чернігівської області. Передбачувані місця народження героя співзвучні, тому помилка з легкістю закралася в епос.

Отримати достовірну інформацію про походження чоловіки поки не представляється можливим. Виключати ймовірність, що Ілля Муромець - українець, не варто. До речі, по батькові прославленого героя - Іванович:

«А у славному у російській царстві,
А у тій чи селі Карачарова,
У чесних у славних батьків, у матері
Був спорожен тут син Ілля Іванович,
А на прізвисько був славний Муромець ».

Малюк, який народився в сім'ї селянина, з дитинства страждав невідомим захворюванням. Дитина не відчував нижні кінцівки і не міг самостійно пересуватися. У сім'ї говорили, що причиною хвороби стало прокляття. Дід Іллі не захотів приймати християнство і розрубав православну ікону. За неповагу до святих розплачувався нащадок язичника.

За неповагу до святих розплачувався нащадок язичника

Ілля Муромець на печі

Детальна біографія героя простежується з 33-річчя героя. Ілля, що страждає від власної немічності, лежав на печі. Раптово в двері постукали. «Каліки перехожі» (вони ж народні лікарі) допомогли майбутньому дружинника встати на ноги. За чудесний порятунок Ілля дав слово, що захистить російську землю від ворогів і замолить гріх діда.

Отримавши довгоочікувану свободу, чоловік залишив рідне село і відправився здійснювати подвиги. По дорозі до Києва Ілля зіткнувся з першим серйозним супротивником. Соловій Розбійник тероризував округу, не дозволяючи мандрівникам подолати Бринський ліс.

Соловій Розбійник   тероризував округу, не дозволяючи мандрівникам подолати Бринський ліс

Ілля Муромець та Соловей Розбійник

Сутичка завершилася швидко, і чоловік доставив баламута до покоїв князя Володимира . Владика Русі був вражений подвигом чоловіки, але селянський наряд викликав у царської особи невдоволення. Замість обіцяної за розбійника нагороди цар кинув до ніг Іллі поношений шубу. Сміливець не стерпів образи. За зухвала поведінка Муромця посадили під замок.

Можливо, на цьому б і закінчилися подвиги чоловіка, але на Русь напали половці. Показавши військові таланти, фізичну силу і селянську кмітливість на поле битви, Муромець заслужив місце в дружині царя.

Показавши військові таланти, фізичну силу і селянську кмітливість на поле битви, Муромець заслужив місце в дружині царя

Зброя Іллі Муромця - булава і меч-кладенец

Трохи більше 10 років богатир наводив порядки на території древньої Русі. Чоловік зробив чимало подвигів, про які складали оповіді і пісні. Улюблена зброя Іллі - важка булава і меч-кладенец, який подарував чоловікові богатир Святогор.

Відбувається зміна влади, і на престол сходить новий владика. Князь Ігор , Про який оповідає «Слово о полку Ігоревім», веде дружину в бій зі старим ворогом. Але кочівників виявляється занадто багато, Іллю Муромця важко ранять. І тут теорії про долю героя знову розходяться:

«... від цих татар та від поганих, скам'янів його кінь та богатирської, і стали сил і святої та зі стара козака Іллі Муромця».

Іншими словами, герой загинув під час сутички. Інша билина стверджує, що вірний кінь виносить господаря з поля бою. Чоловік приходить до тями біля стін монастиря і згадує обіцянку замолити гріх діда. Ілля кидає амуніцію і приймає постриг. Решта роки чоловік проводить в Києво-Печерському монастирі, давши обіцянку не брати в руки зброю.

Решта роки чоловік проводить в Києво-Печерському монастирі, давши обіцянку не брати в руки зброю

Образ Іллі Муромця у каменю

У «Повісті временних літ» згадується міжусобна війна між Рюриком Ростиславовичем і Романом Мстиславовичем. У битві, крім руських князів, брали участь найманці-половці. Розбійники дісталися до монастиря і вбили священнослужителів. Ілля, вірний обітниці, не взяв у руки зброю і загинув від удару списа в серце.

екранізації

Ілля Муромець, який зупинився біля каменя, - звичний з дитинства образ. Не дивно, що про богатиря знято багато кінострічок і мультфільмів, написано безліч картин.

Першим приміряти на себе роль могутнього дружинника вдалося Борису Андрєєву . Фільм «Ілля Муромець» вийшов в 1956 році. В основу сюжету лягли класичні билини про богатиря і сцени з казок Пушкіна .

Борис Андрєєв в ролі Іллі Муромця

Радянський мультфільм про воїна побачив світло в 1975 році. Друга частина була випущена на екран через три роки. Мультиплікаційні фільми оповідають про знакові події в житті дружинника. Музичним оформленням служать композиції з опери «Ілля Муромець».

Ілля Муромець в радянському мультфільмі

У 2007 році студія анімаційного кіно «Млин» випустила мультфільм «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Полюбився малюкам та їхнім батькам образ небагатослівного силача (тому, хто озвучував героя, не довелося заучувати багато тексту) пізніше з'явиться ще в чотирьох мультфільмах, присвячених російським богатирям. Голосом Муромця стали Валерій Соловйов і Дмитро Биковський-Ромашов .

Ілля Муромець в російському мультфільмі

У фільмі «Реальна казка» (2010 рік) билинний персонаж перенесений в сучасну реальність. Ілля обіймає посаду охоронця Кощія Безсмертного і зовсім не схожий на справжнього героя.

Олексій Дмитрієв в ролі Іллі Муромця в фільмі «Реальна казка»

Крім кінофільмів, образ сильного і сміливого чоловіка знайшов відображення в живописі, музичних композиціях, спектаклях і комп'ютерних іграх.

Цікаві факти

  • Ілля Муромець згадується в німецьких епосах. У переказах герой носить ім'я Ілля Русский.
  • У зарубіжних джерелах також згадуються дружина і діти воїна, за якими чоловік нудьгує в далеких походах.
  • Дослідники стверджують, що Ілля помер у віці 45-50 років.
  • З невідомих причин останки Ілля Муромця (вірніше, передбачуваного прототипу) не піддалися повного розкладання. Віруючі вважають, що святі мощі богатиря зціляють хвороби хребта.

цитати

«Я йду служити за віру християнську, і за землю російську, та й за стольний Київ град ...» «Я з міста з Мурома, Ілля, син Іванович. А приїхав я сюди прямий дорогою повз міста Чернігова, повз річки Смородини ». «У мого світла-батюшки була корова ненажерлива. Теж багато їла. Так під кінець у неї пузо тріснуло »« Біжіть, окаянні, по своїх місцях, так чините всюди такову славу: Русь-земля не порожня стоїть ». «Ти прости мене, мати, не працівник я в полі, не годувальник. Калин-цар заготовив стрілу смертну в серці Києва. Не велика мені, козакові, честь сидіти в Карачарова ».

Чи існував Ілля насправді?
Звідки беруть початок чутки про чарівний зцілення чоловіка?
І так герой висмикував дерева з корінням із землі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация