Індуїзм і верховні індійські боги

  1. Брахма
  2. Вішну
  3. Шива

Зрозуміти і прийняти країну без дотику з її релігією, історією, культурою неможливо. У цьому пості мені б хотілося трохи познайомити вас з пантеоном індійських богів. Відразу обмовлюся, що не претендую на вичерпні академічні знання в цьому питанні, проте для вступного знайомства цього буде достатньо. Якщо хтось хоче щось додати чи виправити - wellcome! Отже, поїхали.


Отже, поїхали

Не дивлячись на те, що офіційне віросповідання в Гоа - це католицизм (християнство), древніх індуїстських богів ніхто не відміняв і не забував . Індуїзм, що в перекладі означає «вічний шлях», релігія політеїстична, тобто, поклоняються цілому пантеону богів, а не одному єдиному, простіше кажучи, багатобожжя.

Індуїзм, що в перекладі означає «вічний шлях», релігія політеїстична, тобто, поклоняються цілому пантеону богів, а не одному єдиному, простіше кажучи, багатобожжя

Основним змістом і метою індуїзму є єднання з Богом через усвідомлення єдності всього сущого і досягнення повного заспокоєння. Індуїзм в основній масі жодним чином не обмежує мирські задоволення, так як у всьому, навіть в саморуйнування, можна побачити божественний прояв. Крім того індуїзм наказує почитати все живе, так як це можливо твоє власне втілення (аватар) в майбутніх життях.

Крім того індуїзм наказує почитати все живе, так як це можливо твоє власне втілення (аватар) в майбутніх життях

Універсальним божественними ім'ям в індуїзмі, а так само мантрою (молитвою) і символом є «Ом» (іноді зустрічається транскрипція «Аум»). Ом - це три буквених символу, які уособлюють трьох головних богів і сфери їх впливу: Брахма - Творець, Вішну - Вседержитель (поддержатель) і Шива - Руйнівник. Брахма, Вішну і Шива знаходяться на вершині індуїстського Олімпу і складають Тримурти (трійцю), всі інші боги так чи інакше походять від них.

Брахма, Вішну і Шива знаходяться на вершині індуїстського Олімпу і складають Тримурти (трійцю), всі інші боги так чи інакше походять від них

Брахма

За однією легендою Брахма - це первинне істота, що не має спочатку форму, засновник всього сущого. За іншою - він був народжений в квітці лотоса, розташованого в пупку Вішну. Як я вже написала вище, Брахма - це бог творець всього сущого в цьому та інших світах. Але взагалі, з створенням світу тут все так само складно як і у китайців. Але для довідки, згідно з однією з теорій, людство з'явилося фактично в результаті інцесту - як плід пристрасті Брахми до його божественної дочки Вак, яка зазвичай представлена ​​в храмах у вигляді левиці. Брахма єдиний з усіх богів верховного пантеону, хто на 100% уособлює собою чоловіче начало, інші божества можуть являти собою різні іпостасі.

Він червоного кольору (не завжди, іноді шкіра у нього цілком людського кольору) і багатоликий (спочатку мав п'ять осіб, але на увазі обставин непереборної сили їх залишилося всього чотири - Шива своїм третім оком спопелив одну з них, так як вважав звернення Брахми до нього недостатньо шанобливим). Крім цього, у Брахми чотири руки, в яких він тримає скіпетр (іноді замість скіпетра можна зустріти чотки), цибулю (не той який є, а той з якого стріляти), миску для милостині і манускрипт вед (найчастіше Ріведи). Ноги у нього за переказами теж чотири, але зображують зазвичай дві.

Вішну

Вішну основний конкурент Брахма, один з найпопулярніших і шанованих богів в індуїзмі. У деяких регіонах Індії йому віддають першорядну роль творця і хранителя всесвіту.

Ім'я Вішну утворено від слова «виш» - наповнювати, тобто, Вішну у всьому, він наповнює собою все. Він стежить за порядком у всіх всесвітів і світах, і періодично, якщо виникає така необхідність, повністю або частково втілюється в тому чи іншому місці для підтримання порядку і приведення сил до рівноваги. Згідно індуїстським міфів і легенд, в нашому світі така необхідність виникала вже 9 разів, саме стільки разів інкарнації Вішну з'являлися тут. Він може приймати різні образи, частина його аватарів тварини, частина - люди. Але вже відома, якою буде його наступна 10 сутність і що йому належить зробити.

Перший аватар - Матс (риба):
Під час всесвітнього потопу, коли вся земля ховалася підводами великого океану, Вішну звернувся рибою і в цьому образі попередив прабатька людства, сина Брахми, про що загрожувала небезпеки і допоміг йому, його родині, а так же 7-ми мудрецям (ріші), які допомагали Брахмі зі створенням всесвіту, спасися від неминучої загибелі.

Другий аватар - Курма (черепаха):
В результаті все того ж великого потопу було втрачено безліч скарбів, в тому числі і Амріта (індійський варіант божественного нектару амброзії), яка допомагала богам зберігати молодість і красу. Тоді Вішну обернувся гігантської черепахою і занурився на дно Космічного океану, інші боги понакладали йому на спину гору Мандара, до якої прив'язали величезного змія Васуки. Потім боги розкручували гору з допомогою змія, збиваючи воду як збивають молоко для отримання масла. Зрештою, океан спінився і на поверхню спливли всі загублені скарби і навіть більше. У тому числі з глибин Космічного океану з'явилася богиня Лакшмі - вірна супутниця Вішну в усіх його іпостасях.

Третій аватар - Вараха (вепр):
Демон Хіраньякша в черговий раз втопив землю в глибинах космічного океану, Вараха вбив його, і підняв землю з морської безодні на своєму іклі.

Четвертий аватар - Нарасімха (людина-лев):
Демон Хираньякашипу неправильно розпорядився даром бога Брахми - невразливістю. Ніхто не можу вбити його ні вдень ні вночі. Загордившись себе всесильним він став творити множинні безчинства як серед людей, так і серед богів. Дісталося від Хираньякашипу і його власного сина, благочестивому Прахладу, через що той змушений був закликати на допомогу бога Вішну. Вішну з'явився на заході (тобто ні вдень, ні вночі, а в період коли один час доби змінює інше) в образі Нарасімха, напівлюдини - напівлева і вбив зарвався демона.

П'ятий аватар - Вамана (карлик):
І знову не обійшлося без демонів. Демон Балі захопив світ і досяг такої потужності, що став небезпечний навіть богам. Силою впоратися з ним було неможливо, тоді Вішну змушений був піти на хитрість. Він з'явився до Балі в образі карлика і попросив подарувати стільки землі, скільки він зможе відміряти трьома кроками. Балі не був скупим, тим більше що там карлик має намір своїми кроками ☺, тому погодився. Але Вамана обдурив його: після того як згода була отримана, він перетворився на велетня і в два кроки вкрив небо, землю і все що є між ними. Проте, у відповідь на благородство Балі, він не став робити третій крок і залишив йому пекло.

Шостий аватар - Парашурама (Рама з сокирою):
Людський аватар Вішну. Він з'явився на землю в образі сина брахмана Джамадагни. Жадібний злий цар Картавірья обікрав брахмана, за що був убитий Парашурама. Сини Картавірьі в помсту вбили Джамадагни. Це призвело до сказу Вішну і він 21 разів поспіль винищував всіх чоловіків з станах кшатріїв (воїнів).

Сьомий аватар - Рама:
Герой знаменитої Рамаяни, про яку я вже розповідала в пості Балет в Лаосі більше, ніж балет . Його вірна супутниця Лакшмі тут представлена ​​в образі Сіти. Рама шанується як зразок мужності, чоловічої честі, люблячого чоловіка, монарха і друга. Крім Рами і Сіти, в історії задіяні його брати Лакшмана, Бхарат і Шатрагхна, а так само друг і вірний помічник Рами цар мавп Хануман. «Рамаяна» одна з найулюбленіших тем у творчості народів Азії, особливу популярність вона має в Індії, Шрі-Ланці та Балі.

Восьмий аватар - Крішна:
Найпопулярніше божество в Індії, а так само в багатьох інших країнах, на сьогоднішній день. Хто з нас не чув знамениту мантру «Харе Крішна» (हरे कृष्ण, Hare Kṛṣṇa). Вважається, що прослуховування, а вже тим більше виспівування даної мантри підносить свідомість, розкриває розум і, найголовніше, звільняє від наслідків карми.

Дев'ятий аватар - Будда:
Так, так, той самий засновник буддизму. Саме за рахунок цього аватара, досягається тісне переплетення буддизму з індуїзмом і логічне включення і поширення його філософії на території Індії.

Десятий аватар - Калки:
Прийдешнє втілення Вішну. В кінці нашої епохи з'явиться Вішну в людській подобі верхом на білому коні з палаючим мечем в руці. До речі, для шанувальників «Ігри престолів» і «Пісні льоду і полум'я» Джорджа Р. Р. Мартіна, по одній, не самою, на мій погляд, божевільною теорії, в основу пророцтва про Азор Ахайе була покладена саме легенда про 10-й інкарнації Вішну. Так ось, коли з'явиться Калки, він засудить і покарає грішників, винагородить праведників і настане загальне благоденство, до наступного пришестя ☺.

Шива

Ще один дуже непростий персонаж індійського пантеону - це Шіва.Он одночасно є богом -разрушітелем, богом - танцю, а так само зберігачем людей від ілюзій.

Шиву зазвичай зображують дуже миловидним молодою людиною блакитного кольору з чотирма руками і трьома очима, іноді можна зустріти зображення ще і з чотирма головами. Третє око, той який мріють у себе відкрити всі йоги і інші «просвітлені», розташований в центрі чола і може нести в істину руйнівні наслідки, не забувайте, що стало з одним з осіб Брахми. Іноді його малюють як звичайний очей, а іноді схематично у вигляді трьох смуг. Шанувальники Шиви так само наносять собі на лоб позначку, що символізує третій глаз.Нельзя сказати, що у Шиви як у Вішну було безліч аватарів, скоріше він представлений в безлічі іпостасях, які символізують його божественне призначення.

Шива бог-йог, бог-аскет:
Він вважає за краще самотність і самотньо сидить на горі Кайлаш (Кайлас) в Гімалаях. Зазвичай він одягнений в тигрову шкуру, а його шию обвивають змії (кількість може різнитися). Відповідно, він так чи інакше протегує всім хто шукає просвітлення, розвитку розуму і усвідомлення.

Але як я вже говорила, Шиву часто називають богом-руйнівником. У цій своїй іпостасі він має ім'я Бхайрава - «поглинач радості». Виконуючи цю місію він зі свитою демонів бродить по цвинтарів та місць кремації, шию його прикрашає намисто з черепів, а в волоссі копошаться змії.

Інша його сутність - це бог-танцюрист Натарадж. У своєму магічному танці він стоїть на одній нозі, спираючись на крихітну фігурку демона-карлика, що лежить на квітці лотоса. Цей демон символізує людське невігластво, яке Шива викорінює. своїм танцем, ведучи до мудрості і звільненню від карми і пут тлінного життя. Друга нога бога зігнута і піднята. У двох руках він тримає барабан і полум'я (символ його руйнівної натури), третя рука складена в благословляющем жесті, а четверта розгорнута до піднятої нозі, даруючи тим самим звільнення від ілюзій. Сам Натарадж оточений язиками полум'я. Танець Шиви символізує шлях до порятунку, звільнення від Майї (ілюзій).

Так само Шива є Гангадхар - ті, хто міг утримати річку Ганг. З цієї його іпостассю пов'язана наступна легенда. Колись давним-давно на землі не вистачало не те що води, але навіть вологи, вся вона була сухою і растрескавшейся і покритій попелом. Єдине, що могло врятувати її, це води великої річки Ганг, але вони омивали божественні світи і котилися високо в небесах, а її потужність була настільки велика, що якби направити весь потік на землю, це просто-напросто зруйнувало її. На допомогу прийшов Шива - він підставив свою голову під потік води, яка заплутавшись в його волоссі, перетворилася в сім приток і напоїла землю живлющою вологою.

Для пересування Шива воліє використовувати білого бичка Нанді, ось чому шанувальники Шиву так трепетно ​​ставляться до коровам. Нанді так само піклується про всі чотириногих істот і дуже засмучується, коли їм завдають шкоди.

В особистому житті у Шиви все набагато заплутаніше, ніж у Вішну. Якщо подивитися на список амурних пригод Шиви, якось не дуже в'яжеться він з образом аскета ☺. Історії ніжних уподобань усіх богів Тримурти досить цікаві і заслуговують на увагу, так само як і деякі їхні нащадки. Але пропоную про жіночу частини верховного індуїстського пантеону поговорити наступного разу.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация