Іноземні інвестори націлилися на Західну Україну

Львівська область приваблює закордонні інвестиції, незважаючи на триваючу на сході російську військову агресію Львівська область приваблює закордонні інвестиції, незважаючи на триваючу на сході російську військову агресію.

Стоячи в променях вересневого сонця на балконі поруч зі своїм кабінетом і дивлячись на центральну площу Ринок в стилі ренесансу, мер західноукраїнського міста Львова Андрій Садовий каже про причини свого оптимізму і стурбованості.

Про це розповідається в статті британського видання Financial Times.

«Львів сьогодні вже виглядає так, немов він у складі ЄС», - заявляє цей відомий опозиційний політик, який обстоює розвиток економіки свого регіону, який до цих пір схожий на австро-угорський анклав на великій території України. Він особливо пишається тим, що Львів навчився привертати до себе іноземних бізнесменів і інвесторів.

«Всі наші тендери відкриті для західних компаній, які створюють робочі місця і працюють за європейськими правилами. Виникаючі у Львові принципи і стандарти треба застосовувати на всій Україні », - каже Садовий.

Прихильність таким міжнародним нормам виключно важлива для відродження різноманітною регіональної економіки країни. Її річні темпи зростання в 2,5% можуть зрости до 5%, якщо серйозно взятися за корупцію, поліпшити діловий клімат і збільшити обсяги прямих закордонних інвестицій, вважає стратег ринків, що формуються з фірми BlueBay Asset Management Тімоті Еш.

На його думку, той факт, що Україна зуміла отримати три мільярди доларів від міжнародних облігацій з 15-річним терміном погашення, які 18 вересня оцінювалися нижче 7,4%, «має більше відношення до милосердної глобальному середовищі ціноутворення, ніж до вотуму довіри інвесторів» до процесу реформування.

В тему - $ 3 млрд від євробондів - це добре чи погано?

Але статистика, зібрана сервісом даних газети Financial Times fDi Intelligence, який відстежує транскордонні інвестиційні потоки, вказує на справедливість слів львівського мера, говорить про регіональні тенденції.

Україна поки не вдається залучити іноземні інвестиції в тих обсягах, які існували до вторгнення Росії ( фашистська держава , Визнане 27.01.15 Верховною Радою країною-агресором) до Криму в березні 2014 року і до подальшого розчленування промислового Донбасу на регіони, контрольовані проросійськими бойовиками і регулярними військами. Але західна частина країни явно переживає період відродження.

За трирічний період з січня 2011 по січень 2014 року за час президентства Віктора Януковича іноземні інвестори вклали в 259 проектів 9,6 мільярда євро, створивши при цьому майже 35 тисяч робочих місць.

Найбільше від цих капіталів виграла столиця Київ, на частку якої припало 34% всіх проектів і майже сім тисяч робочих місць. Для порівняння, Львів отримав менше 7%, а нових робочих місць там з'явилося 1 054.

Коли почався і пішов повним ходом процес євроінтеграції, довіру інвесторів різко зросла. Але потім воно впало, коли Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС і вважав за краще економічне зближення з Москвою, отримавши від Росії великий кредит. Це призвело до масових протестів, до загибелі майже 100 цивільних осіб від рук поліції, і до втечі Януковича в сусідню Росію.

загрузка ...

З тих пір європейських і американських інвесторів відлякує нестабільність в Україні. Росія, яка сприймається як вороже держава, теж зменшила обсяги своїх інвестицій. У період з лютого 2014 по липень 2017 року іноземні компанії інвестували в 136 проектів всього 3,3 мільярда доларів.

Не менш повчальна і змінюється регіональна картина припливу інвестицій. На частку Львова припадає 20 проектів і більше 2 800 нових робочих місць. Для порівняння, у Києва - 54 проекти і 3 488 робочих місць.

Це порівняння вражає ще більше, якщо інвестиційні вкладення розбити не по містам, а по областям. У післяреволюційний період Київська область залучила 687 мільйонів євро іноземного капіталу. Відразу за нею йде Львівська область з 658 мільйонами і приморська Одеська область, що отримала 596 мільйонів. За той же період часу у Львівській області з'явилося 7 021 робоче місце, що набагато більше показника Київської області, що становить 3 630 робочих місць.

«Західна Україна розвивається головним чином за рахунок кластера з виробництва автозапчастин, який в даний час переміщається і в центральну частину України», - сказав директор Офісу по залученню і підтримці інвестицій Деніел Білак, виступаючи на полях щорічного дискусійного форуму «Ялтинська європейська стратегія». Цей присвячений Україні форум пройшов недавно в Києві, а організував його промисловець Віктор Пінчук. Серед виступаючих на ньому були колишні політики Кондоліза Райс, Тоні Блер, Ньют Гінгріч, а також вчений Стівен Хокінг (у вигляді голограми і в режимі відеоконференції).

За словами Білака, область отримала 500 мільйонів євро інвестицій від 20-ти компаній з Західної Європи, США і Японії, де в цілому працюють 40 тисяч осіб.

«Майже в кожному виробленому в Німеччині автомобілі є деталі з України», - сказав він. У країні відкрили свої виробництва дуже багато постачальників автозапчастин, серед яких Sumitomo, Fujikura і Leoni.

Економічний клімат у Львові сприяє зростанню інвестицій, вважає Білак. «Садовий створив дуже позитивний режим у Львові, особливо що стосується сфери послуг. Це дуже привабливе місто, і зараз у нього є власні бренди пива, шоколаду і кави, а також культура створення кафе і ресторанів, що нагадує краківську [місто в сусідній Польщі] ».

Пивоварна компанія Carlsberg створила в Україні 1 500 робочих місць, причому 400 з них - у Львові. Кожне робоче місце в пивоварної галузі створює 15 робочих місць в пов'язаних з нею галузях, таких як транспорт і сільське господарство, відзначає генеральний директор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко

Але область вже стала жертвою власного успіху, вважає він. Багато висококваліфіковані робітники і фахівці виїжджають до Польщі, оскільки українці в червні отримали безвізовий режим і можуть вільно їздити в шенгенську зону.

«Для нас це велика проблема, оскільки доводиться піднімати заробітну плату. Після введення безвізового режиму нам довелося збільшити її на 50% », - скаржиться Шевченко.

Мери і управлінці на заході України також виступили проти небажання центрального уряду здійснювати плани децентралізації, які дали б їм більше фінансової незалежності від Києва.

Це протистояння ще більше посилилося, коли Київ дав вказівку українським звалищ не брати сміття з Львівської області.

В тему - Сміттєву блокаду Львова благословив особисто Порошенко - віце-спікер

Слідом за цим рішенням Садовий надав притулок колишньому грузинському президентові Михайлу Саакашвілі, який є політичним суперником президента Петра Порошенка. Сталося це після того, як цей екс-губернатор Одеської області перетнув кордон України з Польщею.

«Проти мене порушено шість кримінальних справ, - з посмішкою говорить Садовий. - Але якщо ти - український політик, тобі треба чекати арешту в будь-який момент ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация