ИноСМИ: Втручання в справи України можуть коштувати РФ Олімпіади

16:21

Автори статті - колишні американські посли в Україні.

Джон Гербст був послом в 2003-2006 рр., В даний час - директор Центру комбінованих операцій в Національному університеті оборони.

Вільям Міллер був послом в 1993-98 рр., В даний час - старший науковий співробітник з політичних питань в Міжнародному дослідницькому центрі ім. Вудро Вільсона.

Стівен Пайфер був послом в 1998-2000 рр., В даний час є директором Брукінського центру проблем контролю за озброєнням і нерозповсюдженням.

Вільям Тейлор був послом в 2006-2009 рр., В даний час - віце-президент з проблем Близького і Середнього Сходу та Африки Інституту миру США.

Ситуація в Україні ризикує вийти з-під контролю. Проєвропейські протести, що спалахнули більше двох місяців тому в центрі Києва, переросли в жорстоке протистояння між опозицією і владою.

Якщо Сполучені Штати і Європейський союз дійсно прагнуть до мирного врегулювання конфлікту, їм необхідно використовувати всі важелі тиску вже зараз. В іншому випадку ситуація буде тільки загострюватися, а Заходу доведеться змиритися з роллю стороннього спостерігача.

Останні події в Україні розвивалися так:

3 грудня 2013 року - ЄС "штовхає" Україна на Схід.

11 грудня 2013 року - На Україні починаються хвилювання.

17 січня 2014 - Прийняття нових законів, спрямованих на обмеження дій протестуючих в Києві.

21 січня 2014 року - Українська опозиція каже, що уряд збуджує насильство.

22 січня 2014 року - Україна в глухому куті.

25 січня 2014 року - Опозиція відмовляється ділитися владою з Януковичем.

Після невдалої спроби придушити протести в листопаді минулого року, керівництво України забарилося, але знову застосував силу. Сценарій не спрацював, і, опинившись в безвиході, Янукович все ж сів за стіл переговорів. Однак це не вирішило проблеми.

У міру того, як уряд нарощувало військові сили в Києві, учасники протесту ставали все більш нетерпимими і в підсумку почали атакувати поліцейські кордони. Демонстранти проігнорували заклики опозиційних лідерів Арсенія Яценюка та Віталія Кличка до мирних протестів. В результаті протистояння кілька людей загинули, сотні - зазнали поранень. Заворушення охопили не тільки Київ, а й інші обласні міста.

У цей момент Янукович усвідомив хиткість свого становища і пішов на поступки, скасувавши скандальні законопроекти від 16 січня і погодившись підписати амністію затриманих демонстрантів. І ще місяць тому цього б вистачило. Але не зараз. Занадто пізно уряд погодився на компроміс. Навіть заява про відставку прем'єр-міністра України Миколи Азарова не остудило запал протестувальників.

У книзі "Анатомія революції" Крейн Брінтона написав: революції змінюють помірних на радикалів, які потім самі стають жертвами авторитарних режимів. І справді, сьогодні помірні сили абсолютно явно втрачають позиції. Якщо Захід дійсно хоче повернути Україну на шлях демократії, він повинен почати діяти.

Вашингтону і Брюсселю слід негайно вжити наступні скоординовані кроки:

Перше. Сполученим Штатам і Європейському союзу необхідно ясно дати зрозуміти Януковичу, що він повинен утримуватися від застосування сили і вести серйозні переговори, щоб покласти край нинішньої кризи. Це означає, що президенту слід піти на подальші поступки, а саме запропонувати опозиції спільний контроль над силовими структурами; дати гарантію того, що вибори 2015 року буде чесними і відкритими; звільнити Юлію Тимошенко.

Друге. Офіційні представники США і ЄС повинні поставити людям з найближчого оточення Януковича ультиматум: у разі якщо вони не зроблять конкретних кроків щодо врегулювання ситуації в країні, їхні західні рахунки будуть заморожені (саме в Європі близькі до президента українські мільйонери зберігають гроші, купують розкішні резиденції, їздять відпочивати на вихідні і вчать дітей в школах). Такі олігархи, як Ринат Ахметов повинні розуміти ступінь ризику. До речі, 22 січня Вашингтон вже оголосив про скасування віз особам, причетним до силового розгону Майдану.

Третє. У той же час Європа і США повинні переконати українську опозицію не перегинати палицю. Януковичу потрібно залишити шляху для відступу. Нехай він продовжує віддавати накази силовикам - це лише прискорить момент його відставки. В іншому випадку протистояння може призвести до подальшого кровопролиття, що поставить під загрозу єдність України.

Четверте. ЄС вже зробив хороший крок, направивши до Києва європейського комісара з питань розширення ЄС Штефана Фюле. Поки криза не завершилася, в країні повинні постійно бути присутнім офіційні особи і дипломати ЄС. Їм же потрібно патрулювати вулиці Києва. Це створить певну перешкоду для влади, якщо вона захоче знову застосувати силу проти демонстрантів.

П'яте. Вашингтону і Брюсселю потрібно відправити чіткий сигнал Москві. З одного боку, Заходу слід бути "прозорим" перед Кремлем щодо своїх дій, з іншого - Путіна необхідно попередити: втручання в справи України відіб'ється на надіях Москви благополучно провести Олімпійські ігри 2014 року в Сочі.

Вплив Заходу на Україну реально, але може ослабнути в будь-яку хвилину. США і ЄС слід використовувати його зараз, поки українські протести не переросли масштабні, кровопролитні заворушення.

Переклад Лариси Шуриги

за матеріалами New York Times

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация