Ілля Муромець з Мурома. Билини про російських богатирів

  1. Історія народження преподобного Іллі
  2. Сказання про чудесне зцілення богатиря
  3. Подвиги Іллі Муромця
  4. Мощі святого Іллі Муромця

Угодник Божий преподобний Ілля Муромець (на прізвисько Чоботок) був родом з Мурома. Герой численних билин про російських богатирів жив в 12 столітті і помер ченцем Києво-Печерської Лаври близько 1188 року.

Герой численних билин про російських богатирів жив в 12 столітті і помер ченцем Києво-Печерської Лаври близько 1188 року

Вкрай мало збереглося до нашого часу достовірних відомостей про житіє цього святого. Відомо, що походив він із простої селянської родини. У дитинстві і юності страждав паралічем, не міг пересуватися. Однак, в трідцателетнем віці був чудесним чином зцілений. До чернечого постригу полягав у княжій дружині і прославився військовими подвигами і небаченою силою.

Ілля Муромець є головною дійовою особою не тільки наших билин, але і німецьких епічних поем 13 століття, заснованих на більш ранніх переказах. У них він представлений могутнім витязем, княжого роду Іллею Руським.

Мощі преподобного не менше яскраво свідчать про яскраву військової біографії - крім глибокої округлої рани на лівій руці видно таке ж значне пошкодження в лівій області грудей. Створюється враження, що герой прикрив груди рукою, і ударом списа вона була прибитий до серця.

Створюється враження, що герой прикрив груди рукою, і ударом списа вона була прибитий до серця

Після цілком успішної військової кар'єри і, мабуть, внаслідок важкого поранення, Ілля приймає рішення закінчити свої дні ченцем і постригается в Феодосиев монастир, нині Києво-Печерську Лавру.

Слід зазначити, що це цілком традиційний крок для православного воїна - змінити меч залізний на меч духовний і проводити дні в битві нема за земні блага, а за небесні. Преподобний Ілля - не перший і не останній воїн, що надійшов так.

З наших співвітчизників можна в зв'язку з цим згадати великого полководця преподобного Олександра Невського, а також професійних воїнів Пересвіту і Ослябю, що проходили послух під початком преподобного Сергія Радонезького і героїчно загиблих на Куликовому полі.

Один з найпопулярніших билинних героїв, богатир Ілля Муромець, мав не тільки неймовірною фізичної фортецею, а й був надзвичайно сильний духовно. Всі збережені оповіді говорять про його християнської чесноти, віру і непохитному спокої. Історії про самому значному російською богатиря вже багато століть поспіль передаються з покоління в покоління. Існує безліч варіантів оповідей, що відображають образ Іллі Муромця в незмінному вигляді. Пов'язано це, з тим, що народ полюбив великого богатиря, перш за все, за величезну духовну міць.

Зміст статті

Історія народження преподобного Іллі

Російський богатир, згідно переказами, з'явився на світ близько 1143 року. Це сталося неподалік від стародавнього міста Мурома, в селі Карачарово . І до цього дня зберігається назва рідного села богатиря. Крім того, багато його жителі носять прізвище Гущин, з роду яких відбувався Ілля. Народ зберіг і імена батьків богатиря: Єфросинії Яківни та Івана Тимофійовича.

На відміну від інших богатирів, що мають знатне походження, Ілля Муромець - єдиний, хто вийшов з селянського роду. Можливо, саме тому саме він був наділений народом найбільшою тілесної і духовної силою.

Історик і літературознавець Д.С. Лихачов, вважав, що в ті часи придуманих героїв не існувало, і все повісті відображали історичні події за участю реальних людей. І навіть, якщо в оповіданнях зустрічалися фантастичні моменти, то їх не можна вважати вигадкою, так як сам автор щиро вірив в те, про що писав.

Сказання про чудесне зцілення богатиря

Найдивнішим є те, що Ілля з самого народження був хворий, і не міг ходити, поки йому не виповнилося тридцять років. Але, мабуть, саме завдяки хвороби, він виховав у своїй душі величезне терпіння, лагідність і смиренність, за що отримав від Бога велике призначення встати на чолі війська, щоб захищати землю російську.

Разом з ним захищали Русь і інші богатирі, реально жили в той час, але саме Ілля, незважаючи на своє селянське походження, зумів очолити їх. Інші богатирі були молоді і гарячі, в їх душах вирували пристрасті, які виливалися у відкрите протистояння. І їм потрібен був саме такий ватажок, значно перевершує їх в тілесної силі і мудрості, готовий об'єднати і приміряти.

І їм потрібен був саме такий ватажок, значно перевершує їх в тілесної силі і мудрості, готовий об'єднати і приміряти

Художник Васнецов, в своїй відомій картині «Три богатирі», зобразив образи трьох російських богатирів.

«Під славним містом під Києвом ... стояла застава богатирська. На заставі отаман був Ілля Муромець, податаманье був Добриня Микитич, осавул - попівський син Альоша ».

Саме ці слова відображаються на полотні, символізуючи значимість кожного персонажа.

Те, що Ілля Муромець обраний Богом, очевидно. Свою силу він набуває чудесним чином: від святих старців. Одного разу, в будинок до Іллі, де він, як завжди, лежав, прийшли «каліки перехожі» і зажадали, щоб він встав і приніс їм напитися води. Ілля не міг ходити, але, що не посмітивши послухатися старців, спробував встати. І за свою лагідність був зцілений Богом.

У цьому сюжеті дуже важливий факт випробування віри Іллі. Адже недарма Господь Бог говорить про те, що кожен отримає по вірі своїй. Якщо людина сповнений рішучості і має сильну волю, то на нього неодмінно зійде Божа благодать. І Ілля довів Творцеві, що він гідний бути обраним. Тому як потрібно мати істинно велику віру, щоб на вимогу мандрівників, спробувати встати, знаючи, що це неможливо.

Ілля ж не тільки встає, а й приносить їм доверху наповнену відро води. Але замість того, щоб взяти воду, старці велять Іллі випити її. Після чого запитують, що він відчуває. На що Ілля відповідає, що чує в собі таку силу, що готовий дерево з коренем з землі вирвати.

Тоді старці просять його принести ще одне відро води і так само дають йому його випити. Ілля п'є, а святі знову його запитують, що він чує в собі. На що богатир відповідає, що зміг би повернути землю.

Старці вважають, що цієї сили буде занадто багато для Іллі та просять його принести і випити третій відро води. Ілля слухається, сил у нього стає менше, і святі, вирішивши, що йому досить буде сили, йдуть.

Отримавши велику силу чудесним чином, Ілля не запишався, а поставився до неї як до дару, який був посланий йому, щоб захищати російський народ від напастей. Він безкорисливо служив людям до самої старості, ставши зразком духовної і тілесної сили.

Подвиги Іллі Муромця

Ілля вихований у відповідність з законами християнства, а тому і відправляється на подвиги. Кланяючись батькам до землі, він просить благословити його.

«Ой ти, гой еси, рідний, милий батюшка!
Дай ти мені своє благословеньіце,
Я поїду до славний стольний Київ-град -
Помолитися чудотворців київським,
Закластися за князя Володимира,
Послужити йому вірою-правдою,
Постояти за віру християнську ».

З сказань зрозуміло, що батьки розуміють велике призначення сина. Незважаючи на те, що вони вже не молоді, і їм самим потрібна допомога сина, батьки відпускають Іллю. Вони благословляють його і беруть обіцянку, щоб син не губив людей християнської віри. І ні в одному з переказів ми не зустрічали, щоб богатир порушив заповіт або вступив в битву з хвастощів або в злості. Отриману від Бога силу, він застосовує лише для захисту своєї землі і відновлення правди.

Після отримання батьківського благословення Ілля вирушає до Києва до великого князя Володимира. Той час був дуже неспокійний, і ніхто не намагався доїхати до граду прямим шляхом. Богатир ж вирішив їхати прямо, а зустрівши розбійників, він не став з ними вступати в бій, а просто випустив стрілу в дуб, після чого дерево розламалося на живці. Розбійники, здивувавшись такій неймовірної потужності, пропустили його з поклоном.

Розбійники, здивувавшись такій неймовірної потужності, пропустили його з поклоном

Відомо, що потім Ілля Муромець переміг Солов'я-Розбійника, який, на думку ряду дослідників, ні реальною особою, а уособлював язичництво. Тому Ілля як істинний християнин вів з ним боротьбу. І на доказ християнської віри, багато оповіді описують його зброю як спис з хрестом.

Ілля, не забуваючи обіцянки даного матері, перед битвами намагався умовити ворога піти добровільно, щоб не проливати крові. Всі ці вчинки говорять про милосердя і нескінченному християнському терпіння богатиря.

Багато билини починають розповідь про подвиги Іллі з оповідання про бенкет князя Володимира, на який потрапляє богатир, опинившись в Києві. Всім прибулим на бенкет пропонується сісти там, де їм заманеться. Ілля ж надає всім однакову честь, помолившись образам і поклонившись не тільки князю з княгинею, а й усім гостям.

Селянського сина Іллю Муромця зустрічають у князя як рівного і віддають йому всякі почесті, дякуючи за те, що він очистив дорогу до Києва від розбійників

Варто уточнити, що Ілля приїздив до князю Владімірау Мономаху (1053-1125), а не до рівноапостольному Володимиру Святославовичу, як то кажуть в багатьох переказах. Висновок про це, можна зробити виходячи з того, що християнське вчення вже не тільки поширилося по землі російської, а й закріпилася в душі народу. А це не могло статися відразу після хрещення Русі.

У переказах вже присутній Владика Чернігівський, і в Ростові Великому відбудовано храм, де несе службу батько богатиря Альоші Поповича. Але ж християнство в цих землях зіткнулося з неприйняттям з боку населення і прижилося не відразу.

Завдяки Іллі Муромця та підвладних йому богатирів, битви з половцями були перенесені далеко в степу. Саме в ті часи у свідомості народу вкоренилася фраза: «Не в силі Бог, а в правді». І ця мудрість живила силу народного духу протягом багатьох століть.

Мощі святого Іллі Муромця

Помер Ілля Муромець близько 1188 роки, приблизно на 45-му році життя. Його мощі спочивають до цих пір в Антонієвих печерах Києво-Печерської Лаври.

Ілля Муромець
Найняв хитромудрих платників.
Побудував він церкву соборну
Святителю Миколі Можайському
У славному у місті в Києві.
Сам заїхав у печери під глибокі,
Тут Ілля вже преставився.
По сьогодні його мощі нетлінні! »

Перша згадка про ім'я богатиря датується тисяча п'ятсот сімдесят чотири роком. У 16 столітті в Київ приїжджає мандрівник Лассота, який повстав про церкви Софії, згадує про яке лежало там раніше і нині зруйнованому гробі Іллі Муромця. Швидше за все, спочатку богатир (як особливо шанована людина) був похований в храмі святої Софії, а потім його останки перемістили в Антонієвих печер Києво-Печерського монастиря. Тут і сьогодні можна побачити колоду з дуба, в якій, згідно з переказами, спочивав Ілля Муромець.

Ілля Муромець був офіційно канонізований в 1643 році в числі ще шістдесяти дев'яти угодників Києво-Печерської Лаври.

У 1988 р Міжвідомча комісія МОЗ УРСР провела експертизу мощей святого Іллі Муромця. Для отримання об'єктивних даних застосовувалася найсучасніша методика і сверхточная японська апаратура. Результати досліджень вражаючі.

Визначено вік - 40-55 років, зріст - 177 см (свого часу він був на голову вище людини середнього зросту). Також були виявлені такі дефекти хребта, які дозволяють говорити про перенесення нашим героєм в юності паралічу кінцівок (строго відповідно до житієм). І ще була встановлена ​​причина смерті: це велика рана в області серця. На жаль, датування загибелі була встановлена ​​дуже приблизно: 11-12 століття.

Образ богатиря Іллі Муромця, з одного боку, дуже світлий і недосяжний, а з іншого - близький кожній людині. Ось уже протягом 800 років на переказах про його дивовижних подвиги виховуються нові покоління. Через билини про богатиря діти отримують зразки сміливості, честі, добродушності і любові до своєї землі. Так що Святий Ілля продовжує нести свій подвиг, наповнюючи добром, відвагою і справедливістю юні серця.

В даний час на батьківщині Іллі Муромця в селі Карачарово (Зараз це передмістя Мурома) відновлюється храм. Тут же знаходиться святе джерело, до якого постійно їдуть за смачною і цілющою водою жителі ближніх і дальніх міст і сіл. Поруч збудовано каплицю і купіль, де кожен бажаючий може тричі зануритися В ім'я Отця і Сина, і Святого Духа во здравіє душі і тіла.

Поруч збудовано каплицю і купіль, де кожен бажаючий може тричі зануритися В ім'я Отця і Сина, і Святого Духа во здравіє душі і тіла

А в місті Муром в Спасо-Преображенському монастирі в нижньому храмі Всіх Святих знаходиться Гробниця преподобного Іллі Муромця.

Скульптурний образ (вирізаний з дерева) святого богатиря, захисника землі Руської, відтворений за його нетлінним мощам, відпочиваючим в Києво-Печерській Лаврі. У срібному ковчезі знаходиться частина лівої руки святого.

Пам'ять преподобного Іллі Муромця Російська Церква здійснює 19 грудня (1 січня по новому стилю).

Пам'ятки міста Мурома і його околиць, де мені вдалося побувати, є на цій на карті. Детальний опис кожної з них дивіться тут .

Щоб найбільш повноцінно подивитися місто і його околиці рекомендую забронювати квартиру, кімнату або готель на одну або кілька ночей. Добове житло з легкістю можна зняти в Муромі на сервісі Airbnb , Або ж через букінг забронювати готель.

Якщо ви опинитеся в Муромі, обов'язково скористайтеся незвичайними екскурсіями від творчих жителів цього міста. Ви зможете дізнатися дуже багато всього цікавого!

Дізнайтеся більше про ці пам'ятки!

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация