Іменини: Василь, Гнат, Максим, Микита, Яків

Василь

Ім'я дуже широко поширене

Походить від давньогрецького слова, що означає: царський, царствений. З'явилося з часів перських воєн і мало спочатку значення «перський цар, князь, правитель».

Василь - ім'я грецького походження, перекладається як «царствений». Святий покровитель - Василь Великий, вселенський учитель. Разом зі своїм учителем Евулом він прийшов до священного міста Єрусалиму, щоб прийняти Хрещення в Йордані.

Іншомовні аналоги:
англ. Basil - Безіл
фр. Basile - Базиль
італ. Basilio - Базиліо

13 травня (30 квітня по старому стилю) - день пам'яті священномученика Василя, єпископа Амасійського (набуття мощей Священномученника Василя, єпископа Амасійського (IV)).

Священномученик Василь, єпископ Амасійський, жив на початку IV століття в Понтийском місті Амасії. Він підтримував і втішав християн, які страждали від гонінь язичників. У той час Східної частиною Римської імперії правил Лікіній (312 - 324), зять святого рівноапостольного царя Костянтина Великого (306 - 337; пам'ять 21 травня). Лікіній лицемірно підписав його "Указ про віротерпимість" (313), який дозволяв вільне сповідування християнства, але в душі ненавидів християн і продовжував їх переслідувати, повернувшись до язичництва.

Лікіній загорівся пристрастю до служниці своєї дружини Констанції, праведної діви Глафіри. Свята діва розповіла про це цариці і просила захисту. Переодягши праведне Глафіру в чоловічий одяг і забезпечивши грошима, цариця Констанція видалила її з міста в супроводі відданих слуг. Імператору сказали, що служниця збожеволіла і лежить при смерті. Праведна Глафіра по шляху до Вірменії зупинилася в місті Амасії, де місцевий єпископ, святитель Василь, дав їй притулок.

У той час святитель будував в місті храм. Праведна Глафіра передала на його будівництво все гроші, отримані від Констанції, і в листі до неї просила прислати ще кошти на закінчення храму. Цариця виконала її прохання. Але лист праведної Глафіри потрапило до імператора. Розгніваний Лікіній зажадав від правителя Амасії вислати до нього святителя і служницю. Праведна Глафіра померла (+ 322), перш ніж наказ дійшов до Амасії. Святителя Василя направили до імператора. За ним послідували два диякона, Парфеній і фест, які оселилися поблизу темниці, куди уклали святителя.

Благочестивий християнин Елпідіфор підкупив тюремників до щоночі разом з Парфенієм і Фестімом відвідував святителя. Напередодні дня суду святитель як зазвичай співав псалми і слова "аще вселитися в останніх моря і тамо рука Твоя поведе мене, і утримає ма правиця Твоя" (Пс. 138, 9 - 10) - тричі проспівав зі сльозами. Так само диякони засумнівалися, не злякався чи святитель майбутніх мук, але він заспокоїв їх.

На суді святитель Василь рішуче відкинув пропозицію імператора стати верховним жерцем і був засуджений до смерті. Елпідіфор грошима задобрив воїнів, і вони дозволили святителю помолитися і поговорити з друзями перед стратою. Після цього святитель сказав катові: "Друг, роби, що тобі наказано", - і спокійно встав під удар меча.

Священномученик Василь Амасійський


Коли мученик був обезголовлений. Елпідіфор намагався викупити у воїнів його останки. Але воїни побоювалися імператора і кинули тіло і голову святителя в море. Після цього Елпідіфор тричі уві сні з'явився Ангел Божий зі словами: "Єпископ Василь в Синопі і чекає вас". Підкоряючись цьому заклику, Елпідіфор і диякони відплили в Синоп і там попросили рибалок закинути мережі. Коли закинули мережа "на щастя" дияконів Фестіма і Парфенія, нічого не зловили. Тоді Елпідіфор оголосив, що він просить закинути мережу в ім'я Бога, Якому він поклоняється. На цей раз мережа винесла тіло святителя Василя. Голова приросла до нього, і тільки шрам на шиї вказував на слід меча. Мощі святителя Василя були перевезені в Амасії і поховані в побудованому ним храмі.

Гнат

Це ім'я перекладається з латині як «вогненний», а за іншою версією - «ненароджена» (імовірно бере початок від латинського слова «ігнатус»: незнаний, невідомий, ненароджена). Воно давалося дитині, щоб уберегти його від злих духів, так як робило народження маляти непомітним для темних сил.

13 травня (30 квітня по старому стилю) - день пам'яті Святителя Ігнатія Брянчанинова .

Максим

Чоловіче ім'я Максим походить від латинського «maximus» - «найбільший», «найбільший». Найбільш відомим з святих, що носили це ім'я, був преподобний Максим Грек. В юнацтві Максим багато подорожував по Європі, намагаючись отримати гарну освіту. Він знав кілька мов, вивчав словесність, історію, богослов'я та філософію. Коли ж князь Василь Іоаннович попросив надіслати в Москву вченого грека для здійснення перекладів з різних мов, Максим розлучився з життям ченця. Він працював, не покладаючи рук, перевіряв переклади священних книг і зробив безліч нових, стежачи за їх відповідністю слову Божому.

У Москві, за даними Головного управління РАГСів Москви, це одне з найпопулярніших чоловічих імен у новонароджених. За період з 16.03.2005 по 16.08.2005 їм були названі 1087 хлопчиків.

Рейтинг за вказаний період для чоловічих імен:

Олександр - 1390
Максим - 1087
Микита - 1085
Іван - 1070
Дмитро - 867

13 травня (30 квітня по старому стилю) - день пам'яті мученика Максима.

Святий мученик Максим постраждав за віру в Христа і був прободая мечем в живіт

Микита

Ім'я Микита перекладається з давньогрецької як «переможець». Покровителем імені є преподобний Микита Сповідник. Будучи ігуменом обителі Мидикійської, він сповідував людей, очищаючи їх душі від гріхів, проповідуючи істинні цінності і християнську віру; зарахований до лику святих.

13 травня (30 квітня по старому стилю) - день пам'яті Святителя Микити, єпископа Новгородського (набуття мощей Святителя Микити, єпископа Новгородського - +1558).

Святитель Микита, єпископ Новгородський, в молоді роки вступив до Києво-Печерський монастир і незабаром побажав піти в затвор. Ігумен попереджав його про передчасність такого подвигу для молодого інока, але він, понадіявшись на свої сили, не послухався. В затворі святий Микита впав у спокусу. Диявол явився йому у вигляді Ангела, і недосвідчений подвижник вклонився йому. Біс дав йому рада, як вже досягла досконалості: "Ти не молися, а тільки читай і вчи інших, а я буду молитися за тебе", - і став близько затворника, роблячи вигляд, що молиться за нього. Приваблення чернець Микита перевершив всіх в знанні книг Старого Завіту, а про Євангеліє ні говорити, ні слухати не хотів. Києво-Печерські старці прийшли до приваблення і, помолившись, відігнали від нього біса. Після цього преподобний Микита, залишивши з благословення старців затвор, жив в суворому пості і молитві, найбільше вправляючись у послуху і смирення. Милосердний Господь, за молитвами святих старців, звів його з глибини падіння на високу ступінь духовної досконалості. Згодом він був поставлений єпископом в Новгород і за своє святе життя був нагороджений від Бога даром чудотворення. Одного разу під час посухи він молитвою звів дощ з неба, іншим разом за його молитвою припинився в місті пожежа. 13 років керував святитель Микита новгородської паствою і мирно помер в 1109 році. У 1558 році, за царя Івана Васильовича, відбулося прославлення святителя. Мощі його спочивають нині в церкві святого апостола Філіпа в Новгороді.

Яків

Російська форма від Яків. Староєврейського походження.

Це ім'я - похідне від Якова. Яків в перекладі з єврейського буквально - «п'ята». У переносному сенсі - "другий за народженням, що з'явився як би по п'ятах за першим". На староєврейською ім'я звучить як Йакоб - «йде слідом». За Євангелієм, так звали брата Господнього у плоті, апостола і єпископа Єрусалимського. Ім'я Яків в Росію прийшло з християнством, проте його церковна форма залишилася лише на папері. Покровителем імені в російських святцях є Яків - святий чудотворець, Ростовський єпископ. Поставлено він був на пост свій в 1385 році, в своє правління боровся з иконоборчеством.

Варіанти імені в інших мовах: Джекоб, Джеймс, Джим (англ.); Жакоб, Жак (фр.); Джакомо (іт.); Хайме (ісп.), Якуб (араб.).

13 травня (30 квітня по старому стилю) - день пам'яті Святого Якова, сина Якова, апостола з 12-ти.

Брат апостола Іоанна Богослова (+ бл. 98-117 рр .; пам'ять 26 Вересня / 9 жовтня), священномученик. Був покликаний на проповідь Євангелія Самим Господом з простих рибалок разом з братом (Мт. 4, 21; Мк. 1, 19-20). Святим апостолам Якову, Іоанну та Петру Господь переважно відкривав Божественні таємниці: при воскресінні дочки Яіра (Мк. 5, 37-42; Лк. 8, 51-55), на Фаворської горі (Мф. 17, 1-9; Мк. 9 , 2-9; Лк.9, 28-36) і в Гефсиманському саду (Мф. 26, 37-46; Мк. 14, 32-42; Лк. 22, 39-45).

Після зішестя Святого Духа св. апостол Яків проповідував в Іспанії та інших країнах світу. Потім повернувся в Єрусалим, де відкрито вчив про Ісуса Христа, що Він істинний Месія, Спаситель світу, викривав фарисеїв і книжників в жорстокості і невіру. Іудеї були не в змозі протистояти апостольським словом і за гроші найняли філософа-волхва Гермогена, щоб той вступив в диспут з апостолом і спростував його доводи про Христа, як про прийшов на землю обітованому Месії. Волхв послав до святому апостолу свого учня Філіта, але той увірував в Господа Ісуса Христа. Незабаром і сам Гермоген переконався в силі Божій, спалив свої чарівні книги, прийняв святе Хрещення і став справжнім послідовником Христовим.

Тоді юдеї переконали царя Ірода Агриппу (40-44 рр.) Схопити апостола Якова і засудити його на смерть. Святий Яків, спокійно вислухавши смертний вирок, продовжував свідчити про Христа. Один з донощиків на апостола по імені Йосія був вражений мужністю св. Якова. Він увірував в істину слів про пришестя Христа Месії. Коли апостола повели на страту, Йосія упав до його ніг, покаявся в своєму гріху і благав про прощення. Апостол обійняв, поцілував його і сказав: «Мир тобі і прощення». Йосія сповідав всенародно віру в Христа і був обезголовлений разом зі св. Яковом в 44 м в Єрусалимі (за іншими джерелами, близько 42 м).


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация