Ім'я в літописі Вітчизни: Володимир Мономах

Володимир Всеволодович Мономах (1053 - 1125), великий князь київський, державний діяч, воєначальник і письменник

Володимир Всеволодович Мономах (1053 - 1125), великий князь київський, державний діяч, воєначальник і письменник. Син князя Всеволода Ярославича (прозваний Мономахом по імені матері - дочки візантійського імператора Костянтина Мономаха). Князювання Володимира Мономаха (1113 - 1125 рр.) Було часом посилення Київської Русі. Він зумів об'єднати до 3/4 території Давньоруської держави, припинити князівські міжусобиці, прагнучи до збереження політичного, військового і культурного єдності Русі.

Час Володимира Мономаха було часом першого розквіту художньої та літературної діяльності. У Києві та інших містах будувалися і прикрашалися живописом церкви. На час князювання Мономаха належить і складання нашої початкової літописі, початок Печорського Патерика, складання, по візантійським зразкам, житій людей, що прославилися святістю життя, як Антоній і Феодосій Печорський, св. Ольга, рівноапостольний Володимир, Борис і Гліб. Ігумен Данило склав опис подорожі свого до Єрусалиму нарешті, сам Володимир Мономах написав «Повчання» дітям і «інь хто прочитає», чудовий літературний пам'ятник того часу: «Я, худий, дідом своїм Ярославом, благословенним, славним, наречений у хрещенні Василем, російським ім'ям Володимир, батьком коханим і матір'ю своєю з роду Мономаха ... і християнських заради людей, бо скільки їх дотримався по милості своєї і по батьківській молитві від усіх бід! Сидячи на санях, помислив я в душі своїй і воздав хвалу Богу, який мене до цих днів, грішного, зберіг. Діти мої чи інший хто, слухаючи цю грамоту, що не посмійтеся, але кому з дітей моїх вона буде люба, нехай прийме її в серце своє і не стане лінуватися, а буде працювати ... ».

Первісне «Повчання» складалося з трьох самостійних частин: власне «Повчання», «Літопису» життя (або «Автобіографії») Володимира Мономаха і листи ( «грамотіци») його постійного політичному супернику - князю Олегу Святославичу Чернігівському (в «Слові о полку Ігоревім »він носить прізвисько Олега« Гориславича »). Основні політичні ідеї «Повчання» ті ж, що і у всій діяльності Володимира Мономаха. Князь проповідує необхідність зберігати поділ Руської землі між князями, але одночасно бути об'єднаними взаємними договірними зобов'язаннями для спільних походів на степ. Найпростіший приклад такого об'єднання Мономах у своєму «Повчанні» бачить в птахах. Птахи навесні прилітають з раю, і кожна знаходить своє, що належить їй місце: і «худі» птиці, і сильні. Жодна не намагається зігнати іншу і зайняти краще місце, але кожна задовольняється за свій уділ. Володимир Мономах проповідує помірність у всьому: в ставленні до підлеглих, залежним, слабейшим. Взаємна поступливість, працьовитість, невтомні спільні походи, обережність, «слухняність» і «підкорення» старшим, повага прав молодших, - ось, що є ідеалом людей княжого положення і що має бути основою політичної єдності Русі.

Володимир Мономах увічнений на пам'ятнику «1000-річчя Росії" в Великому Новгороді (в частині нижнього фриза «Державні люди», де представлені 26 скульптурних фігур). На честь Володимира Мономаха названа підводний човен проекту «Борей» ВМФ Росії.

Шановні читачі! Запрошуємо вас у відділі гуманітарної та художньої літератури бібліотеки (корпус «К») відвідати виставку «Ім'я в літописі Вітчизни: Володимир Мономах» (див. список ).

Т. В. Самсонова

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация