Імперія повертається: Як виживають бізнесмени Придністров'я

  1. Володимир Пасютін
  2. Дмитро Гончаренко

Після приєднання Криму до Росії Придністров'я виявилося в складній економічній ситуації. Україна, основний ринок збуту для невизнаної республіки, оточила кордон військовими, розповіли H & F місцеві підприємці. Нестабільне транспортне сполучення відразу ж налякало споживачів: вони помітно обмежили себе у витратах, що вже відчув на собі весь бізнес. Тим часом Придністров'ї в центрі політичних інтриг: Євросоюз сьогодні скасував візи для Молдови, а Володимир Путін збирається з візитом до Молдови і в Придністров'ї на початку травня.

Hopes & Fears розпитав придністровських підприємців про те, як їм вдається вести бізнес в таких умовах.

Hopes & Fears розпитав придністровських підприємців про те, як їм вдається вести бізнес в таких умовах

Володимир Пасютін

Засновник сільськогосподарської компанії «Агростиль» і меблевої фабрики «Євростиль»

І до цього було важко, а після подій на Майдані почалася справжня катастрофа. У нас відрізані ринки збуту, і тепер всю нашу продукцію ми повинні реалізувати всередині Придністров'я. Ми терпимо великі збитки. У моїй меблевої компанії «Євростиль» продажу за перші місяці року впали майже вдвічі. Купівельна спроможність знизилася: люди намагаються не витрачати гроші. Товар сюди майже не експортують, сенсу немає: все одно не куплять.

Наш цибулю, який ми традиційно продавали українцям, зараз гниє. Хоча він міг би їм допомогти, він дешевше, ніж де-небудь. А там з моменту революції ціни підскочили вдвічі. Ми намагаємося щось відвозити в Молдову, але цього недостатньо.

З метою безпеки ми не виїжджаємо за межі Придністров'я на місцевих автомобілях: постійно трапляються неприємні події на кордоні з Україною

Зараз весна і час сіяти: 6 000 гектарів, на яких повинні вирости картопля, морква, цибуля. Але мені потрібен кредит. Банківська система Придністров'я слабка: якщо кредити і дають, то вони обходяться в кілька разів дорожче, ніж в Молдові. Але мені і в них відмовляють. У молдавські банки звертатися навіть сенсу немає, мені там просто в обличчя плюнуть. У зарубіжних ніхто на такі ризики не піде.

З метою безпеки ми не виїжджаємо за межі Придністров'я на місцевих автомобілях: постійно трапляються неприємні події на кордоні з Україною. Кого-то побили, у кого-то відібрали товар. У нашого водія з російським паспортом була маса проблем на кордоні недалеко від Одеси, його затримали на кілька годин, але, на щастя, потім пропустили.

Найпозитивніший для нас сценарій розвитку подій - якщо Росія приєднає до себе східні райони України, ну і нас заодно. Тоді до нас потечуть інвестиції з Росії. Зараз у нас взагалі жодних інвестицій, все розуміють, що Придністров'я - це занадто великий ризик.

Поки наші клієнти не відчули суттєвих змін. Ми не зустрічаємося з жодними перешкодами з просування вантажів через Україну. Я поки не відчуваю зниження купівельної активності, але підприємці, що працюють в ритейлі, вже говорять, що люди стали менше купувати.

Складнощі є і у тих, хто експортує товар з Придністров'я. Ці компанії найбільш чутливі до економічних ризиків. Будь-яка продукція, яка йде з республіки на експорт, підлягає обов'язковій сертифікації в Молдові. Інші країни не приймають товар без згоди молдовської сторони. Весь імпорт також повинен проходити через митні органи Молдови. Таким чином, місцеві підприємці живуть в умовах подвійного митного оформлення.

Молдова регулярно вводить економічні санкції для Придністров'я. На початку поточного року вступив в силу новий Податковий кодекс Молдови. Стара редакція передбачала, що акцизні платежі не стягуються з вантажів, які йдуть в Придністров'ї. У новій прибрали це послаблення.

російські інвестиції значно б вплинули
на економічну ситуацію в республіці. нам є
що запропонувати: дешева робоча сила і відсутність ПДВ

На щастя, в березні наші уряди домовилися, і акцизи щодо імпорту в Придністров'ї знову скасували. Насправді нічого нового - так наша республіка живе вже більше 20 років і сумнівів, що Молдова ще буде вводити подібні обмеження для Придністров'я, не залишається.

Я також представляю інтереси російських інвесторів по одному з виробничих проектів в Придністров'ї. У планах інвесторів - увійти в активну фазу будівництва підприємства. Можливо, через зовнішніх чинників старт проекту буде перенесений.

Звичайно, російські інвестиції значно б вплинули на економічну ситуацію в республіці. І нам є що запропонувати: дешева робоча сила, що цікаво для аутсорсингу в різних сферах, відсутність ПДВ. Допомога Росії регіону серйозно помітна в соціальних проектах - Росія переводить в Придністров'ї бюджетні кошти в рамках проекту «Євразійська інтеграція» на будівництво соціальних об'єктів. Але це здебільшого політика, інвестори повинні побачити і економічні перспективи Придністров'я.

Люди не розуміють, що відбувається в Україні і до яких наслідків це може призвести. В результаті зараз всі пішли в режим «глухий економії». Споживчий ринок Придністров'я на 50-60% складається з українських товарів. Падіння гривні значно ускладнює внешнееконіміческую діяльність для виробників і імпортерів. Багато виробничі підприємства просто зупинили експортні поставки «до стабілізації».

Наскільки мені відомо, на даний момент транспортне сполучення працює без перебоїв, але зросла вартість перевезень через ризики. Досить добре почуваються виробники сільськогосподарської продукції (зокрема, зерна), орієнтовані на далеке зарубіжжя.

Я хочу миру, стабільності і економічного розвитку регіону. я не маю себе ілюзіями про входження Придністров'я до складу Росії

Наша компанія вже другий місяць працює в мінус. Проекти, які планувалися на лютий - березень, були заморожені.

Я хочу миру, стабільності і економічного розвитку регіону. На відміну від більшості проживають тут у мене немає ілюзій про входження Придністров'я до складу Росії. Федералізація Молдови, входження в Митний союз і введення двох державних мов (румунського і російського) мене б цілком влаштували.

Дмитро Гончаренко

Засновник студії веб-дизайну ilogik.com

Незважаючи на те що падіння попиту на товари і послуги відчули вже всі, на нас економічна ситуація ніяк не позначилася. Ми не працюємо на внутрішній ринок. В основному наші проекти орієнтовані на Росію, а то, що ми фізично перебуваємо в Придністров'ї, не грає особливої ​​ролі.

Не можна сказати, що IT - це флагман придністровської економіки. Багато що впирається у відсутність кадрів: і готують їх місцеві навчальні заклади мало, і їде народу багато. Але є один позитивний момент - тут досить приємно жити. Невелика країна, м'який клімат, поруч море (до Одеси - 100 км, до Анталії - трохи більше години літа), в іншу сторону - Кишинів (76 км).

ми опинимося в ув'язненні між двома державами, якщо приєднаємося до росії, а закрити нам кордону -
це раз плюнути

Європа близько, якщо моря не хочеться. При цьому російськомовне населення, по-провінційному привітні і м'які люди. Різниця в часі з Москвою - годину, це важливо для комфортної роботи в B2B. Отримуючи нормальну айтішной зарплату, жити тут можна дуже навіть комфортно.

Простий народ мріє про приєднання до Росії вже давно. Але в бізнес-колах багато хто побоюється такого розвитку подій: все розуміють, що ми опинимося в ув'язненні між двома - не факт, що дружніми, - державами, а закрити нам кордону - це раз плюнути. Придністров'я - це дуже маленька країна, і бізнесів, що не залежать від поставок або збуту за кордон, тут майже немає. Хіба що такі, як ми, нам аби інтернет не відключили.

Хіба що такі, як ми, нам аби інтернет не відключили

В першу чергу події в Україні торкнулися підприємців, які закуповують там товар. Відомі випадки розбійних нападів на території України, а громадяни Росії не можуть безперешкодно перетнути кордон.

У нашій компанії експедитор має російське громадянство, і тепер він не може закуповувати продукти з України. Поки ми обходимося запасами або ставимо якісь позиції в стоп-лист. Наш кухар, теж з російським паспортом, відмовилася їхати на стажування в Україну з-за нестабільності там.

наш експедитор має російське громадянство, і тепер він не може закуповувати продукти з України. Поки ми обходимося запасами

За підсумками березня загальне зниження товарного обороту в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року склало 10%.

Народ уже висловлювався за приєднання до Росії. А я дитя Радянського Союзу: народився в Естонії, навчався в Литві, жив на Далекому Сході, потім в Калінінградській області і ось вже більше 20 років в Придністров'ї. Я за відсутність кордонів як таких!

Фотографія на обкладинці: dpsu.gov.ua

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация