Імператор Японії нарешті може піти

Історія з зреченням Його Величності Акіхіто завершується - відсутність законодавства вже не заважає йому піти на відпочинок

У минулому році імператор Японії Акіхіто виступив з відеозверненням до нації, розповівши про свої побоювання у зв'язку з виконанням обов'язків "символу держави" через похилий вік. Монарх дав зрозуміти, що готовий до можливої ​​передачі престолу своєму синові, кронпринцові Нарухіто. При цьому імператор безпосередньо не торкнувся теми "зречення" - це слово в його промові не прозвучало. "Моє здоров'я поступово погіршується. Мене турбує те, що я більше не зможу виконувати обов'язки символу держави, як я це робив досі, віддаючи все своє життя ", - сказав Акіхіто.

Після його звернення японський уряд відразу поставило питання про можливість зречення монархом від престолу. Як виявилося, закон і традиції визначають порядок успадкування престолу тільки після смерті попереднього монарха, а при його житті такі процедури не передбачені і тому ніяк не регламентуються (в останній раз імператор Японії Кокаку добровільно зрікався престолу 200 років тому, в далекому 1817 році. - ред.). Щоб якось врегулювати питання добровільної відставки монарха, яку, до речі, підтримують близько 90% японців, уряд пішов на безпрецедентний крок: створило спеціальну експертну раду, який мав розробити належний механізм передачі влади правонаступника. Документ готувався майже рік. І ось парламент Японії прийняв закон про престолонаслідування, дія якого поширюється виключно на персону Акіхіто. Остаточно всі питання обіцяють вирішити до кінця року, і 30 квітня 2019 р Акіхіто проводять на пенсію, як він сам того хотів. Але тільки чи відсутність закону не дозволяло 84-річному імператору піти на заслужений відпочинок?

З цим питанням Укрінформ звернувся до сходознавець-японістом Івану Бондаренко, який свого часу мав можливість особисто познайомитися і поспілкуватися з японським імператором Акіхіто.

Іван Бондаренко: "Імператор хотів піти ще 10 років тому, але ... йому постійно заважали внучки-дівчинки"

- В Японії покинути престол - це ціла церемонія. Не можна за один день, на раз-два, міняти імператора. Варто розуміти, що починаючи з 660 року до нашої ери в країні править одна і та ж династія. Що цікаво, імператорами Японії були навіть кілька жінок, але в кінці XX століття право на престол закріпилося лише за чоловіками. З того часу традиції залишилися незмінні. Тепер по суті питання. Імператор Акіхіто заявив, що хоче відректися від престолу вже давно - більше 10 років тому, коли лікарі виявили у нього рак. Але незважаючи на хворобу, японський уряд всі ці роки не поспішало відпускати імператора. Чому? Відповідь проста. У його старшого сина Нарухіто - першого в лінії успадкування - народилася дівчинка ... також і у молодшого Акисино, другого в лінії успадкування - народилися дві дівчинки.

також і у молодшого Акисино, другого в лінії успадкування - народилися дві дівчинки

На сімейному фото перед імператором Акіхіто (він в центрі) грають три внучки

Як я вже згадував, в Японії престолонаслідування можливо тільки по чоловічій лінії. Таким чином країна опинилася в стані невизначеності: невже одна з найстаріших монарших династій світу перерветься? Всі чекали, коли народиться онук. До того моменту імператора не дозволялося піти. І ось в 2006 р Акіхіто знову став дідусем. Молодший син Акисино подарував йому онука Хісахіто, який став третім у порядку спадкування імператорського престолу Японії і наступного гілкою в династії. Тобто, нарешті продовження імператорського роду «забезпечено». І уряд може дозволити чинному пристарілого монарху залишити трон.

Коротко про Його Величності Акіхіто

Акіхіто народився 23 грудня 1933 року, він старший син імператора Хірохіто (1901-1989 рр.) І імператриці Нагако (1903-2000 рр.). Добре володіє англійською мовою, грає на віолончелі, цікавиться історією, захоплюється біологією і іхтіологією. В кінці 50-х років одружився на простій японці: дівчина на ім'я Мітіко не мала ніякого відношення до кола вищої придворної знаті. Вона народила йому трьох дітей: крон-принца Нарухіто (23 лютого 1960), принца Акисино (30 листопада 1965) і принцесу Саяко Курода (18 квітня 1969).

Японська імператорська родина // Джерело: BBC

У 1989-му, після смерті батька, Акіхіто вступив на трон і почав новий період національного літочислення - Хейсей - "мирне правління". Згідно з Конституцією Японії, імператор Акіхіто - формальний глава держави і виконує лише представницькі функції (право втручатися в управління державою японські монархи втратили в 1947 році, після поразки Японії у Другій світовій війні і прийняття Конституції. - Ред.). При цьому він має особистої політичної недоторканністю і вважається духовним лідером нації.

Мирослав Лісковіч, Київ

Але тільки чи відсутність закону не дозволяло 84-річному імператору піти на заслужений відпочинок?
Чому?
Таким чином країна опинилася в стані невизначеності: невже одна з найстаріших монарших династій світу перерветься?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация