Інститут політичних і соціальних досліджень Чорноморсько-Каспійського регіону

Рубен ГАЛІЧЯН: Кілька слів про книгу «Вірменія в світовій картографії»

Рубен ГАЛІЧЯН: Кілька слів про книгу «Вірменія в світовій картографії»

Збирати матеріали і проводити дослідження про картографії і, особливо, про Вірменію я почав з 1970 р Протягом останніх трьох років узагальнював і класифікував зібрані матеріали, результатом чого і стала ця книга.

Я підготував цю книгу, беручи до уваги кілька важливих обставин, які в наші дні мають і політичне значення, так як вони стосуються переговорів про майбутнє Вірменії і Арцаха і взагалі - історичній батьківщині вірмен - Вірменії.

В останні роки турецькі й азербайджанські «історики» і «вчені» почали більш відверто висловлювати свою думку про те, що, нібито, вірмени не є корінним населенням Кавказу і Малої Азії, а всього лише прибульці. Турецькі лектори читають доповіді про "найдавнішої» історії і культурі Туреччини, не згадуючи ні вірмен, ні Вірменію, територію якої вони захопили. З іншого боку, азербайджанські «історики» намагаються довести, що вірмени не існували на Кавказі до XIX століття, а переселилися на Кавказ за допомогою російських військ. Якщо дивитися на проблему з цієї точки зору, то на цій території взагалі не було вірмен. У такому випадку, як пояснити, що всі давні географи і картографи описували і зображували Вірменію?

Використовуючи у своїй книзі іноземні географічні та картографічні джерела, я доводжу прямо противоположенное турецько-азербайджанської теорії.

Фактично, згідно з картами, Вірменія існувала понад 2600 років. У той час як найперша згадка Туреччини на картах з'являється в середині XIV століття.

Цікаво те, що і Грузія як країна також не згадувалося в картах до XVI століття. До цього на місці Грузії відзначалися країни Колхіс, Іберія, Менгрелія (Кохкіс, Вірко і Мегрелія). Що стосується Азербайджану, то це питання більш складне, про це див. Нижче, в третьому абзаці.

У моїй книзі відтворено вибране з праць найвизначніших картографів світу, що відноситься до географічної області Вірменії.

Серед них давньо-грецькі, римські, ранньо-та ПОЗД-середньовічні карти, а також карти з праць видатних представників західної картографії. У книзі є зразки надрукованих на вірменській мові цінних карт, аж до супутникової фотографії Вірменії.

Кожна карта супроводжується детальними відомостями про її автора, часу створення, видавця і джерелах, а також про її особливості. У деяких випадках, коли карта написана арабською, турецькою арабськими літерами або на персідскоім, я спробував дати переклад важливих відомостей, зазначених у карті, щоб познайомити читача з уявленнями картографа і його відомостями.

Оригінали карт, поміщених в книзі, сьогодні знаходяться в різних бібліотеках і музеях світу. Невелика частина карт взята з моєї особистої колекції. При роботі над книгою я користувався фондами Британської бібліотеки, Бібліотеки конгресу у Вашингтоні, Бібліотеки манчестерського університету, Бодлеянской бібліотеки Оксфорда, міськими бібліотеками Мюнхена, Відня, Болонії, Флоренції, Французької національної бібліотеки, Бібліотеки Ватикану, Єреванській державної бібліотеки, Матенадарана.

Я спробував прояснити в книзі кілька дуже важливих питань, також дати інші цікаві відомості, в їх числі такі:

1. Де знаходиться Вірменія з точки зору іноземних картографів і з якого часу її існування стало фактом. Перша карта світу - вавилонська глиняна плитка, зроблена близько 600 років до нашої ери, показує світ, оточений морями. Клинописні написи на плитці, на думку британських фахівців, говорять про те, що три країни, відмічені в центрі світу, це Ассирія, Вавилон і Вірменія (Арарат).

2. Давньогрецькі карти, «Географія» Птолемея і її карти, які є основою для західної картографії, все відзначають країну Вірменію, починаючи ще з дохристиянського періоду. На картах Птолемея Вірменія складається з Великої і Малої Вірменії, відзначені більш ніж 160 її міст. Ці карти використовувалися починаючи з II до VII століття. На цих же картах Грузія, як країна, вперше з'являється в XVI столітті, а сьогоднішньої Республіки Азербайджан немає зовсім, так як ця область бьша так названа тільки в 1918 р

3. Яка область є країною, званої Азербайджаном, і де вона знаходиться. Сьогоднішня Республіка Азербайджан отримала

це назва тільки в 1918 р, а до того часу ця область називалася Ширван, Талишев, Дагестан і т. д. Все це - області, що залишилися від історичного Агванка. Назва Агванк або Кавказька Албанія зникло починаючи з IX-XI століть, але Азербайджан, насправді, назва північно-західній провінції Персії, яка називалася так близько 2000 років і перебувала на півдні річки Араку, на території сьогоднішнього Ірану. Те, що інша область також була названа Азербайджаном, було політичною грою, запрограмованим прихильниками пантюркизма, які хотіли створити пояс з тюркських племен від Туреччини до Середньої Азії.

Те, що інша область також була названа Азербайджаном, було політичною грою, запрограмованим прихильниками пантюркизма, які хотіли створити пояс з тюркських племен від Туреччини до Середньої Азії

Область дійсного Азербайджану показана на всіх картах, поміщених в книзі, включаючи всі ісламські карти, накреслені іноземними картографами.

Область дійсного Азербайджану показана на всіх картах, поміщених в книзі, включаючи всі ісламські карти, накреслені іноземними картографами

4.Какие міста і області, згідно з ісламськими картками, Османа і арабським географічним працям належать Вірменії. При розгляді карт стає ясно, що Ван, Арджіш, Бітліс, Хлат, Маназкерт, Ерзерум і ін. Були містами »Вірменії. Подробиці про ці міста подано в ісламських і османських географічних рукописах. В османських картах назва Вірменії збереглося навіть до 1860 р, але починаючи з цього часу в османських документах історичну назву «Вірменія» поступово зменшується і, нарешті, зовсім зникає, поступаючись місцем назвою «Східна Анатолія», що буквально означає «східний схід». У зв'язку з цим цікаво буде розглянути 4 османські карти, які відзначають назву «Вірменія» на східній території сьогоднішньої Туреччини (див. Карти 108, 109, 116, 116а, 116в, 116с, і 119).

Карти 108, 109, 116, 116а, 116в, 116с, і 119)

5. Середньовічна християнська картографія зображувала світ, як оточену морями територію, в центрі якої знаходиться Єрусалим. На цих простих картах також завжди відзначена Вірменія і Арарат з Ноєвим ковчегом і річками Євфрат, Тигр і Аракс.

6. У морських картах портоланах, які складалися в основному для мореплавців і судноводіїв, зображували порти і приморські міста. Цікаво, що Вірменія, яка не має морських берегів, згідно з цією традицією, взагалі не повинна була відзначатися в портоланах, в той час як більшість портолане вказує Вірменію, включаючи Арарат, Вірменське нагір'я, річки Араку, Євфрат, Тигр, міста Ерзнка і Малатья. На вершині Арарату зображений Ноїв ковчег. Назва «Вірменія», ймовірно, було знайоме італійською, іспанською та ін. Мореплавцям як назва єдиного східного християнського держави, або вони познайомилися з цією країною через вірменських торговців, які подорожували по різних торгових центрах Європи.

7. У європейської картографії XIV - XIX століть Вірменія завжди відзначена, але не як незалежну державу, а в складі Перської, Османської, в подальшому також Російської імперій. Проте, назва «Вірменія» обов'язково присутній.

8. У книзі вміщено також мають історичне значення карти Вірменії XX століття, такі як карта, складена для Паризької мирної конференції 1919 року і карта Севрськогодоговору 1920 року, на якій стоїть підпис президента США Вільсона.

Я помістив у книзі 127 карт і близько 40 додаткових деталей. Дан короткий історичний огляд картографії та короткий словник географічних назв.

Книга надрукована в Вірменії, але видавцем англійського варіанту стало британське видавництво IB Tauris. Англійський варіант книги вийшов на міжнародний ринок в кінці квітня 2004 року, а суміщений вірменський і російський варіант - на початку 2005 р

Рубен Галічян, Лондон, лютий, 2004 р

категорії: Вірменія , головне

« Радар - Туреччини, неприємний осад - Росії та Ірану, "козирну карту" - Ізраїлю
» «Максимум» вірменської еміграції

У такому випадку, як пояснити, що всі давні географи і картографи описували і зображували Вірменію?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация