Інтернет-проект Ренати Римша: "Середньовічні замки Естонії"

(До 1522 року і 1874-1881 рр.)

)

(Текст Р. Римша)

Містечко Сангасте (раніше - Сагнітц) знаходиться в 25 км від Отепяя і Валга, в 50 км від Виру, в 65 км від Тарту і 200 км від Риги. Вперше про прихід Сангасте в історичних джерелах згадується в 1272 р середні століття тут було володіння єпископа Тарту. В ході боїв з естами всі будівлі, які могли бути тут зведені, руйнувалися. Миза Сангасте згадана в 1522 році як дохідної мизи Тартуського єпископа, одночасно будучи його літньою резиденцією (з 1555 г.). Фактично це був один з останніх середньовічних замків, побудованих в Лівонії до падіння держав Лівонського ордену і Ризького архієпископства, і залишався в цій іпостасі до 1562 р Відомостей про цей замок практично не зустрічається. Відомий дослідник ливонских замків Карл фон Левіс оф Менар в своєму «Бургенлексіконе» згадує замок Сагнітц як будинок Тартуського єпископа, але піддає деякому сумніву його існування, тому що він згаданий тільки в хроніці Юргена Хелмса, яка містить велику кількість помилок. Згідно ревізії, 1582 р від середньовічного будівлі мизи на поверхні землі не залишилося нічого.

Хроніка Франца Ніенштедта 1604 року сповіщає про ці місця наступне: "Після того король Стефан відділив для себе столові маєтки, заснувавши з них три економії. Управління першою економії заснували в Дерпті. До складу цієї економії включили такі маєтки: двір з округом Техельфер і округ Кавелехт , округи: Ранден, Сагніц, Віцен, Раппін, Айя, Брінкенгоф, двір Трільну, округ Веренбеке, той самий, який колись належав дерптскому магістратські двору, двір в Гудді і Талькгоф ".

У 1626 р шведський король Густав II Адольф передав маєток Сагніц Крістофу Роскилле. Під час Північної війни після поразки при Еррестфере 1-го січня 1702 р сюди, до мизі, віддаленої в 21-й версті від Еррестфера, біг шведський генерал Шліппенбах із залишками свого війська, втративши близько 3000 чоловік убитими, 350 пораненими і 6 гармат. Шліппенбах знаходився в Сангасте майже півроку з 7 тисячами солдатів і 17 гарматами. Цей епізод отримав своє відображення в російській класичній літературі. Він згаданий в історичних романах "Останній новик" І. Лажечникова і в "Росії молодої" Ю. Германа. У 1723 р цар Петро I подарував маєток майору Головіну. З тих пір змінилося кілька власників, поки в 1808 р замок Сагніц став належати роду фон Берг, з 1939 р ставши власністю Естонської держави. Однак за деякими відомостями, Берги володіли маєтком і раніше.

Стара миза Сангасте, ймовірно, сходить до 18 століття. У 19 столітті власником Сангасте і багатьох інших маєтків був фельдмаршал Фрідріх Вільгельм Ремберт фон Берг, видатний політик, дипломат, військовий. Народився в Сангасте 28.05.1794. Граф і генерал-фельдмаршал російської армії, герой Польської кампанії (1833 г.), учасник Угорської кампанії (1849 г.), генерал-квартирмейстер Головного штабу (керував ним 20 років), член Державної ради, командувач військами в Естляндії, організатор оборонних споруд на Балтійському узбережжі, генерал-губернатор і командувач військами в Фінляндії з надзвичайними повноваженнями, виконуючий посаду намісника і головнокомандувача військами в Царстві Польському, керівник придушення бунту в Польщі в 1863-1864 рр., сенатор, кавалер всіх вищих х російських орденів, до ордена Св. Андрія Первозванного з алмазними знаками включно, почесний президент Миколаївської Академії Генерального штабу, шеф полків Російської армії: Лейб-гвардії Литовського, 10-го піхотного Новоінгерманландского, 12-го гренадерського Астраханського і Прусського піхотного №52. Оскільки у фельдмаршала не було своїх дітей, він з дозволу царя зробив своїми спадкоємцями дітей свого брата Густава (трьох синів і дочку). Маєток Сангасте разом з графським титулом він заповідав Фрідріху Георгу Магнусу Бергу.

Оскільки дядько не дозволив витрачати гроші на будівництво нового головного будівлі, то після його смерті Фрідріх вирішив побудувати нову представницьку садибу. Ідею зовнішнього вигляду нового замка він виніс зі своєї поїздки в англійські замки Балморал і Віндзор. Автором проекту став архітектор Отто Піус Гіппіус. Будівництво тривало 7 років, протягом яких проект встиг кілька разів змінитися, тому що граф хотів справжній замок з великими покоями, і в кожній кімнаті повинні були бути різні вікна. Загальна площа палацу склала 2500 квадратних метрів.

Граніт для побудови замку привезли з Фінляндії, цеглу обпалювали тут же на мизі. Всього для будівництва використовували близько 1,45 мільйона цегли. Над головним входом знаходиться чотириповерхова головна вежа, на якій в святкові дні майорів сімейний чорно-жовтий прапор. При вході спостерігається цікавий акустичний ефект - шепіт в одному кутку ясно чути в протилежному. Біля центрального входу розташовані чотири колони під дахом. Якщо стати обличчям до однієї з колон і пошепки щось сказати, то в іншому кінці приміщення по діагоналі буде чутно кожне слово.

Вестибюль побудований в готичному стилі, збереглися старі печі, дуже красива двері і два мисливських трофея (імовірно самого Берга) - роги на темному дерев'яній основі. Решта трофеї були сюди додані пізніше. Тут же знаходиться гранітний бюст графа Берга, автором якого є скульптор Аулін Римма. Бюст був відкритий з нагоди 150-річчя від дня народження графа Берга на родовому зборах в 1995 р Якщо стояти обличчям до сходів, то зліва розташовані бальний і іспанська зали, двері старого сейфа, а праворуч - мисливський зал.

По дорозі в мисливський зал в проміжному коридорі на стіні знаходиться потужна труба, - сюди господар будинку мав звичай вішати мисливську здобич, щоб бачила вся сім'я. Сам зал в англійському стилі: з високим темним стелями і дубовими панелями. Коли граф осушував луг, він виявив в землі дуб, який добре зберігся і потемнів від природних дубителів і змісту іржі. З дуба в залі зробили стелю і паркет (останній не зберігся). Біля вікна були кахельна піч і камін. Після військового розорення зі збережених каменів вдалося відновити тільки камін. Раніше перед каміном лежала ведмежа шкура, на якій у відблисках вогню грали діти. Збоку на каміні і біля стіни видно імена виросли в будинку дітей та позначки їх зростання. На вікнах частково збереглися свинцеві рами (під час війни солдати виготовляли з них дріб).

У бальному залі скляна стеля, де, як вважається, планувався акваріум із золотими рибками. Якщо інші кімнати опалювалися печами, то в бальному залі було повітряне опалення (працює і зараз), збереглися старі отвори для повітряного опалення. Паркетна підлога був зроблений з чотирьох різних порід листяних дерев, під час війни паркет постраждав (солдати тримали в залі коней і розводили багаття), і в 1965 році його поміняли. Зал в готичному стилі, з кам'яно-сірими нервюрами на світлому фоні. Бальний зал межує з салоном власниці замку, де спочатку на стінах були дзеркала, пізніше - картини. Двері направо веде в кімнату графа, а зліва розташований Іспанська зал. Над салоном оркестровий балкон, куди проходили через Іспанська зал і вежу.

Іспанська зал виконаний в мавританському стилі, з дуже цікавими стельовими і бічними нішами. Ніші схожі на ніші Левового двору в Альгамбра, Іспанія. Спочатку цей зал був робочою кімнатою графа. З великих вікон відкривається гарний вид на озеро Презнікова. З однією з ніш близько скляної стіни, посунувши плетені меблі, мав змогу відкрити провідний в підвал прохід, яким граф користувався для того, щоб потрапити в свою столярну майстерню. Тут він навчав своїх онуків виточування виробів з дерева. Збоку від балкона двері ведуть в вежу, піднімаючись, потрапляєш на оркестровий балкон. Спускаючись у підвал, можна побачити підземелля у вигляді лабіринту.

План замку 1878 року по малюнку архітектора Отто Піуса Гіппіуса

План замку 1878 року по малюнку архітектора Отто Піуса Гіппіуса

На 2 поверсі з двох сторін головних сходів видно фотографії графа і його дружини. Дружина графа не змогла звикнути до сільського життя і поїхала в 1881 р Граф залишився один з необставленние замком, великими полями і двома маленькими синовьямі.На другому поверсі знаходилися спальні сина Ермес Берга і його сім'ї і спальня англійської гувернантки. Перший син графа Ерік відправився в Петербург, а Ермес залишився в Сангасте, одружився і мав трьох синів. Пізніше Ермес покинув Сангасте, одружився вдруге і переїхав до Фінляндії. Його перша дружина і сини залишилися тут. Великі спочатку спальні кімнати переробили в 1960-х рр. в ходячи переобладнання його під піонерський табір. Якщо спочатку в замку було 99 кімнат (тільки цар в той час міг мати більше 100), то в піонерське час їх стало 149.

Якщо спочатку в замку було 99 кімнат (тільки цар в той час міг мати більше 100), то в піонерське час їх стало 149

Одна з кімнат 2-го поверху іменувалася більярдної. Тут відновлені вікна і підлогу, дивом збереглися старі кахельні печі, що показують різні професії в комічному світлі. Між двома кімнатами над дверима укріплені гаки для гойдалок. У бібліотеці збереглися дубові книжкові шафи. На жаль, не збереглися книги з колекції графа. На стіні розташовано мідне панно в честь Берга, виготовлене в 1979 р

На стіні розташовано мідне панно в честь Берга, виготовлене в 1979 р

З балкона відкривається гарний вид на створений графом парк на 54 гектарах, де з 500 рідкісних видів дерев збереглося до наших днів близько 300. Парк розділений на 6 секцій відповідно географічним походженням рослин. Тут є відділи Сибіру, ​​Східної Азії, Північної Америки, Естонії, Європи, Південної Європи. Багато з цих рослин з усієї Естонії є тільки в Сангасте. За замком росте 300-річний дуб висотою 28 метрів, відомий як дуб Петра. За переказами, він був посаджений Петром Першим. У дуплах петровського дуба гніздяться сови. Три знаходяться пліч-о-пліч з правого боку балкона бальзамно ялиці граф посадив на честь своїх трьох онуків (синів Ермес) Аліка, Рене і Віктора. Замок і понині оточує парк з алеями, терасами, мережею ставків. П'ять ставків з'єднані між собою струмочками. Здавна тут вирощували коропів. Граф Берг дуже любив дубові гаї, садив їх. Навколо Сангасте - кілька дубових гаїв. А на території Сангасте знаходяться більше 20 озер, також річка Вяйке-Емайигі вносить особливу чарівність в красу цих місць.

А на території Сангасте знаходяться більше 20 озер, також річка Вяйке-Емайигі вносить особливу чарівність в красу цих місць

З Іспанського залу на першому поверсі можна було відразу потрапити в зимовий сад (тепер балкон). Зі своїх подорожей по світу граф завжди привозив різні насіння, рослини і коренеплоди. Виводили рослини в зимовому саду, а також в парку. Граф припускав створити в Сангасте ботанічний сад. Граф Берг був людиною освіченою, талановитим, з широким кругозором. Він любив подорожувати, побував на Кавказі, на Далекому Сході, в Китаї, Америці, Єгипті, Англії, Німеччини, Франції, Фінляндії та Швеції. Зі своїх подорожей він привозив нові сорти польових культур, нову техніку і знаряддя праці, насіння, саджанці дерев і кущів для парку. У науковій бібліотеці Тартуського державного університету є книги Берга про його враження, шляхові щоденники. Починаючи з 70-х років минулого століття граф Берг проводив досліди з різними сортами сільськогосподарських культур і виводив нові сорти, які були добре пристосовані до кліматичних умов Естонії. Він працював з кормової ріпою і травами, вивів нові сорти пшениці і картоплі. Але головним його досягненням вважається виведений високоврожайний і зимостійкий сорт жита "Сангасте", на ці роботи він витратив майже ... 60 років свого життя. Зерно видом дуже схоже на зерно жита шландштедской - також повно і важкувато. Жито "Сангасте" отримала велике застосування в сільському господарстві. Так, в 1935 році в Естонії половина орних замель була засіяна житом цього сорту. Граф був удостоєний золотої медалі на виставці в Парижі за селекцію особливого сорту жита. Берг привніс багато нового і корисного в різні галузі сільського хозяства. У Сангасте було добре розвинене тваринництво, особливо конярство. Для корму тварин вирощувався соняшник, кукурудза, земляна груша.

Для корму тварин вирощувався соняшник, кукурудза, земляна груша

Піднімаючись з вежі на 3-й поверх, направо були кімнати прислуги, наліво - кімнати для гостей, салон і оглядова вежа. Оскільки замок був побудований порівняно пізно, то тут не може бути привидів. Однак граф Берг замовив у художника картини для стін фойє третього поверху. Зображені на картинах люди поглядами стежили за прогулюються по залу відвідувачами. Це викликало досить дивні відчуття, і кімната отримала назву Кімнати Привидів. Картини зняли після того, як одна служниця від страху втратила свідомість.

Картини зняли після того, як одна служниця від страху втратила свідомість

На головній вежі відкрита оглядовий платформа, з якої відкривається прекрасний вид на маєток. Однак парапет платформи досить високий для людини середнього зросту, що наводить на думку про те, що раніше тут перебували містки. Відразу праворуч від головної будівлі видно колишній будинок керуючого, попереду кругова стайня, олійниця, каретник, а зліва комору, водонапірна вежа, що нагадує вежу-фортецю, котельня. Маєток Сангасте було відомо на петербурзькому ринку як продавець найякіснішого і чистого молока. Відомо також було пиво Erlanger Schloss-Sagnitz. У маєтку був перший в Естонії автомобіль і молотарка, а також був придуманий картопляний комбайн.

У маєтку був перший в Естонії автомобіль і молотарка, а також був придуманий картопляний комбайн

Граф Берг помер в Сангасте в 1938 р За 50 років до цього він втратив слух, за кілька років до смерті осліп. Біля ліжка хворого залишався тільки його вірний слуга Якоб суньте і онук Рене. Хоча протягом життя граф спілкувався з членами російської царської сім'ї, Отто фон Бісмарком, Наполеоном III, ніхто з них не вшанував його похорон. Графа поховали на кладовищі Сангасте, на його могилі росте жменька житі "Сангасте", виведеної їм.

Графа поховали на кладовищі Сангасте, на його могилі росте жменька житі Сангасте, виведеної їм

Після смерті графа замок стояв порожнім, його неодноразово руйнували і грабували. У 1960-х рр. його швидко відреставрували за допомогою тодішніх будівельних матеріалів для піонерського табору. Більше замок не реконструювався аж до 2001 року, коли став належати волості Сангасте. З цього часу замінили даху, відремонтували туалети і ванні кімнати, законсервували прилеглі будівлі, очистили ставки і привели в порядок околиці.

З цього часу замінили даху, відремонтували туалети і ванні кімнати, законсервували прилеглі будівлі, очистили ставки і привели в порядок околиці

Відомо, що цільове суспільство з розвитку підприємництва (EAS) перевело на підтримку туристичної інфраструктури в Естонії 37,5 млн. Крон, в т.ч. на реставрацію замку Сангасте 3,8 мільйона. З квітня 2004 р замок орендує акціонерне товариство Lossihaldus. З 2008 року замком керує організація Sangaste Castle Foundation. Після складної заміни даху і вікон замок реставрується відповідно до закону про захист старожитностей і за особливим проектом. Основним завданням є збереження і відновлення старого замку; відкриття готельного, конференційного, ресторанного і розважального центру. Разом з замком відновлюються і прилеглі будівлі маєтку. Поки що замок відтворений в далеко не повною мірою (особливо це стосується інтер'єрів).

Поки що замок відтворений в далеко не повною мірою (особливо це стосується інтер'єрів)

Хостел замку Сангасте (Sangaste Lossi Hostel) в селі Лоссікюла волості Сангасте, Валгамаа (Lossikula Sangaste vald Valgamaa) на сьогоднішній день надає 50 спальних місць, можливі додаткові, бальний зал ресторану на 200 місць, мисливський зал - на 60 місць, оснащені технікою семінарські приміщення в розрахунку на 250 чоловік. Оскільки просторий і красивий зал замку має дивну акустику, то тут часто проходять записи концертів. У 2001 р замок був увічнений на поштовій марці Естонії.

У 2001 р замок був увічнений на поштовій марці Естонії

У маєтку Сангасте пройшли зйомки наймасштабнішого і дорогого в історії кіномистецтва Естонії естонського історичного фільму "Імена на мармурі", прем'єра якого відбулася 24 лютого 2003 року, в чергову річницю незавімості Естонії. Бюджет фільму становив 21 млн. Крон. Як повідомила технічний директор знімальної групи Еріка Лаансалу, естонські кінематографісти замовили на "Ленфільмі" одяг крою 1918-1919 років, часів битв Визвольної війни. За її словами, в зйомках батальних сцен в околицях Сангасте взяли участь до тисячі чоловік масовки - в основному солдати Сил оборони і ополченці. У зйомках боїв брали участь і китайці - в ті роки Росія послала на фронти боїв проти естонських військ загони червоноармійців з Китаю, пояснила Лаансалу. На зйомки батальних сцен фільму естонські кінематографісти запросили популярного російського кінооператора Сергія Астахова, відомого своєю роботою над фільмом "Брат".

На зйомки батальних сцен фільму естонські кінематографісти запросили популярного російського кінооператора Сергія Астахова, відомого своєю роботою над фільмом Брат

До питання про те, що замок в Сангасте вважається копією Віндзорського замку в Англії, і іноді - Балморалского. Ця версія широко поширена в літературі про замок і на більшості сайтів, які рекламують поїздки в замок. На думку тих, хто бачив замок, це не більше ніж легенда. Введіть в пошуковик назви відповідних замків, і побачите, що відмінностей більше, ніж подібності.

Введіть в пошуковик назви відповідних замків, і побачите, що відмінностей більше, ніж подібності

Використані джерела:

Матеріали буклетів-путівніків, Які видають Відвідувачам замку при ПОКУПЦІ екскурсії
http://www.sangasteloss.ee
http://www.mois.ee/tartu/sangaste.shtml
http://www.castle.lv/castles4/hroniki/nienstedt.html
http://www.tuad.nsk.ru/~history/Author/Russ/B/Bantysh-Kamensky/feld/g-03.html
http://www.moles.ee/98/Jul/24/4-3.html
http://narvaclio.by.ru/hist/petrov_narva/petrov12.htm
http://www.galopom.com.ua/TourNews/1600/
http://otechestvo.org.ua/hronika/2004_05/h_28_01.htm
http://www.vashpereezd.ru/word_87865.html
http://www.finneuro.ru/page_free.php?id_level=1399
http://krishtafovitsh.livejournal.com/88074.html?replyto=1398282
http://www.estonca.ru/eesti/southee.htm
http://www.utro.ru/news/2002021518002062205.shtml
http://www.vedomosti.ee/print.php?id=20478262
http://marina.fortunecity.com/caribbean/468/uni/schl_sag.html
http://www.post.ee/?id=1595&prod_id=60
http://biblioteka.org.ua/book.php?id=1120000251&p=29
http://www.litportal.ru/index.html?a=1430&t=7770
http://www.e-lib.info/book.php?id=1120000123&p=110 http://biblioteka.org.ua/book.php?id=1120000251&p=21

Подивитися посилання на сайти про замок і обговорити їх на нашому форумі Подивитися посилання на сайти про замок і обговорити їх на нашому форумі

Подивитися посилання на сайти про замок і обговорити їх на нашому форумі

© Використання будь-яких матеріалів сайту, або окремих його частин можливо тільки з письмової згоди авторів. Адреса електронної пошти для зв'язку зазначений в нижньому правому кутку сторінки.

Php?
88074.html?
Php?
Ee/?
Php?
Html?
Php?
Php?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация