Іноземний досвід: 5 єврейських музеїв в світі

  1. Берлін
  2. Амстердам
  3. Єрусалим
  4. Філадельфія
  5. Копенгаген

8 листопада в будівлі Бахметьевского автопарку, де колись розташовувався арт-центр «Гараж» Дарини Жукової, відкрився Єврейський музей і центр толерантності. Створення музею йшло майже шість років, в ньому брав участь американський архітектор Ральф Аппельбаум і його бюро. У четвер спеціально до відкриття в Москву приїхав навіть президент Ізраїлю Шимон Перес. Крім постійної і тимчасової експозиції, в музеї буде також кінотеатр в форматі 4D, бібліотека, магазин, науковий центр і кафе. У світі єврейських музеїв набереться кілька десятків - і це не просто меморіальні центри, а особлива культурна інституція. Спеціально для The Village Ольга Стеблева вивчила, як влаштовані найбільші і цікаві з них.

Берлін

Берлін

Будівля Єврейського музею в Берліні побудовано так, щоб викликати відчуття, ніби все знаходиться під нахилом. Архітектор головного комплексу Даніель Лібескінд зробив ставку на суб'єктивні асоціації відвідувачів. Зигзагоподібна форма, нелогічна розстановка вікон, вхід через підземний тунель, проритий від іншої частини музею в старому бароковому особняку - все зроблено так, щоб викликати емоції.

В архітектурі коридорів і веж зашифровані ремінісценції. Система підземних ходів утворює малюнок у формі зірки Давида і розповідає по ходу руху про історію єврейського народу. Єдине джерело світла в «Вежі голокосту» - крихітне віконце в стелі. Перший з підземних коридорів виводить на сходи в музей, натякаючи на благополучний результат багатовікових мандрів, другий - в «Сад вигнання», побудований в пам'ять про біженців з Берліна, третій - до глухого кута «Пустота голокосту», який символізує поняття «відсутність». Щоб перетнути «Порожнечу» і потрапити з одного кінця музею в інший, відвідувачі повинні пройти по одному з 60 мостів, що з'єднують протилежні сторони.

На створення будівлі Лібеськінда надихнула незакінчена опера Арнольда Шенберга «Мойсей і Аарон»

Амстердам

Амстердам

У Амстердасе музей складається з чотирьох колишніх синагог, об'єднаних під одним дахом. Раніше вони належали Ашкеназі - єврейській спільноті, що мешкають в місті в 1630-х роках після гонінь в Центральній і Східній Європі. Найстарша з синагог була побудована в 1671 році, найновіша - в 1752-м, вона ж стала найбільшою з чотирьох. Під час нацистської окупації в 1940 році і Другої світової війни все синагоги були закриті, деякі постраждали. Їх друге життя почалася лише в кінці вісімдесятих, коли будівлі відремонтували, об'єднавши в єдиний комплекс, і перетворили в музей. Експозиція розповідає про історію євреїв в Нідерландах взагалі і в Амстердамі зокрема, при музеї працює кошерне кафе.

Експозиція розповідає про історію євреїв в Нідерландах взагалі і в Амстердамі зокрема, при музеї працює кошерне кафе

11 000 експонатів входять в колекцію музею, але виставляється з них лише дуже мала частина

Єрусалим

Єрусалим

Гігантський меморіал і найбільший в Єрусалимі дослідний центр «Яд ва-Шем» присвячений жертвам геноциду та вивчення історії Шоа. Музей Голокосту є витягнуту призму довжиною 180 метрів. Стіни скошені, з боків розташовані кімнати-галереї. Архітектор Моше Сафді побудував будинок так, що його центральна частина проходить всередині гори, пронизує її наскрізь, а кожен з кінців коридору піднімається вгору, зависаючи в повітрі. У центрі простір звужується, що, за задумом архітектора, викликає відчуття спуску всередину гори. Пройшовши через найвужчий ділянку, відвідувачі потрапляють в «Хол імен» - куполоподібну півсферу, в якій представлено 600 фотографій людей, які загинули під час Голокосту.

В стіни вмонтовано гігантський архів - короткі біографії всіх жертв, чиї імена вдалося зберегти: понад два мільйони сторінок, по одній на кожну людину. На виході можна в буквальному сенсі побачити світло в кінці тунелю - вид на сучасний Єрусалим, який пережив жахи Другої світової війни. Структура призми дозволяє нескінченно грати зі світлом: у залежності від погодних умов і вимог кожної конкретної виставки сонячні промені можна направляти в потрібні ділянки музею. Крім будівлі-меморіалу, тут працює галерея мистецтва, майданчики для проведення тимчасових виставок, навчальний та відеоцентри, а також синагога.

Архів музею розрахований на 6 мільйонів сторінок, порожні місця в ньому нагадують про безіменних загиблих

Філадельфія

Філадельфія

Національний музей історії євреїв, пов'язаний зі Смітсонівський інститут США, отримав друге життя в 2005 році, коли його вирішили перевести в нову будівлю. 80-річний архітектор Джеймс Польшек, незважаючи на своє спірне думку про місце архітектури в світовій культурі (він переконаний, що даний вид діяльності ремесло, а ніяк не мистецтво) придумав концептуальний підхід. Музей присвячений тому, як саме єврейська спільнота вписувалося в життя Філадельфії.

Музей присвячений тому, як саме єврейська спільнота вписувалося в життя Філадельфії

Музей в Філадельфії був заснований в 1976 році

Скляна будівля розташована в районі класичних інститутів американської незалежності і Конституції і вступає з ними в сильний контраст. У конструкції немає ніякої іудейської символіки, за винятком світловий скульптури Бена Рубіна - вона уособлює вічний вогонь, що горить всередині будь-якої синагоги. Ідею про співіснування іудеїв та інших переселенців до Нового Світу підтримує відділ «Розповідаючи історії». Тут жителі іудейського походження можуть поділитися історією своєї родини, яка буде опублікована на офіційному сайті, і подивитися історії інших людей. Є також «Форум про сучасних питаннях», який творці називають живою виставкою про історію євреїв в США.

Копенгаген

Копенгаген

Данська єврейський музей - ще один проект деконструктівіста Даніеля Лібескінда, побудований з урахуванням особливих відносин єврейської громади з жителями міста. Під час Другої світової велика частина іудеїв врятувалася завдяки данцям, і основною темою музею стало саме порятунок. Дизайн побудований навколо ключового слова «mitzvah», що на івриті означає «борг», «обов'язок» або «участь». Коридори музею при погляді зверху повторюють форму чотирьох букв, з яких складається слово «mitzvah». Либескинд детально розкриває тему тексту в цілому: на його думку, простір коридорів схоже на літери, що біжать по самим різним поверхням.

Либескинд детально розкриває тему тексту в цілому: на його думку, простір коридорів схоже на літери, що біжать по самим різним поверхням

Даніель Лібескінд займається також перебудовою території колишнього Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку

Архітектор акцентує важливість текстів в іудейської культури і нагадує про Талмуді, священні писання якого зазвичай супроводжуються коментарями, що проливають світло на зміст тестів, - цю думку в будівлі підтримує освітлення: смуги світла падають на стіни в найнесподіваніших місцях, як би надаючи приміщенню сенс.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация