Інформаційне агентство

  1. Історія виникнення
  2. Особливості діяльності інформагентств
  3. Види інформаційних агентств
  4. Найбільші інформаційні агентства Росії і світу
  5. Рейтинг інформаційних агентств РФ

Інформаційне агентство (ІА) - організація, що спеціалізується на зборі та обробці новин та аналітичної інформації для подальшої передачі в ЗМІ. Інформагентства обслуговують друковані видання, телерадіокомпанії, державні та комерційні новинні структури.

Великі ІА є надійними джерелами отримання новинної інформації, яка не вимагає додаткової перевірки. Тому співпраця з інформагентствами дуже вигідно різним ЗМІ, так як дозволяє отримувати нову, і доповнювати вже наявну інформацію, не розширюючи штату власних кореспондентів.

Історія виникнення

Перше інформаційне агентство було створено у Франції в 1835 році. Його засновником був колишній банкір Шарль Луї Гавас, штаб-квартира агентства перебувала в Парижі. Після повалення Наполеона, Гавас не зміг повернути фінансові кошти, які давав у кредит французькому уряду і виявився на межі розорення. Щоб заробити, він скористався своїм знанням іноземних мов і став перекладати іноземні новини і продавати їх французьким ЗМІ.

Незабаром з невеликого бюро перекладів, компанія Гаваса перетворилася в передове інформаційне агентство, з більш ніж 80 кореспондентами у всіх країнах Європи. В ті часи все новости передавалися виключно поштою, і щоб випередити поштові карети і першими отримати інформацію, в агентстві Гаваса використовували поштових голубів.

У 1847 році був винайдений телеграф, що дало можливість миттєво передавати інформацію на великі відстані. Цей винахід дав поштовх розвитку інформаційних агентств у світі. У 1848 році Бернхард Вольф заснував перше інформагентство в Берліні, а в 1851 році Пауль Юліус Рейтер організував своє агентство в Лондоні. У 1870 році три провідних європейських агентства підписали картельну угоду по розділу сфер впливу. Синові Шарля Гаваса, Огюста який керував агентством після смерті батька, дісталася Франція з її колоніями і країни Середземномор'я, Рейтеру - Британська Імперія і Східна Азія, Вольфу - Північна і Східна Європа, Німецька Імперія з колоніями.

У Північній Америці перше інформаційне агентство було створено в 1848 році представниками шести нью-йоркських газет. Зроблено це було для зменшення витрат на отримання новин після появи телеграфу. Після прокладки трансатлантичного телеграфного кабелю в 1858 році відбулося об'єднання телеграфних мереж європейських і американських агентств.

У Російській Імперії перше інформаційне агентство з'явилося в 1866 році. Спочатку Російське телеграфне агентство (РОТА) отримувало телеграми з-за кордону і кілька разів в день відправляло їх своїм передплатникам по телеграфу. Але незабаром РОТА стало активно співпрацювати з агентством Вольфа і через його канали поширювати власну інформацію в країнах Європи. У 1870-80-х роках в Росії були створені Міжнародне та Північне телеграфні агентства.

Після Жовтневої Революції все телеграфні агентства були об'єднані в один інформаційний орган - Російське телеграфне агентство (ЗРОСТАННЯ). У 1925 році воно було перейменоване в Телеграфне Агентство Радянського Союзу (ТАРС) і довгий час було єдиним інформаційним агентством в країні. У 1961 році було утворено інформагентство Агентство друку «Новини» (АПН), яке хоча і було недержавною структурою, жорстко контролювалося урядом СРСР.

Після розпаду Радянського Союзу почався «інформаційний бум», який не залишив осторонь інформаційні агентства. була зруйнована монополія ТАСС і АПН і багато приватних ІА зуміли завоювати популярність і репутацію надійних джерел. Сьогодні в Росії функціонує понад 500 різних інформаційних агентств.

Багато аналітиків пророкували крах інформагентств, в зв'язку з швидким розвитком інтернету. Але цього не сталося, інформаційні агентства зуміли швидко переорієнтуватися, створити свої сайти і зараз більшість новин на інтернет-ресурсах посилаються на сайти великих ІА.

Особливості діяльності інформагентств

Принцип діяльності інформагентства дуже простий - потрібно першими дізнатися про якийсь новини та першими розмістити її. До послуг ІА вдаються ЗМІ, які висвітлюють події в тих місцях, де не мають власних кореспондентів. Наприклад, вашингтонської газеті потрібно написати статтю про Ірак і щоб не посилати туди свого співробітника, один зі штатних авторів напише статтю, посилаючись на дані будь-якого інформаційного агентства. Саме цим зумовлена ​​наявність у штаті різних ЗМІ авторів, які пишуть статті від власного імені керуючись інформацією отриманою від кореспондентів інших організацій.

Інформаційні агентства використовують безліч способів отримання інформації і ось основні з них:

  • Репортери;
  • Спеціальні, іноземні та позаштатні кореспонденти;
  • Автори статей;
  • Агентства новин і інші інформагентства;
  • синдицирование;
  • PR-джерела.

Репортери - це журналісти, яких головний редактор відправляє на пошуки матеріалу по заданій темі. Як правило, репортери спеціалізуються на одній або двох темах (спорт, політика, економіка), але є репортери широкого профілю.

Спеціальні кореспонденти - журналісти спеціалізуються на висвітленні якоїсь однієї галузі. Вони постачають матеріал для різних інформаційних колонок, а також можуть залучатися до редакційної діяльності. Іноземні кореспонденти - журналісти широкого профілю, які передають інформацію в агентство, що стосується подій, що відбуваються в країні перебування. зазвичай ця інформація стосується політики, економіки та різних громадських подій. Позаштатні кореспонденти - журналісти, які співпрацюють з ІА, але не значаться в його штаті. Як правило, позаштатних кореспондентів залучають для висвітлення подій місцевого масштабу в національних ЗМІ.

Кореспонденти - це головні постачальники новин. Вони виїжджають на місце подій і бачать все своїми очима. Якщо є можливість, то на виїзд відправляється знімальна група - кореспондент і оператор.

Автори статей спеціалізуються на обробці даних отриманих з місць подій. В основному це фахівці в будь-якій галузі, які пишуть статті з власними прогнозами, висновками і коментарями. Як правило, один автор відповідає за одну конкретну рубрику. Дуже часто до роботи з інформагентствами залучаються позаштатні автори - фахівці, в якій-небудь сфері використовують для написання статей власні джерела.

Агентства новин - це організації спеціалізуються на продажу новин і нарисів певної тематики. Також існують АН, які продають інформацію, що стосується подій у власній країні закордонним інформаційним агентствам і ЗМІ.

Синдицирование - це покупка різних інформаційних матеріалів у приватних осіб з метою подальшого перепродажу в різні засоби масової інформації.

PR-джерела - це спосіб отримання інформації з'явився зовсім недавно. Він має на увазі отримання новин від PR-фахівців різних компаній. Особливо цей спосіб актуальний для економічного і фінансового блоку.

Види інформаційних агентств

Хоча всі інформаційні агентства виконують одну і ту ж функцію і мають приблизно однакову структуру, їх класифікують за трьома основними ознаками:

  • Цільове призначення;
  • Тип власності;
  • Масштаб поширення.

За цільовим призначенням інформагентства розрізняють на універсальні і спеціалізовані. До універсальних відносяться всі великі ІА, на стрічках яких проходять повідомлення по всіх темах - від політики, економіки та фінансів до спорту і культури. Спеціалізовані агентства працюють тільки в одній галузі і детально її розробляють. Зазвичай такі ІА є складовими великих універсальних агентств. Як приклад можна привести Агентство військових новин, що діє в рамках ІА Інтерфакс.

За типом власності інформагентства бувають приватними і державними. Відмінність між ними лише в тому, що державні ІА більш обережно підходять до висвітлення політичної діяльності, а в деяких країнах, наприклад в Туркменії, державне інформаційне агентство виконує роль «голосу влади».

Найскладніша класифікація - це масштаб поширення діяльності інформагентства. Є великі світові ІА, а є національні. Різниця між ними не в кількості кореспондентів і офісів, що знаходяться за кордоном, а в «ареалі поширення інформації». Під цим терміном розуміють територію на якій дане агентство поширює зарубіжні новини.

Наприклад, з повідомлень британського агентства Reuters, жителі Каїра дізнаються про події, що відбулися в Мехіко, жителі Стокгольма про події в Південній Африці. Це означає, що інформація надається цим агентством циркулює по всьому світовому простору. Тобто, Reuters - загальновизнане світове інформагентство. А якщо з повідомлень агентства світова громадськість дізнається лише про події, що сталася в даній, конкретній країні - таке ІА, є національним. Прикладом такого агентства є датське національне агентство Рітсаус, яке висвітлює за кордоном події відбулися в Данії.

Найбільші інформаційні агентства Росії і світу

У кожній країні існує своє національне інформагентство, але провідних світових ІА всього кілька, до них відносяться: Reuters, Associated Press, Agence France-Presse. До числа найбільших російських інформаційних агенств відносяться ТАСС, РИА Новости, Интерфакс.

Reuters - британське інформаційне агентство, засноване в 1851 році П. Ю. Рейтером. Фактично Reuters є офіційним інформагентством Великобританії основна спеціалізація якого поширення іноземної інформації. З цим агентством співпрацюють понад 15 000 газет, інформаційних агентств, теле- і радіокомпаній в Великобританії і ще 150 країнах світу.

За день ІА Reuters передає більш 5 500 000 слів англійською, французькою, німецькою, іспанською та арабською мовами. У штаті агентства складається близько 14 тис. Співробітників, які працюють в 197 офісах і представництвах в 91 країні світу.

Agence France-Presse - найстаріше інформагентство в світі засноване в 1835 році Ш.Л. Гавас. Агентство було закрито урядом Віші і відновлено з теперішньою назвою в 1944 році. Серед передплатників агентства більш 12 000 засобів масової інформації у Франції і світі.

Щодня France-Presse передає більше 600 000 слів англійською, французькою, німецькою, іспанською, арабською та португальською мовами. У структурі агентства працює 2.5 тисячі співробітників в 190 бюро розташованих в 150 країнах світу.

Associated Press - найбільше американське інформаційне агентство. Воно було створено в 1846 році в Нью-Йорку. Спочатку ця організація була утворена п'ятьма нью-йоркськими журналами для зменшення витрат за отримання інформації. гроші відраховувати в Associated Press витрачалися на оплату рейсів швидкохідних пароплавів, фінансування власної кінної служби доставки пошти і оплату телеграфних витрат. В результаті Associated Press перетворилося в одне з найбільших інформаційних агентств світу, яке в 1978 році поряд з іншим американським ІА United Press International повністю монополізували внутрішній інформаційний ринок .

Сьогодні Associated Press передає більш 20 млн. Слів щодня і обслуговує понад 15 000 засобів масової інформації в усьому світі. Трансляції агентства ведуться англійською та іспанською мовами. В Associated Press працює близько 4 100 Співробітників, а 243 представництва компанії працюють в 97 країнах світу.

Крім перерахованих вище, сильні позиції на світовому інформаційному просторі мають китайське інформагентство Синьхуа, яке веде трансляції та новинні стрічки на 7 мовах, в тому числі і російською, а також німецьке агентство Deutsche Presse-Agentur провідне трансляцію на 4 мовах і обслуговуюче практично всі щоденні німецькі газети . Серед інформагентств спеціалізуються на фінансовій інформації, провідне місце займає американське ІА Bloomberg.

Найбільше російське приватне інформаційне агентство Інтерфакс було створено в 1989 році. Зараз в структуру цієї організація входять більше 30 компаній, що працюють на інформаційному ринку. Крім цього, регіональні агентства представляють різні регіони Росії, а також національні представництва Інтерфакс-Україна, Інтерфакс-Захід (Білорусія), Інтерфакс-Казахстан.

ТАСС - одне з двох державних інформаційних агентств Росії. Створено на базі Російського телеграфного агентства. Зараз ТАСС має 68 зарубіжних представництв в 63 країнах світу, а також 70 регіональних представництв в російській Федерації. Крім російської, трансляція ведеться англійською мовою.

РІА Новини - друга державне інформагентство в РФ, створене на базі Совінформбюро. Вважається, що це агентство є проурядових, так як має серед своїх постійних клієнтів Адміністрацію Президента і уряд РФ , Рада Федерації і Державну Думу Росії. Представництва агентства знаходяться в 40 країнах світу, а в Росії РІА Новини має бюро більш ніж в 50 містах.

9 грудня 2013 року агентство РІА Новини було ліквідовано указом президента Росії, а на його базі створено ІА «Росія сьогодні». Але в багатьох ЗМІ ще можна побачити посилання на РІА Новини, також продовжує функціонувати сайт з однойменною назвою.

Рейтинг інформаційних агентств РФ

Головним якісним показником роботи інформагентства є цитованість в різних ЗМІ. Даний рейтинг включає в себе загальну кількість цитат трьох провідних російських інформаційних агентств: ТАСС, РИА Новости і Интерфакс за 2014 рік. Дослідження проводилися в трьох розрізах: цитованість в зарубіжних інформагентства, зарубіжних ЗМІ і вітчизняних ЗМІ.

Світові інформаційні агентства

джерело Інтерфакс ТАСС РІА Новини Reuters (англійська мова) 923 513 314 Dow Jones (англійська мова); 2 179 310 181 AFP (французька мова) 620 440 304 DPA-AFX (німецька мова) 1 114 81 219 BBC (англійська мова) 3681 1 819 496 EFE Newswires (іспанська мова) 803 291 72 ANSA (італійська мова) 569 135 293 Xinhua (англійська мова) 435 153 240 РАЗОМ 10 324 3 742 2 119

Зарубіжні ЗМІ (за винятком інформагентств)

джерело Інтерфакс ТАСС РІА Новини ЗМІ Великобританії 986 491 307 ЗМІ Німеччини 2 091 677 268 ЗМІ Франції 498 223 401 ЗМІ США 1 864 909 909 РАЗОМ 5 439 2 300 1 885

Кількість посилань в російських ЗМІ

  • Інтерфакс - 202 698;
  • РІА Новини - 183 514;
  • ТАСС - 168 319.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация